Fargo (1996)

Coenovci natočili docela fajn kriminálny thriller, s drsnou atmosférou, krásnym záberovaním a dosť zaujímavým príbehom. A aj keď sa bez pochyby ráta o veľmi dobrý film, tak predsa som od ikonického Farga čakal trochu viac. 8/10

Mlčení jehňátek (1991)

"I wish we could chat longer, but... I'm having an old friend for dinner." // Do morku kostí zarážajúca famóznosť. Takto napínavý film sa len tak nevidí, ak vôbec. 10/10 Anthony Hopkins si po tomto filme pripísal jeden z najlepších hereckých výkonov, aké sme mohli na striebornom plátne vidieť. // "I thought, I tought if I could save just one, but... he was so heavy. So heavy."

Mariachi (1992)

"All I wanted was to be a mariachi, like my ancestors. But the city I thought would bring me luck, brought only a curse. I lost my guitar, my hand, and her. With this injury I may never play a guitar anymore. I have no love. But with the dog, and the weapons, I am prepared for the future." // Milujem westerny, a k tomu sa počítajú aj tieto moderné mexické gangsterky od Roberta Rodrigueza. Desperado bude vždycki mojim najväčším favoritom, ale El Mariachi v mojom srdci zostaňe ako nezabudnuteľná mexická jazda s poriadnym štýlom. // "That morning was like any other. No love. No luck. No ride. Nothing changes" 10/10

Godzilla Minus One (2023)

Ale hej. Malo to síce pár logických dier (poplach oznamuje príchod Godzilly vo všetkých častiach Tokia, až na tú kam reálne prichádza...), CGI sa len ťažko môže rovnať tomu Hollywoodskemu, a niekto by možno mohol argumentovať, že to celé pôsobilo moc naivne a detinsky, ale sakra! Toto je Godzilla! A nie nejaký depresívne realistický, katastrofický film. Japonci natočili extrémne príjemné pozeranie o snahe a boji o seba a ostatných, ktorý strieda kolotoč emócií, ale vo výsledku vás nechá usmievavo šťastným. Nepotrebuje nadbytočné množstvo vraždenia a deštrukcie, naopak tu som skutočne pocit, že keď tu ľudia umierajú, tak to nie je len na to aby sa konzumný divák nenudil, a aj tak sú nám doručené epické momenty deštrukcie. A nepotrebuje ani kanonádu stupídneho humoru, ako napr. práve západní kolegovia, naopak tu je skutočne príjemná dávka humoru a momentiek, ktorá človeka skrátka donútia sa minimálne pousmiať. // Godzilla -1.0 je totižto film, ktorý je iný od americkej konkurencie, a to ho robí neskutočne fresh a zaujímavo. A konečne nám dopraje oddych od debilných Hollywoodskych blockbusterov, ktoré sa v poslednej dobe pretekajú o to ktorý bude väčšou koninou, v podobe reálne dobrého a záživného veľkofilmu, po ktorom nemáte chuť ísť a domáhať sa svojich peňazí naspäť. 9/10

Úsvit mrtvých (2004)

Fakt by som tam pacol tých 5 hviezdičiek. Ale na to to bola až moc veľká blbostička (alebo moc malá?). Zack Snyder a James Gunn pretvorili originálneho Romera v mega-zábavný odľahčený horor o pojedačoch mozgov, s úžasnými postavami, ktoré ma fakt bavili, počas filmu som im neskutočne fandil, a ku koncu som bol docela smutný, že už sa s nimi musím rozlúčiť. // Už teraz klasika, a absolútna nutnosť každého hororového večera s kamarátmi. 8/10

Den díkůvzdání (2023)

Eli Roth, veľké meno v hororovom Hollywoode, ktoré väčšinu času neprinesie nejak prevratný film, avšak skoro vždy ním dokáže minimálne trochu pobaviť veľkú časť publika. A to sa stalo aj tu. Teda v prvučičkej scéne, ktorá slúžila ako odkaz na Halloween a potom v obchoďákvom-masakru, ktorý svojou stupiditou dokázal aspoň trochu pobaviť. Inak sa jedná o absolútne klasickú teen vyvražďovačku, ktorá okrem debilných klišé (ktoré asi majú pôsobiť vtipne), odľahčenej atmosféry a trochu fajn brutality skutočne neponúka nič moc záživné a osobne som bol dosť rád až som túto nudnú blbinu vypol. 3,5/10 Pre niekoho asi zábavná hororová "satira", pre mňa nezaujímavá zívačka skrz ďalšieho Rotha.

Lawrence z Arábie (1962)

"Truly, for some men nothing is written, unless THEY write it!"

Pět nocí u Freddyho (2023) odpad!

Ono je ťažké vytvoriť filmovú adaptáciu lacnej videohry, kde v podstate nerobíte nič iné, ako preklikávanie medzi kamerami. O to viac je tu však priestoru na vytvorenie niečoho nového zaujímavého. Bohužiaľ Five Nights at Freddy's nie sú ani jedným z toho. Jedná sa o nudnú a otravnú cash-grab sračku, ktorá po vzoru skoro všetkého čo sa dnes produkuje medzi blockbusterami, len milkuje populárnu IP. Nefunguje to ako detský film, kedy fakt pochybujem o mentálnej prispôsobivosti tvorcov a divákov tohto odpadu na život. A nefunguje to ani ako horor, keďže sa  jedná 12+ hovadinku pre tik-tok generáciu detí, takže sa tu nedočkáme ani krvy, ani strašenia a vlastne ani ničoho hororového (a ani inteligentného, pretože toto sledujú ľudia, ktorý strávia väčšinu svojho dňa skrolovaním a hraním subway surfers alebo brawl stars). No a herci stáli tiež úplne za hovno (Matthewa Lillarda by som rád videl v nejakom reálne decentnom horore).  // Nie, fakt ma to nebavilo. 1/10

Napoleon (2023)

Scottov Napoleon je (pre mnohých dosť prekvapivo) skutočne slabý. Nechápte zle. Napoleon nie je žiadnou katastrofou. Vlastne je to docela obstojný film, ktorý obsahuje krásne natočené scény (ktoré niekedy vyzerajú ako obrazy z romantizmu = hlavne teda scéna s rozvodom) a fakt epické bitky (hlavne teda Waterloo a moje obľúbené (aj keď to nie je bitka): príchod do Moskvy) s veľmi dobrou atmosférou. Bohužiaľ na príbehovej rovine Napoleon ozaj zaostáva. Málo emócií, nie príliš sympatické postavy (špeciálne charakter samotného Napoleona, ktorý ako hlavný protagonista pôsobil veľmi "slabo" a sám som mu len málokedy skutočne fandil. // Celkovo sa jedná skôr o taký moderný typ dejepisného filmu s chladnejším a odmeranejším prístupom, ktorý sa spolieha na veľkolepú výpravu a pri tom zabúda na to najdôležitejšie: pútavý príbeh/rozprávanie. 5/10

Zabiják (2023)

Fincher opäť neskalamal. Chladné, drsné a neuveriteľne napínavé. Definícia filmografie, ktorá sa len tak nevidí. // A aj tak to na konci pôsobí strašne nedopečene 6/10