Appaloosa (2008)

Westernů není nikdy dost. Tenhle pravděpodobně za 20 let nebude uctívaná klasika, ale jako dvouhodinová chlapácká soutež stylu "kdo ho má většího" mezi herci Mortensenem, Harrisem a Ironsem je více než dostačující. Poměrně banální příběh není žádná výhra, v určitém smyslu je nejdramatičtější po celou dobu vztah k Renée Zellweger (opět byla na pěst), ale v každé scéně přítomné napětí, značící, že žádná pravidla tehdy neexistovala a umřít mohl člověk každou vteřinu, pozornost udrží dobře. Oni tři pánové navíc hrají na velmi vysoké úrovni (Viggo je stále lepší), takže ta dvouhodinovka nenudí až do konce, který ale tak trochu propluje kolem bez účinku, jaké mělo například Eastwoodovo Gran Torino.

Aristokočky (1970)

U nas temer neznama disneyovka patri do nejuzsiho vrcholu tvorby studia. Nadherna animace a uzasna "vyprava", mile podany jednoduchy pribeh, sympaticke postavy... a ta atmosfera stare Francie... Nadhera! Nektere u nas proflaknute kousky (Popelka) se tomuhle nemuzou ani rovnat.

Armáda mrtvých (2021)

Snyder, stejně jako třeba Peter Jackson, časem zlenivěl a u všemocných počítačů ztratil vkus. Zůstane po něm pár dobrých filmů ze začátku kariéry (první tři), a pak ty další, o kterých se ve slušné společnosti nemluví. Armáda mrtvých má všechny jeho pozdější znaky na max. Mimózní panáky místo postav, scénář, kde neustále někdo něco deklaruje - aby vysvětlil chaotický děj, došel k trapnému vtipu, zalepil díry v logice nebo připravil půdu k dalším nesmyslům. Proloženo slowmotionem a barvičkovým vizuálem, s nulovou gradací. Jen to hodně řve a pak je konec. Bohužel ne úplný.

Asterix a překvapení pro Cézara (1985)

Nejlepší Asterix, nejlepší animovaná komedie, nejlepší francouzská komedie. Tolik absurdního, inteligentního, fyzického i slovního humoru v každé scéně, kolik jen je možné. Nemluvě o krásné animaci s dokonalou atmosférou a... to sousloví mi fyzicky ubližuje... dokonalým-českým-dabingem. ___ "What he says?"

Asterix a Vikingové (2006)

Tohle není průser jen jako animák s Asterixem, ale i jako současný animák.

Astro Boy (2009)

Male studio IMAGI se nemuze rovnat nejvetsim hracum, ale stejne jako u CGI Zelv ninja vytvorilo sympaticky svet. Astro je zameren na mensi divaky, ale narozdil od jinych z nich nedela idioty a obcas citlive nakousne velmi dospele tema. Navic se nesnazi za kazdou cenu podbizet a levne prodat, budiz tedy 4* za sympatie.

Autobiografie jednoho lháře: nepravdivý příběh Grahama Chapmana (2012)

One man show dávno mrtvého, zesnulého, definitivně skonalého expythona Chapmana, který v animované podobě neopustí plátno / obrazovku po celou stopáž. Jeho hlas odvypráví každou scénu, kolikrát i za přítomné vedlejší postavy, stylizované figurky nahrávající na smeče. Základem k tomu byla audionahrávka původní biografie, kterou Chapman načetl tři roky před smrtí, a kterou si zdařile před mikrofonem "odehrál". Nevědět o jeho exnutí, pravděpodobně bych ani nezaregistroval, že nevznikla přímo pro účely filmu. Zbytek pythonů, plus milá camea jako Carol Cleveland nebo Stephen Fry si střihla vícero rolí. Těžko také ukecávat třeba Cleese, aby ve studiu namluvil sebe, když ve filmu samotném má jako Cleese možná tři věty. Čtenáři knihy to museli vědět předem, já jako jeden z mnoha, který ji nesehnal (ale stále sháním) byl ale překvapen tím, že se vlastně o žádnou biografii nejedná a reálné postavy a (asi i) události slouží k vytváření situací, které by ideálně mohly sloužit jako vtipné historky do besed typu Monty Python Live at the Hollywood Bowl. Naštěstí skutečně vtipné jsou a šílená animovaná forma jim neubírá. Ostatně epizodičnost nijak nezastírá a s každou novou historkou se i radikálně mění její podoba. Od ošklivé počítačové animace se přeskakuje i do úseků, které vypadají jak francouzské animované arty a s chutí bych si nějaký ten růžový gay obraz Chapmana a Cleese jedoucích na kole pověsil na zeď. Film nakonec naplňuje představu "python vypráví svůj životopis", je to bláznivé, je to stylizované, nebojí se to věcí, na které člověk nemůže být hrdý, v případě Chapmana je to opravdu hodně gay (včetně songu "Sit on my face" v podobě megalomanského tanečního čísla ze Smyslu života) a je to vtipné. Ucelené výtvarná forma, ve snovém světě z rukou Terry Gilliama, by tomu možná i přidala na celkovém vyznění ne-právě-ideálního života titulní postavy, jako celek je to ale pořád fajn.

Avatar (2009)

I kdyz film ma 2 1/2 hodiny a jeho dej by se dal kompletne shrnout kratkym souvetim, pripadala mi vetsina scen prekotna a povrchni. Digi mraz take citum nepomaha. Ciste tri za vseobjimajici prumer.

Babiččin dům (1988)

I dnes poměrně slušný horor s jednoduchým příběhem. Nevyrovnaná kvalita "částí" filmu se dobře ztrácí pod napjatou atmosférou. ________ Titulky najdete Z D E