Všude dobře, sám doma nejlíp (2021)

"#ŠPATNÉ-ROZHODNUTÍ." Věděl jsem, že to bude špatné, ale musel jsem to vidět na vlastní oči :-) A je to opravdu přesně tak špatné, jak naznačují ohlasy, ve shodě po všech stránkách, počínaje scénářem, pokračujíce výběrem herců a konče prací režiséra - děs! Jediný, kdo se na to celé od začátku totálně nevysral, byl Debney, jako autor hudby, ten je na dosrání milovaných hudebních motivů Johna Williamse prostě moc zkušený, takže tady to klaplo... Film je opravdu neuvěřitelně špatný, i když nevypadá nijak levně (jde vidět, že nějakou kačku to stálo) a jediný důvod, proč nedávám odpad!, je jednak hudba (fakt se mi ty variace líbily) a potom funkční začlenění jednoho z protagonistů původních prvních dvou dílů, tedy Devina Ratraye přímo v roli Buzze - jeho komentář k bratrovi Kevinovi byl jediným vtipným momentem filmu. 10%

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)

Jednou za čas se dostanu k novějšímu filmu tuzemské provenience, náhodou a vždy vlivem vnějších okolností a musím konstatovat, že na svém letitém rozhodnutí vyhýbat se novým českým filmům jako čert kříži nemusím nic revidovat, bohužel. Nemohoucnost českých tvůrců je neuvěřitelná, ve shodě provázena těžkopádností  a hereckým ledabylismem, opravdu snad jen ta Kolářová, matadorka ze šťastnějších dob (myšleno výhradně z pohledu kumštu), jinak pusto, prázdno... 30%

Škola dobra a zla (2022)

"NO... NĚKDO BY SI TU MĚL NAJÍT PRINCE NA LÍBÁNÍ." Nechybělo moc a tahle láce začala zapáchat - doslova, díky jistému kouzlu, přímo skrz obrazovky, protože kromě obsazení dospělých rolí a jakéhos-takéhos slabého pozitivna z oblasti technických kategorií, jde vyloženě o nezáživný průser. Nepochopitelně. Jde o adaptaci první ze série knih, o kterých jsem sice v životě neslyšel (což není podstatné, o Harry Potterovi jsem také neslyšel, dokud nezačalo šílenství kolem filmové podoby), mohlo to myslím fungovat docela dobře, akorát to chtělo věnovat potřebnou péči mládežnickému castingu (ve vzácné shodě kolektivní špaténka) a určitě scénáři. 30%

Okno do ložnice (1987)

Thriller ložený po klasicku, jedna chyba v úsudku a už se to všechno valí :-) U nás navíc ještě pěkně s povedeným dabingem, který myslím hodně vyznění filmu v našich podmínkách pomáhá, protože obsadit do filmu Guttenberga nebyl zrovna dobrý nápad, vůbec se do role nehodí a jeho výkon bych označil za vyloženě nemožný. Společně se zbytečně teatrálně podanými záležitostmi ohledně pachatele se to na hodnocení samozřejmě podepisuje. 50%

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Dlouhé, ukrutně, plné ambicí narušit superhdinské statusu quo (ten se netýká jen MCU), snažící se vybřednout ze smrti Chadwicka Bosemana mimo jiné tím, že ustanoví nového Černého pantera. Upřímně? Volba padla na Shuri, jistě, čekalo se to, ale já bych v té kůži snad raději viděl královnu Ramondu :-) Co se mi naopak líbilo, pojetí Namora a jeho lidu, jak vystřižené z APOCALYPTA :-) 60%

Black Adam (2022)

Na superhrdinu v podání Johnsona jsem se nijak zvlášť netěšil, zaprvé je ho všude nějak moc, za druhé ten plešatý kukuč a obludná muskulatura, na co se to bude hodit? A tohle mu upřít nemohu, na Adama se hodí, je to v klidu, koneckonců i ten koncept á la TERMINÁTOR 2 (puberťák má k dispozici supersílu potřebnou kontextu) je zábavný, to stejné úplně nový superhrdinský tým, potud ok, co mi vadilo, tak určitě jalovost napojení lidských postav, s tím si opravdu nikdo nedal práci. A ještě je to korunované dvojitou náloží skutečně pitomých proslovů, nad kterými divákovi nezbývá než kroutit hlavou :-/ 65%

Emma. (2020)

"JE LEPŠÍ ROZUM POSTRÁDAT NEŽ HO ZNEUŽÍVAT JAKO VY." Nebyl jsem nějak naladěný, tak jsem v začátku trošku plaval, jedno jméno za druhým, kdo s kým nebo jak, ale nakonec si to sedlo a zážitek vyloženě příjemný. Jiná adaptace z nedávné doby Austenové, PÝCHA A PŘEDSUDEK od Wrighta, sice nepřekonána (jakože opravdu ani omylem), přesto spokojenost, s hereckým obsazení (Nighy hraje v podstatě pořád to stejné, ale já toho staříka zkrátka žeru!), výpravou i určitou čiperností narace. 70%

Neviditelný (2020)

"PŘEKVAPENÍ." Pár pěkných záběrů (vlastně si vybavím jen jeden, pohled z půdy), jinak průměrné ve všech podstatných směrech - scénář, režie i herecká práce. 55%

Tři tisíce let touhy (2022)

Překvapivě velká nuda. Měl jsem v kině co dělat, abych nezadříml, tuny jakéhosi klevetění o nesmrtelnosti brouka a skutek utek. Vizuálně je to standardní, nic, z čeho by si divák sedl na prdel... a obsahově, jak jsem říkal, úporné. 40%

Jack Reacher (2022) (seriál)

"MYSLÍM, ŽE NAJDU VŠECHNY ZODPOVĚDNÉ A KAŽDÉHO Z NICH ZABIJU." A Alan Ritchson má postavu a kukuč přesně na to, aby tato slova nebylo možné bráti na lehkou váhu :-) Nebylo to věru vůbec zlé (a to patřím k fandům Reachera v podání Toma Cruise, byť Ritchson odpovídá knižnímu popisu asi přeci jenom lépe), nepřišlo mi to nějak zvlášť náročné na produkci, o to větší respekt nad tím, jak kompaktně se to celé na poměrně velké ploše 8. dílů prezentuje. Snad až ten závěr bych možná trošku zintenzivněl... Další nášup bych si klidně dal s předstihem a budu jej vyhlížet.