Voyagers - Vesmírná mise (2021)

"JAKÝ JE ROZDÍL MEZI DOBREM A ZLEM?" Koncept Pána much je nesmrtelný a použitelný v každém prostředí, tedy i při misi na jinou planetu. Osnova je tím pádem daná, izolované prostředí definované, polemika na téma vrozené inklinace člověka ke zlu může započít. A nejde o špatnou variaci, asi bych si dokázal představit, že exploze hormonů pubescentů bude vyjádřena expresivněji, na druhou stranu to má spád a atraktivitu i při dané linearitě. 65%

Život po Jangovi (2021)

"BEZ NICOTY NEMŮŽE BÝT NĚCO." Komorní sci-fi, bez zbytečné exhibice, obrazové či dějové, přesto svou filozofickou rovinou ne nezajímavé. Je to i poměrně krátké, takže celý ten minimalistický koncept nestihne začít příliš nudit. Herecky jde o úspornou práci, povedenou, přirozenou, s obrazem jde vyloženě o symbiózu, jsem opravdu rád, že i etablovaní herci jako Farrell umí přijmout takové role. 70%

Avatar: The Way of Water (2022)

Stejně nenapíši nic, co už nezaznělo jinde, tedy jen ve zkratce. Plusy: neuvěřitelné zpracování, i přes obludnou stopáž film napoprvé velice rychle uteče. Minusy: kostra příběhu je ohraná a nic na tom nemění přesun do jiného prostředí, pokud film vydělá co potřebuje, Cameron se Pandorou bude zabývat do konce života a to je prostě na cypa. 70%

Ladíme 2 (2015)

"TAKHLE TO DOPADNE, KDYŽ POŠLETE HOLKY NA VYSOKOU." Nekorektní výrazivo komentátorské dvojice Higgins-Banksová zůstávají jednou z mála vtipných položek na již tak dost prořídlé soupisce a celé to spíš smrdí hluchými pokusy o vtipné situace než čímkoliv jiným - opravdu, některé scény působí jako výsledek nepovedené improvizace. Taky je to hrozně dlouhé, acapella vystoupení nudná a závěrečný originální song, z kterého si asi diváctvo mělo sednou na bobeček, je laciný jak prase. Na druhou stranu, je to "od holky pro holky", takže pokud ty jsou s tím v pohodě (a podle tržeb asi jakože ano), tak asi ok. 40%

Krakonošovo tajemství (2022) (TV film)

Asi takto, jednooký mezi slepými králem. Žádná velká sláva určitě ne, ale v širším srovnání vánočních pohádek posledních let určitě ta lepší. Herci poměrně solidně zahráli, žádné velké pitvoření (až na Sokola, ale zrovna k jeho roli to pasuje), příběh má zajímavost, akorát třeba zrovna scénář by zasloužil pilku jako sůl. A pilovat, a pilovat... Třeba příště :-) 50%

Řachanda (2016)

Páne jo, to zase bylo... Vý(hovno)cuc veškeré současné filmařské neschopnosti - NIC pořádně nenapsat, NIC pořádně nezahrát, NIC pořádně nenatočit. Jako nevím, režisérka před tím točila pro televizi, ok, tam to snad stačilo, ale tohle vypadalo uboze, jako od náhodného editoru záběrů, bez nápadu, spousta scén vypadala jako první pokusná, nechápu. A to herecké pitvoření, toho mám enormně plné zuby, co je to za trend? A za tohle potom chtít v kině zaplatit? To je celkem drzost, ne? 20%

Všude dobře, sám doma nejlíp (2021)

"#ŠPATNÉ-ROZHODNUTÍ." Věděl jsem, že to bude špatné, ale musel jsem to vidět na vlastní oči :-) A je to opravdu přesně tak špatné, jak naznačují ohlasy, ve shodě po všech stránkách, počínaje scénářem, pokračujíce výběrem herců a konče prací režiséra - děs! Jediný, kdo se na to celé od začátku totálně nevysral, byl Debney, jako autor hudby, ten je na dosrání milovaných hudebních motivů Johna Williamse prostě moc zkušený, takže tady to klaplo... Film je opravdu neuvěřitelně špatný, i když nevypadá nijak levně (jde vidět, že nějakou kačku to stálo) a jediný důvod, proč nedávám odpad!, je jednak hudba (fakt se mi ty variace líbily) a potom funkční začlenění jednoho z protagonistů původních prvních dvou dílů, tedy Devina Ratraye přímo v roli Buzze - jeho komentář k bratrovi Kevinovi byl jediným vtipným momentem filmu. 10%

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)

Jednou za čas se dostanu k novějšímu filmu tuzemské provenience, náhodou a vždy vlivem vnějších okolností a musím konstatovat, že na svém letitém rozhodnutí vyhýbat se novým českým filmům jako čert kříži nemusím nic revidovat, bohužel. Nemohoucnost českých tvůrců je neuvěřitelná, ve shodě provázena těžkopádností  a hereckým ledabylismem, opravdu snad jen ta Kolářová, matadorka ze šťastnějších dob (myšleno výhradně z pohledu kumštu), jinak pusto, prázdno... 30%

Škola dobra a zla (2022)

"NO... NĚKDO BY SI TU MĚL NAJÍT PRINCE NA LÍBÁNÍ." Nechybělo moc a tahle láce začala zapáchat - doslova, díky jistému kouzlu, přímo skrz obrazovky, protože kromě obsazení dospělých rolí a jakéhos-takéhos slabého pozitivna z oblasti technických kategorií, jde vyloženě o nezáživný průser. Nepochopitelně. Jde o adaptaci první ze série knih, o kterých jsem sice v životě neslyšel (což není podstatné, o Harry Potterovi jsem také neslyšel, dokud nezačalo šílenství kolem filmové podoby), mohlo to myslím fungovat docela dobře, akorát to chtělo věnovat potřebnou péči mládežnickému castingu (ve vzácné shodě kolektivní špaténka) a určitě scénáři. 30%

Okno do ložnice (1987)

Thriller ložený po klasicku, jedna chyba v úsudku a už se to všechno valí :-) U nás navíc ještě pěkně s povedeným dabingem, který myslím hodně vyznění filmu v našich podmínkách pomáhá, protože obsadit do filmu Guttenberga nebyl zrovna dobrý nápad, vůbec se do role nehodí a jeho výkon bych označil za vyloženě nemožný. Společně se zbytečně teatrálně podanými záležitostmi ohledně pachatele se to na hodnocení samozřejmě podepisuje. 50%