Všechno, všude, najednou (2022)

Jako sorry, ale pokud tohle dostalo Oscara za nejlepší film roku, tak potom taková KUNG-FU MELA nebo SHAOLIN FOTBAL musely by dlít na vrcholu žebříčku nejlepších filmů ever! A jsou tam? Myslím že ne, Time! Neříkám, nejde o nic hrozného (snad kromě segmentů, kde v rámci multivesmíru vystupují lidé s párky místo prstů, to byl fakt humus), je tu spousta dobrých nápadů, režie je šílená a herci splňují povinné minimum, aby o nich mohlo být uvažováno v rámci kandidatury na výroční ceny, ale nejlepší film roku??? Tady se musel někdo kolektivně zbláznit :-) 60%

Dungeons & Dragons: Čest zlodějů (2023)

Vzpomínáte na tu srajdu-majdu z přelomu tisíciletí? Tu tupou, poloamatérskou břečku s Jeremy Ironsem, která značku DUNGEONS & DRAGONS poznamenala na dlouhá léta? Tak tohle panečku, to je docela jiná káva! Hravá a zábavná dobrodružná fantasy, která oblíbený dračák převádí způsobem, z kterého konečně nebolí oči a po které améba nemá šanci vystrčit panožky. Jen víc, jen houšť! 85%

Pistol (2022) (seriál)

"NEJDE NÁM O HUDBU. JDE NÁM O CHAOS." Zaslouží si jepičí život kapely, která natočila jedinou desku, takto bezvadně zprodukovaný seriál? Si piš! :-) A nejenom, že je to zprodukované bez kompromisů (obsazení i výprava jsou skvělé), ale jde také poznat, jak to Dannyho Boylea bralo, jak je to podáno s gustem a intenzitou. Byť by třeba tvůrci nebyli akurátní a pracovali s autorskou licencí, jako televizní minisérie je to jednoznačně nadprůměrné.

Clerks III (2022)

"DNESKA SI TADY ANI NEMĚL BÝT." Labutí píseň pro Danteho... a Randala... a celou tu bandu. Na Kevina Smitha poměrně melancholický průběh, na druhou stranu to dává smysl, že? Nikdo nemládneme, téma bilancování se tak nějak vkrádá do myšlenek automaticky. Naštěstí i v tomto posledním kole stačí dojít na klasického Smithe, klasické camea, klasické hlášky, byť ten styl již není tak okouzlující, jako kdysi. Výsledné hodnocení si dovolím nepatrně zatížit nostalgií. 60%

Ant-Man a Wasp: Quantumania (2023)

"VŽDYCKY JE KAM RŮST." Jako, dva týdny po premiéře a v sále jsem byl sám samotinký :-) Dochází MCU dech? Zdá se... Film je vlastně celkem v pohodě, profesionálně digitálně provedený, začleňující se do provázaného vesmíru, nic víc, ani míň, než unavená zábava. Asi to mohlo být i kratší, jenom těch situací, kdy Scott Lang mohl prostě zmáčknout čudlík, zvětšit se a hotovo, protože Kang, nový arcipadouch MCU, zjevně není takový geroj, jak by se mohlo zdát :-) Nebo jsme svědky diverzní taktiky? Přítomnost Lokiho v obvyklém závěrečném přídavku něco takového naznačuje. Tak uvidíme, Kang se totiž vrátí! Hůů, bojim, bojim :-) 60%

To, co dýchám (2007)

"NĚKDY NEMÁTE JINOU MOŽNOST, NEŽ RISKOVAT VŠECHNO." Věřím tomu, že autorům scénáře přišla tato historka geniálně vymyšlená, následně zručně postříhaná, promíchaná a zase složená, ale slovy klasika, inu, tak to není :-) Úroveň jednotlivých "střípků" je zvláštně nesourodá, skoro jako by některé linky příběhu měli pro autory přitažlivost a jiné zase ne, některé mají co nabídnout, ty další jsou jasnou výplní. Je to škoda, tento typ filmů umí zafungovat... 50%

Ulička hanby (2014)

"ZASRANÝ TERMINÁTOR SE ŽLUTÝM ZADKEM." Pokud se divák neoprostí od zjevného faktu, že se postava Banksové chová jak naprostá kráva (navíc po mozkové obrně), a že vedlejší postavy nejsou samy o sobě schopny uhrát žádné plusové body, film mu nemá co dát, prostě se nezasměje. Když tento malý ústupek uděláte, nebudete mít žádná očekávání, určitá šance pro zábavu tu je, ale ruku do ohně bych za to nedával, protože i při přihlédnutí k polehčujícím okolnostem to na víc jak ten průměr prostě nemá. 50%

Strašidelné Vánoce (1988)

"TA ČUBKA MĚ FLÁKLA TOASTOVAČEM." Jedna z těch nepovedených variací na VÁNOČNÍ KOLEDU. Film má super osumdesátkový feeling, skutečně, ale jinak je to čistý zmar a filmová žumpa, ve které nefunguje skoro nic. Není to vtipné, nemá to spád, není se v tom čeho chytit. Dokonce i Bill Murray v tom působí naprosto ztraceně, jako smutná figurka násilně implementována do materiálu, který točit nechce, ale z nějakého důvodu musí. Pár bodíků navrch za hudební doprovod Dannyho Elfmana. 30%

Bitva u Thermopyl (1962)

"CELÉ ŘECKO ČEKÁ, AŽ SPARŤANÉ VYRAZÍ." Téma chrabrého Leonida a jeho 300 Sparťanů mnou cloumá už od děcka, mám pocit, že v Mateřídoušce o tom byla kdysi krátká noticka s ilustrací Gabriela Filcíka, tak někdy od té doby fandím Spartě a parádně stylizovaná pecka Zacka Snydera ten hype onehdy cyklicky pěkně uzavřela :-) Tento starý film jsem tak nevyhledal v rámci doplnění filmového vzdělání, ale čistě pro srovnání právě se Snyderovým spektáklem a výsledek není tak tristní, jak by divák automaticky očekával. Jistě, určitá karnevalová kvalita kostýmů, chaos a statičnost v choreografii bitevních scén, nekrocený patos, to všechno tu je, ale zase ta automatická úcta k poctivým filmařským postupům, byť v pravdě historických, ta se nevytratila. Pořád to celkem jde :-) 60%

Po životě (2019) (seriál)

"NADĚJE JE VŠECHNO." Zajímavá směsice přepáleného sentimentu a humoru bez mantinelů. V životě jsem neviděl materiál, kterým by to slovíčkem cunt bylo tak protkané :-) Cunt sem, cunt tam, ale vždycky tak vtipně použité, pořád dokola a neomrzí se to :-) A další obdivuhodná věc, pokaždé, když už ten sentiment a fňukání začínají dosahovat přijatelnou míru snesitelnosti, vždycky se to bezvadně shodí. 3 série, po 6 dílech, super stopáž jednotlivých epizod, nudit to nezačne a závěr je v duchu celého seriálu, ne-šťastný, melancholický, dobrý...

Časové pásmo bylo změněno