Solomon Kane (2009)

Lacinější, než by si zasloužilo, delší, než by se slušelo. Variace typu VAN HELSING postrádá rychlejší spád, progresivnější scénář a disponuje pouze jalovými souboji, přesto svou atmosférou dokáže vzbudit zájem. Purefoy patří mezi neokoukané tváře (na plátnech kin nejvíce utkvěl v paměti rolí prince Edwarda v PŘÍBĚHU RYTÍŘE), oproti svým předchozím hereckým reinkarnacím profiluje svou postavu v značně odlišném tónu, svou drsnou slupku ale jako by neměl v obraze o co opřít. Hudba burácí, kamera dělá své maximum, režie si ale podává ruku se scénářem a tlačí výsledek do průměru. Film tak sice není úplnou prohrou (stačí vzpomenout na fantasy DRAČÍ DOUPĚ, které mělo podobné finanční i další zázemí, a je jasno), proč se ale nezařadí mezi klasiku žánru je jaksi nasnadě. 55%

Symptom Pandorum (2009)

Nečekané sci-fi překvapení, sic v béčkovém stínu SUNSHINE nebo HORIZONTU UDÁLOSTÍ, přesto ale velmi uspokojivě sestavené. Film obsahuje několik velice pěkných detailů, nedostatky na akčních scénách nahání ve výpravě a nezklame ani v závěru, který (minimálně částečně) napadne každého z fanoušků žánru, zároveň ale není žádnou dějovou pěstí na solar interní logice a pobaví. Zapomenout také nesmím na Bena Fostera, představujícího svého hrdinu přesně ve stylu, který mu sedí nejlépe - nevyzpytatelný s příměsí psychické lability, znějící jako podprahové nabádání k bezcitnému masakru. Opravdu nečekané, ale o to příjemnější podívání. 75%

Organizace Alfa: Hádův faktor (2006) (TV film)

"THIS VIRUS KILLS AND IT KILLS UGLY" Nezatížen knižní předlohou zasedl jsem k tomuto dvoudílnému televiznímu filmu bez předsudků a výsledný dojem jsem z něj nezískal nikterak špatný. Především první část, kdy se celá hra kolem smrtícího viru rozjíždí, působí velmi profesionálně a uceleně, s částí druhou je to pravda trošku horší. Tvůrcům snímku se nepodařilo udržet nastavený kurz a celé dílko tak v závěrečné fázi trochu ztrácí (formálně i obsahově). I přes tyto nedostatky se ale filmu po celou dobu svého trvání podařilo udržet můj zájem a pozornost, což jednoznačně musím přičíst k jeho plusům. Ne jednoho diváka také jistě potěší poměrně zvučné (čti známější) obsazení. V konfrontaci s filmovým Bournem (tedy dalším z Ludlumových hrdinů) HÁDŮV FAKTOR samozřejmě neobstojí, případný výsledek měření sil s podobnějším televizním projektem je už ale zcela jinou záležitostí. II Scénář: Elwood Reid (podle knižní předlohy COVERT ONE: THE HADES FACTOR /první kniha z celé série/ amerického spisovatele Gayle Lyndse, který napsal román na základě nepoužitých poznámek knižního hitmakera Roberta Ludluma). Hudba: J. Peter Robinson. 65%

Čekej nehybně (2001)

Jak by dopadl ZÁKLADNÍ INSTINKT, kdyby jeho předlohu napsala Daniella Steelová a tu pro potřeby scénáře upravil a nakonec i zrežíroval (jako svou prvotinu i epitaf zároveň) D. Shone Kirkpatrick? Asi nějak takto. Už jenom nazvat jednu z hlavních postav Babee (a nevystupovat v HŘÍŠNÉM TANCI), to je vážně humus. Maník, co se neumětelsky pitvoří pod tímto vysoce sofistikovaným "označením", je špatný sám o sobě (v další kariéře již jen zaslouženě štěkal v epizodkách televizních seriálů různé kvality), ale ani Hauer nebo Madsenová nemají co hrát a označím-li jejich výkon za špatný vtip, budu k nim ještě shovívavý. Celou tu urputnou nudu rozčísne až závěrečná desetiminutovka, která ale špatný zbytek nemá šanci zachránit a celý snímek vytahuje jen na jedinou pochybnou hvězdičku. II Scénář: D. Shone Kirkpatrick. Hudba: Thomas Morse. 15%

Chůva v akci (2010)

Zkoušel to Schwarzenegger (POLICAJT ZE ŠKOLKY), zkoušel to Diesel (OCHRÁNCE), nejnovější pokus dalšího z akčních matadorů (tedy Chanův pokus) o rodinnou sub-akci je ale ještě o třídu horší, než oba zmíněné. Hlavně, snímek takových předností, jako jsou lacinost a nezáživnost, má jít přímo na dvd a ne se zkoušet prokopat kiny. A potom, podobně pitomý scénář, který lehce převálcuje leckterý díl průměrného televizního akčního seriálu, to je opravdu na pováženou. Nejenom že v celém snímku není jediná vtipnější scéna, těžko také uvěřit vztahu unaveného Chana a chladné Vallettové, kteří, vědomi si kvalit točené capiny, se nijak nepřekonávají a ze svého rejstříku dolují jen nezbytné minimum. I choreografie jindy nosných soubojů je na Chana vyloženě slabá, stáří nestáří. Zdechlina právě přejeté veverky má víc života a vášně, než cokoliv, co je zobrazeno v této akční "komedii". 25%

Knight Rider - legenda se vrací (2008) (TV film)

Jako šprk jsem původní seriál hltal z německých programů, sbíral samolepky ze žvýkaček a na poutích skupoval černobílé nekvalitní fotky. No nekupte to, když to auto bylo tak pekelně cool :-) Dnes, s xtým opakováním na našich televizních kanálech a s opadnutím dětského nadšení, už to samozřejmě není ono. Nostalgie ale pracuje na plné obrátky a tak jsem neodolal a nejnovější podobě seriálu KNIGHT RIDER dal šanci. Výsledek? Čekal jsem to o dost horší. Noví herci jsou úplně o ničem, zápletky jsou skelnou vatou v televizním kožíšku, ale nový KITT je napasován do nádherného vozu (Ford Mustang - v originále mluví Val Kilmer), triky při přeměně KITTa jsou na pohled v naprostém pořádku, vykládka vozu neprobíhá z obligátního kamiónu, ale z letadla a... a nakonec dojde i na Hasselhoffa :-) I ta legendární znělka je v nové úpravě na první poslech rozpoznatelná. Nebudu škarohlíd a ze staré známosti trošku filmu přilepším. 55%

Báječný svět shopaholiků (2009)

Móda, nakupování, práce spisovatelky a s tím spojené sloupkaření - není to další SEX VE MĚSTĚ? I přes množství společných bodů naštěstí nikoliv. Nehodnotíme tu sice žádné komediální veledílo, pořád je ale příjemnější sledovat pokus o přebarvená zdělení (kritika života na dluh a gangsterských metod úvěrových společností - téma dnes poměrně aktuální) než mlácení prázdné slámy. Romantická linie je tradičního střihu, včetně happyendu, herci ujdou a vtip je decentního rázu (bez tělních tekutin, pokud si dobře pamatuji). Z hlavy vyšumí dřív než pěna šumáku ze sklenice, jako kulisa pohodovému večeru není ale snímek špatnou volbou (nevadí-li vám romantické komedie už ze své podstaty). II Scénář: Tracey Jackson, Tim Firth, Kayla Alpert (podle knižních bestsellerů Sophie Kinsellaové CONFESSIONS OF A SHOPAHOLIC a SHOPAHOLIC TAKES MANHATTAN). 60%

To byl zítra flám (2010)

Nevím čím to je, ale pokaždé když přijde podobný film (hlavní hrdina/ové dostane/ou možnost prožít znovu část své minulosti), scénář svým postavám nedovolí si tento časový "defekt" patřičně užít. Na omšelou dějovou kostru se tak lepí klasické pitomosti jako morální status nebo pošahaná logika a zapomíná se, že má jít především o zábavu (co všechno se dalo vytřískat z konfrontace současnosti a 80. let se radši nebudu domýšlet, ale mohla to být pecka). Po klasické hollywoodské prefabrikaci tak z filmu zůstane polo zábavný produkt, který vnadí ale neuspokojí. Oblíbený motivační trojlístek (srajdo-chcanko-blitky) samozřejmě nechybí ani tady. 50%

Zatím spolu, zatím živi (2010)

Diazové ještě není 40 a už to vypadá, že maskuje padesátku - je to opravdu smutné (ještě teď si rád vzpomenu, jak jsem ji poprvé viděl v MASCE a neubránil se vilným projevům), ale Cameron už na sexy postavy jednoduše fyzicky nemá. Cruise taky evidentně zestárl, v kondici se ale drží obdivuhodně a uvěřit mu postavu protřelého agenta pořád není žádný problém. Chemie mezi oběma herci celkem funguje, nikde totiž není ani náznakem řečeno, že by Diazová hrála postavu mladší, než na kolik vypadá (jako ve filmu MEJDAN V LAS VEGAS), osobní pocity diváka (moje pocity) mají tak v oblasti estetické hodnotu čistě vedlejšího formátu a ve smyslu kvality snímku nenabízí relevanci. Funguje zde i kombinace akce a komedie, přičemž ani jednoho nepřebývá nebo naopak. Až překvapivě se velké procento předpokládaného "rychlejšího režimu" odehraje v bezvědomí jedné nebo druhé z hlavních postav, ke škodě filmu se mi to ale nezdálo. Pokud bych měl snímek něčemu přirovnat, potom bych jednoznačně zvolil MR. & MRS. SMITH s Pittem a Jolieovou – líbil-li se vám, nebudete zklamáni. Já od filmu dostal přesně to, co jsem čekal - lehkou, áčkovou, nekomplikovanou letní zábavu, kterou si za pár let v bedně klidně zopakuji. 70%

Shrek: Zvonec a konec (2010)

Podívám-li se na tržby jednotlivých příběhů zeleného zlobra, je mi jasné, že tento krkající bahnomilec jen tak z pláten kin nesleze. Vlastně toho ani nelituji, protože i když vtipu pozvolnu ubývá, námět se zatím vždy podařilo nalézt v obstojné kvalitě. Řeči o nastavované kaši jsou jistě na místě, leč řekněme si upřímně, která vícedílná animovaná série si drží alespoň takovou úroveň, jako ta Shrekova? Vezneme-li si například Disney produkci, kde každý úspěšnější titul následovala řada video pohrobků, budeme naráz v jasném obraze. II Scénář: Josh Klausner, Darren Lemke. Hudba: Harry Gregson-Williams. 65%