Once (2007)

Netradiční muzikál, který by taky mohl působit jako soubor videoklipů k soundtracku, nám ukazuje, že i za malý peníz se dá natočit dobrý film. Přirození herci vás filmem příjemně vedou a třeba scéna "miluji tebe" je jedna z nejhezčích, jakou jsem za poslední ( dlouhou ) dobu v romantickém filmu viděl. Celkově velice pěkné překvapení.

Kauza CIA (2006)

Film má v originále výborný název, no distributor klasicky przní co může (kašlu na distribuční taktiku). Už dlouho se mi ale nestalo, aby z kina odešla dobrá půlka původního osazenstva, přitom je film velice poutavý. No řekněte, koho by nezajímaly okolnosti zrodu CIA? De Nirovi se navíc povedlo film obsadit plejádou výrazných a zvučných herců (líbil se mi naprosto minimalistický přístup Damona i to jak se se svou rolí poprala Jolieová). Samozřejmě, snímek má na leckoho brutální stopáž, ale když už, tak už. De Niro se měl do celé látky pustit ještě důrazněji a žádné z jen letmo nahozených témat předčasně neopouštět, stopáž nestopáž. Zmínil bych se ještě o skvělé výpravě, která sama o sobě vypovídá, s jakou pečlivostí byl film natočen a kolik musel stát (přitom nikdo z tvůrců asi ani nepočítal s nějakým komerčně pozitivní výsledkem... taky se nedostavil). 85%

Nevěřte mužům (2005)

Průměrné konverzační drama s romantickou línií, slušnou řádkou známých herců ( a nutno dodat také slušně odvádějíc svou práci ), s jejichš postavami ale není lehké se identifikovat a to hlavně kvůli citově rozplzlému konci. Vyznávání lásky před značným publikem mi už těžce leze krkem. Filmu by asi prospělo, kdyby si tvůrci uvědomili, co chtěli natočit. Drama nebo rozvernou romantiku?

Těsně vedle (2007)

Farrelyovi natočili nejvtipnější film hned na počátku své kariéry (Blbý a blbější), od té doby se potácí v bludném kruhu, tu více, tu méně podprůměrných kusů (Něco na té Mary nebylo výjimkou). Ne jinak je tomu nyní. Stiller se snaží jak může, ale nemá chudák zrovna nejlepší období na výběr rolí. Neúměrná stopáž je šílená o to víc, že nejvtipnějšího momentu filmu se člověk dočká nakonec. Neříkám, že jsem se nezasmál, párkrát opravdu ano, ale na takovou délku jen řídce... navíc, ten dikobrazí bobr... brrrr 45%

Hrdinové a zbabělci (2007)

Hvězdně obsazené politické drama, s málo přesvědčivou válečnou vsuvkou (nezpochybňoval bych obětavost ani odvahu tváří v tvář smrtelnému nebezpečí, to ne, ale hlavně to prostředí jaksi zavánělo papundeklem), kde je debata občas tak absolutní, že stačí malé povolení v koncentraci a už se ztrácíte. Polemika kolem afgánského konfliktu je tu brána z několika perspektiv, nemůžu si ale pomoci, stále nějak povrchně. Redford sice má silná charisma na to, aby pár jehněčích povah přesvědčil, ovšem hlavním lákadlem snímku je konverzační tandem Streepová vs Cruise. Sledovat rozhovor nedůvěřivé novinářky a přesvědčeného politika je v jejich podání skutečně radost. Všichni herecky zúčastnění jsou slušní, zato Streepová s Cruisem opravdu vynikající. 60%

Vrah skrývá tvář (1966)

Tato detektivka má pro mne nějaké zvláštní kouzlo, protože vždy když na ni v televizi narazím, dodívám se. Líbí se mi to vyústění, kdy se na vraha dojde skoro až náhodně :-) Černobílá tomuto příběhu z depresivního prostředí zimního venkova vyloženě sluší a všeobecnou sklíčenost bělostný sníh dokonale podtrhuje. Hrušínského herecký projev a genialita v každé neznatelném gestu je prvotřídní. 85%

Sexuální praktiky pozemšťanů (1999)

Carmen Electra je vážně... hrozná. Silikonové bábovky na hrudi dokáží někoho vzrušit? O tom by se měl natočit dokument. Zbytek hereckého ansámblu je potom stejně marný a je opravdu velká škoda, že zajímavý námět přírodopisného filmu o rozmnožování lidí z pohledu mimozemšťanů je takto zabit (co si budeme vykládat, kdyby nebylo komentáře, vtipně mylných interpretací a sperminátora, byla by to děsná a nevtipná shitna). Má očekávání byla vzhledem ke zdejšímu vysokému hodnocení asi příliš velká. 40%

Manželčina pomsta (2005)

Ženská, která sebou nechá takhle vláčet, by zasloužila na hubu. Je zase pravda, že kdyby nenechala, nebyl by tu tento film (byla by to ale škoda, ptám se?) a několik docela vtipných poznámek k partnerskému soužití. Hlavní hrdinka mi docela připomíná Halinu Pawlowskou (její fanatičtí přívrženci ať si jednu hvězdu přihodí), nejen svým celkovým výzorem, ale i slovním projevem. Závěr vyzní celkem neuspokojivě a televizní zpracování tomu samozřejmě nepřidává. 35%

Vášeň a cit (2007)

Schématem scénáře film připomene ZAMILOVANÉHO SHAKESPEARA a to nejen čirou fabulací kolem historických faktů a osob, ale i tématem nenaplněné lásky z důvodů společenských povinností (jakkoliv jsou hlavními hrdiny zpochybňovány). Český překlad názvu spíše než ke hře s fakty (původní název) vybízí ke srovnání s filmovými adaptacemi Austenové (z hlediska marketingu distributora asi dobrý tah, jinak však zavrženíhodný), v tomto smyslu však prudce narazí. Vedle vynikajících adaptací ROZUMU A CITU s K. Winslet nebo PÝCHY A PŘEDSUDKU s K. Knightley zaostává jak do samotného filmového zpracování, tak do herecké zdatnosti hlavní hrdinky. Přesto je A. Hathaway dostatečně plakátově půvabná, její kolega J. McAvoy v podstatě přesvědčivý a naboptnalá stopáž alespoň nějak plyne, aby se film nemusel rovnou zatratit. 60%

Vitus (2006)

Mívám k německy mluveným filmům obyčejně nedůvěru, ale tentokrát jsem udělal dobře, že jsem počáteční nechuť zajít na tento film do kina překonal. Dostalo se mi veskrze pozitivního zážitku, kdy 100 minut filmu uteklo rychle jako voda a na konci zůstal pocit jako po návštěvě koncertu mladého pianisty virtuóza, kterému prsty po klávesách jen těkají a nedokáží vyloudit nic krom krásné melodie, a po jehož skončení potlesk v sále neutichá. Přesný herecký výkon všech zúčastněných + vynikající podání role Vitusova dědečka Brunem Ganzem, který mě opět přesvědčil o svém mimořádné kvalitě. 85%