Barry Lyndon (1975)

Tento rok se mi premiérově (pro mne) podařilo v kinech narazit na dva Kubrickovy filmy (Lyndona a Mechanický pomeranč) a Barry mi vyšel jako o chlup lepší. Pěkně natočená historická freska, roztažená na šílenou stopáž s jemně ironickým komentářem. Téměř nepostřehnutelná nadsázka některých scén (možná, že až nechtěná parodie) jako malé zpestření, dost výrazný (ale v mezích - zvláště v prví části všudypřítomná píšťala) hudební doprovod a přesná výprava. 80%

Soupeři (1977)

Britský seminář v UH po třetí a opět trefa do černého. Scottovy filmy mám hodně rád a musím říct, že mne ještě nikdy nijak výrazně nezklamal, ale tohle je nádhera. Krásně natočené, přesně zahrané, vhodně hudebně doprovozené. Maximální spokojenost. Pohled na umrzlého husara u děla nebo rozbitého vozu při sibérii v Rusku a mnohé další scény mi navždy uvázly v paměti jako úchvatné obrazy. 100%

Aguirre, hněv Boží (1972)

Opět jedno doplnění mého filmového vzdělání díky britskému semináři :-) a musím říct, že masivní! Cesta Španělů do pekla džungle za vidinou Eldorada. Pološílený Aguirre, s geniální démonickou vizáží Kinského, tíživý hudební doprovod a bezútěšný konec. Při úvodu před promítáním bylo řečeno, že film byl točen anglicky a poté nadabován do němčiny (Kinski musel být při dabingu nahrazen - údajně proto, že byl moc drahý), ale schválně jsem se na to soustředil a řekl bych, že k postsynchronu sice došlo, ale na původní německé znění... 100%

Bouřlivé výšiny (1992)

Na tohle jsem se fakt těšil a na semináři britských filmů v UH se mi konečně poštěstilo vidět to v kině... Jsem ale zklamán. Démoničnost Fiennese? "Tajemné" drmolení a mastné vlasy! Vůbec, celý film mi přišlo, že to není z roku 92, ale 72. Mezi zásadními událostmi uběhne v ději 18 let a světe div se, Heatcliff vypadá furt stejně. Navrch v některých "vypjatých" pasážích neúměrně předimenzovaná hudba, až nepříjemně. 45%

Poslední legie (2007)

Chci vás všechny důrazně varovat před zhůvěřilostí Poslední legie (čti Poslední legie Mrdky a Hnětky, kde Mrdka je režisér a Hnětka jsou scénáristé), která si co do (s)hitovosti může v klidu tykat s opusy typu KRÁL GALŮ s Lambertem nebo KULL DOBYVATEL se Sorbem. Po zhlédnutí filmu trpím alergií na slovo "sízr", které je ve filmu použito přinejmenším tak hustě jako "jogurt" v reklamě na Yogobelu. Celý herecký ansámbl se ještě na smrtelných postelích bude stydět za své výkony, to je jisté, přičemž celé to trapno kolem dialogů a... prostě kolem všeho je tak husté, že i Rákosníček by měl co dělat s jeho nakrájením... Pokud se na to přece jen rozhodnete vyrazit (vyhozené peníze), schválně si všímejte, s jakým patosem jsou přednášena kompletní jména a hodnosti a s jakou naléhavostí neustále taseny meče (asi že je to cool)... Slzy mi tekly, jak jsem se řechtal :-) a jako shnilá třešeň na zkaženém dortu: hlavní dětský hrdina - ze všech možných dětských ksichtů vyberou zrovna tohle nedomrlé štěně... brrr aneb "hajl sízr" ...hvězda za hudbu. 10%

Stroj času (2002)

Jeden z mých oblíbených filmových propadáků. Jsem si vědom všech negativ tohoto filmu, ale z nějakého důvodu se na něj vždy rád podívám. A samozřejmě nádherná hudba Klause Badelta, která patří k mým nejposlouchanějším soundtrackům. 70%

Casanova (2005)

Romantická, historicky nevázáná hříčka o nejznámějším světovém svůdci - Casanovovi. Pěkná výprava, herecké výkony na úrovni, lehký vtip (i tváří v tvář inkvizici) a něco těch soubojů se šťastným koncem. S ohledem na nedávnou nešťastnou smrt talentovaného Heathe Ledgera je poslední záběr filmu smutně dojemný. 80%

Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Nejlepší kus ze série Harryho Pottera. Hlavním strůjcem této viněty bude bez pochyby sám režisér, ale i po stránce scénáře dopadla tato adaptace zatím nejlépe. Temné prvky příběhu jsou umně prolínány s civilními postřehy a výborná kamera skvěle dolaďuje atmosféru. I v rámci hereckých výkonů základní trojky jde poznat určitý vývoj, ostatní party jsou potom adekvátně obsazeny, takže obrovská škoda jen zemřivšího Harrise, který se do role Brumbála dokonale hodil. 90%

Vlk (1994)

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Skvělé herecké obsazení v čele s démonickým Nicholsonem a krásnou Pfeifferovou, vynikajícím hudebním doprovodem a výbornou atmosféra. Nejde sice úplně o horror a z dnešního pohledu by se některé technické detaily daly lépe vychytat (někdy jde poznat dablér, model vlka není úplně přesvědčivý), přesto jde o vyjimečně poutavý kousek s jedním z nejpovedenějších a nejlepších konců, co jsem měl možnost viděl. Dost se mi líbí i plakát k filmu. 100%

Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Musím bez mučení přiznat, že po první projekci jsem byl trochu v rozpacích. Mé očekávání bylo značné a nějak se z výsledkem nesrovnalo. Postupem času zdá se mi ale i tento díl pořád výborný, pokud ne za plný počet, tak na 80% určitě. Scénář je tu jako těžce zamotané klubko dějových linek a orientovat se v něm není věc snadná, přesto nakonec všechno dá svůj smysl, kterému navíc neškodí ani zřetelný ústup z rozverných pozic (především) prvního dílu. K ještě většímu úspěchu by snad bylo důslednější ztlumení některých postav a motivů. Mluvím hlavně o dvojičce pirátů a královských vojáků (ti, kteří na konci "konvertují") nebo upištěného kapitána na sněmu. Jinak je atmosféra někdy pěkně psychadelická, většinou ale temnější, smutná až bezvýchodná. Hlavně s postavou Willa (Orlando Bloom) je to pěkně vymyšlené, pročež opravdu doporučuji počkat až na úplný závěr filmu. K hlavním hereckým výkonům potom opravdu nemohu mít výhrad (v tak nabité sestavě je vůbec těžké někoho extra vyzdvihovat), i triky a výprava jsou ale vynikající. 80%