Psí kus (2005) (TV film)

Lehce nadpůměrná televizní inscenace, která sice těží ze zlaté žíly dobrého nápadu a sem tam se vyskytnuvších povedených pšouků... ale celé dílo žalostně dojíždí na neschopnosti svižně vyprávět a na naprosto impotentním dojezdu. Každopádně v záplavě ultradementních televizních blábolů na nedělní odpoledne potěší tenhle Psí kus alespoň drobným ústřikem svěžěsti. A jak říkáme my, nároční diváci...Nemusí pršet, stačí když ustřikuje.

Byl jednou jeden dům (1974) (seriál)

Otevřeně přiznávám, že nemiluju seriály "na pokračování". Ale to, co předvádí pánové Daněk s Filipem a prakticky všichni páni Herci (s velkým H), to je jedna jediná obrovská laskomina. S ohledem na dobu vzniku jsou kupodivu krocený i komančský agitační vášně a seriál budí dojem prožitých osudů konkrétních lidí v konkrétní době. Kvalitativně má celá série bohužel lehce sestupnou tendenci. První díl s trafikou je v podstatě geniální, nejhorší je tradičně "rudé" osvobození v závěru. I tak si ale autoři troufli mezi řádky shodit "Poslední bitvu, co vzplála" a veliký plus vidím v tom, že bolšana Dlaska nelíčej jako bůhvíjakýho klaďáka (spíš takovýho umolousanýho nemakačenka - jak se na správnýho proletáře sluší). Jinak... Moje nejmilejší postava je epesní dědeček v podání Františka Kováříka.

Oddíl 10 z Navarone (1978)

Předpokládám, že nejde o válečné sci-fi, které se nebohého diváka snaží přesvědčit, že za Hitlera jezdily elektrický vlaky a Frickové měli ruský tanky i s těma fešnejma sovětskejma přilbama (vzor Pavel Čech). Předpokládám, že má jít o seriózní dobové drama, kterýmu jenom tak trochu nesedlo studium reálií. Oddíl 10 sice naverboval původní postavy a "tejdmark" Děl z Navarone, ale to je asi tak všechno, co z "prvního dílu" zbylo. Kdeže ti lonští Nivenové jsou....

Dravci (1999)

Zvláštní mixáž hororu, thrilleru a hodně černý eklhaft komedie, která se bohužel nemůže rozhodnout jestli chce být víc mysteriózním dramatem, krvákem nebo spíš takovou neškodnou srandičkou. Nebylo to přehnaně napínavé ani nijak extra filmařsky vybroušené. Každopádně... chytrá myšlenka a dobrý nápad řadí tenhle film do sorty těch, co mě přinejmenším "zaujaly".... 3,75 hvězdy... A tejden bez chuti na maso.

Potomci lidí (2006)

"Potomci lidí" jsou docela chytrá poloakční podívaná - tématicky někde mezi R.U.R. a 1984. Ústřední myšlenka evidentně hlásá, že přes rachot zbraní, není slyšet pláč novorozeněte. Podání příběhu i kulisy působí v celku realistickým dojmem. A nebylo pro mě obtížné uvěřit, že takhle nějak vypadá zhroucená společnost držená pohromadě policejním režimem. Ale přece jen ... Do pětihvězdičkového trháku tomu celému něco málo chybí. Přišlo mi, že vyprávění tak nějak nemá drajv, hrdinové se plácají z bodu A do bodu A...aby se nakonec příběh posunul do bodu...(hádejte)... A. Přestože mi ke konci to věčné "chránit a utíkat" přislo už trošku protivné, určitě jde o výjimečný film, který má myšlenku i stylovou vytříbenost. A takových se poslední dobou -na mou věru- už mnoho netočí.

Noc v muzeu (2006)

Dokážu si představit, jak by mě ve třetí třídě tenhle film úžasně duševně obohatil. Zvlášť ta "žjóóva" chodící kostra a oživlí vojáčci, co řídí auto na baterky. Jinak jde ale o neškodnej odpolední blbákov pro celou rodinu, jehož zábavnost a vtip se pohybuje někde mezi absolutní nulou a posmrtnou křečí. Navíc Stiller je vopravdický žalostný poleno a svou hereckou nemohoucností zahrabal gagy, který by za normálních okolností snad mohly i fungovat. Nemužu si pomoct: Nelíbilo. Vážně ne...

Omen 3: Poslední střetnutí (1981)

Po třech dílech si tvůrci řekli "Damiáne, dost! Přišel čas, abys i ty dostal na budku." Konečně se na scéně měl objevit borec těžkýko kalibru, co s každým záporákem zamává. Inu přemýšleli a dumali, koho by proti panu Thornovi do lítého souboje nasadili... A protože Chuck Norris zrovna nebral telefóny, postavili proti ďáblovi... (teď se podržte)... mimino! A to je celý. Bohužel poněkud pozapomněli na několik důležitých věcí. Například, že mimino přece jen není zrovna dramatický terno. A tak je ten Omen 3 tak nějak úplně o ničem... Navíc se závěrem, který se nedá popsat jinak než "velký zklamání". Ještě osobní akademická poznámka na konec: A taky jsem čekal, že toho hnusnýho černýho čokla konečně zastřelej, vyhoděj z vrtulníku a dole ho 666krát přejede parní válec. ...No jak říkám...Zklamáááání.

Naši furianti (2006) (divadelní záznam)

V televizi téměř strhující, na divadle musí být představení ještě minimálně o 80% lepší. Velká chvála pro mlaďochy Dolanského, Rašilova a mýho oblíbenýho pana Švehlíka (mimochodem v divadelním "Rozmarném létu" byl až k posrání skvělej). Veeeliká lahůdka. A nebejt tý podivný parodický forbíny před koncem, která to celý už moc shodí, dal bych plný počet.

Mistr a Markétka (2005) (seriál)

Aneb jak to dopadne, když literární klasiku dostane do ruky někdo, kdo evidentně nemá ani špetku smyslu pro humor. Rozcamraná, nezábavná, nudná a uplně suchopárná dehonestace skvělého Bulgakova.

Shrek (2001)

Pan F. A. Brabec se nám nedávno v jakémsi podroušení veřejně vyjádřil, že české studentské animáky jsou pro něj lepší než prázdné leč dokonale rozpohybované hollywoodské filmy - například prý "dokonalý pan Shrek". Myslím, že si pro typického představitele hloupých animáků, které jen "hezky hýbou" nemohl vybrat blbější příklad. Uspěch "dokonalého pana Shreka" totiž nespočívá v kvalitě animace, ale v nápadech, vtipu, nadsázce, zábavnosti a neotřelých popkulturních citacích. To si teda piš, Franto.