• Rodinný

Amerikai anzix (1976)

"Well, you can´t be a good businessman, if you´d waste that much rope on a hanging..." Maďarského zememerača v americkej vojne príhody a skúsenosti. Nejedná sa o klasický filmový príbeh, skôr obrázky a scény z bojiska, práce topografov, života v tábore, spomienok na domovinu a povojnové plány. To všetko poňaté dokumentaristicko-naturalisticky bez nejakého vojnové hrdinstvo velebiaceho pátosu. Mieša sa tu maďarčina, angličtina, nemčina. Vizuálne je to prevažne štylizované do podoby starých čiernobielych fotografií, občas zámerne nedokonalých a miestami je obraz narušený šmuhami a trhancami. Rovnako sa experimentuje aj so zvukom, hlasy aj hudba občas znejú zašumene ako zo starého fonografu alebo iného predpotopného spôsobu záznamu zvuku, inak hudbu obstaráva zvyšok pochodovej kapely alebo osamelý smutný bendžista. Zaujímavé, ale na môj vkus trošku preexperimentované. Za tri v stane povalené markytánky.

Sledge Hammer, policajt s.r.o. - Comrade Hammer (1987) (epizoda)

"I´m not afraid of anything, except world peace." Hammer cestuje vlakom ako ochranka emigrovavšieho sovietskeho vedca pred agentami KGB. Trochu slabšia epizóda. "I´m gonna catch that commie and I am gonna make him play russian roulette the hard way! With a bullet in every chamber!"

Smrt stopařek (1979)

"Kamaráde, kam mě svezeš?" "Do hajzlu!" Spoločensky vylúčený a sexuálne frustrovaný bývalý kriminálnik Perepeczko (dabovaný Besserom) žije v podnájme, kde si denne pripomína absenciu rodiny a domova, ako šofér v práci jazdí na rozpadajúcej sa rachotine a kolegovia mu často a radi pripomenú jeho register trestov. Jedinou radosťou v živote mu je občasné násilné smilstvo so stopárkami, no aj to sa mu vymkne z rúk, keď jednej noci zprzní a zamorduje princeznovskú dvojku Arabelu s Xéniou. Potom už to s ním napriek snahám zahladiť stopy ide dolu vodou a je len otázkou času, kedy ho Verejná bezpečnosť s mužom z radnice na čele dostane, čo sa samozrejme nezaobíde bez dramatického pokusu o útek za hranice aj s nezletilým rukojemníkom. Tento film som videl už viackrát a vždy ma dostane, okrem iného aj na svoju dobu nebývalou naturalistickou surovosťou, ktorá prekvapí o to viac od režiséra spojeného hlavne s detskými snímkami. Hlavný hrdina je zahraný ozaj vynikajúco, jeho pokusy o nadviazanie kontaktu, predstieranie normálneho života pred ostatnými aj násilný ošiaľ. Za štyri modriny na krku. "Holky bláznivý! Buďte rády, zachránil jsem vám život!"

Bergman a Bergman, detektivní kancelář (1984) (TV film)

"Zavři si dveře, aroma palačinek trošku ruší šerosvit tajemství detektivní kanceláře." Otcovsko-synovská súkromno-detektívna kancelária sa pokúša odhaliť pripravovaný bombový atentát počas nadchádzajúceho prominentne navštíveného koncertu vážnej hudby. Otec je výrečný Kopecký, syn občas hovoriaci mím Hybner a v tom je asi pes zakopaný, humor robí každý po svojom a nejako to nepasuje úplne dohromady. Navyše scenár nie je žiadne extra terno, režisér ako keby tiež trochu tápal a tak to ani snaha hercov ako šéfpolicajt Kodet alebo dirigent Přeučil nespasí. Ako našlo sa tu zopár hlášok, párkrát som sa uškrnul, ale celkové spracovanie je televízne fádne, aj keď sa dej odohráva vo Francúzsku. Za dva zapečené šrobováky. "Tady vidíš, jak se vyplácí, když aspoň jeden ze dvou není blbej!"

Sledge Hammer, policajt s.r.o. - Sledgepoo (1987) (epizoda)

"I´m a nihilist, not a stylist." Hammer s Doreauová pátrajú po lupičovi šperkov, stopy vedú do kaderníctva, kde si Hammer v rámci infiltrácie nechá urobiť nové háro od britského kaderníka. Vtipné scény sú telefonáty so Scotland Yardom. Informátor mi bol strašne povedomý, neskôr som zistil, že sa jedná o Dona Starka, suseda Boba zo seriálu That 70´s Show"I´m getting tired of this chid´s play. I want to get to fun and games. Like dealing with death."

Prípad krásnej nerestnice (1973)

"Práve mi telefonovali z kliniky, že môj snúbenec pred niekoľkými minútami zomrel." "S vašim láskavým dovolením, dáma je voľná?" "Už niekoľko minút." Cieľavedomá zlatokopka randiaca s prachatými starými Germánmi skoná po zásahu na komoru hneď vedľa bazénu na záhrade zdedenej vily. Prípadu sa ujíma mladá ambiciózna vyšetrovateľka Vašáryová, ktorá zdedila po kapitánovi Jakubcovi jeho pravú žoviálnu nadporučícku ruku Michalka Polónyiho. "Bože, kde sa v chlapoch berie sklon k táraniu?" "Ja to mám po starej materi..." Do prípadu je rôzne zapletená aj robotnícka trieda prostredníctvom partie zváračov Müller, Vašek, Korenči, Dančiak a Roman, ktorížto páni sa po šichte radi navlečú do oblekov s kravatami a vyrazia na módnu prehliadku. "Kto má odvahu zameniť učiteľskú maturitu za montérky nemôže byť nepraktický človek." Emíliino pátranie vedie cez zoznamovacie inzeráty a odcudzené poľovnícke zbrane až k akčným scénam na dnes už nefunkčnej stanici Filiálka na Trnavskom mýte. Nie je to zlé, ale Vašáryová sa na rolu kriminalistky tak úplne nehodí, obzvlášť v porovnaní s jej predchodcom Chudíkom. Taktiež prechod zo šesťdesiatkovej atmosféry do sedemdesiatkovej normalizácie je citeľný, pribudlo jemného súdruhovania, na druhú stranu sa v jednej scéne prekvapivo spomína homosexualita. Za tri staré žehličky. "To sú neská polycajty..."

Bestie musí zemřít (1952)

Spisovateľ detektívok sa  po tragickom úmrtí v rodine rozhodne pomstiť a od teoretického písania o mordoch prejsť k praxi. A pretože pán spisovateľ s mačacím menom aj výzorom toho o vraždení napísal dosť, vypracuje si prešpekulovaný plán a po votretí sa do rodinných kruhov pôvodcu jeho nešťastia čaká na správny moment. Páchateľ, pre zmenu s potkaním menom a povahou, je rodinný tyran, bezohľadný vodič, neverník, daňový podvodník a celkovo mrcha človek, ktorého elimináciou  by vlastne náš hrdina vykonal svetu dobrú službu. Silný príbeh, vynikajúca atmosféra a niekedy zaujímavé filmové postupy, či už horúčkovité momenty po smrti potomka, zadná projekcia počas plachtenia na lodi, ktorá nepôsobí smiešne ako v niektorých iných filmoch, dramatické scény rodinného rozvratu alebo premiešanie časovej postupnosti dávajú dohromady solídny filmový zážitok. Za štyri vzduchovkou odstrelené hlodavce. (vďaka Willymu Kufaltovi za zaradenie do premietania)

Sledge Hammer, policajt s.r.o. - Desperately Seeking Dori (1987) (epizoda)

"Enough! I can´t stand stereo Hammers, it gives me double migraine!" Pri zásahu proti žabožrútskemu falšovateľovi dolárov je detektívka Doreauová vystavená rane do oblasti lebečnej, po prebratí z bezvedomia je jej osobnosť zmenená na obraz Hammerov a to vrátane mluvy, spôsobu odievania aj rýchlosti tasenia zbrane. Vynikajúce.

Ďáblova lest (2009) (seriál)

Záhadologicko-konšpiračno-okultná zmeska, kde sa s vážnou tvárou mieša vražda Václava III. s jedenástym septembrom a apokalypsou. Do toho policajti snažiaci sa cez to všetko prepracovať k rituálnemu páchateľovi. Herecky slušné, filmovo-remeselne tiež dobre zvládnuté, len ten scenár cez všetku tú chcenú temnotu a napínavosť pôsobí trochu prostoducho a nechcene smiešne. Pobavil som sa, ale pre tento typ mysteriózna asi nie som cieľovka. Viac v komentoch k jednotlivým epizódam.

Ďáblova lest - Brána nebes (2009) (epizoda)

Tak jdeme do finále a možná přijde i satan. Dvořák klame fľašou, bonzáčka Geislerová vyloží karty, svorne s kukláčskym oddielom vyrážajú zachraňovať. Religionista Trojan vyrieši sudoku a iné hlavolamy, spoločne so satanistickým hackerom Dykom a rozmernou relikviou obsahujúcou biologické stopy mytologických bytostí vyrážajú taktiež napomoc. Policajti sledujúci v službe Majora Zemana pobavili, rozlúsknutie hesla trezoru ešte viac a finále so značkou pohrebného auta to zaklincovalo. Na rozdiel od predošlých dvoch epizód som túto nedokázal ani na moment brať vážne, napriek tomu ma to pobavilo za tri apokalypsu anulujúce svetelné efekty.