Zamilován (1984)

On a ona po tisící a prvé. Pár náhodných setkání ve vlaku, vyměněné knížky, první polotrapné povídání když nevíte pomalu co říct a zanedlouho pocit, že je Vám s někým hezky, máte se o čem vykládat a na toho druhého se těšíte. Oba jsou obyčejní, nijak mladí ani atraktivní, mají doma partnery se kterými to funguje a mají spoustu výčitek. První pusa padne skoro po hodině filmu, první pokus o sex skrečuje ona díky výčitkám. Zkrátka taková obyčejná, pěkná, civilní romantika která se rodí z blízkosti a přátelství. A funguje to přesně a hlavně ne díky geniálnímu scénáři nebo režii, ale díky hercům. Streepová je přesně tou pomalu stárnoucí, nijak atraktivní ženou v domácnosti, která si s přicházejícími city neví rady a De Niro po všech mafiánech hraje úplně obyčejného chlápka od vedle ve středních letech, co se najedou ptá "vypadám já vůbec dobře?". Zkrátka pěkný film, který tu byl tisíckrát, ale v takovémto podání mi to vůbec nevadí.

Řeka (1984)

Za oknem povodeň, ve filmu taky povodeň... Řeku jsem každopádně kdysi viděl při shánění starších filmů s Gibsonem, celkem to ušlo, což odpovídá i dnešnímu pohledu. Námět je megaklišé z westernů - bohatý farmář chce zlikvidovat drobné farmáře, hrdinovi navíc ještě leze za ženou. K tomu scény z těžkého života zemědělců, které jakoby vypadly z českých budovtelských filmů, naprosto zbytečná dějová linie se stávkokazy v továrně a celkově mě podobné vidlácké náměty neberou. Co zbývá? Občasný potetický záběr (srnka), pěkná Williamsova hudba, povodňové scény a herci. Spaceková je přesně ta udřená farmářská žena, jak si ji člověk představí a Gibson hraje umanutého mezka, který svoji farmu brání proti všem (krásná finální scéna). Takže slušný průměr na 3*

Harry a syn (1984)

Paul Newman v 80. letech už nepatřil k tahounům těch největších trháků, ani už nehrál své věčně mladíky. Naopak točil menší filmy a tady snad poprvé hrál vzhledově i povahově dědka. A hrál jako vždy skvěle, navíc po delší době dotáhl do filmu svou ženu Joanne Woodwardovou, která taky hrála víceméně babču a taky skvěle. V menší roli klasik Brimley a výrazný štěk tu má zatím stále "začínající" Freeman. Potud OK. Jenže námět "vztah otce a syna" je z principu tak trochu o ničem, navíc ten Newmanův dědek se mění místy ze svojského samorosta na totálního kreténa (ta krabice byla přes všechny čáry). A syn věčný snílek neschopný si udržet práci je zas hraný totálně nehereckým šampónkem. Výsledkem je, že mě ani jedna z postav nijak nepřirostla k srdci a prostě víc jak za 3* to není. SPOILER! Navíc to skončí špatně...

Hotel New Hampshire (1984)

Irwingův Svět podle Garpa se mi moc líbil, ale tohle mě nesedlo. Podobný styl - lehce bizarní rodinka, lehce komediální, spoustu známých herců. Vycpaný pes, mrtvý děda, odbyté znásilnění mě znejistily. No a od příjezdu do Vídně se to mění ve vodopád absurdit - hotel s teroristy a děvkami, revolucionář pornograf, "ošklivka" Kinski skrývající se v kostýmu medvěda, třináctiletá holka co neroste. K tomu podivná úmrtí, které nikoho moc neštvou. A navíc tu kámen šuká cihlu (ovšem erotiku nečekejte). SPOILER vrchol je když si po dlouhém toužení konečně zalezou do pokoje brácha a ségra a stráví tam celý den... fuj. Už jsem jen čekal s kým si zašuká ta třináctka. KONEC SPOILERu. Takže přes příjemnou režii a herce jsem koukal na nenormálně chovající se postavy a sled nesmyslů a celé mě to obrovským obloukem míjelo.

Místa v srdci (1984)

Tradiční, ničím nepřekvapující, ale nesmírně pěkně a poctivě natočené a zahrané retro drama z vesnice 30. let. Žena v domácnosti přijde o manžela a najednou se musí starat nejen o děti a dům, ale i o to, aby v čase krize přežili. Slizký bankéř ji chce donutit prodat dům a dokonce rozdělit rodinu, sestra má svoje problémy se záletným manželem a tak se rozhodne pěstovat bavlnu. Jedinou pomocí kromě dětí jsou slepec se zlatým srdcem a černoský zlodějíček, ze kterého se vyklube expert na bavlnu a věrný druh. Bez patosu, sentimentu, zázračných happyendů (SPOILER zvládnou taktak jeden měsíc a dál...?), naopak s tornádem či Ku Klux Klanem... a člověk drží té podivné "rodině" palce, ať to zvládnou. Samozřejmě jsou tu skvělí herci - Glover v první větší roli, totéž Malkovich, Harris (oba s notně ustupujícími vlasy) a pak Fieldová. Odkvétající, nijak zářící, zkrátka přesně uměřeně hrající obyčejnou ženskou od plotny, která váhá, brečí, neví jak dál i zaťatě bojuje (zasloužený Oskar). Pět si šetřím pro větší klasiky, ale tady jsem nad tím přemýšlel, nakonec silné 4*. Trošku nečekaně drama roku 1984.

Závod s měsícem (1984)

Sean Penn a Nicolas Cage jako dva mladí kluci na zapadákově v roce 1942, kteří se chystají do války.  Oba kluci jsou troubové, Penn hraje toho co místy už dostává rozum a chápe vážnost určitých věcí, zatímco Cage je takový ten věčný bezstarostný kluk, kterému určitý věci nedochází. Výborně je doplňuje McGovernová. A film? Místy sranda, místy pohodovka, trocha té pěkné přirozené romantiky (krásné usmíření na konci!), občas to zvážní (potrat, návštěva v nemocnici pro veterány). Pěkná hudba, pěkná kamera, místy mě to připomnělo ty předválečné části jiného Cageova Birdyho. Zkrátka hezký film v podstatě bez výhrad, takové milé pohlazení po duši na 4*.

Mariini milenci (1984)

Od Končalovského znám jen Tango a Cash a vím že natočil spoustu filmů v Rusku, proto jsem byl celkem zvědavý jak bude vypadat jeho drama. Je to takový film stylu "návrat z války" s pošahaným hrdinou, který má skvělou atmosféru poválečného zapadákova, v místní komunitě východních přistěhovalců to žije. Navíc nikdo nedokáže zahrát nadrženou rajdu tak jak Kinski, Mitchumovi stačí jen pár pohledů a herecky strká všechny do kapsy a K. Carradine je přesně tak slizký/svůdný, jak by jeho postava měla být. Zásadní problém je hlavní příběh - hrdina miluje svoji lásku natolik, že s ní nedokáže spát, což mi přišlo příšerně přitažený za vlasy. A Savage to bohužel herecky táhne dolů, to nebyl nikdy skvělý herec, ale béčkař. I tak ale slušné drama na solidní 3*.

Sheena (1984)

Pro můj čtyřtisící komentář jsem si odskočil do dobrodružného žánru k jedné z mých největších dětských srdovek - Sheeně. Někde ve 12ti, když začínala Nova jsem tenhle žánr miloval - divočina, zvířátka, domorodci, zloduši se spoustou zbraní i techniky. Všechny ty Honby, Šílené bohy, Krokodýly Dundee... a Sheena byla tuším první. Krásná holka jezdící na zebře, komunikující se zvířaty a bojující se zloduchy, to mě ke štěstí stačilo. Skoro 30 let jsem to neviděl a samozřejmě dost toho kouzla zmizelo. Zdlouhavý rozjezd, puč v nějaké no name zemičce v béčkovém stylu, chybí tomu vtip, akce taky zrovna moc není, záporáci jsou nezajímaví. Tanya Roberts má sice úžasnou postavu, ale hrát opravdu moc neumí a Ted Wass, blboun z posledního Růžového pantera totéž. Na druhé straně jsou magická hudba, překrásná kamera, přesahy do fantasy (telepatie, léčivá půda, ochranný kruh) a ono ovládání zvířat je úžasné a vrcholí famózním řežbou v džungli, kdy proti vojákům se samopaly a transportéry stojí kromě domorodců sloni, tygři, nosorožci, opice. Vůbec finále se povedlo (honička na poušti!) a Sheeně to na zebře nebo na liánách stále moc sluší. Takže mírně nadhodnocené nostalgické 4*.

Proudy lásky (1984)

Proudy sr... ale nebudu sprostý. Jak jsem viděl duo Cassavetes, Rowlandsová, stopáž dvě a půl hodiny, věděl jsem že bude zle. A bylo, sledoval jsem to 3 dny. Slušné drama má postavy, které jsou zajímavé, ideálně je máte rádi a něčím zajímavý příběh který někam směřuje. Proudy lásky mají ožraleckého děvkaře co je schopný vzít syna do Vegas, zavřít ho do hotelu a vyrazit za děvkama. A k tomu naprosto pošahanou ženskou, za kterou mě bylo trapně (nákup zvířátek, žertovné předměty u bazénu). Příběh je sled jejich pinožení životem, na konci režisér rezignuje na jakoukoliv návaznost či smysl (balet) a hrdinka se vrací k rodině, protože se ji zdálo, že se usmířili. 1* protože odpady jsou pro amatéřiny typu Božská těla, ale nevím zda podobné filmy pro verbalovy "artové hnědopichy" nejsou ještě horší.

Božská těla (1984) odpad!

Neměl jsem k filmu titulky ani dabing, takže hodnocení šlo možná níž než bych normálně dal, ale nemyslím si. Božská těla jsou o aerobiku, který je možná sexy pár minut v nějakém klipu (Call on Me), ale tady je 90% stopáže. Zbylých 10% tvoří kýčovitá romantika, zlí konkurenti co chtějí zavřít klub a podobné hovadiny. Příšerný laciný vizuál, příšerní "herci", pěkný holky v ohyzdných outfitech a i ten věčně hrající synthpop je nenápaditý a omrzí se. Styl erotického filmu bez erotiky, takže je potřeba se toho nebát a čas od času oprášit odpad.

Časové pásmo bylo změněno