Tootsie (1982)

Veleslavnou Tootsie jsem ještě v dětství viděl na doporučení mámy, pamatuju si že se mi líbila, ale ne natolik, abych se na ni někdy podíval znovu. Stejný pocit mám i teď. Je to milý, výborně natočený, skvěle obsazený film. Langeová milá holka (na Oscara teda nevím), k tomu debutující Davisová, sidekick Murray, Garrová, Coleman, Durning jsou všichni fajn. Samozřejmě Hoffman si zaslouží všechny hvězdičky, jeho převlek, projev a všechno kolem je tak dokonalé, že člověk zapomíná, že sleduje chlapa a ne postarší dámu. I ten  příběh je výborně vymyšlený - nezaměstnaný herec se převleče za ženskou a stává se hvězdou něčeho jako americká Ulice. Ovšem to přináší problémy - zakoukají se do něj hned dva chlapi, jeho samotného přitahuje kolegyně která jej (ji) vidí jako starší kamarádku a ze seriálu nemůže ven. Pollack z toho všeho (odhalení, rozuzlení vztahů) vybruslil velice elegantně. Problém co mám nevzalo mě to za srdce ani za bránici - na komedii jsem se moc nesmál, romantické to také přiliš není; zkrátka pěkný, chytrý, skvěle zahraný film, ale ne víc než na 4*.

Stopa Růžového pantera (1982)

Peter Sellers byl v roce 1982 mrtvý a tvůrci chtěli dál rejžovat... a vznikla tahle kravina. V první půlce se opět řeší ukradený diamant a je tu bez větší návaznosti použito několik vystřižených scének, které jsou občas i vtipné (výtah, telefon v hotelu :D). Druhá půlka je ale pekelná - na diamant se zapomene, přijde absolutně nezajímavá novinářka, který obchází postavy z minulých dílů, vyptává se na Clouseaua a sledujeme flashbacky... což je trik na úrovni "clip show" ze seriálů. Niven tu má štěk, Lomův Dreyfus je tu zbytečný a některé scény jsou trapné až to bolí (otec a slepá služka). Nakonec to ani nijak neskončí... 2* jen za těch pár scének z první půlky.

Sex noci svatojánské (1982)

Allen se vykašlal na veškeré intelektuálno, jazz, metafory i deprese a natočil sexuální komedii. Tři páry se schází v chatce na počátku 20. století, ale klidně by se to mohlo odehrávat v současnosti, protože jediné co řeší kdo s kým a co. Je to vtipné, rozverné a místy i magické (duchové) a celkem mě bavil koukat kdo vlastně s kým skončí :) Tak mezi 3-4*, jenže v tom filmu v podstatě není nic jiného, ani nějací zajímaví herci (kromě Farrow), postavy... max tak Tleskačovo létající kolo :) Není o čem psát, takže lepší 3*.

Zlaté časy na Ridgemont High (1982)

Pův. viděno cca 2000: Pamatuju si to z nočního vysílání před pár lety na ČT1, podle mě výborná teen komedie, kde se sešlo pár fajn herců - hlavně si vzpomínám na krásnou Leighovou, smažku Seana Penna a obrovského fotbalistu Whitakera. EDIT 2024: V podstatě úplně klasická teenagerovská komedie, která je ale plná pohody, solidní muziky a sympatických postav. Naivní holka a protřelá kamarádka, slušný kluk a jeho kamarád hajzlík, týpek co kráčí od průseru k průseru na různých brigádách. Naprosto nejlepší je Pennův vlasatý zhulený dement a jeho souboje s profesorem historie :) Nejsou tu žádné nechutnosti, zato jsou tu nahatý Catesová i Leighová; která je tu opravdu k sežrání. Jsou tu i vážné témata (těhotenství a potrat, podraz kamaráda) ale všichni to berou v pohodě. Baví mě ty "camea" na pozadí - Stoltz, Whitaker, Edwards (plešatý chirurg z Pohotovosti) s hárem! A na pár sekund se mihne v první roli Nicolas Cage (prodavač hamburgerů), který už v 18 vypadal na 30. 4* nechávám.

Bistro (1982)

Na Bistru je nejlepší herecká sestava. Rourke a Guttenberg v prvních větších rolích, k tomu Bacon, Stern a v podstatě i Reisera a Dalyho znám. A každý z nich hrál úplně v jiných žánrech, takže je to zajímavá kombinace herců. Příběh - parta kamarádů se schází v bistru, jeden se bojí svatby, druhý by ji chtěl ale holka co se s ním vyspala ho bere za kamaráda, třetí už ženatej je, ale nerozumí si... Bacon hraje klasicky magora no a Rourke klasicky průseráře (sázky,  půjčky, chození za holkama). Jinak to komedie není, spíše drama s pár dialogy k pousmání, kde se ale nic moc dramatického neděje a hlavně se skoro nic nevyřeší. Na jedno shlédnutí a kouknutí na začínající herce fajn; 3*.

Autor! Autor! (1982)

Moc pěkné to bylo. Je to trošku upgradovaná Kramerová vs. Kramer s tím že hrdinu opouští žena, která to dělá pravidelně, těch dětí co mu zbydou na krku je pět, většina není jeho, jsou tu bývalí otcové, nový přítel exmanželky a je v tom místy takový chaos, že to řeší i policie :) A do toho hrdina píše hru, má deprese, hádá se s režisérem, producentem, spí s hlavní herečkou a děsí se premiéry. Místy pěkné, místy dramatické, místy vtipné a vše to drží pohromadě Al Pacino. Pacino hrával v kriminálkách či dramatech, ale v tomhle filmu mě ani nenapadlo, že to není herec z rodinných komedií či filmů Woody Allena, tak moc byl přirozený... zkrátka úžasný herec. Děti taky sympatické a já jsem spokojený na 4*.

Noční služba (1982)

První větší film Rona Howarda, který mě snad nikdy nezklamal a debut Michaela Keatona. Uťáplý noční pracovník márnice a jeho praštěný parťák vymyslí, že márnice by se dala využít jako centrála šlapek. Absurdní námět, který mohl vzniknout jen v osmdesátkách. Howard si to ale pohlídal - příběh je slušně vymyšlený (hrdinové jako solidní zaměstnavatelé se spoustou benefitů), je tu 80s atmosféra i písničky, nechybí tu pěkná romantika či problémy s konkurencí i policií. Hrdina je sice trouba ale sympatický a na konci se vzmuží a no a Michael Keaton jako jeho potrhlý parťák řádí a dokazuje svůj talent už v prvním filmu. Jen mě bylo líto té opuštěné přítelkyně. Spíše milý film než úplně komediální nářez, ale pěkně se na to koukalo. 4*.

Lékařská akademie (1982)

Lékařská akademie je takový pokus o parodii se spoustou postaviček z nemocnice během jednoho roku. Bohužel nemá to moc spád, hlavní postavy jsou nevýrazné (ústřední pár přímo tragicky nudný) a z vtipů vyjde tak každý pátý. A nikdo extra známý v tom nehraje (Youngová, Stanton, Elizondo). A tak jsem se bavil spíše vedlejšíma postavičkama jako nechutný patolog, mafiánský syn přestrojený za ženu; suverénně nejlepší je zabiják snažící se zabít mafiána, kterého doktoři za rok "léčbou" naprosto zničí. Konec nabídne i pošahaného primáře, napínavou operaci a pár hudebních citací filmů. Marshallovi šly spíše ty romantické komedie, ale pokud nečekáte Policejní akademii s doktory nebo nedejbože MASH, tak jako komedie u které se občas pobavíte to na 3* stačí. PS: Jako drogový dealer v miniroličce Richard Dean Anderson!

Nejlepší přátelé (1982)

První z 11 komedií v roce 1982 a to romantická. On a ona jsou scénáristický pár, který spolu spokojeně žije několik let a rozhodnou se vzít. Následuje návštěva obou rodin (mírně excentrických) a vše jde do kytek. Příjemně civilní Reynolds i Hawnová, příjemný film a zasmát se u toho taky dá. Jen ta poslední půlhodina je pitomá... možná se nevyznám ve vztazích, ale nezdá se mi normální aby pár který spolu funguje roky se díky dvěma návštěvám a kusu papíru proměnil div se na Válku Roseových a minutu nato zázračně vše vyřešil a odkráčel do západu slunce (falešného). Jinak pohodovka na 3*.

Rambo: První krev (1982)

John Rambo, praotec hrdinů kosících nepřátelé po desítkách a akčních řezničin 80. let. A přitom první díl je úplně jiný. Rambo není superhrdina, ale psychicky zdeptaný válečný veterán. Má za sebou děsné mučení, všichni jeho kamarádi jsou mrtví, nesežene práci. A v jednom vidlákově si na něm chladí žánu místní poldové vedení odpudivým šerifem - zatčení pro potulku, ponižování, pár ran obuškem. Není divu, že mu hrábne a začne se s poldama hrát v lesích a horách na vojáky. Není to akčňák "kill em all", Rambo tu skoro nestřílí a snaží se nezabíjet. Spíše lesní survival, ale i tak strhující, plný akce i když jiné a s nezapomenutelnými scénami (skok do stromů a šití, závěrečný teror ve městě a zlomený proslov). Krásná písnička Dana Hilla It´s a Long Road, Stallone ještě bez muskulatury ale zato hrající, slizký Dennehy a otcovský Crenna jako plk. Trautman. Nesmrtelná klasika a akční film roku 1982. PS: Opět první dabing z VHSky je nejspíše nenávratně ztracený a s ním i spousta hlášek :(