Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Sci-Fi

Recenze (2 703)

Nezničitelní (1960)

Joj to byla kravina. Westernová rasistické melodrama. Zpočátku je to jen nuda k nepřežití o dvou farmářských rodinách, kterou narušují jako vždy zlověstní a zákeřní rudoši a také starý blázen s děsivým tajemstvím. A teď si trochu u 60 let starého filmu zaSPOILuju. Zhruba po 80 minutách je děsivé tajemství odhaleno - adoptovaná dcera je indiánka! Strašný šok! Sousedé je opustí, všichni honáci je opustí, dokonce jeden z bratrů hned zapomene že se sestrou žil celý život a chce ji vrátit rudochům. Hrdinka se z toho šoku málem zabije. Navíc mezi těmi všemi city si tvůrci hrají s (polo)incestem. No telenovelní scénář musel psát někdo po lobotomii. Proč tedy dvě hvězdičky? Inu Lancester a Hepburnová hrají jak o život, ve vedlejší roli je skvělý Wiseman jako přízračný voják (alias Dr. No) a na konci přijde famózní obléhání domu rudochy s desítkami mrtvých, kde se nešetří ani krví a úmrtími. Zkrátka konec je vynikající, ale výš to fakt nevytáhne.

Zářivá hvězda (1960)

Poté co jsem uviděl Elvise v hlavní roli a prvních pět minut filmu zazněly dvě písničky, moc jsem nečekal. Ale podcenil jsem režiséra Siegela. Díky němu je Zářivá hvězda překvapivě výborný western. Sledujeme osudu jedné smíšené farmářské rodiny - bílý otec, bílý syn, indiánská matka a mladší syn míšenec. Jejich pohoda veme za své, když Kiowové vykopou válečnou sekery proti farmářům a bílí zareagují ve stylu dobrej indián, mrtvej indián. Obě strany mají svou pravdu a rodinu, která je uprostřed stíhá jedna tragédie za druhou. Výborný příběh, docela dost akce a ani ten neherec Elvis v hlavní roli nevadil.

Stanice Komančů (1960)

Boetticherovy westerny se Scottem jsou jako přes kopírák. Krátká stopáž, skupina lidí v nějakém zapadákově, mezi nimi žena, málomluvný hrdina a aspoň jeden křivák. Spousta nudy a uspávacích dialogů. Stanice Komančů je však paradoxně nejsnesitelnější, protože je tu celkem dost akčních scén, převážne s jako vždy zlotřilými rudochy a také celkem slušné finále. I tak je to dá-li se to u takto starých filmů vůbec říct - béčkový western za pár šupů se zrecyklovanou zápletkou.

Dannyho jedenáctka (1960)

Třetí zlodějské krimi roku 1960 a asi to nejlepší. Musím teda říct, že remake mě bavil o něco více, protože měl lepší herce. Sinatra, Davis, Martin byli hlavně zpěváci a herci až v druhé řadě. Navíc se to dost dlouho rozjíždí, než se vyřeší všechny seznamovačky, rodinné vztahy. Nicméně plán na vykradení pěti kasin v Las Vegas nemá chybu, je špičkově provedený a celá ta atmosféra Las Vegas počátku 60. let je fantastická a celé je to natočené s lehkostí, šarmem a švihem. Do toho hraje ve své době zapadlá písnička Ain´t That a Kick in The Head, kterou ale znám ze hry Fallout: New Vegas. SPOILER: A tak je opět kaňkou konec... jen co jsem viděl šílený plán propašovat peníze v rakvi mě byla pointa jasná. I tak 4* nechám a pro mě krimi/thriler roku 1960.

Hellboy (2019)

Další úlet z oldies filmů do současnosti s bráchou a naprostá trefa do černého! Kdo by to řekl - není tu Perlman, je to restart a na ČSFD to má 55%, to musí být sračka? Není! Od Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic tu nebyla tak brutální a krvavá záležitost, s naprosto vynikajícím sprostým dabingem, kde hláška střídá hlášku a parádní scéna brutální scénu. Hellboy je stále stejně brutální hláškující a vraždící hovado, krvavé scény strkají do kapsy všechny horory za posledních x let a triky (peklo!) jsou fantastické. Ano je to přepálené béčko, ale já se bavil jako už dlouho ne. Zombíci, artušovská legenda, nechutní duchové, obři, artušovská legenda, naprosto skvostná baba Jaga a jako třešnička na dortu Milla Jovovich v roli pěkně nasrané a všemocné čarodějky, která dává vzpomenout na podobně krvavou a přepálenou sérii Resident Evil. Bavil jsem se dokonce více než u původních Hellboy a už kvůli těm pablbům co tu dávají div ne odpad dávám 5*.

Šmírák (1960)

Britský pokus o Psycho, který pro mě absolutně selhává. I tady je narušený mladík s traumatem v dětství, který natáčí a zabíjí ženy, aby objevil dokonalý strach. Bohužel zatímco Psycho byl thriler s hororovými scénami, tohle je s bídou thriler. Karlheinz Bohm je katalogový úchyl celou dobu zjevem i chováním, proto absolutně nechápu proč se s ním většina lidí normálně baví. Za něj klobouk dolů, protože působí opravdu nepříjemně. Ale jinak se tu nic moc neděje - vyšetřování neexistuje, vraždy jsou ani naznačené, mrtvoly či krev chybí a většinu filmu jsem se nudil sledováním jeho práce nebo vztahu s dívkou z domu. Něco se děje až ve finále a to je málo. Kultovnost tohohle filmu nechápu, Psycho je úplně jiná liga.

Liga gentlemanů (1960)

Druhý britský černobílý lupičský film z roku 1960 a opět na naštvání. Máme tu skupinu exvojáků, která se s vojenskou precizností rozhodne vykrást banku. Znamená to dokonalou přípravu, obstarání si zbraní, přepravy, vymyšlení plánu a jeho provedení. Vše šlape jako hodinky až ke zdárnému konci, je to sice typicky britsky suché a bez většího napětí či zvratů, ale i celkem svižné krimi. Zkrátka bez problémů čtyřhvězdičková záležitost... no a pak přijde konec. SPOILERY: Napřed otravný vlezlý soused a pak pochytání celé skupiny dílem dvou naprosto stupidních náhod. To pak nemá smysl sledovat a fandit, když lupičský film v roce 1960 evidentně nemůže skončit "dobře".

plakát

Na každého jednou dojde (1960)

Pominu-li bondovky, sci-fi a horory, tak je tohle můj vstup do projíždění šedesátých let v Hollywoodu a Británii. A také po dlouhatánské době opět krimi, neboť 30-50. léta v krimi/thrileru jsem sledoval s předstihem pár let zpátky a byl svědkem souboje mistra Hitchcocka s různými noiry a gangsterkami. Bohužel tohle není krimi ani thriler. Je to je praštěná a značně absurdní krimi komedie. Trojice kriminálníků si užívá ve vězení doslova nekonečný komfort a hodlá ho využít jako alibi k loupeži diamantů. Dokud se neobjeví nový krutý dozorce. Lupičská akce je skvělá, ale první půlhodina je prostě pitomost, napětí nulové a ani na vteřinu se to nedá brát vážně. Chvílemi jsem se i bavil, ale konec je bohužel tradiční pro podobný typ filmů (hrdinové mají smůlu). Průměr.

Captain Marvel (2019)

Tak jsem si pustil zase něco nového s bráchou a pivem a já nevím. Prostě mi to celkově příliš nesedlo. Kapitán Marvelová si moje sympatie příliš nezískala, protože herečka Brie Larson prochází celým filmem s naprosto nezúčastněným, až otráveným výrazem a když se usměje, je to skoro zázrak. Příběh nás vrhne doprostřed války hodných vesmírných vojáků proti zlým měňavcům v centru s hrdinkou, která si nepamatuje minulost. Dva zvraty z nichž jeden je jasný od začátku a druhý kdo je vlastně hodný a kdo zlý dovedený až k absurdně kýčovité selance (dětičky na lodi). Akční scény jsou dobré, ale nic z čeho si sednete na zadek. Ani ten záporák se zrovna nepředvedl. A když na to přijde, tak se hrdinka na to co má za schopnosti na konci příliš nepředvedla v posledních Avengers. A tak mě bavila hlavně vedlejší linie s omlazeným Jacksonem, který odhaluje zrádce v Shieldu, laškuje a hláškuje jako o život. A kočička! A dejme tomu pár pěkných vesmírných a leteckých scén. Zítra nebudu vědět o čem to bylo.

Ben Hur (1959)

Poslední film roku 1959 a celých padesátých let a samozřejmě jak jinak oskarovka. Největší velkofilm dekády, film který kromě nejlepšího filmu získal dalších sošek a byl v roce 1959 nejúspěšnější v kinech. Film s vražednou stopáží 3:42 minut. A neusnul jsem, ani nezaklimbal, dokonce zapomněl na pár hodin na všechny své trable. Strašně fantastický zážitek. SPOILERY! Sledujeme příběh z počátku tisíciletí, z doby Ježíše Krista, ale úplně jiný. Příběh židovského šlechtice Judy Ben Hura, který se na začátku vítá se starým dětským přítelem a novým římským tribunem Messalou. A po prvních pár větách je jasné, že to skončí nepřátelstvím. Messala je tyran uznávající jen Řím a císaře, Ben Hur odmítá zradit své lidi a víru. Stačí jedna neopatrnost a život hrdiny se dostává na šílenou houpačku. Galeje střídají pocty v Římě, vítězství zoufalá touha zjistit co se stalo s rodinou, lásku čím dál větší nenávist k Římu, která neuhasne ani pokořením a smrtí jeho nepřítele. A Wyler jen tak na pozadí připomíná kdy se to odehrává - tu se objeví postava, tu narážka, slavný citát, aby ve finále udeřil příběh Ježíše naplno (který přitom není ani jednou vidět). A můžu říct, že ač ateista, pomalu jsem nedýchal. A Wyler kouzlí i jinde - naprosto fantastická výprava, statisti, kamera, hudba vytváří tu chudou izrealskou krajinu, bodrý arabský svět, otrocké galeje či pompéznost Říma. Postavy nejsou černobílé a mění se. Neznámí herci (kromě Hestona) jsou skvělí. A přitom jsou ve filmu jen dvě akční scény a ani jedna válečná. S troškou rýpnutí musím uznat, že bitva modýlků lodiček je fakt slabá. Zato neustále citovaný závod koňských spřežení je natolik fantastický, že by se neztratil ani v současném filmu - a brutalitou v něm režisér rozhodně nešetřil. Co víc napsat - historický film roku 1959, 100% nejlepší film roku a možná i celých padesátých let.