48 hodin (1982)

48 hodin to byla jedna z prvních policajtských akčních komedií, superhvězdný debut pro Eddie Murphyho. A taky obrovská nostalgie, neboť to byl v dětství můj milovaný film. Ten film má i po letech úžasný drajv. Základem je nasranej polda, který na každého huláká, je sprostej a odhodlanej chytit hajzla, co zabil dva jeho kolegy. Z basy vytáhne zlodějíčka, které hláškuje a machruje. Tohle není láskyplné nepřátelství - polda zlodějem opovrhuje, ten do něj rýpe. A jak se ze zlodějíčka stává parťák, najdou k sobě cestu a vrchol je krásný konec. Skvělé komické scény (balení holky, výslech ve vidláckém baru) doplňuje řízná i když trošku šíleně střižená akce plná rozmlácených aut, vystřílených nábojů a rozstřílených těl (nekompromisní finále!). Nolte i Murphy famózní, záporáci hnusní. Mínus je ztracený původní dabing, protože předabování zmizlo 90% sprostých hlášek, které jsem si pamatoval a dost mi to zkazilo zážitek. Vědět to, radši si stáhnu originál. 4* a asi nejlepší Hillův film. PS SPOILER: V dětství mě přišlo šíleně líto, jak to ve dvojce dopadlo - na konci jedničky zbývá Murphymu půl roku vězení a čeká na něj holka a půl milionu a ve dvojce nic z toho...

Ohnivá liška (1982)

Firefoxe jsem kdysi viděl, líbil se mi a pamatoval jsem si napínavý let stíhačkou. Je to na Eastwooda silně netypický film, protože se v akčních filmech většinou držel města. Tady se ale vydává jako špion/pilot ukrást do Ruska supermoderní stíhačku spíše ve stylu Jamese Bonda. A není to jen o létání, z dvouhodinové stopáže totiž hodinu dvacet sledujeme špionážní thriller. Pomalý, jednoduchý ve stylu USA vs. SSSR, ale zato napínavý. Disidenti co mu pomáhají umírají, hrdina má záchvaty paniky a KGB je všudypřítomná, všemocná a chytrá. Finální čtyřicetiminutovka je ovšem parádní letecká jízda plná plánování obou generalit, hrdiny a skvělých záběrů, vrcholící high speed soubojem dvou stíhačů. Za mě rozhodně výborný akčňák, který nastartoval všechny ty high tech vozítka a poletuchy, kterými se osmdesátky jen hemžily.

Vyzvání k souboji (1982)

Američan přijíždí trénovat bojová umění k východnímu mistrovi a přitom se zaplétá do staré rodinné války o dva samurajské meče. Podobné náměty jsem ve svých mladých letech plných karate filmů viděl desítky, ale Vyzvání k souboji je snad první známější film, kde to bylo použito. A protože to točil áčkový režisér s pár áčkovými herci (Glenn toho ovšem moc neumí), balancuje to mezi akčním béčkem a dramatem. Výsledkem je, že je to zdlouhavé, místy dost nudné, na druhou stranu tu jsou slušní herci. Samurajská čistka supermoderní budovy s desítkami strážných a krvavý boj na meče ve finále to překlápí do béčka, ale pro tyhle filmy mám zkrátka pořád slabost a 3* si to bez problémů zaslouží.

Voják (1982)

6 akčních filmů mám v plánu v roce 1982, a mezi nimi i tenhle no name film, od něhož jsem čekal sračku. Nakonec to nebylo vůbec špatné. Režisér zkouší ambiciozní špionážní film, kde skupina teroristů pod hrozbou odpálení atomovky v ropných polích chce donutit Izrael odejít z Palestiny. Ve hře jsou Němci, Rusové, Američani, Izraelci. Hrdina je děsný dřevo a filmu podráží nohy nízký rozpočet i pitomý scénář. Ale akční scény jsou fajn (přepadení transportu, lyžovačka), je tu pěkná agentka (pozdější Madeline z Nikity) a řešení kupodivu není řežba v naftových polích, ale mírně za vlasy přitažené špionážní řešení s jaderným vydíráním. Příjemné překvapení na 3*.

Pomáda 2 (1982)

Tak jaká je Pomáda 2, s 22% 233. nejhorší film? Inu kluci machrujou, holky jsou pipiny a slušňák se musí změnit na drsňáka, aby si ho všimla jeho vysněná kočka. Ta totiž nechce obyčejnýho kluka (i když je to největší hezoun ve škole) ale motorkáře. Tedy v podstatě totéž co první díl, jen ještě o něco pitomější. Caulfield nehraje a neumí zpívat, Pfeifferová v první větší roli je krásná, ale nehraje a zpívá průměrně. Hlavní průser je muzika - nic se nestalo hitem. Vtipné" songy jsou dementní, pokusy o dobové songy nevýrazné, balady jsou přeslazené 80s kýče (a to mám 80s balady rád) a pak je tu pár slušných 80s rockových fláků, které se ovšem do roku 1961 nehodí. K zapamatování snad jen Back To School Again. Odpad to ale není, filmařsky v pohodě, koukat se na to dá, nenudil jsem se a viděl jsem stokrát horší sračky. Dávám 2*, hodnocení na IMBD (4,5/10) je reálnější.

Viktor, Viktorie (1982)

Rok 1982 přinesl i několik hudebních filmů a tenhle jako by propadl z doby klasického Hollywoodu. A přitom je plný gayů a travesty šou. A jde to! Dneska by z toho vznikla nesledovatelná agitka, v roce 1982 vznikla šarmantní muzikálová komedie, kde si z toho všeho dělají decentně srandu. Retro atmosféra, příjmené kabaretní písničky, občas geniální situační gagy (šváb v restauraci vede) a mezitím jiskrné dialogy. Neznámí či zapadlí herci hrají jako o život - Warrenová jako pipka, Preston jako starší šarmantní gay, Garner jako mafián bránící se přiznat že by se mu mohl líbit chlap. A famózní Andrewsová jako neúspěšná hladová zpěvačka 30. let, která se hraje na muže co se převlíká za ženu, aby získala úspěch. Mírně absurdní námět a ke konci to ztrácí dech, ale 4* si to v klidu zaslouží.

Zlatý důl (1982)

Neznámý dobrodružný film, zajímavý tím, že se v první větší roli objevuje Kim Basinger (pěkná) a v nadlouho poslední roli Charlton Heston jako zlatokop s divým plnovousem a výrazem. Je to film o zlaté horečce, která dělá blázny ze všech postav a je to spíše než klasický dobrodružňák plný akce laděné do thrilleru. Nijak zvlášť strhující nebo napínavý, plný zdlouhavého prolézání tmavých jeskyní (ale co čekat od filmu s názvem Zlatý důl). Je tu pár pěkných lekaček, výborné psycho finále a samozřejmě Heston to táhne. Na jedno shlédnutí ujde. 3* a v mizivé konkurenci dobrodružný film roku 1982.

Umělcova smlouva (1982)

Peter Greenaway bude nepochybně dalším z mých "oblíbených" artových umělců. Už tak nudný žánr historického kostýmního dramatu natočil prakticky stejně jako zrůdnost Fallové. Dlouhé statické záběry, záběry utopené v temnotě a v nich skupina no name herců bez sebemenších emocí vede složitě šroubované dialogy. A žvaní a žvaní a žvaní až jsem pocítil po hodině neodolatelné nutkání ten film vypnout, vyhodit televizi z okna a jít se věnovat něčemu zábavnějšímu, třeba počítání větví na stromě před domem. Narozdíl od Fallové je tu aspoň nějaký náznak příběhu (arogantní malíř v 17. století zneužit k zakrytí vraždy zámeckého pána) a finále.  77%? Nikomu neberu odlišný vkus, ale zajímalo by mě kolika lidem co to hodnotili se film opravdu líbil a kolik z nich se prostě stydělo dát nižší hodnocení? Za mě 1* a paradoxně v nulové konkurenci historický film roku 1982.

Ráj (1982)

První z dvojice historických filmů v roce 1982. Historický jen zasazením do Arábie 19. století, jinak je erotický dobrodružňák. A hlavně děsivá sračka. Kluk úděsné dřevo, holka z Gremlins totéž, hlavně že má kozy a prdel. Příšerně laciná výprava, otřesná nehodící synth-reggae hudba, tuna absolutních nesmyslů. A hlavně šílená vykrádačka Modré laguny, kde Kanaďani sice kradou skoro scénu od scény, ale zároveň se důsledně vyhýbají čemukoliv hlubšímu co v Modré laguně bylo. 1* za ty roztomilý opičky (kde se vzaly v poušti?).

Rok nebezpečného života (1982)

Rok nebezpečného života jsem kdysi viděl na video při projíždění Gibsonových filmů a pamatoval si jen námět. Pustil jsem si to s tím, že to bude válečný film, ale bylo to čistokrevné drama, navíc drama bez větších dramatických situací i nějakého silného příběhu. A přesto se mi to líbilo. Mám rád filmy, které mě umí přenést do úplně jiného světa. Weirovi se to povedlo s Indonésií roku 1965. Slabý vůdce, všudypřítomná korupce, negramotnost, prostituce, hlad vs. opulentní večírky honorace. Muslimové, komunisti fanatičtí i slušní, prodejné novinářské děvky. Weir ukazuje, ale nemoralizuje, nevynáší soudy, stejně jako hlavní hrdina. Dá tu pěknou romantiku, ale nestaví na ni. Gibson i Weaverová fajn, mají skvělou chemii, ale film si krade postava Billyho Kwana. Malý trpaslík s velkým srdcem, který se zná s každým, v hrdinovi vidí potenciál a chce z něj udělat něco víc, dokonce mu zařizuje romanci - aby se mu ve finále zhroutil svět. Vynikající herecký výkon o to neuvěřitelnější, že to hrála žena a Linda Huntová si toho Oskara byť až za 2 roky na 100% zasloužila. Není to takové psycho jako Nezvěstný ze stejného roku, ale stejně si to už jen tu Lindu Hunt 4* zaslouží.