Over the Edge (1979)

První krimi/thriller ze 14 kousků v roce 1979. Teda opravdu spíše drama než krimi o partě hajzlíků, pardon teenagerů kteří řádí v maloměstě. Není to špatně natočené - teenagery hrají opravdu teenageři a ne 25letí herci, je tu slušná muzika a brutální finále. Problém je že příběhy o dětské kriminalitě mě nikdy nebavily, něco o jako filmy z ghetta. Ano rodiče nic nezajímá a poldové jsou moc horliví, ale to mám fandit zmetkům co se poflakují, vykrádají byty, fetují, ani bouchačky jim nejsou cizí a ve finále všechno zdemolují? Slušná 3* záležitost která šla absolutně mimo mě.

Lovec jelenů (1978)

Poslední film roku 1978 jako vždy Oskarovka. Lovce jelenů jsem viděl cca před 20 lety na videu. Moc mě tehdy nezaujal kromě ruské rulety, hodinový rozjezd se mi zdál šílený... tehdy jsem prostě ve válečném filmu chtěl vidět "akci". A dnes? Lovec jelenů má sílu. Je to vlastně skoro totéž jako Návrat domů ze stejného roku - drama o tom, co válka udělá s lidmi. Nemá tak silné herecké výkony ani jednotlivosti, ale na druhou stranu nemoralizuje a v té obyčejnosti a jemných náznacích je silnější. Nechá vás s hrdiny prožít to co dělali před válkou, nahodí pár válečných hrůz (ruská ruleta v zajateckém táboře je opravdu psycho) a poté se soustředí na dozvuky se s co s hrdiny stalo. Jeden zešílí a zůstane ve Vietnamu, z druhého je mrzák co nechce z nemocnice. Nejvíce mě dostal hlavní hrdina v dokonalé uniformě, zdánlivě v pořádku, bavící se, komunikující, a přesto neschopný opravdu se přiblížit svým kamarádům, lidem okolo či bývalé lásce. Ten chlad, odstup a sociální bariéru De Niro zahrála dokonale. Walken si zahrál prvního ze svých magorů a dostal se do první ligy, Streepová byla ve vedlejší roli solidní (a celkem pěkná), kromě nich Savage, Dzunda, Cazale (vypadající na smrt). Díky hercům a solidním postavám mě tentokrát příliš nenudil ani ten dlouhatánský rozjezd (třeba zpěv Can´t Take My Eyes Off Of You byl výborný) a (skoro)finální scéna v Saigonu je pořádná šleha. Po letech zkrátka lepší než Návrat domů, 5* a válečný film roku 1978 zaslouženě a Oskar? Těžko říct, našel bych i filmy co se mi líbily trošku víc, ale nakonec proč ne.

Pomáda (1978)

Pomáda to jsou především legendární písničky a s nimi spojené taneční čísla. Počtem hitů je to ještě nadupanější než Horečka sobotní noci (ač se mě Bee Gees písně líbí víc). Našlapané You´re the One That I Want, Summer Nights a Grease Lightning s geniální choreografií, titulková Grease, posmutnělá Sandy a nádherný slaďák Hopelessly Devoted To You. Ještě je tu pár dalších a navíc na maturiťáku hraje kapela slavné pecky 50. let. Stejně jako u Horečky je doslova svatokrádeží, že žádná z těch písniček nevyhrála Oskara a jen jedna byla nominována. Namísto toho vyhrálo průměrné disco Last Dance ze zapomenutého filmu. Jenže co zbytek? No nebavilo mě to a to místy až zoufale. On je frajírek a idiot co nemůže dát před kamarády najevo city, ona je upjatá slušňačka. Kluci machrujou, holky jsou pipiny a všichni dělají kraviny. Příběh neexistuje, postavy nejsou ani nastřelené, blbější je to i než Discopříběh, natož třeba poměrně silná Horečka. Být to slasher, tak jim přeju ať je brzo něco vykuchá. Romantika mezi Travoltou a Newton-John na nule. Snad je to věkem či náladou, ale popravdě viděl jsem to jako teenager a můj pocit z toho tehdy byl stejný. 4* jsou opravdu jen a jen za hudbu a jsou to asi nejslabší 4* co jsem kdy dal.

Pomsta Růžového pantera (1978)

Růžový panter se z filmů co jsem v dětství moc nemusel vyšvihl v dospělosti na komediální klasiku, hlavně díly ze 70. let. Paradoxně když se mi to začalo líbit a na další díl jsem se i těšil, začalo to jít dolů. Ten humor je i na mě místy moc debilní, tlačený na sílu a za každou cenu. Neustálé padání, kopání do zadku, vrážení do lidí. Naštěstí jsou tu pořád věci co to zachraňují - spousta převleků (námořník :D), hrdina opět svou blbostí demoluje (hořící kancelář) či zabijí (čínský zabiják). A na poměry série solidní příběh s reálnými mafiány, kteří ho chtějí zlikvidovat, myslí si že je mrtvý a Closeau může "pátrat". A geniální running joke s "uzdraveným" Dreyfusem, kterému se zjevuje "mrtvý" inspektor :) Na ty 4* se to tedy znovu vydrápalo. Komedie roku 1978.

Příští rok ve stejnou dobu (1978)

Pro mě absolutně neznámý film, navíc romantická konverzačka o dvou lidech a jedné místnosti. Nic pro mě, takže by mě v životě nenapadlo, že mě to takhle dostane. On a ona si užijí jednorázovku v hotýlku v roce 1951. Oba mají doma manžela/manželku, děti, ale táhne je to k sobě a tak si dají slib, že se vždycky jednou za rok setkají. Nejen kvůli sexu, ale také aby si popovídali, řekli si co je nového, svěřili se se svými strastmi. Jak léta běží, oba se mění, prožívají různá období, kdy jim to těžce skřípe (konzervativec vs. hipísačka, new age psycholog vs. byznysmanka), ale vždy k sobě znovu najdou cestu. Překrásný příběh, dokonalé herecké výkony Aldy i Burstynové, spousta vtipných scének (panika u porodu). Přesto je to spíše drama než komedie s jednou scénou zhruba po hodině dvacet, která mě naprosto rozbila a celkem reálným vyústěním. A navíc dokonalá filmařina - meziscény tvoří spousta dobových fotek, měnící se dobová hudba (od piánka, přes rock po disco), krásná písnička, vynikající masky přirozeně stárnoucích postav. Naprosto nečekaných a stoprocentních 5* a drama roku 1978.

Stoupat jak dým (1978)

Teda to byl úlet. Filmy o hulení mě moc nebere, stejně jako hulení samotné, párkrát v životě jsem to zkoušel a prostě chlast je chlast :) A když na mě vybafly dva příšerné zjevy řešící kde sehnat trávu, málem jsem na tím spláchl a koukal se směsicí nepochopení, zhnusení a pobavení. Dva borci shání trávu, aniž by tušili že pašují mariánkovou dodávku přímo z Mexika, v patách parta policajtů co jsou ještě větší dementi než oni, cestou nabalí dvě holky (z nichž jedna vypadá jak 20 let na fetu) a nakonec světe div se vyhrají soutěž kapel. Muzika (jakýsi pravěký punkrock) byla dobrá, kupodivu to byla celkem nahláškovaná zábava (falešná šukačka v dodávce best :D) a opravdu je něco úplně jiného než cokoliv co se v koncem 70. let točilo. Ale stejně to tak nějak šlo mimo můj vkus. 3* jsou tak akorát.

Zvěřinec časopisu National Lampoon (1978)

John Landis natočil pár klasických komedií, ale také pár naprostých kravin a tohle je bohužel ta druhá kategorie. Je to vlastně pramáti vše teenagerovských komedií, které jsem svého času absolutně nesnášel a vyhýbal se jim jak mohl. A je to taky stejně dementní. Parta vypatlaných, ošklivých "teenagerů" z bratrstva (vypadají na 30+) řádí, chlastá, šuká, provokují jak děkana tak vedlejší bratrstvo a sere na školu, což dopadne dle očekávání. Je tu pěkná muzika počátku 60. let, nálož začínajících herců (Hulce, Furst, Bacon, John Belushi, Bruce McGill + absolutně flegmatický učitel Sutherland), občas něco vtipného (kůň v kanclu, anděl/ďábel) a solidní bordel ve finále. Jinak je to absolutně nevtipné, dementní, občas nechutné (všechny Furstovy scény s jídlem) a především totálně vypatlané. Třetí nejúspěšnější film roku 1978 po Pomádě a Supermanovi? Nechápu. 2*.

Apartmá v Kalifornii (1978)

Další ze Simonových konverzaček, navíc podivný povídkový film. Jsou tu 4 příběhy, které nemají nic společného a ještě jsou celkem slabé. 1: Cosby a Pryor jako dva "kamarádi" na dovolené, kteří se neustále bojují, dělají naschvály a rvou se... fyzický humor v té nejblbější podobě. 2: Matthau opět řeší problémy se ženskýma v tisíckrát provařené story "ženská v posteli a manželka za dveřmi". Esence klišé. 3: Alda a Fondová jako exmanželé, kteří se přišli dohodnout u koho bude bydlet jejich dcera. Jízlivosti si vyměňují dokonale, Fondová je výborná, ale je to spíše drama než komedie. 4: Stárnoucí anglická divadelní herečka jede na Oskary, protože byla nominována a řeší obavy i zklamání. Oporou je jí homosexuální manžel. Stárnoucí Caine je skvělý, stejně jako Smithová (která toho Oscara nakonec dostala v reálu), jsou tu jízlivosti i romantika. Ale spíše opět drama. Povídka 3 a 4 a její herci by si zasloužili víc, ale celkově mě to prostě nebavilo.

I Wanna Hold Your Hand (1978)

Beatles film dekádu po jejich éře, ve kterém se navíc vůbec neobjeví a ještě tu prakticky nikdo nehraje? Blbost myslel jsem si, ale Zemeckis mě při své debutu přesvědčil o opaku. Tomuhle režisérovi vycházelo v 80-90. letech vše na co sáhl a rozjel to už při svém debutu. Děj je sice řídký - parta teenagerů se snaží dostat do hotelu s Beatles při jejich příletu do USA a později na jejich vystoupení. Ale vše ostatní funguje na 100%. Šílené honičky, přechcávky policajtů, dokonale vypointované scény a gagy (psycho scéna u holiče, hotelový host a šlapka :D :D :D). Povedli se mu i zajímaví, odlišitelní teenageři (za mě vedla šílená obtloustlá Rosie a její vyhublý potenciální boyfriend Richard), nezapomněl ani na ty co Beatles nemuseli a vůbec jsem z toho cítil ty budoucí Návraty do budoucnosti. Navíc zvládl s grácií pár scén kdy se Beatles objeví/neobjeví včetně tečky ve finále a ještě zachytil veškeré to šílenství kolem nich. Výborná crazy komedie a silné 4*.

Rodinný lékař (1978)

Rozjezd do komedií z roku 1978, kterých už jsem spoustu viděl a hodnotil. Rodinný lékař je romantická komedie z lékařského prostředí pro starší a pokročilé. Matthau hraje čerstvě ovdovělého lékaře, který přes svůj IMHO ohyzdý zevnějšek a cynické způsoby klátí jednu za druhou, Jacksonová ráznou ženskou od rány, kterou podobný děvkař opustil a ač tomu ani jeden moc nevěří, postupně mezi nimi vzniká vztah. Romantické to moc není, komediální tak napůl - zasmál jsem se, ale ze židle jsem smíchy nepadal. Nejvtipnější je Carneyho senilní primář, než člověku dojde, že to v podstatě druhý Frank Burns. Žádná klasika, ale příjemná komedie co rychle uteče a slušně pobaví na 3*.