Běsnící měsíc (1971)

Naprosto nestáhnutelný film, sháněl jsem ho snad 3 dny. A výsledek? Drama o vozíčkářích mě napřed moc nechytalo. Je to takové studené jako většina britských filmů. Mladý frajírek skončí na vozíku bez možnosti léčby, proč se tak stalo se nedovíme. Rodina se na něj vykašle, v ústavu pod maskou laskavé péče bují náboženské puritánství. McDowell je sice fantastický, ale jeho hrdina není moc sympaťák ani před nehodou, natož po ní. No pak přijde nečekaná láska, plná nečekané radosti, obyčejných i neobyčejných problémů, film mě naprosto zaháčkoval... SPOILER aby mě na konci zdrtil smrtí jeho přítelkyně. Do prdele s takovýma filmama! Mám pocit, že na přelomu 60-70. let končí blbě snad každý druhý film, já se u filmů chci odreagovat od mizernýho života a ne se po nich cítit ještě mizerněji. Ten film si to nezaslouží, ale 3* za ten zbytečně špatný konec.

Jahodová proklamace (1970)

Ze srdce nesnáším veškeré (ultra)levicové aktivisty, kteří aniž by cokoliv věděli o životě či o světě bojují proti všemu a politici, média a firmy jsou z nich posraní a bojí se je poslat do háje. Všechny ty Gréty, obyvatele Kliniky, idioty co se lepí na přechody či letiště, ničí umění či sochy starých "rasistů" jako byl Churchil. Tak co s takovým filmem? O pozadí protestů se moc nedovíme, hlavní hrdinové mi moje názory rozhodně nevyvrátili. Někdo se připojuje k protestům kvůli holkám, další jde s davem, hlavní hrdina sám neví co chce od života či světa, ale lepí si plakáty s vrahem Che Guevarou. Ano je to výborně, moderně natočené, solidně zahrané, hraje tu parádní muzika, ústřední romance je pěkná. Závěrečný masakr za zvuků Give Peace a Chance je opravdu síla (a tak trochu citové vydírání). Přesto víc než 3* nedám, protože jsem těm hipíkům ani na chvíli nedokázal fandit.

Kluci z party (1970)

Co se týče gayů mám typický čecháčkovský názor. Ať si každý dělá co chce, nikomu se posmívat za to nebudu, ale koukat se na to nemusím a fakt mě nebaví, když mi tohle různé LGBT organizace cpou pod nos. Kromě Phidalephie jsem žádný gay film nikdy neviděl a opravdu jsem se na tohle netěšil. Začátek v komediálním duchu mě nebavil, jedna postava (Emory) mě příšerně štvala svou příhřátostí. Chcá nechcá ale musím přiznat, že okamžikem, kdy začala telefonní hra z toho Friedkin ukoval tak špičkové, brutální a vyhrocené drama, že jsem na konci lapal po dechu a hodnocení raketově stoupalo. Každá z postav je určitá gay škatulka (ale živoucí), charaktery se obnažují až na dřeň včetně jednoho "normálního" a herecké výkony neznámých herců jsou naprosto špičkové. To že tohle vzniklo v roce 1970, jen 2 roky po pádu Hayesova kodexu s takovou otevřeností je prostě neuvěřitelné, myslím si, že i dnes by to bylo odvážné. Silné 4* ač bych tenhle film nikomu byť jen s mírnými předsudky nedoporučoval.

Hoffman (1970)

Tady musím souhlasit s uživatelem (mOnkey). Ten film je neskutečně děsivý. Stárnoucí ošuntělý čtyřicátník slintá nad cca dvacetiletou naivní kolegyní z práce. Když zjistí, že její přítel je zapletený do zlodějny, vydíráním ji donutí s ním strávit týden, přičemž ji terorizuje oplzlými řečmi, narážkami, aniž by cokoliv zkusil a to střídá s milým příjemným chováním. Dívka je vyděšená, vynervovaná, zmatená... zkrátka námět na psychothriler. Světe div se, tvůrci z toho udělali romantickou komedii SPOILER která skončí tak, že dívka pozná že její přítel je sobec a zůstane s vyděračem! Ten konec mě přišel ne jako romantika, ale úspěšné vymytí mozku. Takhle manipulují predátoři dívkami na internetu. KONEC SPOILERu. Natočené a zahrané to bylo dobře, protože ze Sellerse se mi dělalo fyzicky zle, ale víc než 2* ani omylem. Ti co píší o nekonvenční romantice by se měli nechat vyšetřit.

Deep End (1970)

Velice zvláštní pocitovka, ke které tak nějak nevím co napsat. Je to trošku jak mnohem novější nezávislé filmy, které jsem kolem dvaceti sledoval a miloval. Mladý nezkušený kluk nastoupí do lázní, kde jsou všichni tak trošku perverzní, ať už obtloustlé paničky, úchylný učitel nebo pokladní. A zakouká se do dívky, která je o něco starší a o mnoho zkušenější, dalo by se říct tak trošku kurva. A začne vyvádět kraviny. Nechybí tu nahota, parádní atmosféra, někde scény jsou vtipné, některé dementní, finále nečekaně tragické. Ta holka byla přesně ten typ krásné, hrající si mrchy, která by mě dokázala zblbnout hlavu ve dvaceti i mnohem později. Každopádně 3* pro film, který není podobný ničemu, co na přelomu 60-70 let vznikalo.

Burani ve městě (1970)

Jack Lemmon letí s manželkou z malého městečka do New Yorku na pohovor. Plánuje luxusní večeři a nóbl hotel, ale letadlo kvůli mlze nemůže přistát a letí do Bostonu. A když se přece dostanou do New Yorku, jejich pokoj je už obsazený. A začíná kolotoč událostí podle hesla co se může posrat tak se posere. A pořádně! Lemmon křičí, nadává, vzteká se, hádá s každým a každého chce žalovat a jeho submisivní ženuška poslušně cupitá za ním a jen párkrát se nesměle ozve. Úpřimně jsem nechápal, že ho nepošle do háje. Ovšem ten řetěz až absurdní smůly a nehod co jim děje je neuvěřitelný, občas jsem si říkal, že takovou smůlu nemám ani já a vše vyvrcholí naprosto geniální poslední scénou v letadle :) Je to spíše pořádný psycho než oddechová komedie, ale i tak jsem se výborně bavil. 4*. Komedie roku 1970.

Milenci a další cizinci (1970)

Tenhle film jsem si stáhl jen kvůli oskarové písničce no a nakonec se mi moc líbil. Mike a Susan se mají brát, oba mají své pochybnosti, ale milují se. A během příprav a samotné svatby se odehrávají další příběhy. Mikův bratr se má rozvádět a jeho rodiče se snaží přijít na to proč a sami reflektují své manželství. Susanina sestra má problém s manželem, který si nepřipadá jako chlap a nechce s ní spát. Susanin táta se tahá s manželčinou kamarádkou a není dost odvahy se rozvést. A pak je tu ještě spolybdlící, který myslí jen na sex a snaží se sbalit sestřenku, která je plná filozofie (na to bych neměl nervy :D). Vznikla moc pěkná a místy vtipná vztahovka, která ve mě rezonuje, protože jsem nedávno byl na svatbě. Hrají tu zajímaví herci - debutující Keatonová a v hlavních rolích krásná Bedeliová (Holly z Die Hard) a Brandon (mladičký Dempsey). Písnička mě trošku zklamala, protože ji miluju ve verzi od Carpenters a tady ji zpíval nějaký chlap - ale zpíval ji moc pěkně. Za mě slušné 4*.

Ahoj, mami! (1970)

Divný film. V jedné rovině je celkem vtipný mladík, který chce točit a je mu jedno co, jestli šmírácké porno nebo radikály, za tímto účelem dokonce sbalí a naaranžuje svedení jedné holky. Je to celkem sranda, De Niro se solidně rozehrává a má komediální talent. Druhá rovina je na ruční kameru natáčená černošská agitka, která je naprosto otřesná, absurdní a po tom "divadle" by moje reakce byla, že bych se stal kovaným rasistou. Ty roviny vůbec nejdou dohromady, to co na konci udělá hlavní hrdina jsem vůbec nepochopil a celkově si myslím, že nebýt to od De Palmy s De Nirem, tak po tomto nezávisláku na ČSFD ani pes neštěkne.

Když dinosauři vládli světu (1970)

Když dinosauři vládli světu - jó to byla ta doba, kdy pramuži nosili pěstěné plnovousy, praženy byly výhradně topmodelky v kožených bikinách s dokonalým účesem a makeupem. Kdy se vyprahlou pustinou proháněli nejen dinosauři, ale i různá monstra a kdy se Měsíc teprve tvořil. A kdy nejpoužívanější slovo bylo akita. Takže něco jako Milion let před Kristem. Pravěké fantasy, kde nechybí nádherná blondýnka a spousta perfektně udělaných monster, je tu katastrofa - tsunami, která přinese obří kraby. A cokoliv mezi je prostě nuda, protože tu všichni melou nějakou hatmatilkou a těžko se sleduje jakýkoliv "děj". Ani jsem nepochopil, proč tu holku tak urputně chtějí všichni zabít. 3* s tím že vidět to kdysi bylo by to za víc, dnes už jsem na podobné filmy trošku starej. Fantasy roku 1970.

Herkules v New Yorku (1970)

Kromě Stallona měl v roce 1970 debut také božský Arnie. O Herkulovi v New Yorku jsem měl představu, že to bude tak trochu fantasy a nejspíše příšerná sračka. Nakonec nebylo ani jedno. Herkules v New Yorku je značně laciný. Olympu sedí někde v Central Parku, kde sedí "hééérečky" v laciných tógách a Zeus s nalepenými vousy a s plastovým bleskem, metro je vstup do Tartartu. Celý film hraje otravná řecká muzika a triky se nedají hodnotit, protože tu prostě žádné nejsou. Takže zbývá dění v New Yorku a to je kupodivu celkem pohodová komedie. Arnie hraje příšernýho troubu, navíc značně namyšleného, který bojuje s moderním světem, ale také machruje třeba na atletické dráze, při bitce s medvědem nebo jezdí po městě v bojovém voze. Jako kontrast je tu mrňavý kamarád, jsou tu taky nějací sázkoví mafiáni a bohužel "akční" finále s nimi (honička a bitka) jsou naprosto zoufale nezvládnuté. Celkově je to samozřejmě laciné a pitomé, ale rozhodně ne odpad a být mi náct dal bych i víc.