Cheyennský klub (1970)

Je neuvěřitelné, že James Stewart a Henry Fonda, kteří hráli už ve 30. letech ještě v roce 1970 natočili western, i když pro oba to byla víceméně westernová labutí píseň. Tady hrají dva zestárlé kovboje, kteří se věčně hašteří, neumí moc dobře střílet ani se chovat a jeden z nich zdědí podnik, přesně řečeno bordel. Ve městě je za hrdinu, dámy ho milují, ale on ho chce zavřít, protože si neumí představit co by s ním dělal. Rázem tak čelí nenávisti městečka, smutku "dam" a navíc ještě skupině pistolníků. Cheyennský klub je trošku vtipný, trošku starosvětský a neskutečně milý film, který si obě legendy patřičně užívají. Některé suché hlášky či scény (žádáí o ruku) jsou parádní, stejně jako Fondovo louskání ořechů a ač jde spíše o konverzačku, nechybí tu ani výborná finální přestřelka. Velice příjemné 4*.

El Condor (1970)

Westerny v průběhu sedmdesátých let v podstatě zemřely, ale na začátku jich bylo ještě plno, hned 12 slavnějších v roce 1970. Jako rozjezd jsem si vybral El Condora od nevyrovnaného Guillermina, který uměl klasiky i absolutní propadáky. Tohle je tak napůl. El Condor je dost akční western, je tu spousta přestřelek, honičky s dostavníkem, tradiční dobývání pevnosti i několik bojů jeden na jednoho. Nenudí to, je tu i pár nahotinek, který s uvolněním cenzury byly všude. Příběh je ale slabina - uprchlý zločinec se spojí s ještě větším grázlem a bandou všehoschopných Apačů, aby získali zlatý poklad z pevnosti mexického generála. Není tu moc komu fandit, jediná ženská je zrádná mrcha a generál v podstatě není záporák. K tomu obsazení, kde O´Neal, Van Cleef ani fotbalista Brown rozhodně nebyli herecká první liga. Navíc to končí dost antiklimaticky SPOILER - zlatý poklad je jen podfuk a hrdinové se nakonec staví proti sobě. 3*, protože to rychle uteklo a pořád se něco dělo.

Soukromý život Sherlocka Holmese (1970)

Tak nakonec nejlepší kriminálkou roku 1970 je něco, co tu nemá v žánrech uvedené ani krimi či thriler a co jsem považoval za obyčejnou parodii. Wilder ale nepodlehl lákadlu udělat z Sherlocka Holmese nějakou pitominu. Film sice začíná jako komedie, kde se spekuluje o Holmesově sexuální orientaci, postavy se ironicky shazují a zesměšňují typické stereotypy Holmesovek. Nicméně ruku v ruce s tím přichází solidní případ, který od nenápadně dámy se ztrátou paměti pokračuje přes trpaslíky a mnichy a záhadu lochnesky až k  nečekanému rozzuzlení. A má docela hořké vyústění. Byl jsem tím velice příjemně překvapen, protože jsem absolutně nic nečekal (neznámí herci, slabá výprava), ale Wilder opět nezklamal. Krimi/thriler roku 1970.

Muž, který pronásledoval sám sebe (1970)

Úspěšný byznysman má nehodu a brzy po ní se začnou objevovat zprávy o tom, že dělal něco co si nepamatuje. Zpočátku to vypadá jako žert, ale časem to přitvrzuje, dvojník má milenku, poněkud svérázné obchodní metody a s hrdinou se často míjí jen o chlup. Naprosto vynikající námět, který jsem určitě někde viděl a stejně výborný Roger Moore, v jehož podání je hrdina dokonalý škrobený snob propadající paranoie. Bohužel to zpracování je typicky anglické, příšerně staré a především nudné, vypadá to jak natočené v roce 1950 a ne 1970. A finální pointa na kterou jsem celou tu dobu čekal je tak nějak neuspokojivá. Nějaké vysvětlení a vyústění tam je aby se neřeklo, ale k dokonalosti jiných filmových point to má dost daleko. Čekal jsem od tohohle filmu a námětu mnohem víc.

Postavy v krajině (1970)

Dva (zpočátku) svázaní muži prchají divočinou před vrtulníkem, který si s nimi hraje. Později se rozvážou, získají zbraně, k vrtulníku přibudou nepřátelští vojáci. Mladší je tak trochu děvkař, starří otec od rodiny se zkušenostmi z armády, hádají se, spolupracují, zabíjejí. Losey natočil asi svůj nejzábavnější film, jen ČSFD by si měla opravit škatulku, není to thriler ale dobrodružný survival s pár akčními scénami. Bavilo mě to, Shaw i McDowell jsou výborní jen si celý film kladete otázky. Kdo jsou? Kde jsou? Co provedli? Proč po nich jde celá armáda? Kam směřují? SPOILER. Režisér také nevěděl, takže konec zůstal bez odpovědí. A takové filmy bez konce nesnáším, navíc k tomu přibude ještě nesmyslná smrt jedné z postav a dobrý 4* pocit z filmu se rozplynul jako pára nad hrncem. 3* jsou tak akorát.

Říkejte mi pane Tibbsi (1970)

Ani jsem donedávna netušil, že slavné oscarové krimi V žáru noci má pokračování. V tom bohužel zmizely veškeré sociální podtóny, veškeré drama o rasismu a také střet dvou silných osobností v buranském maloměstě. Zůstal jen standardní Poitier v žánrově čisté městské krimi, občas rozmělňované nudnými rodinnými scénami. Prostě žádný zázrak ani průšvih, jen neurážející pohodovka. Máme tu mrtvou prostitutku v jednom bytovém domě, několik podezřelých, parádní 70s atmosféru s výbornou funky/soul hudbou a najde se i jedna menší skoro akce. Vraha jsem odhadl naprosto neomylně, nicméně finální scéna mě překvapila. Takže jsem celkem spokojený.

Vykoupení L.B. Jonese (1970)

Poslední Wylerův film není krimi, spíše jižanské rasové drama a není to tak skvělé, jak to vypadá ze zdejšího hodnocení. Ano slušně natočené, zahrané, scéna z vrakoviště má sílu (Ne!), nicméně je tu spousta zbytečných dějových linií co film brzdí. A je to opravdu příšerně schematické a v rámci toho absolutně nevěrohodné. Všichni černoši jsou tady milí, pohodoví, slušní, klidní veselí lidé; tedy kromě jednoho, ale ten má důvod. A všichni bílí jsou zmetci a totální rasisti, opět kromě jedné postavy, která ale nemá na žádný prostor a vliv na děj. A v rámci toho rasismu mám věřit, že v roce 1970 by poldovi prošlo mlácení žen, svědků, vydírání vedoucí ke znásilnění a nakonec šikana, pronásledování a chladnokrevná vražda spoutaného člověka? Že všichni kolem včetně kolegy, šéfa a starosty by se koukali jinam? A že bohatý, úspěšný a vážený právník by riskoval kariéru a okamžitě po přijetí klienta by šel informovat někoho z protistrany... a pomáhal krýt vraždu? Být to třeba v 20-30. letech tak neřeknu, být to čistě krimi tak nad tím mávnu rukou, ale pokud to má být drama o utrpení černochů, tak je absolutně nevěrohodné.

Dýka a kříž (1970)

Nemůžu se rozhodnout, jestli se mi to líbilo a byl to hezký film, nebo jestli mě to štvalo a byl to příšerně naivní film. Asi něco mezi. Je to spíše drama než krimi a ač téma gangů bylo provařeno snad v každém seriálu 80-90. let, tady jsem to viděl snad prvně a je to opravdu perfektně podané - slang, hadry, domluvené hromadné bitvy, nenávist k poldům, nekončící kolotoč oplácení a strach být zbabělcem. A taky velice sugestivní scény drogové závislosti, odvykání a dealerů snažící se vrátit Vás zpátky. Fuj! A mezi ně přichází kněz, který se gangy snaží odvrátit od násilí, drog a dát jim šanci na lepší život... jenže co nabízí? Nic víc než slepou víru v Boha, žádné řešení problémů ať už sociálních, rasových, finančních, rodinných. Jen poslouchej bibli, věř v Ježíše a všechny problémy se rozplynou. Ano musím uznat že filmařsky mě finální scéna strhla, ale pohledem ateisty je to prostě příšerné naivní křesťanská agitka ignorující skutečné problémy. To že je to dle skutečné události na tom nic nemění.

Představení (1970)

Gangster je pronásledován svými chlebodárci a schovává se v hipísáckém doupěti. Po 34 sekundách se sice objeví první kozy, ale zhruba po minutě-dvou jsem věděl, že se mi to nebude líbit. Roeg byl mimoň, který neměl jediný normální film, tady od začátku útočí chaotickým střihem, podivnými pazvuky či kamerovými záběry. Po příjezdu do domu umře i děj, přidají se mimoňské dialogy a stává se z toho úmorná psychedelická smaženice. Konec jsem nepochopil, ale ten pocit úlevy když ta pičovina skončila byl k nezaplacení. Hvězdička za krásné holky a jednu ač neznámou, tak výbornou písničku od Stonů. Mick Jagger mimochodem vypadá celý film tak sjetě, že nejspíše ani neví, že v tom "hrál".

Krvavá máma (1970)

V sedmdesátých letech vzniklo spoustu legendární krimi filmů či thrilerů, hned čtyři filmy to dotáhly na Oskara. Ovšem vstupní rok 1970 v podstatě nepřinesl nic moc. Krvavá máma je takový životopis Ma Barkerové, kterou v podstatě znám jen z odrhovačky od Boney M. Čtveřice buranských vypatlaných hovad bez špetky úcty k čemukoliv a jejich vyšinutá máma s pocitem, že vychovala hodné hochy. Zabíjejí, týrají zvířata, nechybí tu incest s matkou, v jednu chvíli si chytí holku, kterou pak s klidem utopí svázanou ve vaně. Laciný pokus zkopírovat úspěch Bonnie a Clyda, ovšem tady není komu fandit, je to o ničem, v podstatě takový buranský horor bez hororu, kde opět Corman ukázal, že kriminálky mu nešly a měl zůstat u hororů. Nezachrání to ani odpudivá Wintersová, ani mladý (a zcela nevýrazný) De Niro, jen ta výborná finální přestřelka má trošku koule. Slabé krimi béčko na 2*.