• Thriller

60 minut (2024)

Najväčšia záhada tohto filmu pre mňa na veky ostane, kto je výrobca toho geniálneho TWS slúchadla, ktoré prekonáva všetky fyzikálne zákony a nevypadne z ucha ani po hodine a pol behania, mlátenia, skákania a jednej búračky. Inak sa jedná o úplne obyčajný brainless akčňák, tento krát z prostredia odporného a ošarpaného Berlína, kde sa celých deväťdesiat minút naháňa a fackuje odfarbený polo nemec s bandou vagusákov v teplákoch a koženkách. A to som myslel, že tento dedinský štýl obliekania už frčí len na Kysuciach. Príbeh v takomto žánri riešiť nemá zmysel, ale s prevedením si mohli dať predsa len viac záležať. Celé to pôsobí ako veľmi lacná kópia filmov Lola rennt, či Crank, akurát ich kvalitám sa nepribližuje ani z ďaleka. Na to to je moc obyčajné, lacné a prvoplánové s biednymi dialógmi a štylizáciou a až moc tu cítiť snahu byť silou mocou strašne cool a osloviť každého disko fightera, ktorý si dal niekedy pár sparingov a už sa vidí ako ďalšia hviezda oktagonu. Aj akčný výplach by mal spĺňať určité kvalitatívne štandardy. Minimálne mať charizmatického hlavného hrdinu s ktorým sa môže človek aspoň trochu stotožniť a fandiť mu a nie takúto lopatu. Ale vymastené hlavy z klietky sa určite v tomto nájdu, tak si kľudne môžu prihodiť ďalšie dve hviezdy a diskutovať niekde na diskotéke v obtiahnutých oktagon nátelníkoch pri fľaške piva, sledujúc ktorému pätnásť ročnému sopliakovi zlomia sánku, aby si mohli pohoniť svoje stroskotané ego. Pre tých ostatných tu je kopa lepších filmov na zabitie času.

Bastard (2023)

Ako sa hovorí, to najlepšie na koniec. Absolútny etalón kvality roka 2023. Herecký koncert par excellence démonicky božského Madsa Mikkelsena, ktorého charizma rozbíja časopriestor a na Oscara mu stačí dvihnúť obočie, či skriviť ústa vo filme o nezlomnosti ducha, pri ktorom neostane ani jedno chlapské oko suché. Tak veľa a tak kurva ťažkých rozhodnutí jedného človeka v jednom filme som nevidel ani nepamätám, ak niekedy vôbec. Navyše špičkovo natočené, ozvučené a zahrané, kde nie je miesto pre žiadne zaváhanie, všetko šľape na 100%. Samozrejme niektorým mentálnym akrobatom môže vadiť málo akcie, či nulový výskyt negrov a teplošov, tu žiaľ pomôže len povraz okolo krku alebo skok zo skaly. Tento film sa podobne ako svojho času Severan snaží o čo najvernejšie podanie historickej doby v ktorej sa odohráva so všetkou svojou drsnosťou, priamočiarosťou a naturálnosťou. Tento film najlepšie vystihuje veta: Ťažké časy plodia silných mužov a silní muži tvoria dobré časy. Dobré časy plodia slabých mužov a slabí muži tvoria ťažké časy. Najlepší film o zemiakoch ever a jeden z najlepších historických filmov vôbec.

Devils (2023)

Zaujímavý námet zámeny dvoch postáv, kde som sa dosť obával o jeho ako tak rozumné vysvetlenie bez toho, aby sa film v tomto konkrétnom prípade zvrhol do nechceného mystery alebo sci-fi žánru sa Kórejcom vydaril na jednotku. To, čo by Američania dojebali na kašu a nesúrodý guláš logických fuck upov sa Kórejcom podarilo udržať v medziach uveriteľnosti a logickosti bez toho, aby človek prevracal očami a ťukal si na čelo. Za to má film veľké plus u mňa. Vysvetlenie a rozuzlenie príbehovej a vzťahovej linky oboch postáv v druhej polovici filmu navyše slúži aj ako kvalitný plot twist a vie držať diváka v napätí, ako to celé na koniec dopadne. Mimo to obsadenie, výkony a celkový drive filmu je na klasicky vysokej úrovni, ako som u Kórejcov zvyknutý. Jediné, čo mi tak trochu udieralo do očí bol určitý lacný feeling televízneho formátu, ktorému som sa nevedel ubrániť, ale to môže byť len môj pocit. Takže za mňa dosť silné tri, po ďalšom pozretí dosť možno dvihnem aj na štyri.

Hardcore Never Dies (2023)

Obohratá klasika, že smažkám sa nedá veriť. Nič, čo by už človek niekedy v minulosti v obdobnej forme nevidel. Klasická štruktúra deja, dobráčisko sa pripletie do zlej partie, nechá sa strhnúť, chvíľu sa cíti, že je king of pop a potom príde vytriezvenie aj s následkami. Nič svetoborné ani inovatívne. Ale má to fajn retro vibe, tie 90ky tu je dobre cítiť a človek dostane príjemný závan nostalgie z časov minulých. Vyslovene hluché miesta tu nie sú, obsadenie za mňa fajn, hlavne obe hlavné postavy si idú svoje a z nejakého dôvodu ma zaujala aj tá buchta. Občas mám asi slabosť pre držky na facku. Hudba...tak hudba ako hudba no, ale k tomuto filmu sa inak nedalo. Ku koncu mi už z nej ale celkom dobre jebalo a to som nepotreboval do seba ani nahádzať pirule. Škoda akurát toho konca, ten je dosť odfláknutý a ako už niekto písal, tiež mám dojem, že autor jednoducho nevedel, ako to celé ukončiť, tak to bez väčšej katarzie uťal v tom najlepšom.

Královna kvízů (2023)

V celku príjemný feel good movie, kde vám ústredná dvojica herečiek buď sadne alebo nie. Od toho sa potom odvíja aj hodnotenie filmu, keďže to celé viac menej stojí na nich. Mne to sadlo, miestami som sa pousmial, miestami zachoval kamennú tvár...taký fajn priemer. Niečo vyšlo, niečo nie.

Sleep (2023)

Príjemná creepy vecička z Kórey, aj keď som čakal väčší šrumec a hlavne nejaký ten pre nich klasický plot twist. Ale popri tým všetkým wannabe horor sračkám z Ameriky sa stále jedná vysoký nadpriemer.

Smrtící smyčka 3 (2023)

Ukončenie úžasnej trilógie, ktorú som sfúkol za tri dni len preto, aby som si potvrdil, že niektorí ľudia by proste nemali točiť filmy. Jednotka bola za jednu hviezdu, dvojka za odpad a toto....bolo to mierne lepšie, ako predošlé diely, ale to už skôr pripisujem bdelej kóme do ktorej ma táto frančíza svojimi ne/kvalitami dostala. Nejdem teda kaziť priemer a nechávam za jedna. Nikdy viac.

The Rope Curse 2 (2020) odpad!

Jednotka za jednu hviezdu, toto už ide ale na čistý odpad. Človek by čakal, že sa režisér poučí a posunie kvalitou ďalej. A on sa aj posunul, ale smerom vzad.

Zong xie (2018)

Občas na mňa doľahnú menšie masochistické chúťky a pustím si len tak z piče niečo o čom viem, že to bude zlé. Občas mi ale zajebe takým štýlom, že si pustím aj tri zlé veci behom troch dní. Toto je ten prípad. Amatérska kokotina, ktorá nemá čo ponúknuť. Stále ale môže byť horšie. To si ale nechám pre následné pokračovanie.

Den díkůvzdání (2023)

Eli Roth je síce celkom legal kokotko s talentom niekde medzi slabým podpriemerom až trashom, ale tu sa mi celkom trafil do noty. Zrejme vystrelila tá povestná motyka a máme tu celkom sympatický slasher, ktorý síce nič nové neponúka, ani nijako neposúva hranice žánru, ale ako hororovo komediálna jednohubka odvádza svoju robotu na moje počudovanie celkom dobre. Nápad s čiernym piatkom, ktorý slúži ako hlavná premisa deja, zároveň veľmi dobre slúži ako perfektne mierená satira Americkej konzumnej spoločnosti a dodáva filmu toľko potrebnú šťavu originality v tomto ctrl c ctrl v žánri. Obsadenie sa za mňa vydarilo na jednotku, postavy sú osobité, každá má niečo do seba a dokážu zaujať diváka. Gore je celkom hutný, dobre zvládnutý a je ho tak akurát. Nejakú creepy atmosféru, tu ale človek bude márne čakať, celé to má skôr taký odľahčený feeling, čo mi ale vôbec neprekážalo. Toto ma osobne ďaleko viac bavilo ako posledné chujoviny typu Scream, Halloween a podobne. O filme som do včera nič nevedel, nič som neočakával a nakoniec som ostal veľmi príjemne prekvapený.