• Thriller

Říkejte mi Čihiro (2023)

Film o samote pre samotárov. Napriek stále prítomnému melancholickému nádychu považujem tento počin za veľmi príjemný feel good film, ktorý ma vedel miestami rozcitlivieť, rozosmiať, prinútiť sa zamyslieť a rekapitulovať. Atmosféra filmu je jeho najväčšou devízou, ale beriem, že nie každému sadne. Pokiaľ má niekto predsudky voči Japonsku a jeho tvorbe, neholduje pomalému tempu a očakáva hutný príbeh, tak toto nebude nič pre neho. Pokiaľ je niekto ale Japanofil, má chuť na niečo extra pomalé a meditatívne, tak smelo do toho. Obsadenie super, od hora dole, ale aj tak musím špeciálne vyzdvihnúť Kasumi Arimuru a toho malého prcka, na ktorom som sa ujebával vždy, keď sa zjavil na scéne. Videl som to raz a pozriem si to zas.

The Last Voyage of the Demeter (2023)

Dám tomu za tri, lebo atmosféra je miestami fakt jak remeň a remeselne to je na slušnej úrovni a Draculov výzor potešil. Čo ale menej potešilo ja klasický novodobý blackwashing jednej z postáv a čo ma už vyslovene sralo boli zas tie jeblé hovná o rasizme z huby študovaného černoška z doby, keď takí ako on mohli akurát tak zbierať bavlnu, alebo čistiť topánky na stanici a nie behať po Anglicku ako vážení lekári. Zvyšok bielej posádky sú ako inak tupé lopaty a jediná biela postava, ktorá to ako tak zachraňuje je kapitán a samozrejme strong female character. Tak moc strong, že ako jediná vie dať poriadne cez piču aj prerastenému netopierovi. Ale za to zhebnuté decko hviezda naviac, konečne mal niekto gule na to, nechať aj malého haranta natiahnuť kopytá. Furt by každý hlušil iba dospelákov :(

Silent Night (2023)

Niekde medzi dva až tri. Nápad super, obsadenie detto, ale čo z toho, keď sa film až pri dlho drží na uzde a aj keď sa z nej ku koncu odtrhne, nič svetoborné, čo by človek už niekedy, niekde nevidel sa nedeje. Ľudia, čo nevedia Anglicky, alebo tí, čo nestíhajú sledovať dej aj čítať titulky si môžu streliť ďalšiu hviezdu.

Obležený (2023)

Nebolo to márne. Prvá polka, možno aj dve tretiny vcelku fajn, ale potom niekomu zajebalo a napchal tam pár wtf scén, ktoré podľa mňa boli úplne zbytočné a absurdné. Najme ten súboj v slatine, kde ako inak 40 kilová opička dá cez hubu 120 kilovej tvarohovej hlave. Ak už mal niekto potrebu silou mocou vyzdvihnúť black strong female character, tak aspoň nejako inak, kde by to malo hlavu a pätu a nie takto plytko to odbiť. Inak film prvú polovicu celkom baví obsahom aj formou. Je tu síce zas kopa kecov o rasizme, ale na to som bol pripravený a vzhľadom na dobu v ktorej sa film odohráva to aj objektívne beriem. Jamie Bell potešil.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Z mňa premrhaný potenciál a len ľahko nadpriemerná rozlúčka s jednou legendou. Ako film nie je zlý, je tam cítiť srdiečko, ale nie som žiaden zaslepený fanboy ani tupá ovca, ktorej stačí, že sa niečo farebné hýbe na obrazovke a hneď tomu jebnem za štyri, za päť. Film má svoje kvality ako vcelku fajn scenár, lokácie, Harrisona a Mikkelsena, ktorí to svojím talentom a charizmou ťahajú čo to dá. Ale film má aj kopu chýb, ktoré pri hodnotení jednoducho nepustia a serú o to viac, že sa im dalo úplne ľahko predísť. Ten digitál s omladeným Fordom by človek ešte ako tak prehryzol, predsa len to je len zo začiatku a inak sa zrejme nedalo. Zato tú extrémne nesympatickú zubatú kobylu Waller-Bridge si teda mohli a mali odpustiť a ak už tam silou mocou chceli mať odpornú woku piču v roli strong female charakteru, tak tam mohli obsadiť niekoho, kto pobral aspoň štipku hereckého talentu a charizmy. Takto ma tá jeblá transka srala po celú minutáž filmu a kurvila svojou prítomnosťou čo sa dalo. Fakt škoda toho výberu. K tomu trestuhodne nevyužité vedľajšie postavy Antonia Banderasa a hlavne Johna Rhys-Daviesa, ktorý si tam fakt doslova len štekol a prišlo mi to maximálne úbohé voči nemu. Kľudne sa jeho postave mohli ďaleko viac povenovať a nechať jej priestor, aký si zaslúži. Ale jasné, trebalo nechať čo najviac priestoru pre príbeh nepotrebným vedľajším postavám typu tej brýlatej čiernej opice s afrom na hlave. Takže za mňa všetko po starom. Indiana Jones pre mňa navždy ostáva vo forme fenomenálnej trilógie a na štvorku spolu s týmto nepodarkom vzhliadam len ako na zbytočné spin offy.

Na západní frontě klid (2022)

Audio vizuál je bez debaty top notch s chirurgicky presnou kamerou, zaujímavou hlavnou hudobnou témou, ktorá sa tiahne celým film a dokáže navodiť ten správne nekomfortný pocit a solídnymi hereckými výkonmi od hora dole. Bohužiaľ celé to je také typicky nemecky chladné, miestami dosť ploché a ja som si ani po dvoch hodinách nenašiel cestu k hlavnej postave. Predlohu som nečítal, respektíve možno niekedy dávno, ale už si z toho trt pamätám, takže sa vyhnem porovnávaniu. Film rozhodne svoje kvality má, ale od takejto témy som osobne teda očakával oveľa viac, najmä čo sa emócie týka.

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Ukončenie mojej obľúbenej partičky dopadlo ako dopadlo. Bolo to zlé? V žiadnom prípade. Bolo to dobré? Bolo. Mohlo to byť lepšie? To teda kurva mohlo a malo! Neviem, či Gunnovi došla šťava, ale už Vianočný špeciál čo to naznačoval a osobne som čakal o dosť väčší bordel. Až moc často sa tu hrá na istotu, až moc často sa to drží medzi mantinelmi normálnosti a stráca svoju vlastnú tvár a všetko to, čo na týchto sráčoch milujem je utlmené v pozadí. Ten miestami depresívny a pochmúrny tón chápem a je mi jasné, že po End Game sa inak ani nedalo, no napriek tomu mi tam strašne moc chýbal presne mierený a vypointovaný humor predošlých dielov, čerpajúci z chémie medzi celou zostavou. Najme Drax tu šiel citeľne na pol plynu. Príbeh je aký je, viac menej na ozdobu, nič zásadné do tohto univerza neprináša a ukončenie si fakt zaslúžilo niečo veľkolepejšie. Inak triková a hudobná stránka ako inak na najvyššej úrovni a svoj kvalitný štandard si tu odohrala aj celá banda. Bolo to fajn, ale miernemu sklamanie som sa neubránil. Snáď sa ešte niekedy uvidíme Gaylord. Sry, Starlord.

Nic ve zlým (2023)

Po mega náklade, aký zajebali Good Boys, som bol na túto vec právom nahypovaný a očakával som podobnú kadenciu ostrého humoru, čo sa splnilo žiaľ len z takej polovice. Na druhú stranu som vôbec neočakával holatú Jennifer Lawrence , takže moje mierne sklamanie je z časti vykompenzované. Ženskú za tento film fakt cením, že sa na takýto újeb dala a rovnako cením aj fajn koniec, ktorý nehrá na istotu otrepaného happyendu. Takže za mňa príjemná ľahko nadpriemerná jednohubka. Good Boys ale každopádne ostávajú neprekonaný a zrejme to ešte nejaký čas tak aj ostane.

Země na pouti 2 (2023)

Chápem aj cením tu snahu o vytvorenie niečoho vizuálne úchvatného a príbehovo komplexného a hlbšieho, ale aj tak by som to orezal o takú pol hodinu, lebo miestami sa to naozaj dosť ťahalo a prešľapovalo na mieste, bez viditeľného posunu v deji. Tempo kolíše rovnako, ako vizuálna stránka, ale na druhú stranu sa nejedná o nič tragické, len to môže tých menej trpezlivých postupne odpútavať od deja. Výkony hercov neriešim, je to klasická akčná mainstream Čína, kde to miestami preteká prehrávaním, inokedy sa to zas mení na plačlivé údolie, či infantilnú komédiu. A ten premrštený patriotizmus už vonkoncom nebudem riešiť, ak to tu niekto rieši, zjavne nevidel žiaden Americký film podobného žánru za posledných sto rokov.

Venuše (2022)

Nie žeby to bol vrchol hitparády, ale po všetkých tých generický hovnách z Ameriky sa jednalo a príjemné prekvapenie. Hlavná hrdinka je síce zo začiatku celkom mrdka, ale charizmu jej uprieť nemožno a postupne si vie diváka nakloniť na svoju stranu. Vedľajšie postavy sú zaujímavé, zapamätateľné a konečne nie len do počtu. Príbeh vie potiahnuť a niektoré pasáže sú vizuálne aj štylisticky vymazlené, takže sa človek nenudí. Možno by to chcelo ísť viac na kosť, pritvrdiť a lepšie vygradovať koniec, ale tak či onak sa jedná o slušnú vecičku.