• Thriller

Napoleon (2023)

Kurva tak tu sa strihalo o sto šesť a že to je aj riadne cítiť je asi najväčšie mínus filmu. Réžia, zvuk, kamera, výprava, kostýmy, obsadenie a výkony ( tých pár pričmudlíkov ti Ridley odpúšťam ), všetko top notch, ale čo z toho, keď aj napriek dve a pol hodinám je film v tých najpodstatnejších momentoch tak kokotsky zostrihaný a osekaný, že to kle oči človeku. Zato vzťahové pičočalamády medzi Napoleonom a Josefínou Mutzenbacher sa tu naťahujú ako sopeľ. Počkám si na tú štyri a pol hodinovú verziu, lebo cítim v kostiach, že to bude to pravé orechové. Táto verzia ostáva niekde medzi tri a tri a pol.

Oppenheimer (2023)

Je to Nolan, žiaľ pre mňa osobne najslabší Nolan, alebo skôr najmenej zaujímavý Nolan. Ale to bude zrejme látkou, ktorú si na sfilmovanie vybral. Jednoducho ma postava Oppenheimera nevedela dostatočne silno vtiahnuť do deja, ani si získať moje sympatie natoľko, aby som sa miestami nenudil, napriek tomu, že Murphy valí o sto šesť a znovu dokazuje svoje herecké kvality par excellence. Inak po technickej stránke ako aj tej hereckej ide o špičku, iné sa od Nolana a takéhoto obsadenia ani čakať nedalo. Jednoducho problém je v tomto prípade skôr vo mne, keďže mi z obdobia WWII ďaleko viac imponujú príbehy radových vojakov v mlynčeku na mäso, ako kravaťákov zašitých v pohodlí Washingtonu.

Sněžné bratrstvo (2023)

Celkom slušná verzia dobre známeho, skutočného príbehu o najsilnejšom ľudskom pude, ktorej k vyššiemu hodnoteniu chýbala väčšia snaha ísť viac na kosť a veľmi vlažné ukončenie, ktoré si doslova pýtalo poriadny epilóg, kde by sa aspoň okrajovo divák dozvedel o osude preživších, dopade ich rozhodnutí na ich psychiku a vyrovnanie sa s traumou pri začlenení do spoločnosti. Predošlá verzia bola o čosi lepšia.

Zedník (2023)

To už ozaj nikto nečíta scenár, pred tým než dajú zelenú natáčaniu? Ďalšia generická, nezáživná, nudná, sterilná, milión krát videná a milión krát lepšie natočená lobotómia z prostredia CIA.

Cha wu ci xin (2022)

Najchutnejšia Čína za poslednú dobu. Absolútne fenomenálne zvládnutá symbióza luxusného obrazu a zvuku, tvoriaca na Čínu obdivuhodne vyzretý počin. Ťažké basové tóny, ostré sláčiky, väčšinu času do zelena ťahaný chladný farebný gamut s použitím jemného zrna, perfektné využitie priestoru a uhlov kamery, jej dynamika, prehľadný strih a do toho všetkého vyzreté výkony každého jedného herca bez výnimky na obrazovke, robia z filmu pastvu pre zmysly. Príbeh je vie chytiť za gule a podržať až do konca. Po celý čas sledovania filmu som mal pocit, že sledujem kurva kvalitnú poctu Kórejskej kinematografii a Americkej, konkrétne Fincherovej. Finchera som tu dokonca cítil viac, ako pri jeho poslednom filme The Killer. Film má minimum vaty, prakticky od začiatku do konca je stále čo sledovať a aj keď je tempo počas celého film skôr pomalšie, melancholické, koniec sa rozbehne na slušnú emočnú nakladačku, ktorá mi okrajovo dala spomenúť na Fincherovu kultovku Seven. Ťažko tomuto filmu niečo vyčítať, možno osud jednej z postáv mohol ostať ukončený tak, ako sa zdalo, ale to už vyhľadávam fakt pičoviny. Veľmi si cením aj vynikajúco zvládnuté a zakomponované flashbacky hlavnej postavy, ktoré boli presne napasované, pomáhali vytvoriť si sympatie k postave a ani raz nepôsobili rušivo. Takto sa to má robiť do psej matere. Ak sa niekto bojí povestnej Čínskej preafektovanosti, patriotizmu a podobných vecí, môže predsudky smelo hodiť za hlavu, tu ho nečaká nič iné než špičková kvalita v každom ohľade. Obrovské prekvapenie. Zatiaľ ostávam na mega silných štyroch, ale v prípade, že sa tu zbehne viac kreténov s odpadovým hodnotením, mile rád prisolím plnú palbu.

Zimní prázdniny (2023)

Dôkaz, že kvalitne vybratí herci a kvalitne napísané dialógy dokážu divy. Krásny vianočný feel good movie v sakra luxusnom retro kabáte, ktorý si zrejme budem púšťať každé Vianoce :)

Sound of Freedom (2023)

Nejdem riešiť všetky tie sračky okolo, ktoré tento film sprevádzali a sprevádzajú od neoliberálnych hovnometov. Každý nech si spraví názor sám. Tak ako si v mojich očiach film nezaslúži plnú palbu, rovnako si nezaslúži ani jednu hviezdu, či dokonca odpad. Takto nízko hodnotiť tento film vzhľadom na jeho kvalitu a hlavne jeho posolstvo môže len duševný bezdomovec, mentálny mrzák, či armáda buzerantov, transformerov, lezieb, pedofilov a kdejakých nebinárnych kokotkov a kokotíc z regimentu lgbtifck+/- vymastených magorov patriacich pod zámok blázninca. Každý súdny človek musí uznať, aj v prípade, že mu nesadlo pomalé a neakčné tempo, že sa jedná prinajmenšom o príjemnú old school krimi jednohubku s námetom, ktorý naozaj stojí za to sfilmovať a navyše o reálnom človeku, ktorý si zaslúži obrovské uznanie za to, čo robí. Film možno a asi aj mal viac pritvrdiť, lebo žiaľ dnešnej generácii treba všetko ukazovať v čo najexpresívnejšej forme, inak majú v piči. Na druhú stranu, chápem, prečo tomu tak nie je. Vďaka umiernenejšej forme má film možnosť zasiahnuť oveľa väčšie publikum. Nie je to čistá štvorka, ale vzhľadom na to posolstvo filmu, úskalia, ktorým film čelil a podhodnoteniu kdejakých pripičov, mierne nadhodnotím. Btw Caviezel hrá svoj vysoký štandard, ale veľké uznanie a obdiv patrí malému chlapcovi, ktorý hral Miguela / Teddyho. Klobúk dole za taký výkon.

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Ok, po tomto počine to mám už viac menej potvrdené, Snyder je len do seba zahľadený sebestredný ego tripper, ktorý mal možno niekedy na začiatku svojej kariéry iskru vášne a talentu, ale to je už dávno preč. Alebo bol jednoducho len lucker, ktorému sa podarilo nejakým zázrakom natočiť dve legendy menom Dawn of the Dead a 300 a tam to skončilo. To, čo točí od vtedy sú už len pod/priemerné sračky ( s výnimkou Man of Steel, prípadne Sucker Punch ), kde dookola recykluje svoje zaužívané postupy, ako už vyslovene otravné slow mo nálety kamery a jeho snaha o megalomanstvo a epickosť dáva jeho filmom vyslovene tragikomický nádych. Sám seba drží v pomyselnej bubline toho, že je niečo extra a svoje ego honí do extrému v každom ďalšom filme. Tento nie je žiadne výnimka. Je to Snyderovsky plytké, umelé, afektované, predigitalizované a umelo naťahované, kde keby sa film osekal a tonu nudného balastu a spomaľovačiek, tak zo 133min ostane ledva 90. Celý film je v podstate o tom, ako ženská chodí z planéty na planétu a verbuje týpkov a týpkine do svojej crew pomstiteľov. Toto je bez srandy náplň celého filmu. Na konci príde jeden mini zvrat a fight, ktorý to celé nemá šancu zachrániť od koncentrovanej nudy. Ono čo čakať od filmu, kde hlavný zloduch je len podvýživený kokotko s drevenou palicou v nazi uniforme. Boh nás ochraňuj od pokračovania.

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Nemá zmysel rozpisovať sa o technickej, či hereckej stránke, tu je to všetko na špičkovej úrovni. Celému tomu udáva tempo ako inak DiCaprio, De Niro a Gladstone, ostatní im zdatne sekundujú. Námet je taktiež rovnako silný, hodný sfilmovania a zamyslenia. Scorsese je ako vždy chirurgicky presný. Celé to malo pre mňa ale jeden zásadný problém a to, že film nedokázal zo mňa vytiahnuť aj napriek silnému námetu a mamutej dĺžke v ktorej bol dostatok času na rozvoj postáv žiadnu silnejšiu emóciu a to som človek, čo nemá problém vyroniť slzu pri filme. Ťažko povedať, čomu to pripisovať, ale asi ako jediné ma napadá sterilita. Sterilita réžie, sterilita dialógov, sterilita scén, kde človek čakal výbuch emócií...všetko pôsobilo na mňa až moc uhladene, dokonalo, odmerane, pokojne a miestami aj napriek dĺžke skratkovito. Film má svoje nepochybné kvality, ale od takejto zostavy ľudí, som čakal podstatne viac emócie. Ísť viac na kosť.

In the Land of Saints and Sinners (2023)

Na veľké plátna nie, na to to pôsobí príliš plocho a jednoducho, ale do telky na piatok večer, prečo nie. Neškodná, staro módna krimi z Írska s dobrým obsadením, ale len priemerným ťahom na bránku. Chýba tu silnejšia scéna, alebo komplikovanejší dej, či vývoj postáv, ktorý by dokázal udržať divákovu pozornosť až do konca. Ale oproti poslednej Neesonovej tvorbe sa stále jedná o nadpriemer.