Labyrint lží (2008)

Chtě nechtě musím tento film srovnávat se Spy Game, s nímž má mnoho podobného. Počínaje příjmením režiséra, přes základní osu příběhu. I herci jsou slušně vypárovaní: starý agent Redford zde nahrazen Crowem, mladý a stále trochu idealisticko- romantický operativec Brad Pitt nahrazen Leonardem Di Capriem, osudové dívky, blízký východ, mučený operativec, dokonce i palestinské uprchlické tábory... a i podobný konec. Z tohoto srovnání ale vychází Labyrint lží jako výrazně slabší film. Příběh je méně propracovaný, více na efekt, postavy poněkud zploštělé, ani atmosféra a zvuková stránka věci nejsou tak vymazlené jako u Spy Game. Russel Crowe tentokrát podle mého velmi nepřesvědčivý. Není to asi úplně jeho vina, ta postava je prostě napsaná tak, že není úplně jasné, zda je to karikatura, či zda je to myšleno vážně. V každém případě nepřetržitě telefonující RC, který si souběžně povídá s dětmi během vypravování do školy a souběžně řídí operaci, mezi řečí nechá popravit informátora ... je asi trochu pitomost. Leonardo Di Caprio podle mě vynikající, ale celý film prostě neutáhne. U mě to tedy mladší bratr Tony Scott tentokrát nad starším bratrem vyhrál úpně na plné čáře; a vůbec nechápu, proč se do tohohle Ridley Scott pouštěl. Není to úplně špatné, vidět se to jednou rozhodně dá, ale na víc než 3,5 to není.

Wrestler (2008)

Mickey Rourke asi v životní roli předvádí herectví, které vám zprostředkuje až fyzický prožitek. Je vidět, že v roli je i hodně jeho osobní životní zkušenosti. Úplně jsem cítil tu vše prostupující bolest starého potlučeného těla wrestlerova. Zdatně mu sekunduje Marisa Tomei, která je jakousi paralelou jeho údělu v ženském podání, chvílemi je ještě krásná a přitažlivá, chvílemi už starší a unavená... Scénář je tak trochu o pomíjivosti slávy a dojezdu amerického snu, kdy člověk v určitém momentě naráží na své fyzické možnosti (ať už je zápasník nebo barová tanečnice) a často zjistí, že najednou vlastně nic jiného nemá; respektive někdo má alespoň něco, a někdo nemá vůbec nic. Zajímavá je opět i dimenze zabývající se determinující úlohou maličkosti či nahodilosti v životě, kdy slibně se rozvíjející osud je knockoutován v podstatě nevýznamnou epizodou. V souvislosti s prostředím se opět musím vrátit ke slovu syrovost. Detailní a až dokumentární vhled do zákulisí wrestingu, který je koncem první dekády 21. století dávno za horizontem a částečně žije z dávné slávy a částečně z čím dále větších bizarností. Exteriéry i interiéry jsou velmi přesvědčivé a autentické pro americkou nižší střední třídu (wrestling, supermarket a jeho zázemí, strip bar, obytný přívěs...). V tomto film v nejlepším připomíná třeba Lovce jelenů či 8 Mile. Příběh sám o sobě je celkem jednoduchý, ale je vyprávěn tak silným způsobem, že se člověk rozhodně ani na chvíli nenudí. Celkově je zajímavé srovnání s filmem Million Dollar Baby, který je částečně z podobného prostředí, emocionálně silný scénář; ale který díky klasické holywoodské spektakulárnosti a kameře zdaleka nepřináší tak opravdový a fyzicky intenzivní prožitek. Pokud bych tedy měl Wrestlera shrnout - je to vynikající film; nikoliv primárně tím co (námět, scénář), ale JAK zprostředkovává (kamera, herectví, střih, lokace) s unikátním koncem, který je jen naznačen verši písničky o poníkovi. Po skvělém filmu Requiem za sen nyní Darren Aronofsky rozhodně míří na můj list oblíbených režisérů.

Crash (2004)

Fantastický film. O velké absurditě a nepředvídatelnosti a (ne)spravedlnosti života, kdy i malé náhody mohou způsobit velká štěsí či neštěstí, kdy dobrá a úpřímná snaha může vést ke strašnému konci a naopak, o tom že příležitost dělá i světce i zloděje. 100% bych tentokrát podepsal komentář Toma Hardyho. Scéna se zastřelením malé holčičky je takový emocionální lomcovák, že podobný nepamatuji.

Rodina policajtů (1995) (TV film)

Námět sám o sobě by nebyl špatný, mohla by z toho být i slušná detektivka, ale co z toho scénárista a režisér (ten zejména) udělali je fakt bída. Tak ploché a ještě nekonzistentní postavy, jsem už dlouho neviděl. Naivismus opravdu na úrovni prvního stupně. To i každá postavička z večerníčku má reálnější základ a psychologii než hlavní hrdinka či manželka zavražděného. A platba nájemného vraha bankovním převodem, to už je přece z úplně jiného žánru, z toho, kde si hlavní hrdinové pletou cyankali a celaskon.

Ochrana svědků (1999) (TV film)

I já se připojím s adjektivem "zajímavé". Komorní drama, zajímavé hlavně zobrazením velmi neobvyklé a mezní situace, kdy rodina nejen že mění svoji identitu, ale i sociální status. Do detailu ukazuje, co vše to znamená a jak to inkriminovaným jedincům teprve postupně dochází. Silné téma nepotřebuje výpravné řešení. Film je po produkční stránce minimalistický, dal by se klidně inscenovat i divadelně. Tím důležitější jsou herecké výkony. Ty nejsou špatné, ale nejsou ani nijak úžasné. Zajímavé je vidět i nátlakové techniky FBI, kterými se snaží dostrkat lidi tam, kde je chce mít (ať už ku prospěchu FBI či ku prospěchu těch nešťastníků, kteří v tu chvíli ještě dobře nehápou, co je pro ně dobré a co ne). Určitě stojí za vidění.

Indián a sestřička (2006)

Nenápadný film natočený hodně civilním, až dokumentárním způsobem. Určitě zajímavé a aktuální téma. Scénář není úplně dokonalý, určitě se v něm dají nalézt nějaké mezery (možná způsobené závěrečným střihem). Autor jakoby se bál či z nějakého důvodu záměrně nechtěl vyhranit některé postavy a dotáhnout zápletky. Možná ale právě tím dosahuje velké autenticity, kdy řada situací nemá jednoznačné černobílé vyústění, ale takové "no já nevím...". Řada recenzentů tady komentuje dialogy jako banální, hloupé ... ale vždyť právě taková je ve velké většině realita. Velmi se mi líbil právě první dialog dvou hlavních hrdinů, který byl úplně nesmyslný a nelogický. Ale když uvážíme, že šlo o dva nesmělé a nezkušené jedince, neproběhl by v reálu dialog asi právě tak nějak? Kolik lidí v realitě mluví v ucelených větách a souvětích a mají to promyšlené než otevřou pusu. Výborně napsaná a zahraná je podle mě role Martina (úspěšný Rom) i Tibora (bratr). Kromě určité chtěné "nedotaženosti", která filmu prospívá a dodává autenticitu, bohužel film trpí i nedotažeností skutečnou. Kromě určitých logických děr ve scénáři je to zejména závěr. Nevím, jestli je to prostě jen blbě natočené, ale fakt není zřejmé, jak to vlastně skončilo, zda se Marie definitivně odstěhovala a začíná nový život, či zda je na truc - výletě v Praze. Film ale určitě stojí za vidění a za vlastní názor. Za mě 3,5*.

Na odstřel (2009)

Vynikající krimi thriller, přesně podle mého gusta, z filmařského hlediska úplná klasika, která se už několik desítek let vlastně nemění a dá se jenom hůře či lépe napsat, zahrát, zrežírovat. Proč se mi to tak moc líbilo? Hlavní postava sice mírně klišé, ale alespoň je to chlapík s nějakým ksichtem a povahou. Téma velmi reálné, vycházející z velmi aktuálního společensko-politického problému. Věrně zachycené profesní prostředí a postupy. Scénář, který je napínavý, pořád vás drží ve hře, přicházejí zvraty, které nejsou zcela zřejmé, ale ani nesmyslné. Herecké výkony vesměs skvělé, Russell Crowe naprosto vynikající, táhne celý film, Rachel McAdams je půvabná, Helen Mirren zajímavá. Ben Affleck je horší, měl by fakt raději režírovat, ale dá se to ustát. Závěr nesklouzne do nesmyslného ohňostroje ani do přílišného patosu. Prostě dobrej thriller.

Hvězdný prach (2007)

Fantasy ani pohádky nemusím, ale když už mi osud přihrál tento film do cesty, tak jsem dvě hodiny koukal jako malej kluk. Ona to vlastně je úplně obyčejná pohádka o nekonečné síle lásky...., v maličko temnějším a akčnějším pojetí, než je v našich krajích zvykem, ale to určitě není na škodu. Výborní herci, hezké triky, silné emoce ... pro příjemný večer ve dvou s konvicí vonícího čaje či lahvinkou vína.

Cash (2008)

Francouzský pokus o Dannyho parťáky. Bohužel trochu překombinované a jaksi nemastné, neslané. Po pár dnech jsem si vůbec nemohl vzpomenout o čem to vlastně bylo a pokud bych si nepustil trailer, asi bych si nevzpomenul. Na druhou stranu, už jsem viděl bohužel i daleko horší věci.

Fargo (1996)

Velká očekávání přinášejí velká zklamání. Taková běžná krimi s obskurními hrdiny, přesně jak se dá od bratří Coenových a Steve Buscemiho očekávat. Možná jsem toho večera nebyl v nejlepší kondici já. Nevím. Budu si to muset dát ještě jednou, když to všichni hodnotí tak vysoko, bude asi chyba v přijímači...