Piráti na vlnách (2009)

Taková milá lehká komedie, při které se člověk vysloveně nesměje, ale většinou to ani není trapné. Občas se to přiblíží k hranicím mého vkusu, ale snad nikdy to nespadne na špatnou stranu. Panoptikum svérázných obyvatel a DJs z pirátské lodi pobaví. Bohužel v tom ale není ani žádný větší příběh, ani žádné hlubší rozehrání postav, žádné poselství. To je možná škoda, je to velmi zajímavé téma, u nás málo známé. Není to tak dávno, co nezávislá rádia musela obtížně bojovat se státem garantovanými monopoly. Hudba je samozřejmě vynikající a je bezesporu nejsilnější složkou filmu. Nakonec tedy hlavně za tu hudbu, celkovou lehkou náladu a pár vtipných momentů dávám slabší 4*.

Jackie Brown (1997)

Oproti jiným filmům Quentina Tarantina je tohle relativně "normální" krimi thriller. Tarantino se nezapře zejména v dlouhých, ale zábavných dialozích o banálních věcech v úvodní části, v neotřelém, ale skvělém výběru herců a hudební složce filmu. Díky tomu je délka 151 minut snesitelná, i když je to jinak scénář spíše na 100 minut a na thriller to přece jenom plyne trochu pomalu. Proti jiným filmům QT zde ale chybí nějaký skutečně geniální nápad či moment, něco opravdu výrazného. Zůstává slušná filmařina, příjemný, ale ne geniální či zásadní film.

Věk nevinnosti (1993)

Asi dvě hodiny jsem čekal, kdy se to buď pěkně zamotá a nebo trochu rozjede. Nedočkal jsem se. Takové velké, výpravné, technicky dokonalé, vymazlené nic. Tenhle žánr rozhodně nemiluji, ale i v jeho rámci jsem viděl daleko lepší věci.

Kdo nastaví kůži (1981)

Z celé plejády filmů Alaina Delona je toto jeden z těch rozhodně lepších. Zápletka je komplikovaná jako vždy, stále se objevují další a další lidé, až už pomalu nevíte kdo je kdo, ale oproti řadě jiných filmů AD (zejména pak Slovu policajta) se tento liší v jedné zásadní věci a to je humor a ironie, až Belmondovská. Však je také Belmondo v jedné scéně i sebeironicky zmíněn. Opravdu jsem se několikrát zasmál při vtipných replikách. Solí filmu je i krásná a vtipná Anne Parillaud, v českém znění ve skvělém dabingu Taťjany Medvecké. Příjemný film.

Slovo policajta (1985)

Patos a jedno velké klišé, ve výsledku bohužel spíše trapné. Alan Delon je tak tvrdej, až je směšnej. Hned všechno ví, všechno domyslí, neusměje se a nezaváhá. Ve scénáři spousta akcí na efekt, které nemají jiný smysl, než aby mohl AD ukazovat jakej je borec. Postavy vesměs postrádají hlubší lidský rozměr. Hodně z toho čiší ponurost 80. let umocněná strašlivou muzikou za kterou by se nemusel stydět ani Michal David. Pozor spoiler: Závěrečná scéna se zastřelením otce před očima jeho malého synka, včetně záběru do tváře dítěte, zabolí u srdce a fakt si to mohli nechat od cesty a více se snažit předchozích 97 minut.

Ve jménu otce (1993)

Velmi dobrý film, ke kterému jsem se dostal až o mnoho let později, než byl natočen a kdy už období IRA je skoro zapomenuté. Skoro se nechce věřit, že to bylo v UK v polovině 70. let možné. Ale byla to válka. Zajímavé je si uvědomit, že to vůbec není tak dávno, co terorismus nebyl primárně spojovám s islámem. Velmi silný a šokující příběh, výborně inscenovaný, zrežírovaný a zahraný. 4,5*

Americký gangster (2007)

Je to takový zvláštní film, který se vyznačuje tím, že první cca hodinu se toho moc neděje. Respektive děje se dost, ale nemáte vůbec tušení proč. Celý film pak zachraňuje naopak poměrně slušný konec. Jenom díky němu nakonec dávám 4*, ještě 20 minut před koncem jsem to měl jasně za 3. Po Labyrintu lží se opět přesvědčuji, že způsob vyprávění R. Scotta je pro mě stále méně atraktivní. Děj dlouho postrádá napětí, opět se příliš nenamáhá ukázat a vysvětlit některé, po mém soudu dost podstatné části děje, jede hodně na povrchu. Není problém v New Yorku prodat kvalitní materiál, ale je problém jej do států dostat. To černý pouliční ganster z Halemu sfoukne jaksi levou zadní, ač různé etablované mafie s tím mají značné problémy. Ta vojenská operace musela být pekelná logistická akce se spoustou zapojených lidí... R. Scott se více zabývá morálním pohledem policisty (R. Crowe). Ale i u této postavy chybí hlubší psychologické rozpracování. Celkově tedy 3,5*

Uprchlík (1993)

Úspěšný chirurg se dostane do pozice štvance a počíná si se samozřejmostí Jamese Bonda. To je sice samo o sobě trochu divné, ale vzhledem k tomu, že je to Harrison Ford, tak už není divné vůbec nic. Začíná pěkná honička, vyšetřování na vlastní pěst, konspirace... Slušný detektivní thriller, někdy až trochu moc akční na běžného lékaře, ale neopouští meze dobrého vkusu. Přesně za 4*.

12 opic (1995)

Hodně zajímavý film s filozofickým podtextem. Ve víru nepravděpodobných událostí James Cole (Brice Willis) postupně mění názor na to co je a co není realita. Doktorka Kathryn Raillová (Madeleine Stowe) taktéž, oba se ale pohybují ve svém přesvědčení přesně opačným směrem. Vynikající mysteriózní atmosféra celého filmu, napětí a scénář propracovaný do detailů. Zajímavá role Brada Pitta, opravdu zvláštní vidět jej v této poloze. Jako celek si film určitě plný počet bodů zaslouží. Nejspíše byl inspirací pro řadu pozdějších filmů, které zpracovávají téma zacyklenosti v čase, pohybu mezi různými realitami apod.

Nouzový východ (2008)

Drama páru, který cítí, že americký sen je spíše prázdná iluze a zatímco jeden se s tím postupně vyrovnává, druhý usiluje o změnu. Velmi slušné drama Sama Mendeze, který se podobného tématu dotknul už ve své slavné prvotině Americká krása. Zajímavé je použití postavy duševně nemocného, který do děje vstupuje jako bezohledný sdělovatel holé pravdy o tom, kdo co cítí a co si myslí... Trochu středověký postup, ale tady to alespoň rozpohybovalo trochu stagnující děj. Leonardo DiCaprio mi v této roli bohužel prostě nesedl, nějak jsem mu to nevěřil. Naopak Kate Winslet byla vynikající a pro mě asi nejsilnější stránkou celého filmu. Celkově to síly Americké krásy rozhodně nedosahuje, je to navíc trochu moc užvaněné. Nemohu nic moc konkrétního vytknout, ale taky nevidím nic objevného a mimořádného, pořád jsem se nemohl zbavit pocitu, že něco podobného jsem už mnohokrát viděl a i to téma je hodně přebrané. Možná ale naše společnost právě nyní prožívá svůj o 50 let odložený americký sen, v dobrém i ve zlém, a proto může mít toto téma netušenou relevanci. Slušný film, ale ne výjimečný, podruhé už ho vidět nepotřebuji.