Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Krimi
  • Animovaný

Millerova křižovatka (1990)

Výborný film z mnoha důvodů: Skvěle vytvořená ponurá atmosféra, vynikající casting a herecké výkony, dobrý příběh i režie. Bratři Coenové v nejlepší kondici. Přitom překvapivě málo známý film. 4,5*.

Oběti války (1989)

Není to úplně klasický film o vietnamské válce, protože tento příběh je naprosto univerzální. Je spíše o tom, jak se za válečných okolností snadno posouvají a ztrácejí morální imperativy. Je to celkem zajímavé drama o člověku, který nechce na zlu participovat, ale zároveň mu nedokáže úplně zabránit. Navíc ve válečném stavu jsou všechny tyto otázky na první pohled daleko relativnější a obtížnější. Po filmařské stránce je to jaksi nevyrovnané. Několik scén velmi dobrých, místy to ale působí zase dost slabě. Myslím, že se z toho námětu dalo dostat daleko více. 3 je asi málo, ale 4 zase skoro moc.

plakát

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Je to film Woodyho Allena bez Woodyho Allena. Chybí tam jak herecky, tak řekl bych i duchovně. Není to úplně špatný film, ale zcela mi v něm chybí to, co je pro filmy WA typické - svérázný humor a zejména pak originalita. Chybí nějaká naprosto originální myšlenka, zápletka, nápad. Dotýká se podobných témat, jako v řadě předchozích filmů, ale nějak bezzubým a neoriginálním způsobem. Zbývají slušné herecké výkony, krásné herečky, nádherné španělské exteriéry a interiéry... ale to je tak nějak vše. Z respektu k WA dávám 4, ale je to spíše tak 3,5*.

Smrt darebáka (1977)

Klasická krimi s A. Delonem. Zajímavé téma; možná právě tento film inspiroval naši dnešní generaci politiků k základní strategii nasbírat na své i cizí poslance co nejvíce hnoje a pak už je jen držet v šachu. Možná nepochopili, že to není dokumentární film ale fikce. Film je ale příšerně dlouhý a rozvleklý, jak plenární zasedání sněmovny, zápletka se zaplétá až z toho jde hlava kolem, ale přitom je to nudné.

Bojovník (1983)

Klasické postarší francouzské krimi s A. Delonem, který je spoluatorem scénáře, spolu - režisér a představitel hlavní role. Z počátku to vypadá nadějně, ale postupně zcela rezignuje na reálnost, hrdina likviduje všechny jak na běžícím pásu, na důkazy nedbá, policie ho nehoní, nemožné je možné... Celkově to za moc nestojí, jediné co stojí za vidění je 22 letá Anne Parillaud v rouše Evině, čehož je ve snímku hojně. Kyselou prdel dále posílám distributorovi za oficiální text, v němž netaktně vybleje rozuzlení filmu, takže pokud si jej přečtete předem, už si to ani nemusíte pouštět.

Hanebný pancharti (2009)

Čekal jsem ulítlou taškařici ... ale to mediálně tolik exponované, šílené apačsko-židovské komando je naštěstí jenom jednou příběhovou liníí, která film odlehčuje a upřímně řečeno, je spíše jeho slabší částí. Páteří filmu je výborně vypointovaný a napínavý příběh židovské dívky Shosanny, které nacisté vyvraždí rodinu a které osud přihraje neuvěřitelnou příležitost k odplatě. Kdyby se k tomu ale nepřipletlo to zatracené komando... Předpokladem napínavosti filmu je vědět, že Tarantino si s věrností historii hlavu vůbec neláme, a proto to může dopadnout naprosto jakoliv. Pro mě nejsilnější stránkou filmu jsou skvělé dialogy balancující humor a napětí. A postava Hanse Landy v podání Christopha Waltze. To je definitivně nejdokonalejší nacista filmového plátna. Ale i August Diehl aka gestapácký major Dieter Hellstrom či sám Vůdce jsou dokonalé figury. A Melánie Laurent je úchvatná. A Quentin Tarantino je filmařský génius!

Gran Torino (2008)

Je to o starém osamělém chlapovi, který žije v hodnotách snad ještě předválečné generace a nic na tom nehodlá měnit. Jako by vypadl z nějakého westernu. Je tvrdý, netolerantní, neústupný, xenofobní. Okolím - kterému čím dál méně rozumí - upřímně pohrdá. Se svými dětmi se v podstatě nestýká, je sám. A paradoxně právě tento podivín se nakonec, v podstatě proti své vůli, sblíží s dětmi asijských sousedů a chlapci se stává mentorem a rádcem. Je to film o "staré dobré Americe konzervativních hodnot" v konfrontaci s multikulturalismem a nezřízenou konzumností. Upřímně těžko říci, co je horší. Nejsem si zcela jistý co tím chtěl vlastně Clint Eastwood říci. Zda měl být Walt Kowalski obdivuhodný, či politováníhodný. Asi obojí, asi jak pro koho. Celý ten film balancuje na hraně kýče a strašného patosu, ale nějak se nakonec vždy podaří nepřekročit míru. Místy, když už je to moc, režisér patetického hrdinu lehce shodí vtipem... aby byl v zápětí zase tím nerudným chlapem bez servítek, ale vždy na správné straně. A tak zůstává silné drama k zamyšlení o tom, jaký bude svět, ža umřou Clintové Eastwoodové.

Návrat domů (1978)

Tento film jsem poprvé viděl v roce 1988 a znovu až teď (2009). Film mě tehdy hodně zasáhl a některé klíčové scény, hudbu a atmosféru jsem si pamatoval, což jistě svědčí o mimořádně silném zážitku. Vychází, stejně jako NAROZEN 4. ČERVENCE z životních osudů Rona Kovice, ale tento film je více příběhem ženy, jejíž muž odešel válčit do Vietnamu a ona se mezitím setká ve vojenské nemocnici s Ronem Kovicem, upoutaným nadosmrti na invalidní vozík. Sledujeme přerod důstojnické paničky ve velmi samostatnou a emancipovanou ženu, která nakonec stojí před velmi těžkou životní volbou. Skvělý film, který masíruje emoce, ale i nutí k přemýšlení. Vynikající je zejména herecký výkon Jona Voighta a podle mě i Bruce Derna. Z mého pohledu trochu slabší je Jane Fondová, která prostě občas nepůsobí věrohodně. V době natáčení jí bylo již 40 let a jako naivka (což byla situace na počátku příběhu) opravdu nepůsobí. Oskara si ale zaslouží za zásluhy o vznik filmu. Úžasnou stránkou filmu je i hudba Rolling Stones, Beatles, Jefferson Airplane, Janis Joplin, Boba Dylana, Steppenwolf... prostě to nejlepší z 60/70. let. Zejména pak "Time Has Come Today" od The Chambers Brothers vystihuje dokonale emoci filmu. Někdy ale byl sound mix trochu necitlivý - například, když bratr Vi hraje na kytaru a v podkresu stále dosti silně hraje jiná hudba. Celkově vynikající film, který by ale možná mohl být ještě i malinko delší a jít trochu více do psychologie postav. Třeba postava Rona Kovice je tady hodně letem světem, najednou se rázem, bez katarze a příčiny mění ze "vzteklého krypla úplně na dně" v psychicky silného muže a uvědomělého protiválečného aktivistu. Co je myslím naopak zachyceno úplně skvěle a jedinečně je atmosféra té doby a některé reálie.

Dvanáct (2007)

Skvělé, ale přesto mám z filmu jako celku trochu smíšené pocity. Místy velmi expresivní a emocionálně silné; samotný příběh poroty a souzeného je jenom jakousi platformou, na níž většina z porotců vypráví své životní příběhy, mnohdy velmi silné. To je asi nejsilnější část filmu - některé příběhy posloucháte se zatajeným dechem. Zase jsem se hodně dozvěděl o Rusku, ruské společnosti a duši. Dále je to pak platforma na rozehrání skupinové dynamiky, kdy jednotlivci postupně mění názor skupiny a skupina mění názor jednotlivců. Na druhou stranu mi trochu haproval scénář ve vztahu k samotnému případu. Jednotliví porotci najednou překvapivě ukazují hlubokou znalost případu, nebo alespoň nějakého jeho aspektu. Vesměs jsou to ale fakta, která museli znát předem a museli tedy vědět, jak to asi celé je a není tedy moc logické, že by až pod vlivem skupiny měnili názor. Dále nedávají příliš smysl některá vystoupení porotce - taxikáře, neboť podobný manipulativní postup (výstup s filmovým producentem) by potřeboval velmi zkušeného psychologa. Zcela jsem nepochopil ani kým skutečně byl porotce, kterého hrál sám Michalkov. Nicméně všechny tyto záležitosti mi nezkazily celkově mimořádně silný dojem. Rozhodně stojí za zmínku i dokonalý dabing v hvězdném obsazení (Preiss, Donutil, Vlach ....).

plakát

Narozen 4. července (1989)

Hodně zajímavý film o vietnamské válce, ukazující hlavně mentální přerod zarytého stoupence amerického konservativismu vycházejícího z velmi bigotních poměrů (zde reprezentováno zejména matkou) po kritika války. Velmi zajímavé je, že deziluze nenastává ve Vietnamu, jako ve většině filmů zabývajících se touto tematikou. Ještě po návratu se válečný invalida Ron Kovic vášnivě staví na stranu obhájců. Teprve postupná konfrontace s důsledky vlastního zranění, s postojem veřejnosti k válce a s domácí politikou ... formuje jeho proti-válečný postoj. Je to vlastně hodně silné drama o osudu jednoho člověka, o složitém vyrovnávání se s invaliditou a deziluzi o politických vůdcích. Tentokrát vynikající Tom Cruise a za zmínku určitě stojí i Willem Dafoe, tentokrát dokonalé ztělesnění zkrachovalé existence válečného invalidy.