Anděl Páně (2005)

Docela hezká, milá pohádka. Mile překvapí pár vtipných, inteligentních replik; např. Pana Maria peskující Boha, že klade zbytečné otázky, když je vševědoucí... či označování Ježíše Krista "náš mladý pán". Ale na druhou stranu je to hodně vata a kromě dialogů anděla Petronela tomu chybí nápad.

Stopy ve sněhu (1997)

Začalo to hodně zajímavě a dobře to i pokračovalo. Napětí a tajemno. Hodně slušná detektivka. Julie Ormond je tvrdá jak ocel a ukazuje se, že narazila na hodně zajímavý komplot. Postupem času toho ale začíná být trochu moc. Zápletka se vyloupne v téma až na bondovku, najednou se ukáže, že tom jede snad úplně každý...; bohužel tomu ale chybí jak nadhled, tak rozměr bondovky. Přestává to být uvěřitelné a realistické a to je velká škoda, neboť právě určitá civilnost v první část byla atraktivní a vtahující. Nakonec už nepřekvapí vůbec nic a konec je naprosto předpokládaný. Škoda, první polovina měla našlápnuto na 4-5 bodů, nakonec u mě jenom slušná 3.

Ragtime (1981)

Tento Formanův film trochu zůstal za mým očekáváním. Předností je schopnost v úvodní a střední fázi filmu udržovat určité napětí, ač se toho vlastně moc neděje. Paralelní rozvoj 3 různých příběhů, které se evidentně někde mají protnout je sice zajímavý, ale v podstatě zbytečný. Moc jsem nepochopil, proč vůbec byla do příběhu zatažena linie žárlivého manžela povrchní herečky a i role filmaře a jeho dcery. Opět z hlediska hlavního příběhu velmi okrajové. Ač je tedy film poměrně dlouhý, hlavnímu příběhu není věnováno zas tak moc času a chvílemi je vyprávění až příliš zkratkovité. Za jedno vidění to určitě stojí, ale asi by bylo daleko zajímavější si přečíst knižní předlohu.

Bobule (2008)

Na kvalitní komedii je to místy hodně prvoplánové, laciné a povrchní. A když se občas autor pokouší o vážnější a hlubší momenty, není to v kontextu předchozího uvěřitelné. Což je škoda, film je výrazně lepší právě ve vážnějších momentech. Problematické jsou pro mě až na výjimky i herecké výkony. Kryštofovi Hádkovi jeho postavu prostě nevěřím, Lukášovi Langmajerovi taky ne. Jedinou silnou stránkou a ozdobou celého filmu je Tereza Voříšková. Sama o sobě je prostě nádherná, ale navíc její postava je celkem dobře napsaná i zahraná. Celkově to hodnotím jako spíše promarněnou příležitost a film kvalit spíše televizního filmu (ne technicky, ale obsahově). Jednou se to vidět dá, neurazí, ale ani asi nic hlubšího nezůstane. Možná jen chuť na víno…

Venkovský učitel (2008)

Bohdan Sláma je určitě největším depkařem současného českého filmu. Vykreslení venkova v jeho podání je hodně extrémní a neutěšené, stejně beznadějná je i většina postav. Všichni jsou v podstatě svým způsobem "zkrachovanci" - neúspěšní, nešťastní, bez lásky. Už jsem se obával, že si opět uženu pěknou depresi ... ale překvapivě tentokrát dává autor naději. Přijetí reality a odpuštění se stává východiskem. Podle mého je to asi zatím nejlepší film Bohdana Slámy. Pro Slámu typická velká dávka syrovosti je tentokrát vyvažována řadou lidských, obyčejných či až úsměvných postav. Film jako celek řeší hodně obtížná a zásadní témata - vyloučenost jedince s odlišnou sexuální orientací, samota uprostřed lidí, definice úspěšnosti, sociální determinace krachu vztahů... - , ale je přitom poměrně dobře přístupný a stravitelný! Štěstí bylo také hodně silné, ale pro mnohé možná až příliš silné kafe. V neposlední řadě je film skutečně vynikající z čistě řemeslného hlediska. Vynikající scénář, výborná režie, skvělá kamera pracující s různými délkami záběrů a nebojící se jít do detailu, krásně plynoucí vyprávění... Vynikající je i casting a herecké výkony a v neposlední řadě velmi silná a zcela funkční hudební stránka filmu. Myslím, že v tomto smyslu je to film skutečně evropských, či světových parametrů.

Občan Havel (2007)

Byly to rozhodně příjemně strávené dvě hodinky. Václav Havel je asi největší česká osobnost naší novodobé historie a i ve světovém rozměru nepřehlédnutelná postava. Zejména svým obrovským intelektem, humanismem, citem pro ryzí svobodu a demokracii, ale i schopností sebereflexe a zůstat stále trochu nejistým, slušným člověkem a intelektuálem. Viz. úžasná scéna s (ne)pozváním Klause do Reduty - moment, kdy jsem se zasmál a asi jediný moment vtipného střihu. Dokument myslím poměrně dobře zachytil povahu Václava Havla, včetně méně známého rysu jeho postavy - určitého pedantsví, a dále pak zákulisí Hradu (Medek, Špaček....). Nemohu si ale pomoci, mohlo to být lepší. Jde jistě o naprosto exklusivní materiál, ale finální sestřih pro mě zůstal trochu za očekáváním. Občas docela dlouhé záběry celkem o ničem, poměrně hodně času věnováno Sládkovým republikánům, kteří jsou nevýznamnou peripetií naší novodobé politiky, na druhou stranu spousta nevyužitých příležitostí. K dokumentu jsem přistupoval s očekáváním nastaveným knížkou Václava Havla Prosím stručně a v porovnání s ní, a s některými špičkovými dokumenty české produkce je pro mě Občan Havel jako dokument trochu za očekáváním. Možná finální formu trochu negativně ovlivnila úmrtím Pavla Kouteckého vynucená změna režiséra v průběhu realizace. Slabší 4.

Divoši (2007)

Dva sourozenci ve středním věku, navzájem si nepříliš blízcí, oba ještě stále svobodní a nepříliš úspěšně se plácající ve svých životech, jsou náhle "povoláni", aby se postarali o starého otce trpícího demencí. Otce, který se o ně nikdy příliš nestaral a mnoho let ho ani neviděli. Režisérka zpracovává avizované téma poměrně civilním způsobem, vyhýbá se extrémním situacím jak ve scénáři, tak střihem. Tím spíše ale film působí velmi reálně a tím hlouběji zasahuje. Celkové vyznění je spíše smutné, ale zase stojí za to si na toto téma zapřemýšlet. Když nic jiného, člověk si pak více váží své reality. Možná by se z tématu dalo dostat více, možná by se dal film udělat objevnějším způsobem, ale i tak stojí za vidění. Příjemné jsou herecké výkony obou hlavních protagonistů v podání Laury Linney a Philipa Seymour Hoffmana. Za zmínku a velké plus stojí i důraz na výtvarné řešení řady scén, zejména úvodní část filmu je chvílemi jak nádherná obrazárna. 70%.

Comeback (2008) (seriál)

Z počátku jsem byl rozpačitý, ale když mám občas možnost to vidět, líbí se mi to čím dál více. Snad konečně český sitcom, který se podařil. Tvůrci se striktně drží pravidel žánru, humor zachovává určitou úroveň a výsledek je slušný. Výborný je casting počínaje Tomášem Matonohou, Kristýnou Leichtovou a Martin Dejdar se myslím po letech zase našel. Díl Zlatá rybka byl opravdová bomba! Doufejme, že to chvilku vydrží!

Sbal prachy a vypadni (1998)

Na tomhle filmu je určitě nejúžasnější estetická stránka. Kamera, střih, výtvarná stránka, hudba, casting... Je to vlastně takový dlouhý klip, ale výborně to funguje. Gyu Ritchie má velmi osobitý a inovativní styl. Celkově nemám rád kombinaci krimi a komedie, ale tady se to podařilo ubalancovat tak, že mě to nerušilo, a postupem času to fungovalo stále více, zejména když se humor začal projevovat až zlomyslně náhodnými situacemi (vzájemné postřílení se dvou gangů, které šli oba postřílet ten třetí...). Výborný, propracovaný scénář, vynikající obsazení a herecké výkony! Líbí se mi to asi o něco méně než Podfuck, ale i tak to hodnotím hodně vysoko.

Magnolia (1999)

Další z filmů, v němž se prolínají na základě větší či menší náhody dramatické osudy různých lidí. Ač ve filmu vlastně není žádná klasická dramatická "zápletka", téměř tříhodinový film vás postupně vtáhne do děje maximálním způsobem, visíte aktérům na rtech a okusujete si nechty sledujíc rozuzlení jejich dialogů. Ke konci už jsem si říkal, zda ten maraton není přece jenom příliš dlouhý, ale zároveň jsem si přál, aby se to všechno dotáhlo a dořešilo... Celkově je to film o naslouchání, pochopení a odpuštění. Vynikající jsou herecké výkony počínaje Julianne Moore, Tomem Cruisem ... Na druhou stranu trochu zbytečný mi přišel déšť žab a možná i těch postav bylo o jednu až dvě více než by bylo opravdu nutné. To že byli všichni nejakým způsobem šílení a skoro nikdo nebyl konvenčně normální beru jakou součást hry. Celkově určitě zajímavý film, který stojí za vidění. Každému může sednout úplně jinak a názor si každý musí udělat sám. Vidím tady i hodně kritické komentáře a možná na nich taky něco je...