5 October (2016)

Cena Literárneho fondu Cinematik.doc za najlepšiu réžiu slovenského dokumentárneho filmu dotovaná finančnou prémiou 750 €? Hmm, minimalisticky poňatý dokument, ktorý aj vďaka svojej krátkej stopáži nenudí, miestami zažiari niečim úsmevným, ale že by si (v mojich očiach) zaslúžil akési špeciálne ocenenie, to nie.

Chevalier (2015)

Trailer bol nápaditý a na film ma nalákal, no film sám o sebe nápaditosť mnoho krát postrádal a väčšinu času ma slušne nudil. Na druhú stranu, našli by sa niektoré vtipné scény, pri ktorých som sa smiechu jednoducho neubránil.

Victoria (2015)

Forma vyhrala nad obsahom, ktorý sám o sebe za veľa nestál. Ale natočiť 140 minút na jeden záber, to si žiada veľký potlesk. Keby sa tvorcovia viac sústredili aj na obsahovú stránku a o nejakých 20-30 minút skrátili stopáž, mohla to byť nezabudnuteľná pecka a takto... sa mi film i tak veľmi páčil, ale mám k nemu určité, už vyššie spomenuté výhrady, kvôli ktorým hodnotím s prižmúreným okom za slabšie štyri.

Armáda temnot (1992)

Vtipné a originálne, ale hodnotiť budem až po dopozeraní filmu doma, pretože vzhľadom na moje fyzické vyčerpanie a neskorú nočnú hodinu v kinosále som nechcene určitú časť Armády temnôt prespal.

Komuna (2016)

Komúna na mňa pramálo zapôsobila a ak už áno, tak svojimi wtf-scénami a wtf-komunitou. Celý film ma zaujímalo viac menej iba to, či takéto spoločenstvá ľudí skutočne existujú a či im to dokáže aspoň nejaký čas fungovať, pretože z môjho pohľadu to bol jeden nevydarený experiment - aj myšlienka o bývaní v spoločenstve, aj film samotný. Dve hviezdy za nápad a niektoré vtipno-trpké momenty.

Room (2015)

Citová vyšťavovačka, ktorá rozprúdi slzné kanáliky aj tým najkamennejším srdciam. Veľa od piatich hviezd nechýbalo, pretože zážitok z filmu bol naozaj silný, ale nemyslím si, že by som mal chuť pozrieť si ho viac krát (jak to už u najlepšie hodnotených snímkov často býva), takže možno aj preto nejdem s hodnotením na plno.

The Program: Pád legendy (2015)

Armstrong síce dopoval, ale kto vie či bol v tej dobe niekto úplne čistý (a ak áno, či sa vôbec umiestnil na nejakých popredných priečkach). Musím sa priznať, že celú túto kauzu ma film neprinútil vnímať akosi negatívne, a zdá sa mi, že to ani nebolo jeho cieľom. A keby aj bolo, skvelý Ben Foster obrátil všetko na jeho stranu. Už len za neho dávam o hviezdu naviac, aj keď The Program sám o sebe ničím výnimočný extra nie je, ale pozerá sa na neho viac než dobre (a to som sedel na tvrdej zemi pred plátnom Bažantu Kinematograf).

Saulův syn (2015)

Saul, muž, ktorý kvôli svojmu nebohému synovi stratí absolútne akýkoľvek pud sebazáchovy. Jeho hlúpe správanie miestami priam bije do očí, ale čo sa týka filmárskej stránky, jednalo sa o pekelne dobre natočené nahliadnutie na praktiky v Auschwitzi, konkrétne na dennodennú rutinu tzv. Sonderkommanda. Netradičné, ale za to veľmi sugestívne a miestami mimoriadne tvrdé (v dobrom slova zmysle) poňatie. __ Ocenenie filmu na MFF Cinematik Piešťany 2016 - Meeting Point Europe Award pre najlepší európsky film.

Fargo (2014) (seriál)

Fargo z roku 1996 ma absolútne nenadchol a preto som nemal najmenšiu chuť pustiť sa do jeho neskoršej, seriálovej verzie. Dal som ale na radu kamaráta, ktorý si tento počin vychvaľoval a musím povedať, že som urobil veľmi dobre. Udalosti z mestečka Bemidji diváka vtiahnu do deja a len tak ho nepustia. Desať dielov ubehlo raketovou rýchlosťou a okrem skvelej atmosféry dávam veľký palec hereckej dvojke Billy Bob Thornton-Martin Freeman a skvelej main theme úvodnej znelke od Jeffa Russoa. Prvá séria bola parádička, uvidíme ako sa pochlapí tá druhá. __ Druhá séria sa mi hádam páčila ešte o nejaký ten kúsok viac ako jednotka. Extrémne pútavý príbeh a famózne sympatické postavy ako Lou Solverson, Hanzee, Dodd, Mike Milligan... skrátka parádička. 1. séria+2. séria - 90-95%

Viral (2016)

Priemerný thriller/horor, ničím neurazí, avšak zároveň do žánroviek vírusových nákaz neprináša nič nového. Vo filme ma potešila menšia rola, ktorú si zahral môj obľúbenec zo seriálu House of Cards, Michael Kelly, a vďaka pomerne krátkej stopáži ubehol Viral dosť rýchlo, takže ani nebol čas na nudu a hluché miesta.