Crazy Heart (2009)

Cooper strelil ranu na istotu, ranu do čierna, ale táto strela letela smerom k cieľu mimoriadne predvídateľnou cestičkou a jej trať bola až príliš dlhočízna. Ak však prižmúrime očko nad mierne klišovitým príbehom a zopár nepotrebnými scénami, ostane "len" druhý najlepší výkon Jeffa Bridgesa (až po Dudeovi samozrejme), osviežujúca prítomnosť Farrella a Maggie Gyllenhaal.. no a samozrejme úsmev na tvári vyčarí i mini rolička Roberta Duvalla. Hlavným ťahúňom Crazy Heart sú jednoducho herecké výkony. __ Čo sa samotného Bridgesa týka, spočiatku vám príde ako jeden starý otrava a vy si vravíte "ach, ďalší rozbor nešťastného dedka, ktorému sa po*ral život", ale keďže aj corgoň Bad Blake má svoje city a minulosť, počas priebehu sympatie k jeho osobe budú stále rásť - zaručujem (vďaka Bohu sa réžia zaobišla bez "flashbackov"). __ P.S. Záver potešil (ani žiaden "happy end", ani uplakané vreckovky plné slaných slzičiek) http://www.youtube.com/watch?v=XFCwSd5kr_k&feature=related.

Volání o pomoc (2007)

Objav mesiaca, krásne prekvapenie plné oddychu, priateľstva a pochopenia. Tak neskutočne blízko piatej hviezdičke snáď nebol ešte žiaden film. Uvažujem, či ju tam skutočne nedať, ale vedomie, že poznám aj o niečo kvalitnejšie drama, ktorým by sa Reign Over Me ani z diaľky nemohol rovnať, ma utvrdzuje v silných, štyroch hviezdach. Viac tu - http://csfdkofein.blog.cz/1010/volani-o-pomoc-reign-over-me-2007.

Interstate 60 (2002)

Bez okľúk okolo horúcej kaše a na rovinu. Najlepšia road-movie, akú som mal zatiaľ možnosť vidieť. __ Takže, čím začať a čo presne pochváliť, aby neostala na ocot ani jedna, kladne hodnotiteľna drobnosť? Sám netuším. Žeby sympatické obsadenie na čele s (opäť) úžasným, Garym Oldmanon? Alebo nehorázne príjemne odsýpajúci dej, ktorý len hýri skvelými myšlienkami a nápaditými príbehmi? A či nenormálne relaxačný podtón celučičkej cesty? To všetko sú pozitíva, vďaka ktorým na necelé dve hodiny vypustíte svoju malú dušu z povrchu zemského a vaša myseľ bude prenesená priamo na Diaľnicu číslo 60. __ Nedokážem poprieť ohromenie, že sa takýto skvost ku mne dostal až teraz.

Ti druzí (2001)

Amenábar je perfekcionista s jasnou víziou - dať do filmu len to najlepšie/najpotrebnejšie čo sa v jeho šikovnej hlavičke dokáže vytvoriť. Zas a znova potvrdil svoju dobrú povesť (ďalší, päť-hviezdičkový film - bravo!). Ja ťa človeče sakra žeriem! __ Ak si niekto z vás povie, že "Tí druhí" sú len ďalšou z rady "ducharín", ani len netušíte ako sa šeredne, ale šeredne mýlite. Rozhodne ich nemôžme klásť do rady, ale skôr ZA radu. Sú na výši, sú pred radou, ba dokonca NAD radou. Z vrchu a s úsmevom sa prizerajú na svojich menejcenných bratríčkov, ktorí nedokázali behom stopáže udržať tempo a atmosféru. Presným opakom jest práve Alejandrovo tretie, celovečerné dielko. Pomalý priebeh, atmosféra prúdiaca vyslovene z každej druhej scény, mimoriadne útoky na naše malé srdiečka čo sa "lakačiek" týka, a dokonale stavaná.. ehm, teda dokonale zahraná, postava Grace ala Nicole Kidman. Keď sme už vlastne pri tých hereckých výkonoch, najväčšmi treba vyzdvihnúť malú Anne (Alakina Mann), ktorá na svoj vek pôsobila ne-prekavipo uveriteľne a dospelo. Veľká škoda, že práve vďaka tejto roli neprerazila stenami Hollywoodu (minimálne by zaslúžila kvalitnú rolu v nejakom nezávislom filme). Aneb čo nie je, môže ešte byť.. uvidíme. __ Alejandro si vystačí s relatívne malým rozpočtom a práve z toho minima dokáže vyšťaviť niečo veľkolepé. ĎAKUJEM za všetko, maestro. http://www.youtube.com/watch?v=lWn6zo5erwA

Fontána (2006)

Nový mesiac vždy začínam s filmom, ktorého kvality sú už podla hodnotenia (a komentátorov mojej topky) očividne nadmerné. Jednoducho štartovať s niečim neistým nie je príliš dobrý nápad. __ Čo sa kinematografie týka, dokážem byť dosť trpezlivý človek (viz The Limits of Control a pod. experimenty), ale pri Fontáne som mal čas od času pocit, že mi príde zaujímavejšia mucha letiaca dva metre nad zemou. Následne prišla chuť na nejaké tie "lahôdky" z chladničky, návšteva toalety atď. atď - v skratke - veci, ktoré sa pri kvalitne odsýpajucom dielku nemôžu stať. __ Ak by bolo potrebné Fontánu prirovnať k nejakému filmu, ako prvý mi napadne Mr. Nobody. Ne-komplexné dielko o všetkom a pritom o ničom (nič nerozoberá do hĺbky a naopak sa snaží trhať "z každého rožku trošku"). Avšak Pán Nikto zaujme aspoň po emočnej stránke, zatiaľ čo Fontána necháva diváka väčšinu stopáže chladným (vyjma zopár "srdcervúcich scén"). __ O čo tomu Aronofskemu sakra šlo? Snaží sa prekombinovať všetky možné i nemožné žánre, ale.. snaha marná (opačný prípad - Abres los Ojos). __ Ukameňujte ma, ale najväčšie sklamanie za posledné mesiace. Na druhej strane uznávam, že Fontána môže nemálý počet diváckeho publika ohromiť, no ja medzi nich rozhodne nepatrím. __ Toč prosím filmy ako Requiem a vykašli sa na takéto... sabotáže vlastného renomé.

Salad Fingers (2004) (seriál)

Toľko ľútosti a zároveň strachu som behom pár minút (z jednej osoby) už dávno nezažil. Animácia amatérska, ale pre moje oko o to príjemnejšia.

Charlie: Všichni pejskové jdou do nebe (1989)

S nostalgiou v srdci a so slzami v očiach spomínam na úplne prvé zhliadnutie tejto krásnej ropzprávočky (ešte staré VHS). Pašák Charlie, strachoput Itchy, drobná Anna-Marie a zákerný Caster. Animák, poukazujúci na kvality priateľstva a veľkodušnosti.

Machete (2010)

To, že Rodriguez vie, čo znamená krvavá akcia nám už dokázal v jeho predošlých snímkoch (a že ich je nemálo). Možno práve z toho dôvodu som od Machete očakával až príliš. __ Ak sa zamierame konkrétne len na bojové scény - sú perfektné, perfektné a ešte raz perfektné! Sťaté hlavy, horká blood(y) mary, sexy telá a vyslovene "coolová" zvučka ala "Machete Deluxe". Mimo nich však neštatne vyčnieva nezáživná, dejová línia a dialógy, ktoré zaostávajú dokonca aj popri Spy Kids (okrem geniálnych hlášok). __ Netvrdím, že Robertovo najnovšie dielko je čírim sklamaním, ale ak by bolo potrebné voliť medzi "80kovými" návratmi tohto roku, určite vyhrávajú Expendables.

Ondine (2009)

Ondine, ondine. Veľmi nešpecifický (ťažko zaraditeľný) a netradičný film, čo sa týka jeho poňatia, ale zároveň aj tématom, ktorý ako keby priplával zo samotnej duše Neila Jordana. Režiséra, ktorý vie zatlačiť na ľudské city, a so všetkou dávkou umu vyrozprávať (zas a znova) jednoduchý, z ľahka plynúci a predsa vo vnútri veľmi silný príbeh (viz. Interview s upírom). __ Za hlavné klady filmu považujem herecké výkony, krásne upršané prostredie Írska, hrátky medzi rozprávkovou fantáziou a tvrdou realitou. Spoiler: Bohužiaľ s veľkým smútkom musím znížiť hodnotenie o jednu hviezdu, "vďaka" príliš uzavretému koncu, ktorý nenecháva žiadny priestor na polemizovanie o rozprávkovej časti filmu. Koniec No aj tak sa jedná o mierne nadpriemernú záležitosť.. a na jedno zhliadnutie rozhodne stojí..

Počátek (2010)

Nolanov blockbuster nesklamal. Film, pri ktorom je potrebné vnímať na plné obrátky. Film, ktorý vás "cinematicky" uspokojí na tej najvyššej úrovni, s prepracovanou zápletkou, skvelým, hereckým obsadením a opäť geniálnou hudbou ala Hans Zimmer. Viac tu: http://csfdkofein.blog.cz/1009/inception-2010.