Ctihodný občan (2009)

Milujem na filmoch rýchle, prípadne adrenalínové, ale hlavne plnohodnotne do deja vťahujúce "štarty". A práve týmto nadmieru dôležitým kladom Ctihodný občan oplýva. Ale na rovinu - jedná sa o súdnické drama s prvkami krimi, ktoré neponúká prakticky nič, čo by ste už predtým nemali možnosť vidieť. Hlavný problém nastáva práve vo chvíli, keď si samotný divák uvedomí, že nevie komu veriť. Foxxovi, s rozpolenou povahou - na jednej strane dobrácky tatínek, na strane druhej.. jednoducho právnik? Alebo Butlerovi, snažiacemu sa o pomstu smrti svojej ženy a dcéry, niekedy za vlasy pritiahnutými a nelogickými vraždami (o odfláknutom závere už radšej ani nevravím..)? Je obrovská škoda, ako lineárne bol snímok poňatý. Nedá vám možnosť premýšľať, nedá vám možnosť rozhodovať. Odsýpa si svoje linky a vy mu ich máte prachprosto veriť. Obrovská škoda ale predovšetkým preto, že som sa neskonalo bavil a musím jednou slabšou hviezdičkou nadhodnocovať.

Until the Light Takes Us (2008)

Dokument zaoberajúci sa udalosťami okolo black metalovej scény v Nórsku (80‘ - 90‘ roky), pálením kostolov, vraždou, spáchanou Vargom Vikernesom atď atď. Čo je vlastne podľa vás šialené/nadmieru extrémne? Dokážete určiť normu? Samotná zostava Mayhemu sa každopádne žiadnych noriem nedržala a čas od času mi prišlo ich správanie vyslovene mrazivé (Aarsethova povýšenosť a zvrátená morálka, Deadova samovražda, otvorená brutálnosť). No na druhej strane boli (a niektorí ešte stále sú) len obyčajní ľudia, ktorí svojou hudbou poukazovali osobitný názor.

Sociální síť (2010)

The Social Network sa radí do sorty filmov, pri ktorých už v prvých minútach viete, že na plné porozumenie snímku a zachytenie každého detailu bude potrebné opätovné zhliadnutie. Fantastický scenár, predkladajúci nesmierne pútavú súhru dialógov. Navyše nedokážem nájsť ani jeden náznak proti sociálnej sieti Facebook a zároveň žiadne povzbudzovanie k registrácii. Režisér vytvoril komerčne-nekomerčnú záležitosť, kde snáď každá tretia veta obsahuje akúsi zaujímavú ideu na zamyslenie. Herecké výkony v čele s Eisenbegom a Timberlakom zaslúžia jeden veľký potlesk. Sakra, prečo sa ten Justin nedal miesto muziky na hereckú kariéru?! __ Mimochodom, Fincher dozaista upísal svoju dušu Belzebubovi! Ako inak by ste dokázali vysvetliť tak kvalitné a v určitých smeroch geniálne snímky (Button, Se7en, Fight Club)? Je to ukecané, je to novodobé, je to svieže, je to The Social Network! Najväčšie prekvapenie za posledné mesiace. http://www.youtube.com/watch?v=0YSsdWsbf4s

Alenka v říši divů (2010)

Gýčovosť snímku je nepopierateľná. Nič výnimočného, nič katastrofálneho. Obyčajný priemer, ktorý len mierne vystrkuje hlavičku smerom nahor. Nebyť hereckého obsadenia, buď digitálneho alebo reálneho, už tak pomerne nízke hodnotenie by išlo ešte o kúsok nižšie. Dostal som však presne to, čo som aj očakával, takže sa koniec koncov nie je na čo sťažovať. Viac tu http://csfdkofein.blog.cz/1011/recenzia-alica-v-krajine-zazrakov-alice-in-wonderland-2010.

Submission: Part I (2004) (TV film)

Časť, v ktorej dievčina spomína ako ju manžel pravidelne mláti vo mne vyvolala číru zlosť. Vraždou samotného Theo van Gogha sa len potvrdil fakt, že Islam je náboženstvo ľudí bez názoru, plných zášte voči okolitému svetu. Smutné, smutné. Aj v dnešnej dobe sa odohrávajú takéto zverstvá.. naozaj smutné. Ak by sa do projektu Theo nepúšťal s príliš tvrdým odhodlaním, dozaista mohol ešte žiť. Veci ohľadom Islamu treba prednášať s určitou úctou a miernosťou - i keď samotní muslimovia žiadnu úctu a miernosť nevlastnia (iste, iste, česť rozumným výnimkám, ktoré dokážu debatovať na úrovni). Nikto mi však nedokáže vyhovoriť, že to čo sa deje v krajinách Islamu nie je alarmujúce a choré. Tudíž neodsudzujem konkrétnych ľudí, ale náboženstvo, manipulujúce s mysľami každého jedinca, narodeného práve v tejto časti sveta.

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Tento diel mám napozeraný spomedzi celej trilógie pravdepodobne najmenej krát (cirka 5-6). Nádhera, nádhera, jednoducho nádhera. Možno sa nám oproti prvej časti naskytlo omnoho viac bojov a akcie, ale ako som už kedysi dávnejšie písal pri komentári k "Matrix" kontra "Matrix Reloaded" - je len na dobro veci, ak druhý diel nie je totožný s tým prvým. Niečo podobné skrátka dodá filmu šťavu a nádych. Ak by mala byť každá časť prakticky rovnaká, určite by sa to odrazilo aj na konečnom hodnotení. Navyše SE verzia lahôdka jesti. Mňamajz!

Centurion (2010)

Za svoju nekonvenčnú a neusporiadanú réžiu plnú násilia, kritizovaný i milovaný Neil Marschall. Začalo to béčkovými "Psí Vojáci", pokračovalo anarchisticko-stredoveko-akčným zlepencom všetkého možného "Soudný den" a dnes ukázal svoje klady i zápory jeho najnovší výtvor, "Centurion". Očakávania novodobého Gladiátora s troškou presýteného krviprelievania boli v mojom prípade neopodstatnené. Ak by bolo možné Centuriona k niečomu prirovnať, tak určite k "Apocalypto". Rovnaká brutalita, lovenie určitej skupiny alebo jedinca. Zatiaľ čo sa však Gibsonov výtvor odohrával v dobách veľkolepej ríši Mayov, Marshallove dielo pojednáva o Rímskom impériu. Konkrétnejšie o deviatej légii, ktorá padla do pasce a o preživších vojakoch, pokúšajúcich sa o záchranu generála (a pochopiteľne aj o záchranu seba samého) __ Neskutočne rovnomerné odsýpanie deja a x-y nelogických scén. Na druhej strane, čo už s tým, keď nám bola predvedená nádherná expozícia ľudskej šťavy, vnútorností a krajina tak vyprahlá a odporná, až sa vám časom začne sakramentsky pozdávať. Ak nerátame záverečnú bitku, ktorá považujem za mierne trápnu a naivnú, jedná sa o neuveriteľný nával adrenalínu, kde je pri každej bojovej scéne potrebné zatínať svalstvo - za čo Marshallovi všetci vrelo ďakujeme. Všakže?

Fanoušci (2009)

Boje medzi Star Wars partou a Star Trek partou som nejak nepobral, keďže sa nedokážem zaradiť ani do jednej zo skupín. Ale, fajn, rozhodme som viac SW-geek a boli časy keď som na tom poriadne ulietaval, priznávam. No v porovnaní s Ericom, Linusom, Hutchom, Windowsom a rozkošnou Zoe majú však práve oni ohromne navrch. Sú totiž tí najväčší Fanboys, akých si len dokážete predstaviť. Film sám o sebe je.. ako vám to slušne povedať? Priemerný. Ale tých 86 minút prebehlo tak rýchlo a príjemne, až sa nestačím diviť. Jednorázový obedík - skonzumovať, oblízať si pery a šup na toaletu.

Věc (1982)

Carpenter je génius, Carpenter umí. Antarktída, 1982 - nádherne mrazivé a predovšetkým neohrané prostredie na (sci-fi) horor. Porovnávanie s Votrelcom je pochopiteľné. Stiesnené priestory, mimozemský nepriateľ a parta chlapov, v tomto prípade bohužiaľ (alebo našťastie?) bez ženského predstaviteľa. Miesto Sigourney zaujal post hlavného hrdinu (opäť) veľký sympaťák, Kurt Russell. __ Ako je už u Carpenterových filmoch bežné, každú dôležitú scénu dopĺňa ostrá skladba. The Thing nebolo žiadnou výnimkou a vedzte, že keď má isť do tuhého, vďaka pekelne ľadovým songom do toho pôjde poriadne. Uvažujem ako sa len dá. Uvažujem, či má film tak veľké kvality, aby si zaslúžil plný počet. Štyri či päť? Poraďte, prosím, poraďte. Votrelec odo mňa vždy dostal "len" solídnu štvorku. A viete čo? "Tá Vec" ma zaujala omnoho viac. No, už ju dávam.. už..aah. __ Po ďalšom zhliadnutí - plné hodnotenie bez váhania ISTÉ.

Halloween 4: Návrat Michaela Myerse (1988)

Ou, vau! Čo vám na to poviem? Po zhliadnutí Halloween 4 som očakával, že bude mať na csfd hodnotenie okolo tých 30-40%. A ono je 63? Prekvapujete ma ľudia, prekvapujete __ Za prvé si niesom vôbec istý, či aspoň polovica hodnotiacich videla prvotného, Carpenterovho Halloweena. Pretože ak by sa mali porovnať tieto dva výtvory, druhý je prachprostou hanbou k dnes už bohužiaľ zašlej sláve Michaela Myersa. Môžu za to predovšetkým úbohé pokračovania, ktoré nemali uzrieť svetlo sveta. A teraz k samotnému H4 __ Little nevie udržať atmosféru, akú dokázal Carpenter vyrobiť len z minimálneho rozpočtu. Všetky vraždy sú bez okolkov absolútne amatérske. Zabitie osoby zmačknutím tváre? Alebo prebodnutím brokovnicou, dodatočne cez stenu? To má byť akože vtip? Navyše sa Myers vždy "kde sa vzal, tu sa vzal" objaví a ani sám Boh netuší, ako je možné, že jeho pomalá chôdza môže byť rovná bežiacej obeti, ba dokonca autu! Jednu hviezdu dám len z toho dôvodu, že som neviem akým zázrakom o pol jednej dokázal udržať pri takomto "skvoste" otvorené oči.