Paranormal Activity (2007)

Aha, niekto sa nám snažil natočiť modernú ducharinu v štýle Blair Witch a REC. Počujete tam to slovíčko "snažil"? Áno? Fajn, pretože sa vážne jednalo len o snahu. Po zhliadnutí sa miestnemu hodnoteniu skutočne nedivím a to som si vopred vravel, že Paranormal Activity bude iba jednou z podceňovaných záležitostí. Aneb, nabudúce budem viac dávať na hodnotenia mojej topky, ktoré boli veľmi, veľmi nízke. Už len samotná priblblosť celého deja padá na hubu pri skutočnosti, že hlavné postavy mohli kedykoľvek z domu utiecť a nehrať vystrašené bábiky. Pri takom Blair alebo REC šanca na útek bola absolútne nulová, ale aspoň sa o akúsi záchranu seba samého hlavní aktéri pokúšali, narozdiel od tunajšej dvojky, ktorej pud sebazáchovy hovorí asi jedno veľké.. Nie, ďakujem. Hra na amatérske zábery je už ohraná a skrátka nepostačuje k vyvolaniu poriadnej atmosféry. Dnešným dňom nemienim byť samaritán. Hľadám síce dôvod na pridanie aspoň hviezdičky navyše, ale ak pripočítame fakt, že som Paranormal Activity pozeral o jednej v noci a z toho mi nahnala strach asi jedna, maximálne dve scénky..

Tekken (2010)

Žiadne veľké prekvapenie sa nekonalo, naopak pociťujem nemalé sklamanie voči celej sérii Tekken, ktorá len ako hra ponúka milión krát väčšiu zábavu než podpriemerné, filmové spracovanie. Žiadna z postáv naozaj nestojí za zmienku a drvivá väčšina mi prišla ako narýchlo zverobaná parta netalentovaných šaškov. Z tej kvalitnejšej polovice treba pripustiť, že bojové scény boli naozaj lahôdkou, pričom si môžte všimnúť, že režisér čas od času do bojových sekvencií zakomponoval určite prvky z hry - čo fanúšika určite poteší. Viac tu - http://csfdkofein.blog.cz/1010/tekken-2010.

Neřízená střela (2010)

Ale hej, Emily je roztomilá, Nighy skvelý ako vždy a Grint príjemným osviežením. Zábava bola, zopár krát sme sa nasmiali, príjemne oddýchli. Scenár zapácha malou dávkou ne-originality a predovšetkým veľkým množstvom klišé, ale aj také klišé sa dá natočiť s prehľadným umom. Príkladom budiž Wild Target. Záležitosť na jedno premietanie, pri ktorom vás uchváti predovšetkým špecifická výslovnosť a charakter dobráckeho Victora Maynarda. Slušný mňamajz!

Halloween (1978)

Veľké množstvo divákov chváli hororové klasiky len z úcty k ich povesti a z dôvodu akéhosi položenia základov pre ďalšie filmy tohto pekelne strašidelného žánru. Avšak skladanie klobúku pred Halloweenom je maximálne opodstatnená reakcia. V dobe (1970-1980), keď vás v kinosále vystrašili aj letiace havrany musel byť Mike Myers skutočným postrachom aj pre tých najodvážnejších jedincov. Je to už síce tridsaťdva rokov, no ja sám som si jednoducho nemohol pomôcť pri pauzovaní určitých častí, práve kvôli stále stúpajúcej atmosfére a prudkému buchotu môjho bojazlivého srdiečka. Neustále len čakám, čakám a čakám, v ktorom rohu sa opäť objaví vrahova maska. P.S. Spoiler: Prijmite všetky možné ospravedlnenia, ale za tú nesmrteľnosť prišla silná potreba na strhnutie jednej hviezdy.

Red (2010)

Kožušina starých hviezd bola oprášená. Výborné obsadenie, nie tak časté, ale za to veľmi efektívne, akčné scény a občasné humoresky potešili viac než si dokážem pripustiť. Kvalitná, akčná-komédia na vypustenie "vnútorných démov". Just watch and relax.. Viac tu http://csfdkofein.blog.cz/1010/red-2010.

Nakonec zemře (2010) (amatérský film)

Hezký, hezký. Kým si očistím boxerky, pouvažujem, čo napísať. __ Sluchátka boli schválne zladené na vysoký stupeň - následne nastalo ich reflexívne strhnutie z hlavy a takmer pád zo stoličky - áno, vážne, od pádu nebolo ďaleko.

Cela 211 - Vězeňské peklo (2009)

Z basového podžánru určite tá kvalitnejšia polovica sorty. Obsahovo plná nápaditých myšlienok, charizmatických postáv a neúnosného prísunu napätia. Jediná väčšia výtka smeruje k postoju režiséra, že práve basmani boli zväčša tí dobrí, a že politické machinácie sú horšie svinstvo než surová prirodzenosť človeka. Negatíva oboch strán mohol mierne zarovnať.

Carlitova cesta (1993)

Stále sa rozhodujem medzi štyrmi a piatimi hviezdami. Hľadám nejakú štrbinku, ktorou by sa dala piata hviezdička pokryť, ale nakoniec.. nakoniec ostane solidná štvorka. __ Na Carlitovej ceste mi prekáža fakt, že sám Charlie je jediná postava, ktorá stojí za skultovnenie. Vo filme nenájdete skutočne ani jeden charatekter vyrovnácajúci sa Pacinovmu šarmu (majster..). Taký Scarface, Godfather ich majú viacero. Na druhej strane oproti spomínanej dvojke filmov, Carlitova cesta ponúka širšiu skálu emócií - omnoho širšiu. De Palma vie, ako sa točia poriadne gangsterky. Len jednoducho niekto upredností Tonyho pred Carlitom.. i keď pravda, Carlito je väčší sympaťák a vy máte vnútorné nutkanie a potrebu fandiť mu od začiatku až po koniec. Alebo, vlastne, od záveru až po záver (kto videl, pochopí).

Hodina pravdy - Masakr na střední škole Columbine (2004) (epizoda)

Prečo zabíjali? Čo ich k tak brutálnemu činu viedlo? Výsmech v škole.. alebo? Sám dokument potvrdzuje, že (vrah č.1) Dylan vačšine žiakov pripadal ako normálny chalan. Tak prečo sa pripojil k (vrah č.2) Erikovi a rad do radu vraždil bezbranné obete? To z nášho pohľadu nemožno súdiť. Jedine žiaci ročníku 1999 na strednej škole Columbime majú k danej téme čo povedať. Výpovede očitých svedkov, Ericov denník a autentické zábery zo školských kamier. Navyše treba pochváliť dôveryhodnú rekonštrukciu celého činu. Filmové spracovanie: (nejedná sa priamo o spracovanie Massacre at Colubime, ale záležitosť je totožná) http://www.csfd.cz/film/232359-zkazena-mladez/.

Necronomicon (1993)

Fanúšikov Lovecraftových diel určite zarmúti fakt, že jeho poviedky boli pre film Necronomicon len inšpiráciou - nie spracovaním. Ale ak ste už mali tú česť vidieť Call of Cthulhu a krátkometrážne matieriály (za príklad Hudba Ericha Zanna) vám jednoducho nestačia, určite neváhajte. Ako samostatné, béčkovo-televízne spracovanie však Necronomicon obstál vcelku solídne. Navyše proti hereckým výkonom nemôže byť žiadna výtka - čo je pri béčkovom výtvore veľmi ojedinelá záležitosť. __ Ako Lovecraftov veľký fanda som musel čo to viac spísať ZDE - http://csfdkofein.blog.cz/1010/necronomicon-1994.