• Životopisný

Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko (2011)

Abyste se dostali za tento film, je potřeba určitá dávka cynismu. K pláči vás totiž přiměje hlavně plačící všichni herci v závěrečných scénách. Tato manipulace divákem je mistrně primitivně účinná. A přes ty slzy nevíte už, jak moc nijakej je ten film. Literární příběh bude jistě výborný způsob jak vyprávět sentimentální (ve smyslu sympatizující) odkaz bezděčně zemřelých ve WTC. Jako příběh v obyčejné době na obyčejném místě kluka aspergrika s hodnou maminkou by byl nanic. Takhle se určitě mnohá filmová star vzdala homoráře, jen aby mohli hrát byť jen 5 minut spoluučasti.

Equilibrium (2002)

Já opravdu nejsem již velkým fanouškem postapokalyptických dystopických sociálněkritických filmů založených na pobírání chemikálie, která mění lidi v monstra. Sexmise v tomto byla dostatečná a navíc ftipná, tohle není. Namísto toho je tu spousta jakoby kouzel jak z Matrixu, a asi jedíný, co se mi líbilo, byly oči Emily W., ani jsem dosud netušila, že takový má. Scénárista je neušetřil plamenů. Sympatizovat ve filmu není s kým. Snad s dítětem.

Nejvyšší pocta (2019)

Film má výborný námět, že in memoriam medaile má smysl jednak pro pozůstalé, protože nějak tak všichni jsme pozůstalí, respektive naše současné blaho je dědictvím po někom, kdo poctivě zemřel ve službě, jednak i proto, že poctivě fungující úředník může existovat, že pokušení státních úředníků bezohledně jít za karierou je pokušení a služba je hlavním smyslem. Ale to provední, kde pathos je tam, kde byste očekávali zvraty děje, drama, zápletky, pochyby, ... to je celý blbě a nedostatečně. Kvalita filmu nepsočívá v jeho patetičnosti, možná jeho zaplacení.

První člověk (2018)

Tenhle výlet na Měsíc je fakt výborný film, umí všecko - vizualitu technických a dobově reálných výbaviček a hejbátek, rodinné drama, historický a politický kontext, poukaz na oběti na životech, minimalizaci heroična hrdiny. Všecko tu bylo výborný a Ryan G. extra třída.

Prázdniny (2006)

Určitě mají existovat příjemné soft romantické veselohry, protože pro upachtěné pracující umožní pobýt chvíli mimo svůj pitomej svět. Takže jako pohádka, hezké mílé příjemné. Krásní herci jsou krásní, aby nás těšili, láska je proto, aby nás hřála, atd atd atd....

Oslněni sluncem (2015)

To, že se jedná o remake filmu  La Piscine z 1969 jsem se dozvěděla od své milující až post. Pomohlo mi to přijmout lépe motivaci filmaře. Moje milující taky obdivuje RF, který tu hraje Harryho, a obě jsme naráz vyslovily, že je to chlap, od nějž chcetem aby vás ošoustal a zmizel, jak je současně přitažlivý a současně nesnesitelný. Film na motiv - vraždu nikdo nebude schopen ani moc ochoten vyšetřit, aktualizováno o imigranty z afriky na Lanzarote, na něž se dá svést kdejaké naše zápaďácká sviňárna. Tak jsem viděla -  Annie Lennox a Dave Steward, možná mohli být námětem...

Odvrácená strana Slunce (1988)

To je opravdu romantika, ani krása prostředí, ani podporující rodina, ani láska ani příroda ani, dobro otce...., nic neodpomůže od toho, aby krásný chlapec (BP) podlehl své zhnusující zhnisující nemoci, metafora, že výsluní zniči krásu atp.

Miláčku, vrať se (2000)

Úplně rozumím autorce filmu, chtěla vzdát mile úsměvnou  poctu odhodlaným novomanželkám, které jsou committed, tedy oddané, zavázané, seriozní a angažované, vzaly prostě manželský slib a svazek vážně. Mužský kecy o potřebě pauzy, oddálení se, nalezení sebe, novém startu a jiný blbinky... o manželství se bojuje. A podnikla hodně. A pochopila meze své důstojnosti a když si to pitomeček rozmyslí, už se není kam vrátit. Moc se mi to tematicky, herecky i  výpravou líbilo, při všem vědomí, že šlo o nizkonákladový a jaksi nemainstreemový film.

Bankrot (2017)

Dvě věci oceňuju: ? Minnie Driver, která moc nehraje, asi i proto že není dobrá buď pro diváky nebo pro filmaře, nebo se jí nedaří, ale mně se líbí. A druhá dobrá idea je námět spiknutí IT chytrolínů, státních bankovních úředníků a bezpečáků, jakoby za světem, v němž žijem byl ještě jeden, kde náš klid je zdaněn naší iluzí, že vše je ok, hlavně že naše dcery chodí s těmi správnými.... atd bláboly a hlouposti, profesionálně mizerná odborně a nízké i filmařsky,

Gosford Park (2001)

Dnes se na tenhle film dívám jako na film pro pamětnici. Viděla jsem jej již tenkrát, tehdy byl nový, dnes jej konfrontuji s tolika detektivkami a kriminálkami, co jsem absolvovala a jimiž jsem denně zahrnována. Vražda , která se nevyšetří, protože vlastně není poptávka po vyšetření, mnoho lidí má mnoho rozdílných důvodů, motivů a pohnutek, to jak mystery už je, prostě zmizí člověk a teprve pak se ukáže pravda o našem pozůstalém bytí. Rituální motiv, smrtí jednoho mohou se napravit křivdy na mnohých a osvobodit mnohé a mnohé uvést do zmatků a prostě vyvětrat.... Smrt už nikomu nevadí.