• Životopisný

Balík peněz (2000)

Šarm Newmana a svěžest Lindy F udělaly z této krimikomedie příjemný svižný, ftipný a přáterlský kousek ke koukání i k poučení - nikdy nepodceňuj omrtvělého seniora, nebagatelizuj pečovatelku a nespoléhej na frajírka.

Kouzlo přítomného okamžiku (2013)

Oceňuji možná film více, než by si zasloužil, protože tak moc silně zarezonoval v mé duši, dotkl se témat, o kterých přemýšlím: o přenosu povahy z rodiče na dítě, i když dítě s rodičem aktuálně nevyrůstá. je-li otec flákač a nezodpovědník, je syn silně též vystavěn riziku svodu poživačnosti přítomné chvíle a nechopnosti vystavět si plán a usilovat o dosažení cíle? Rovnšž jsem oslovena čistitou a upřímností a silou čisté lásky Aimee. Ta scénka, kdy ji po hádce s Sutterem porazí projíždějící auto mě šokově naprosto dostala a scěnárista si pomohl skorohapyendem, abychom nemuseli my, co nám zbyla trocha naděje propadnout tragizujícímu smutku. Plakala jsem.

Pan Jones (2019)

Jde o to, co vlastně chcete hodnotit. Film jako historický dokument? Film jako poselství o neohroženosti, zarputilosti a smrti poctivého novináře a potažmo tedy všech důkladných novinářů? Film jako obrazové líčení hrůz stalinismu ve 30. letech minulého století, tedy demystifikaci? Herecké výkony? Kameru? Koruptibilitu intelektuálů? Já nevím. Film je dobrý, možná i poučný, určitě i podnětný, méně dramatický a více dokumentační, ale tomu už tak na východ od Rýna bývá. Jsem ráda, že jsem jej viděla, mám historické vzdělání a tak jej doporučuji.

To, co dýchám (2007)

Čtyři minipovídky představují čtyři emoce a vzájemně se doplnují jak ty postavy povídek tak se proplétají jejich příběhy, které jednak by mohly být sólo, ale sólo nikdo nežijeme, protože to, co jednomu přinese štěstí, druhého může bolet, filmové herecké hvězdy učinily film přijatelně koukatelným, bez nich by tváře byly jen nudné nositelky jakoby plácaného děje.

Návrat Lew Harpera (1975)

Je to ssvým způsobem starý film, film točený podle starých forem podání detektivního příběhu. Do Lousianské společenské situace lídí tradičních , podivně mluvících a jinak cítících než Califorňané, vstoupí Lew Harper, jakoby  v pokračování filmu z roku 1966. Zeny jsou slabé, závislé, znuděné, sexuálně dychtivé a to je vede již od mladičkého věku k zrůdnosti, bezcitnosti. Úsměv a šarm, neohrozenost a smělost provedou Paula Newmana k zatvrzelému dotažení krimipříběhu ke konci odhalujícímu mizérii boháčů.

Čas zabíjet (1996)

Vlastně je to velmi dobrá novela, respektive filmové zpracování novely, kde v prvním plotu jde o judikátní projednávání sporu mezi právem a spravedlností. Jistě, je oprávněné obvinit, odsoudit a následně zákonně potrestat člověka, který se rozhodl zastřelit zločince, kteří ublížili jeho dceři. Soud ale nemusí vždy posloužit pouze k prosazení zákona. Lze jej využít k obhájení spravedlnosti a pomocí zákonného procesu osvobodit vraha. A tomuto cíli se podvolí posloužit mladý advokát a čelit protivenství veřejného mínění, osamění, je-li, byť dočasně, zanechán manželkou sobě sama, zvládnout erotické pokušení svůdné asistentky, odolat finanční  nesnázi, atd. Výborně napsané, zahrané a dramaticky natočené.

Podfukářky (2019)

Jen se musíte chtít bavit, smát, čekat na další gag, někdy jsou výstavby komediálních sekvencí dlouhé a komplikované na to, jak film je slaboučký. Pro jen jsem usínala?

Děcka jsou v pohodě (2010)

PO pár letech jsem ten film shlédla znova a připadal mi herecky lepší než prve, příběhově slabší než minule a poselstvím typu Coming-into-age lepší. Víc jsem pochybovala o výstavbě představené partnersky stejnopohlavní rodiny, o rovnocennosti v partnerství, spíš jsem nyní vše lépe koukala očima dospívající. Buďme velice velice vděční za rodinu a poměry v ní panující, za sebe v tom tvaru, jak nás vypustila do života, za jeji schopnost nás právě vypustit a deziluze si nechme na stáří.

Nápoj lásky č. 9 (1992)

Úplně hloupoučký film s divně propleteným a zmatečným scénářem, nicotnou výstavbou, slabými dialogy, a nebýt komična a především půvabu Sandry B., je úplně o ničem, nebo je spíš o ubohosti našeho vkusu v devadesátkách. Dva mladí vědci a oškliváci získají sexappeal a erotické nadšení díky kouzlu? Pitomí, pitomý.

Fast Food Nation (2006)

Sociálně kritický dokudrama, sleduje jak fastfoodový řetězec je držen, sice veselým ale poddajným managementem, závislými studentíky a exploatovanými mexikánci. Vidíme bídu a přesto nám to chutná.