• Životopisný

57 vteřin (2023)

Jo, to je sci-fi. Nikoli mysti nebo fantasy, pravé scifi. Problém, který je tak bazální, jako je sofistikovaná podoba pomsty, je předveden a proveden spisovatelem, současným intelektuálem, vtipně, duchaplně, důkladně. Mám za to, že komediálnost převažuje nad dramatičností a tak je možné ponechat a ocenit naivity, kterých se scénář dopouští. Techo filosofování nad údělem a potencemi lidstva jsou docela přiměřené. Freeman a Greg Germann činí ten snímek lidským, hrdina Franklin tak nebojuje z neosobními zly, ale vyskytuje se mězi dvěma osobami.

Love (2015)

Obávám se, že to podstatné , co lze vypovědět o erotické lásce, kterou chce autor podrobit přezkumu, se vypovědět nepovedlo - osobní prožitek. Natočeno bylo až porno, nebyla jsem ani potěšena, ani nadšena, v mnoha pasážích jsem se nudila a pochopila jsem snad jen to, že Gaspar sebe považuje za porodukt, pokud narozený ve filmu chlapeček je též Gaspar, pozorovatele sebežijícího vnímá jako filmaře. Kde je hranice herectví? Byla bych špatná herečka, pokud bych nechtěla hrát tak upřímně sexuální scény?

Zúčtování (2016)

Proč si Ben Affleck chtěl zahrát v tomto? Matt D už matematického genia zahrál a BA mu tenkrát u toho sekundoval, tady ale nepřejdeme do sladkobolné romance o využité potenci, ale jedná se o dost krvavý thriller, jehož nevýhodou je mnoho odvyprávěného, aby celý rozsáhlý komplexr konstrukce příběhu dostal vysvětlení, obhájení a jediní zlí byli záludní padouši a švindlíři. Finanční podvody, bratrovražedný souboj, výchova handicapovaného autiskty, pomoc odložené sestře, odpuštění matce a otci, kritika státem placeného zbrohařství... mnoho témat a k tomu ještě přišlo milostné vzplanutí.... a kariera afro agentky... a marný život finančního úředníka....a.... lébilo by se mi to více kdyby to bylo delší

Julius Caesar (1970)

Velkolepost, jazyková přesnost a výbornost, relativně vysoká akčnost a scéna, občas si člověk sice myslí, že je v polovině padesátek kvůli výpravě, kostýmům, parukám, ale .... bylo to mé první vidění tohoto Shakespearova dramatu a tak jsem jen malilinko zatím poučený laik

Země (2021)

V tomto dramatu nejde o to přežít kruté podmínky drsné přírody, ale sebe sama, žena rozhodnutá poddat se bolesti a strázni a statečně zkusit život ve své základnosti a porstotě bez pomoci civilizačních výdobytků. Ty jí vzaly rodinu. POzná ale, že přátelství a věrnost lze poznat a civilizační výdobytky mohou též zvěstovat dobrou zvěst o možnosti volání začít znovu. Robin W sobě natočila a zahrála a úplně věrohodně předvedla sílu v slabosti.

Na ostří nože (1997)

Survival drama se odehrává jako výraz vynuceného společenství ztroskotalých v Aljašce, pronálsedováni medvědem, v chladu a hladu a v rivalitě o ženu a podezřívání se, kdo komu usiluje o život dojde ten sympatičtější cíle - přežití a návratu, kromě lásky své manželky.

Ploty (2016)

Kdybych hodnotila drama, dala bych všech pět hvězdiček a pusu a potlesk k tomu, ale jako film se jasné, že se jedná o podání těm nám, kteří zřejmě nikdy toto drama bychom vidět nemohli a tak si vystačíme s dvorkem za domem. Jedná se o dramatický mistrovský kus, takový povídavý jako u čechova, přinášející všecka možná témata - vypořádávání se s determiovaností kulturou, rasou, rodiči, gramotností, s přdsudky malověrnosti, malomyslnosti, ženské oddanosti , a td a td atd.

Poslední dopis od milence (2021)

Jakožto romantikcý příhěb laskavě a bystře předvedený a kamerou odvyprávěný se mi to moc líbilo. Herci možná působili příliš mladičce a nezrale a naivně, ale to asi režie a produkce chtěla, podle toho, na koho to mělo mířit, moc mě to vše potěšilo, morálně, esteticky, romanticky i časově.

Rafinovaný zloděj (2000)

Já fakt nevim, asi nepatřím mezi lidi, co by obdivovali Jánošíky, navíc tenhle asi moc chudým nedával. Chápu, že manželce takovýho týpka nevadí, že má ještě druhou manželku, hlavně když miluje i ji a nosí dost peněz, hlavně že je rebel a katlickou církev využívá jen k folklórové legitimizaci, asi jako mafijáni. Asi to bylo i ftipný, asi si to dělalo legraci i z IRY, aby se ukázalo že sičáctví není politickej program ale jen grázlovství. Určitě má film švih, jistý půvab, ale určitě není pro mě. Bojím se takovýchto týpků, co jim má být všecko povoleno.

Status: Naživu (2022)

Předností tohoto filmu je jeho svižnost, sympatie, které nesporně budí GB a detektiv obsazeny RH. Slabostí filmu je jeho slabá moralita, která dokáže ospravedlnit, že se dychtící manžel v honbě za zmizelou ženou dopustí několika ublížení na zdraví, únosu a série vražd, jakoby lidé na okraji společnosti nebyli cenní. Zákon ochránil bohatýho drzýho týpka, co mu depresivně mátoží se a zahýbá vybledlá panička.