• Životopisný

Hannah Arendt (2012)

Vcelku dobrý film představující rezolutní filosofku v jejím úsilí o sebepřekročení, sebeosvobození od Heideggerra konfrontujíc úlohu filosofa v literárním a reportážním poslání.

Krásný kluk (2018)

Výborný film tematizující sebeptaní se rodiče po původu a perspektivě života a soužití s synem propadlým drogám. Otevírají se všechny tóny, sentiment, rozčilení, deziluze, naděje i frustrace.

What Is a Woman? (2022)

Ačkoli se nalézám jaksi na opačném břehu téže řeky tázání se po tom, kdo nebo co je to žena a spíše se tedy ptám, co to znamená být ženou, je to vcelku zajímavý, svižný a konliktní dokument, ktečrý si neklade za cíl být korektní, ale ukázat transnadšencům, že transfobie muže být i pozitivně motivovaná, motivovaná radičovskou starostí. Bohužel průvodce dokumentem hledá esenciální definici, kterou ztotožňuje s pravdou. V takové případě může být pravda fašismem.

Díky za ty dary (2012)

Výborný film, docela kartolický, i když tu o tom přímo zmínka nepadne, představuje portréty a svazky těch, co si přiznali mentální závislost na sexu, pornu a masturbaci, a tách ce s nimi soužijí nebo chtějí soužít. Výboně volení herci, situace i dialogy.

1917 (2019)

Povedlo se vzorně natočit honičku s časem a mladický smysl pro splnění povinnosti. Ti hrdinové jsou lidé nikoli nadlidé a byli vystaveni lidské bídě, krutosti a hrůze lidského běsu války. Mladým zůstává hrdina, neotupi na západní frontě, kde se všude rozprostírá jakoby klid po bitvě. Nádhera.

Margaret (2011)

epické psycho rodinné drama, mezi mnoha příběhy je nejdůležitější ten o dospění dcery Lisy, ve vztahu k matce, sexuální iniciaci, morálním dilematu, právní odpovědnosti, osobních sympatiích, lásce k hudbě a divadlu... Adolescenti bývají někdy posedlí až bezohlední potřebou řešit svá soukromá dramata a my dospělí slabí jim být partnery, neb sami jsme plni potíží a zmatků

Světlušky v zahradě (2008)

Hezké drama o hledání sebe sama. Mladý muž, po rozpadlém svém manželství, najde se svou manželkou, nový vztah, jeho nový význam a rozměr. Obeť - matčina smrt, přichází paradoxně již na počátku. JR, WD, CAM i RR jsou skvělí.

Černý kůň (2011)

Abe je looser, ale není zatrpklý, má svůj svět sebeglorifikujících představ pri použití komerčních schémat mluvy a myšlení je stále závislý na útěše od matky.

Štěstí (1998)

Film je zdánlivě korektní, za tou korektností - hledáním štěstí, se ale odkrývá docela brutálně otevřený úchylný humor, jakoby se chtělo říct, že štěstí se dosahuje bv bažení po naplnění divných obzvláště pak sexuálních tužeb. Propojeno paradoxy tří odlišných sester celé osazenstvo filmu je dospělácky divné.

Elizabethtown (2005)

Další z autorských filmů Cameron Crowa. Obsadil výborné typy a zosnoval s hrdinkou Claire romantické osvobození se od neúspěchu. Designový tvůrce je nyní sám uhranutým uživatelem projektu, který pro něj vytvořili jak obyvatelé rodného města jeho zrovna zesnulého otce, tak i charismatická Claire. Z melancholie osiření se děje melancholicky sice avšak povzbudivě jedinečné řešení. Otec Mitch prostě uměl dávat lidi dohromady.