• Fantasy

Zaklínač - Vzácný druh (2019) (epizoda)

6.díl. Geralt zabije další příšeru, jež strašila obyvatele království, a jelikož dostane celkem slušnou odměnu, a protože se též setká s podivným starším mužem, vydá se do hospody vyslechnout si jeho požadavky. Kdesi daleko, v jednom z mocných království, se nachází Zelený drak, narušující řád a mír celé Říše, především však popularitu jejího krále. Na leho lov se vydaly čtyři družiny, mezi nimi, kromě Trpaslíků a Sekáčů také Yennefer. S ní se setkává Zaklínač nedlouho poté, co se jím společně podařilo zničit Džina. Celou cestu doprovází, až příliš podezřele, jejich vzájemná, skoro magická přitažlivost, kdy k sobě pocítí mnohem více lásky něž kdy dříve a kdy se společně zachrání před nebezpečím, jež jim hrozilo. Zlatý drak, nejvzácnější ze všech, se nakonec ukáže jako ochránce (ochránkyně) svého vejce, čímž přiměje Yennefer stáhnout zbraň. a Geraltovi zase natropí řádné potíže. Všechny emoce čarodějky se můžou zdát jako zbytečné, když si je od Džina Zaklínač vyžádal. Nebo ne? Můžou se nakonec oba hrdinové ještě setkat? To uvidíme. Každopádně Yennefer se nijak zvlášť nenaštvala, a ač od sebe Geralt odehnal i svého přítele, i on se jistě brzy vrátí. Ciri pozná podvodné jednání svého doprovodu, a odhalí jeho pravou tvář. Zároveň se však vystaví i jeho hněvu, a jen se štěstím zvládne utéct pryč. Jenomže její kamarád již nesnese míru jejího riskování, a rozhodne se odejít. Tím zůstává Ciri velmi zranitelná vůči okolí, i vůči sobě. 100 procent, nejlepší díl s mnoha prvky zábavy i vážnosti.

Králíček Jojo (2019)

Po dlouhé době jsem se rozhodl znovu zhlédnout tento úžasný, legrační, ale též i velmi smutný, tragický až dojemný film. Hlavním hrdinou celého příběhu je Jojo, desetiletý kluk žijící v Nacistickém Německu na začátku roku 1943 (časové nesrovnalosti v ději nebudu zmiňovat, uvedu věci na pravou rovinu, pozn. autora recenze). Tehdy měla ještě Říše celekm dost sil, sháněla však muže a ženy, jež by jí mohli podpořit v obraně své vlastní vlasti. Jonah Betzeler, jehož přezdívka byla v průběhu filmu odvozena od ubohého ustrašeného králíčka, je od začátku fanatickým milovníkem Adolfa Hitlera i celé jeho ideologie, od svastik, antisemitismu až po samotnou válku, v níž upřímně věří. Když nastoupí do Hitlerjugend, čímž děj začíná, vyrazí se svým nejlepším kamarádem do letního tábora Hitlerovy organizace, kde si užije plno zábavy, kde ale taktéž utrpí vážná zranění, když špatně odhodí hodí odjištěným granátem. Po vyléčení jeho ran na něm zůstanou ošklivé jizvy, a Jojo se cítí jako monstrum. Jeho práce však i nadále pokračuje, ač v podřadnějších odvětvích, a nadále pomáhá v "rozkvětu" pomalu upadajícího Německa. Jenže brzy, ke svému zděšení, nalezne doma, v pokoji jeho ztracené (téměř určitě zesnulé, jak se ve filmu vypráví) sestře Inge, ukrytou židovskou dívku Elsu. Jeho nenávist vůči všem židům nejenže způsobí mnoho jejich hádek a neshod, ale též i, paradoxně, podnítí Betzlerovu představivost a zvědavost. Když už ji, skoro sedmnáctiletou dívku, nemůže zabít, alespoň se snad může dozvědět, jací Židé jsou, a jak se vůči nim může jeho Říše bránit. Zášť a zhnusení se pomalu promění v lhostejnost, až nakonec vyústí v zalíbení a lásku, vzájemnou pro oba dva ve chvílích, kdy se kolem nich válka nachyluje k bezvýchodnému konci, ačkoliv ještě stihnou jejich dům, jeho samého a jeho matky, jež si vzala Elsu do své péče, a která v odboji vůči nacistům nakonec obětovala i svůj život, navštívit příslušníci Gestapa. Díky dobrému příteli mladého kluka, bláznivého, ale neškodného fanatika do války, zůstane Elsa bez povšimnutí pozorného "oka" Hitlera a přežije. Jejich město, kde bydlí, brzy nato začínají ostřelovat spojenci, o pár měsíc později se válka přesune i do města samotného, kde Jojo sleduje úplný rozvrat jeho ideálů, navíc už i po smrti Hitlera, jenž mu doposud tvořil imaginárního kamaráda a promlouval za jeho nejprve prvořadou, a nakonec úplně vedlejší část sebe samého, za hlas odhodlaného Nacisty. Po konci války se Jojo bojí o zrátu Elsy, doposud vždy odhodlané odjet pryč za přtelem Nathanem, jehož miluje, s nímž se zasnoubila a který v očích desetiletého kluka představoval jakéhosi soka. Jenže Nathan byl už při jejím příchodu do domu mrtvý, pouze o něm snila, a využila ho ke škádlení Jojoa. Sám Betzler se do Elsy velmi zamiloval, a jelikož jí dokonce i lhal v nejdůležitější věci (o vítězi "války" o město), rozhodne se s ním, zřejmě, zůstat (...). Krásný příběh, v hlavní roli s přenádhernou a půvabnou Thomasin McKenzie (rovněž dobrou i ve filmu "Poslední noc v Soho") a s též slušnou Scarlett Johansson. Jen škoda, že byl Jojo stylizován do desetiletého dítěte, a celý příběh měl až příliš komických částí. V knize, v předloze, se mnohem více do detailů probírala láska, její síla, ničivá i zároveň velmi svůdná a vášnivá a Kde (SPOILER!) dokonce sám Jojo svlékal Else kahotky. Nic pro malé děti, jostě, ale válka by se též neměla předkládat až tak moc humorným stylem, i když není na škodu se trochu pobavit. 85 procent, ve svém žánru "extra třída", obecně tomu chybí ony zmíněné části. Doporučuji!

Zaklínač - Touhy v láhvi (2019) (epizoda)

5.díl. Geralt se po dlouhé době opět setkává se svým bartem Marigoldem, a to ve chvíli, kdy zrovna hledá způsob, jak by mohl konečně usnout a netrápit se přitom svými vlastními obavami ohledně Ciri - tedy lovem Džinů v rybníce a jejich následným třem přáním, jež by mu vyplnili. Místo, aby ale přijal svého kamaráda "s otevřenou náručí", ho ignoruje a hledí si svého. Z tohoto důvodu se snaží Marigold upoutat na sebe jeho pozornost výtržnostmi - při vyslovení dvou ze tří přání utrpí těžká magická zranění, jež ho můžou i zabít. V tomto případě má náhle velmi starostlivý Zaklínač štěstí v neštěstí. V blízkém městě se nachází čaroděj, jenž by mu mohl dost možná pomoci. Jenže to ještě neví, jakému nebezpečí se může vystavit. Yenneferin příběh se totiž odehrává ve stejnou chvíli jako ten jeho. Nyní velmi krásná a mocná dívka dostává se již po povědomí Rady svými nekalými praktikami a svojí neposlušností vůči jejich řádu věcí. Jenže varování nevyslyší, a to ani od své bývalé mentorky, vůči níž je velmi chladná. I přes zatčení purkmistrem se nenechá zviklat. Naopak. Užívá si své svobody, své nabyté moci, a přicházejícího Geralta přijme velmi ochotně. Když se dozví o Džinu, chopí se naděje na získání další magie, jež by jí mohla vyplnit její jediné přání: Aby mohla opět mít dítě. Jenže i Yennefer je na pradávnou sílu krátká - a pouze Geralt je schopen ji se svojí kontrolou nad Džinem zachránit. Tak se i stane, a mezi oběma hrdiny se nakrátko zažehne vášnivé pouto. Marigold může pouze nevěřícně koukat a přemýšlet nad další písní. Ciri se dostává do potíží - její přítel z dětství umírá, a jeho podobu si bere lstivý Dublér - dvojník. Když k ní přijde, nepozná rozdíl. A proto se mu, nevědomky, zcela vydává na pospas. 95 - 100 procent, velmi dobrý díl, zatím nejlepší ze všech.

Zaklínač - O hostinách, parchantech a pohřbech (2019) (epizoda)

4.díl. Po třiceti letech sloužení u nejrůznějších panovníků se Yennefer dostává do rukou královna z odlehlé (obyčejné) říše, jejíž manžel po ní žádá jediné: aby mu zplodila syna, následníka trůnu. Ona však porodí pouze dceru, a proto na ni pošle nájemného zabijáka. Dokonce i pro čarodějku, schopnou vytvořit pouhým mávnutím ruky portály (jako to zvládá Doktor Strange ve stejnojmenném filmu, pozn. autora recenze) a všemožnými zaklínadly odrazit nebezpečí, se stává jeho věrné monstrum zdrojem mnoha potíží. Na poslední chvíli se jí podaří z dosahu vraha utéci, během její nepřítomnosti však skončí mladá bohatá dívka mrtvá. A její dítě, poté, co si ho Yennefer vezme nazpět, také, navíc za cenu jejího rozsáhlého zranění. To přežije, avšak co naplat, opět jí nic nezbylo, jen smutek. Geralt se ocitne se svým bardem na zásnubách dcery královny Cintry (vše z tohoto příběhu se odehrává o dvacet let nazpět). Zde projeví v nebezpečí před hněvem své matky princezna zvláštní nadání, aby ochránila zakletého rytíře, svého milence. A Geralt se poníží, poté, co se dvůr dozví, že s dívkou spal a že je těhotná. Díky této skutečnosti se dozvídáme, kdo je otcem Ciri. Ta o mnoho let později nachází útočiště u domorodého kmene v kouzelném lese. 80 procent, trochu slabší, ale podobně dobrý díl jako ten minulý.

Zaklínač - Zrádce měsíc (2019) (epizoda)

3.díl. Gerald tentokrát čelí největší výzvě ve svém životě, když se snaží pomoci nejen dolařům protestujícím proti své chudobě, ale i samotnému králi, velmi liknavému muži, v boji vůči Strize. Ve skutečnosti se jedná o jeho (královu) vlastní dceru, kterou zplodil se svojí sestrou, čímž rozhněval jejího dalšího nápadníka, svého nynějšího "rádce" toužícího po spravedlnosti. Nebojácný Zaklínač se velmi ochotně chopí zodpovědnosti, a ač se v samotném závěru jeho výhra trochu zesměšní, nikdo mu už nemůže odepřít vděčnost. Jako jediný proměněnou dívku nezabil, naopak jí dal druhou šanci zlomením kletby. Yennefer se dozvídá nemilé novinky. Rada ji neuznala coby možnou kandidátku na "Očarování", tedy závěrečný rituál, kde se vydá do svého nového života coby plnohodnotná čarodějka. Musí se proto rozhodnout, jak velikou cenu zaplatí, aby na sebe upoutala pozornost. Po rozkolu se svým kamarádem, jenž jí zradil a potupil, se vydá za mocným spojencem její ředitelky, jenž na ní učiní mnoho úprav. Z hrbaté tvrdohlavé dívky se vyklubala půvabná, ještě odhodlanější mrcha, neváhající si na plese okamžitě přivlastnit největší trofej - krále. Ciri se vydává do temného lesa, její přítel umírá, aniž by si toho vůbec všimla. 90 procent, povedený díl, hlavně jsem se dočkal Yenefferiny proměny.

Zaklínač - Čtyři marky (2019) (epizoda)

2.díl. Yennefer z chudé rodiny se stane obětí otcových obchodů, když projeví své magické schopnosti a teleportuje se do sídla čarodějnic. Brzy si pro ni přijde jejich vedoucí a pro ne příliš krásnou dívku nastávají měsíce a měsíce plné marné snahy. Ty po čase vyvrcholí, když se mladé holce dostane tolik potřebného respektu a kdy její spolužačky čeká obětování. Ciri se s pomocí mladého černošského kluka dostane do tábora jejich poddaných. Aby na sebe nestahovala příliš pozornosti, trochu se zoškliví a přejmenuje. I přes vlídné přivítání však nevinnou princeznu čeká nájezd nepřátelských vojsk a další útěk. Gerald, její cíl, je zatím v nedohlednu. Sám zaklínač se stává obětí elfů, a též i velmi otravného potulného zpěváka. Z jedné šlamastyky se vyvlíkne, druhé se tak trochu odevzdá, když v mladém muzikantovi najde pochopení. 65 procent, buďto jsem díl nepochopil, nebo na něm scénáristé tolik nezapracovali.

Zaklínač - Začátek konce (2019) (epizoda)

1.díl 1.série. Gerald, Zaklínač z dálné země, přijíždí do Blavikenu odevzdat kusy zabitého monstra zdejšímu starostovi. Ten údajně toto zboží vyhledává, aby ho směnil za peníze. Od jeho dcery se však Gerald dozvídá o mnohem zajímavějším mužovi, čarodějovi, který by jeho služeb mohl využít o něco lépe. Muže ale ve věži čekají pouze problémy. Aby získal jmění, musí zabít Renfriini, mocnou krásku, potomka Démonky noci Lilith. Musí si vybrat, jestli zničí menší zlo, či se postaví většímu. Gerald nevolí ani jednu možnost a vydává se do lesa. Tam ji brzy potká, tam se od ní nechá svést a tam se také dočká první věštby. Krátce nato se opět vrací do vesnice. Zde na něj čekají ovlivnění chudáci, jež bude nucen do jednoho zabít. Na samotný závěr se dočká i Renfriini samotné. Dlouho žijící zdánlivě nesmrtelnou dívku potzká stejný osud jako její loutky. V Cintru, slábnoucím království, čeká Ciri, mladou princeznu, pohled na zánik jejího domova. Říši postupně dobývají nepřátelská barbarská horda. Při posledním večírku před závěrečnou bitvou se Ciri pomalu dozvídá o svém budoucím osudu, zatímco si ještě užívá tance. Následující den vtrhnou barbaři do hlavního města, z nějž je Ciri nucena odjet. Její matka zatím na následky prohrané bitvy umírá, ostatní, vyjma královského čaroděje a statečného rytíře, kteří chrání princeznu, si berou jed, aby nemuseli potupně umřít. Dívka nakonec zůstává sama, v náručí únosce, díky svým prvním projevům schopností však stihne utéci do lesa. Zdá se, že je Zaklínačkou, a taktéž budoucí společnicí Geralda. Před svojí smrtí se zmínila Renfriini o dívce z lesa, kam se právě Ciri vydala. mohlo se též jednat o její matku, kdo ví (...). 95procent, velmi slušný začátek seriálu.

Sandman - Série 1 (2022) (série)

1.série se sice snaží ze všech sil odvyprávět zajímavý příběh o Morfeovi, králi snů, a jeho osudech před, během a po věznění smrtelníky, avšak docela dost kulhá. Inu, Netflix dokáže vyprodukovat ledacos. nesmírně úspěšné Stranger Things, dost pozoruhodná Sabrinina děsivá dobrodružství, avšak nikdo není dokonalý, a zde se rozjela mimořádně slavná společnost dost špatným směrem. Nebudu zde pojednávat o dost zmatečném a nejistém příběhu, plném stovek odboček, jenž nedokáží tvůrci seriálu seskupit ani během dalších třech sériích (jestli je seriál někdy dostane, často končí tyto výtvory druhou řadou), nebudu zde ani popisovat nesympatického Morfea, nejen zcela bez emocí, což bych u jeho charakteru možná ještě připsal k dobru, ale celkově o absenci jakékoliv postavy, jež by mi přirostla opravdu k srdci. Ono totiž, pokud si Sandmana nezamilujete, nemáte z koho vybírat. Matthew se ukázal jen dvakrát, a konec. Johanna, jedna z velmi mála opravdu lépe vydařených postav, skončila, tuším, třetím dílem. Naprosto zbytečně zmařená šance. Korinťan mi i přese všechnu snahu nakonec utkvěl v paměti jako špatný žert na dokonalého záporáka. Dokonce by se mi možná i zalíbil, nechal se však potupně zabít, když se doslova "vybrečel" před svým pánem, čímž zkazil svoji roli. Možná bych i docela obdivoval psychopatického "Lupina", jak jsem podle "Harryho Pottera" pojmenoval druhou zápornou postavu, která skončila pátým dílem. Od něj, ostatně, úplně skončila šance na jakékoliv napravení už tak dost pomateného děje (...). Bohužel, tento seriál mne velmi zklamal. Jistě, pár dobrých scén se zde najde, dokáži je však napočítat už jen na prstech jedné ruky. Ne, a ne. Carnival Row i přes svoji druhou sérii se mi líbil ještě více, podobně to tak mám i s Cloak a Dagger. 50 procent, zklamání. Tři hvězdy dávám jen z milosti. Uvidím, jeslti dám vůbec šanci druhé sérii.

Sandman - Sen o tisíci kočkách / Kalliopé (2022) (epizoda)

11. a poslední díl 1.série. Siamská kočka vypráví svůj příběh ostatním ze svého druhu, aby se mohla společnou motlitbou pomstít svým majitelům, kteří jí utopili koťata. Příběh, v němž požádá Morfea, krále snů, o pomoc. Toť první příběh dílu. Druhá část vypráví o spisovateli, jenž neměl žádný nápad, a o jeho cestě ke stárnoucímu slavnému "kolegovi". Ten držel doma násilím Kaliopé, dceru Dia, bohyni inspirace. Mladý beznadějný tvůrce přijme jeho dar velmi nejistě, brzy ale získá na sebevědomí a po další čtyři roky ji týrá podobným způsobem jako jeho již zesnulý známý. Tou dobou se osvobozuje Kaliopénin bývalý manžel, král snů, jenž uposlechne jejího zoufalého volání a ihned za ní vyrazí. Společnými silami se jim podaří přivést nyní již populárního čteného autora na pokraj zoufalství. Poté, co dostane Bohyně svobodu, se od Sandmana dočká odpuštění, a on od ní. 65 procent, závěr také nic moc. PS: Alespoň se zde objevila Amita Suman, hrající Inej Ghafu ve mnou nedávno zhlédnutém seriálu "Světlo a stíny", ve vedlejší roli obdivovatelky zvráceného Ricka.

Sandman - Ztracená srdce (2022) (epizoda)

10. a předposlední díl 1. a doposud poslední série. Morfeus se chystá na závěrečný útok. Musí zabít Rose, aby znovu nastolil jak v bdělém, tak i ve světě Snění řád. Korinťan "uvězní" Snový vír a jejího bratra v jejich pokoji, zatímco se sám vydává, jako čestný host, do hlavní síně "Obilné konference". Zde přednese před svými věrnými krátký, ale úderný projev. Z něj ho vyruší Morfeus, jeho největší nepřítel. Následný boj trvá velmi krátce, Korinťan, největší a navíc jedna z prvních nočních můr, umírá. Sandman však nemá ani náhodou vyhráno. Rose se rozhodla ho zabít, stejně tak on ji. Nebo ne? V samotném závěru, když už dívka napáchala nemalé škody, si v zoufalosti uvědomuje, jaká budoucnost ji čeká, a jakou roli v ní bude hrát. Proto se králi Snů zcela vydává. Jenomže nastává další zvrat. Unity, její prababička, se vydává do Snění, kde se dozví o svém původním osudu. To ona měla být Vírem. A proto, před Morfeem a svojí pravnučkou, ho naplní. Rose je tedy svobodná, a Sandman konečně dosáhl svého. Jen kdyby se nedozvěděl, kdo může za "odsun" Snového víru, a kdo vůči němu chystá válku. Jeho sestra, Touha, se možná dočká trestu, Lucifera ale zastavit tak snadno nepůjde. 60 procent, zase mírný pokles. Snad poslední díl bude stát za všechny "promrhané" hodiny.