• Krátkometrážní

Návštěvníci - Hlavně nenápadně (1983) (epizoda)

V roku 1983 bol natočený televízny seriál "Návštevníci" (Die Besucher). Vznikol pod režisérskou taktovkou Jindřicha Poláka. Je zložený z pätnástich samostatných, zhruba pol hodinových epizód. Je to rodinný komediálny sci-fi seriál, ktorý bol vo svojej dobe veľmi populárny. V poradí piata epizóda nesie názov "Hlavne nenápadne". Skupina vedcov z budúcnosti sa ubytovala v hoteli, v ktorom býva aj rodina Adama Bernaua. Keďže im vyhorel dom, tak prijali toto dočasné ubytovanie. Členovia expedície sú presvedčení o tom, že už čoskoro získajú zápisky o výpočtoch tohto mladého geniálneho matematika, pre ktoré prišli. Nie je to však také jednoduché. Veci sa komplikujú a návštevníci z budúcnosti začínajú na seba pútať nechcenú pozornosť. ****

Návštěvníci - Peníze z hvězd (1983) (epizoda)

V roku 1983 bol natočený televízny seriál "Návštevníci" (Die Besucher). Vznikol pod režisérskou taktovkou Jindřicha Poláka. Je zložený z pätnástich samostatných, zhruba pol hodinových epizód. Je to rodinný komediálny sci-fi seriál, ktorý bol vo svojej dobe veľmi populárny. V poradí dvanásta epizóda nesie názov "Peniaze z hviezd". Expedícia vedcov z budúcnosti, ktorá bola vyslaná do roku 1984, aby získala informácie, čo môžu zachrániť planétu Zem pred fatálnou zrážkou s kométou v roku 2484, preberie finančné prostriedky, ktoré potrebujú pre plynulé fungovanie ich záchrannej misie. Po prevzatí zásielky zistia, že obdržali bankovky, ktorých platnosť už dávno vypršala. Kvôli tomu sú nútení odhaliť svoju pravú totožnosť pánovi Drchlíkovi. ****

Návštěvníci (1983) (seriál)

V roku 1983 bol natočený v československo francúzsko západonemecko švajčiarskej koprodukcii televízny seriál "Návštevníci" (Die Besucher). Vznikol pod režisérskou taktovkou Jindřicha Poláka. Je zložený z pätnástich samostatných, zhruba pol hodinových epizód. Je to rodinný komediálny sci-fi seriál, ktorý bol vo svojej dobe veľmi populárny a časom sa z neho stala takmer kultová záležitosť. Z roku 2484 je vyslaná naspäť do minulosti, konkrétne do roku 1984, štvorčlenná skupina vedcov, ktorá má za úlohu získať poznatky a zápisky o výpočtoch geniálneho matematika Adama Bernaua, ktorý žil koncom dvadsiateho storočia. Tieto informácie by dokázali odvrátiť prírodnú katastrofu, ktorá hrozí obyvateľom Zeme v roku 2484. Centrálny mozog ľudstva (CML) totiž vydal varovanie pred zničujúcou zrážkou s kométou. Osud Zeme je priamo závislý od úspechu expedície. ****

Zkázonosná kometa (1984)

Mám rád staré americké béčkové filmy z osemdesiatych rokov minulého storočia. Predovšetkým horrorové a sci-fi snímky si viem fakt vychutnať. Preto som sa potešil, keď som natrafil na titul "Zkázonostná kometa" (Night of the Comet), ktorý bol vyprodukovaný v roku 1984. Režíroval ho Thom Eberhardt. Totálne ma naň navnadil aj jeho pracovný názov "Teenage Mutant Horror Comet Zombies". Znelo mi to ako názov piesne od Roba Zombieho. Hovorím si, že to bude parádna sci-fi horrorová retro jazda. Návrat do zlatej éry amerických video horrorov. Zostal som však sklamaný. Bola to zmes postapokalyptického sci-fi a komédie s malou dávkou zombie horroru. Tento koktail by mi nijako zvlásť nevadil, ale bohužiaľ celkové spracovanie malo dosť závažné nedostatky. Príšerne som sa pri tom nudil. *

Chapadla (1977)

Mám rád animal horrory. Rád pozerám na filmy, kde na ľudí útočia krvylačné zvieratá. V poslednom čase sa tento špecifický horrorový subžáner zvrhol do brakových nepodarkov. Otrasné digitálne animácie, hlúpe scenáre a nízky rozpočet. No i takéto snímky si občas pozriem. Omnoho radšej však mám staré klasiky. Naposledy som si pustil titul "Chápadlá" (Tentacoli) z taliansko-americkej produkcie. V roku 1977 ho natočil egyptský režisér Ovidio G. Assonitis. V neveľkom prímorskom meste v slnečnej Kalifornii sa začínajú strácať ľudia. Nachádzajú sa len ich zohavené pozostatky. Časom vyjde najavo, že sa stali obeťami prehistorickej chobotnice. Je očividné, že tento snímok sa chcel zviesť na vlne popularity Spielbergovho horroru "Čeľuste" (Jaws), ktorý bol natočený o dva roky skôr. Moc sa to však nepodarilo. **

Scanner: Policajt (1994)

Upozornenie: Dávajte si pozor na to, aby ste si tento americký béčkový horror z roku 1994 (Scanner Cop) nezmýlili s kultovým snímkom "Scanners", ktorý v roku 1981 natočil jedinečný kanadský režisér David Cronenberg. Je tam síce cítiť očividná dejová podobnosť a inšpirácia pôvodnou originálnou Cronenbergovou scanners trilógiou, ale v podstate sa jedná o samostatný video titul. To len tak na upresnenie. Inak nemôžem povedať, že by to bolo úplne zúfalstvo, ktoré sa len bezducho priživuje na úspechu kvalitnejšieho, známejšieho predchodcu. Skôr by som skonštatoval, že v rámci horrorovej produkcie z deväťdesiatych rokov minulého storočia je to taký ten uspokojivý priemer, ktorý neohúri, ale ani neurazí žiadneho horrorového nadšenca. ***

Strašidelný palác (1963)

Roger Corman - priekopník americkej filmovej horrorovej produkcie. Vincent Price - uznávaná legenda horrorových filmov. Príbeh mierne šmrncnutý Edgarom Allanom Poe a Howardom Phillipsom Lovecraftom, dvoma kultovými horrorovými spisovateľmi. Starý gothický horror o strašidelnom paláci na brehu mora. To je kombinácia, ktorej nedokáže odolať žiadny horrorový gurmán. Hmla, búrka, blesky, sychravé počasie, hroby, ponuré chodby, pokrútené stromy, pavučiny, pavúci, krysy, mutanti, bohom zabudnuté mestečko, kliatba upáleného čarodeja, návrat jeho potomka. Perfektná kamera, pôsobivé kulisy a dekorácie, zatuchnutý viktoriánsky štýl,  podmanivá hudba, dychberúca atmosféra. Absolútna gothická klasicka. "The Haunted Palace" (Strašidelný palác). Gothic horror par excellence. ****

Zahrajte mi "MISTY" (1971)

V roku 1971 bol americký herec Clint Eastwood už celosvetovo uznávanou a obdivovanou filmovou hviezdou. Mal na svojom konte nejednu výraznú úlohu. No v tomto roku sa prvý krát posadil aj na režisérsku stoličku. Debutoval ako filmový režisér. Natočil snímok "Zahrajte mi Misty" (Play Misty for Me). Stvárnil v ňom i hlavnú mužskú postavu. Zahral si rádiového disdžokeja Davea Garvera, ktorý sa zapletie so svojou oddanou poslucháčkou a fanynkou Evelyn Draperovou. Prežijú spolu krátky vášnivý vzťah. Keď sa ho však Dave bude snažiť ukončiť, narazí na temnú stranu povahy Evelyn. Tá nechce za žiadnu cenu akceptovať, že by sa mali rozísť. Začne robiť Daveovi zo života peklo. Prvý režisérsky pokus Clinta Eastwooda dopadol nad očakávanie dobre. Tento dramatický stalking thriller odštartoval jeho úspešnú režisérsku kariéru. ****

Lego DC Super hrdinové: Vesmírný souboj (2016)

Už som raz stupil do tohto hranato kockatého lego hovna, keď som sa čírou náhodou dostal ku snímku "Lego DC Super hrdinovia: Útek z Gothamu" (Lego DC Comics Superheroes: Justice League - Gotham City Breakout). Bola to infantilná, miestami značne trapná, somarina, pri ktorej sa dokážu dobre pobaviť akurát tak diváci vo veku od šesť do jedenásť rokov. Vôbec sa mi to nepáčilo. Nudil som sa, ledva som to dopozeral do konca, doslova som to pretrpel. Takže ani neviem z akého dôvodu som si pustil aj ďalšiu epizódu z tejto lego série, ktorá nesie názov "Lego DC Super hrdinovia: Vesmírny súboj" (Lego DC Comics Super Heroes: Justice League - Cosmic Clash). Žiadne prekvapenie sa nekonalo. Zapôsobilo to na mňa rovnako. Nuda, hlúposť, strata času. Na toto sa naozaj môžu s pôžitkom pozerať len usoplené decká. *

Lego DC Super hrdinové: Útěk z Gothamu (2016)

Štvrté pokračovanie americkej animovanej filmovej série "Lego DC Comics Superheroes" (Lego DC Super hrdinovia) nesie názov "Justice Leauge - Gotham City Breakout" (Liga spravodlivosti - Útek z Gothamu). Bolo vyprodukované v roku 2016. Batman odchádza s Nightwingom a Batgirl na dovolenku a mesto Gotham necháva pod ochranou Supermana, Robina, Cyborga a Wonder Woman. Túto situáciu využijú rafinovaní zločinci na čele s Jokerom, aby vyvolali v Gotham City totálny chaos. Ale ani Batmanova dovolenka nie je zrovna ideálna. Namiesto oddychu a zábavy musí zviesť boj s Deathstrokeom a Beneom, ktorí sa chystajú ovládnuť svet. Je to infantilná lego jazda plná super hrdinov, pri ktorej sa dokážu dobre pobaviť jedine tak diváci vo veku od šesť do jedenásť rokov. *