• Krátkometrážní

Šestý smysl (1999)

Americký režisér a scenárista indického pôvodu M. Night Shyamalan má svoj charakteristický rukopis. Nie je to tuctový režisér. Prvý krát ma zaujal v roku 1999 filmom "Šiesty zmysel". Je to horrorovo mysteriózny thriller o psychológovi, ktorý sa dostane do kontaktu s malým chlapcom, čo tvrdí, že dokáže vidieť mŕtvych ľudí a komunikovať s nimi. Osemročný Cole Sear a skúsený doktor Malcolm Crowe rozohrajú dychberúci príbeh, ktorý dospeje ku nečakanému rozuzleniu. Režisérsky i scenáristicky je to takmer dokonale zvládnuté. Aj Bruce Willis v úlohe doktora Colea exceloval. Avšak výkon jedenásť ročného Haleya Joela Osmenta ma dosť iritoval. Asi pôjdem proti názoru mnohých uznávaných filmových kritikov, ale mne sa to zdalo z jeho strany strohé, prehrávané a neprirodzené. Kurvil to až do takej miery, že tento inak výborný film, dokážem oceniť len tromi hviezdičkami. ***

Než jsem tě poznala (2016)

Často krát bývam pri komentovaní filmov uštipačný, ironický a že vraj aj cynický. Zopár užívateľov mi napísalo, že mnohé moje komentáre sú provokatívne a nenávistné. Bolo mi viac krát vyčítané, že som hater. Asi je to pravda alebo možno ani nie. To je jedno. Je to proste tak, že čo mám na srdci, to napíšem do komentára. No občas sa nájde tak silný snímok, že mi vyrazí dych a stratím reč. Osobne sa ma dotkne. Tak to bolo i v prípade amerického filmu "Predtým, ako som ťa spoznala" (Me Before You), ktorý v roku 2016 natočila anglická režisérka Thea Sharrock. Je to úžasné filmárske dielo, romantická dráma, ktorá sa ma bytostne dotkla. Takže si v tomto prípade odpustím svoje obvyklé silne kritické úvahy a bez zbytočných rečí dám tomuto titulu päť hviezdičiek. *****

Buffy, zabíječka upírů (1992)

Väčšina ľudí si tento titul pamätá predovšetkým vo forme televízneho seriálu, ktorý bol vyprodukovaný v priebehu rokov 1997 až 2003. Bolo natočených sedem sérií, ktoré dohromady obsahovali stoštyridsaťtri samostatných dielov. Podľa komentárov, ktoré som si tu prečítal, som zistil, že niektorí užívatelia si tento film zamieňajú so seriálom. Treba pozorne rozlišovať, o čo sa jedná. V tomto prípade ide o zhruba osemdesiatpäť minútový snímok, ktorý v roku 1992 natočila režisérka a producentka Fran Rubel Kuzui. Hlavnú úlohu v ňom stvárnila Kristy Swanson. Tento film nedosiahol nijak výrazný divácky úspech. Dnes je už takmer úplne zabudnutý. Uznávam, že televízny seriál, ktorý sa objavil o päť rokov neskôr, ma bavil omnoho viac a aj Sarah Michelle Gellar bola sympatickejšia Buffy ako Kristy Swanson. No i napriek tomu dám tejto pôvodnej filmovej verzii dve hviezdičky. **

Robocop (2014)

V priebehu rokov 1987 až 1993 bolo natočené trio filmových titulov, ktoré niesli názov "Robocop". Boli to tri béčkové snímky, druholigová akčná sci-fi séria. Videl som všetky tri diely, ale ani jeden z nich ma nijak zvlášť neoslovil. Nepáčilo sa mi spracovanie a ani pôvodná myšlienka o robotickom policajtovi. Prvé dve časti som ohodnotil dvoma hviezdičkami a trojke som dal hviezdičku iba jednu. Nedávno som zhliadol aj remake, ktorý bol vyprodukovaný v roku 2014. "Robocop" sa vrátil. Bolo do toho investovaných hodne dolárov, ktoré zaručili kvalitné herecké obsadenie a prvotriedne filmové triky. Takže v tomto smere je to viditeľný posun dopredu. Avšak dejovo ma to zaujalo len minimálne. Na jedno pozretie to bolo fajn, ale zrejme sa už ku tomuto americkému snímku nikdy viac nevrátim. ***

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

O snímku "Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol" som hodne toho počul, väčšinou to boli kladné názory a pomerne nadšené reakcie. Vraj je to výborný, zaujímavý a nevšedný filmový počin. V roku 2013 ho natočil, v multieurópskej koprodukcii, švédsky režisér Felix Herngren. Nie som zrovna priaznivec európskej produkcie, tak mi trvalo viac ako osem rokov, pokiaľ som sa odhodlal si ho pozrieť. No priznám sa, že som ho zhliadol viac menej náhodou, keď to vysielali na jednom televíznom kanály. Dokázalo ma to vtiahnuť do deja, ktorý bol hodne uletený a dokázal som to dotiahnuť až do záverečných titulkov. Bolo to absurdné, zábavné a miestami aj dosť brutálne. Ale v nijakom smere ma to ničím neprekvapilo, neohúrilo a ani nešokovalo. Malo taký ten lacný televízny look európskych kino filmov, ktorý mi proste vadí. ***

V.V.Ú.: Ukrajina (2022) (hudební videoklip) odpad!

Pane bože, čo je toto za primitívnych kreténov? Z ktorej smradľavej stoky sa vyhrabali títo burani? Hnusní, nechutní, slizkí somári, čo sa nedokážu ani poriadne zladiť, vypočítavo využili súčasnú dramatickú situáciu. Snažia sa priživiť a zviditeľniť. Tupí ožrani vybľakujú ako zmyslov zbavený o vojne na Ukrajine. Je to trápne. Jeden z týchto sprostých chujov na seba dokonca navliekol tričko so znakom nemeckého Bundeswehru. Blbec! Najradšej by som ich vytrieskal po tých ich umastených, nevymáchaných papuliach. Žiadny normálny človek nemôže schvaľovať ozbrojený konflikt, každá vojna je zlo, ktorá plodí utrpenie. No forma, ktorú si zvolili títo akože punkáči je nedôstojná, nepatričná, detinská, doslova debilná. Avšak čo iné sa dá čakať od zhulených, prechlastaných debilov. Sú to kokoti a tento ich úbohý protest song, ktorý tak bohovsky narýchlo splieskali je kokotina, kokotina, kokotina! Je to odpad!

Gothika (2003)

"Gothika" je americký snímok, ktorý v roku 2003 natočil francúzsky režisér Mathieu Kassovitz podľa scenára venezuelského scenáristu Sebastiana Gutierreza. Tento titul sa chce tváriť ako záhadný mysteriózny thriller s horrorovými prvkami. Nič nie je tak ako to vyzerá a všetko je to plné nečakaných prevratov. Z týchto slov, čo som napísal, by mohol niekto nadobudnúť dojem, že sa jedná o filmársky vymakané, dejovo prepracované dielo. Ja som z toho však mal pocit, že je to len zbytočne prekombinovaný, do značnej miery zmätený, pózersky pseudo psychlogický myšmaš. Nebavilo ma to, nezaujalo ma to. Na jedno pozretie by to však aj bolo celkom fajn, keby tam hlavnú úlohu nestvárnila nemožná, nesympatická Halle Berryová. Táto ženská pobrala velice málo hereckého talentu. Nemá na to, aby utiahla takýto typ filmu. **

Toulavé kočky (1991) (TV film)

Jeden z mojich obľúbených užívateľov (darkrobyk) napísal o tomto filme niečo v tom zmysle, že určite uspokojí milovníkov mačiek a priaznivcov horrorového filmového žánru zakladajúceho si na americkej kinematografii z osemdesiatych rokov minulého storočia. To je presne môj prípad. Mám rád kočky a aj americké snímky zo zlatej horrorovej éry osemdesiatych rokov. Takže som po titule "Túlavé kočky" (Strays), ktorý v roku 1991 natočil režisér John McPherson, ihned skočil ako mačka po myši. Po jeho zhliadnutí musím uznať, že to vskutku malo ten jedinečný, neodolateľný feeling a look klasických osemdesiatkových USA horrorov a že tajomný démonický kocúr bol fakt dosť desivý. Samozrejme, že tiež oceňujem filmársku prácu s kočkami, ktorá bola iste náročná a vyžadovala hodne trpezlivosti. ***

Randall a Hopkirk (2000) (seriál)

V priebehu rokov 1969 až 1970 bol spoločnosťou ITC Entertainment vyprodukovaný anglický televízny seriál "Randall a Hopkirk" (Randall and Hopkirk - Deceased). Premiéru mal na obrazovkách britskej televíznej siete ITV (Channel 3). Bolo natočených dvadsať šesť častí. Stala sa z toho skoro až kultová klasika. V roku 2000 niekoho ambiciózneho napadlo, že natočí remake tohto seriálu. Bolo vyprodukovaných trinásť častí. Oproti pôvodnému titulu je to technicky na vyššej trikovej úrovni. A tým končia veškeré pozitíva, ktoré môžem o novej, zmodernizovanej verzii napísať. Inak je to absolútny prepadák, ktorý so svojim predchodcom môže len veľmi ťažko súperiť. Je to nudné, je to bez humoru, nadhľadu. Má to veľmi biednu atmosféru a úplne žiadnu charizmu. Absolútne zbytočná záležitosť. *

Randall a Hopkirk - Vendeta za mrtvého muže (1970) (epizoda)

V priebehu rokov 1969 až 1970 bol vyprodukovaný anglický televízny seriál "Randall a Hopkirk". Bolo natočených dvadsať šesť častí. Seriál je zameraný na kriminálne príbehy, ktoré vyšetrujú súkromní detektívovia Jeff Randall a Marty Hopkirk. Originálny nápad je v tom, že Hopkirk je duch, s ktorým dokáže komunikovať len jeho kolega Randall. Dvadsiata štvrtá epizóda (v Česko-Slovensku uvedená ako diel číslo sedemnásť) nesie názov "Vendeta za mŕtveho muža" (Vendetta for a Dead Man). Režíroval ju Cyril Frankel. Premiéru mala dvadsiateho siedmeho februára roku 1970 na obrazovkách britskej televíznej siete ITV. Psychicky narušenému kriminálnikovi Ericovi Jansenovi sa podarí újsť z nápravného ústavu, kde strávil rok svojho života. Ocitol sa tam vďaka práci súkromného detektíva Martyho Hopkirka. Chce sa mu za to pomstiť. Keď však zistí, že už je mŕtvy, tak sa rozhodne, že svoju pomstu nasmeruje na jeho manželku, vdovu Jeannie Hopkirkovú. ****