• Krátkometrážní

The Prodigy - Poison (1995) (hudební videoklip)

Pieseň "Poison" je v poradí ôsma skladba z druhého štúdiového albumu anglickej elektro new rave industrial skupiny The Prodigy. Album nesie názov "Music for the Jilted Generation". Vyšiel v júli roku 1994 pod značkou vydavateľstva XL Recordings. Ku songu "Poison" bol vyprodukovaný oficiálny videoklip, ktorý má na svedomí Walter Stern. Tento režisér sa podieľal na viacerých klipoch pre túto originálnu hudobnú formáciu. Niektoré z nich sa fakt podarili, niektoré sa mi zdali priemerne trojhviezdičkové, no a tomuto klipu ku titulu "Poison" viac ako dve hviezdičky nedám. Táto nechutná feťácka exhibícia ma nedokázala absolútne ničím osloviť. Multikultúrne rasovo pestré quarteto zdrogovaných mladíkov sa v nejakej vlhkej, slizkej pivnici váľa v hnuse, špine a vrieska niečo o jede. **

The Prodigy - Voodoo People (1994) (hudební videoklip)

Pieseň "Voodoo People" je v poradí piata skladba z druhého štúdiového albumu anglickej elektro new rave industrial skupiny The Prodigy. Album nesie názov "Music for the Jilted Generation". Vyšiel v júli roku 1994 pod značkou vydavateľstva XL Recordings. Ku songu "Voodoo People" bol vyprodukovaný oficiálny videoklip, ktorý má na svedomí Walter Stern. Tento režisér sa podieľal na viacerých klipoch pre túto originálnu hudobnú formáciu. Toto bola ich prvá spolupráca, ktorá dala základ pre ich ďalšiu vzájomnú kooperáciu. No už na prvýkrát sa im podarilo natočiť značne bizarný klip, ktorý fanúšikov kapely zaujal a oslovil a poniektorých náhodných divákov zrejme aj šokoval a vystrašil. Je z neho cítiť nepríjemnú, mrazivú auru čiernej mágie a náboženského kultu voodoo. ****

The Prodigy - Breathe (1996) (hudební videoklip)

Pieseň "Breathe" je v poradí druhá skladba z tretieho štúdiového albumu anglickej elektro new rave industrial hudobnej skupiny Prodigy. Album nesie názov "The Fat of the Land". Vyšiel tridsiateho júna roku 1997 pod značkou vydavateľstva XL Recordings. Ku songu "Breathe" bol vyprodukovaný oficiálny videoklip, ktorý natočil režisér Walter Stern. Niektorí tunajší recenzenti ho vynášajú do nebies. Odoznel tu aj názor, že sa jedná o jeden z najlepších klipov všetkých čias. Vraj je to úžasný, kultový, šokujúci výtvor. Iní zasa napísali, že je to len sračka pre zhulených puberťákov. Ja to vidím niekde tak uprostred. Vymiká sa to zabehnutým šablónam, nie je to všedný kúsok, avšak nikdy ma to nijak nefascinovalo ani nijak zvlášť nezaujalo. Tri hviezdičky tomu musia stačiť. ***

The Prodigy - Firestarter (1996) (hudební videoklip)

Pieseň "Firestarter" je v poradí ôsma skladba z tretieho štúdiového albumu anglickej elektro new rave industrial hudobnej skupiny The Prodigy. Album nesie názov "The Fat of the Land". Vyšiel tridsiateho júna roku 1997 pod značkou vydavateľstva XL Recordings. Ku songu "Firestarter" bol vyprodukovaný oficiálny videoklip, ktorý natočil režisér Walter Stern. Pre mňa je tento titul najvýraznejším počinom tejto svojráznej hudobnej formácie. Keď niekto spomenie The Prodigy, tak sa mi automaticky vybaví videoklip ku skladbe "Firestarter". Sfetovaný spevák Keith Charles Flint v bláznivej american mikine, s maximálne bizarným účesom a jeho bad trip techno tanečné kreácie v tuneloch londýnskeho metra. Na to sa nedá zabudnúť. I'm a firestarter, twisted firestarter... starter... starter... starter... ****

Guns N' Roses: Welcome to the Jungle (1987) (hudební videoklip)

Pieseň "Welcome to the Jungle" je úvodná, v poradí prvá skladba z prvého, debutového štúdiového albumu americkej hard rockovej hudobnej skupiny Guns´n´Roses. Album nesie názov "Appetite for Destruction". Vyšiel dvadsiateho prvého júla roku 1987 pod značkou vydavateľstva Geffen Records. Ku songu "Welcome to the Jungle" bol vyprodukovaný oficiálny videoklip zložený prevažne z pódiových záberov na členov kapely. Natočil ho skúsený klipový režisér Nigel Dick. Ich vtedajší manažér Alan Niven tvrdil, že videoklip čerpá niektoré nápady z filmov "Polnočný kovboj", "Muž, ktorý spadol na Zem" a "Mechanický pomaranč". Skladba "Welcome to the Jungle" je jedným z najväčších a najznámejších hitov skupiny Guns´n´Roses. ****

Guns N' Roses: Paradise City (1988) (hudební videoklip)

Pieseň "Paradise City" je v poradí šiesta skladba z prvého, debutového štúdiového albumu americkej hard rockovej hudobnej skupiny Guns´n´Roses. Album nesie názov "Appetite for Destruction". Vyšiel dvadsiateho prvého júla roku 1987 pod značkou vydavateľstva Geffen Records. Ku songu "Paradise City" bol vyprodukovaný oficiálny videoklip, ktorý natočil skúsený režisér Nigel Dick. Videoklip zachytáva prípravu na koncert, zvukovú skúšku, zábery zo zákulisia a veľkolepú pódiovú show pred nadšeným mnoho tisícovým publikom. Kapela Guns´n´Roses sa v ňom predstavila v zostave: Axl Rose - spev, Slash - sólová gitara, Izzy Stradlin - rytmická gitara, Duff McKagan - basová gitara, Steven Adler - bicie nástroje. Boli vtedy mladí, draví a plní energie. Päťhviezčikové pištole a ruže! *****

Fantom opery (1989)

Francúzsky spisovateľ Gaston Lerouxe napísal v roku 1910 román "Le Fantôme de l´Opéra". Romanticko strašidelný príbeh o mladej ambicióznej speváčke, ktorú začne prenasledovať psychicky narušený fantóm parížskej opery, som už dvakrát prečítal. A videl som aj niekoľko jeho filmových spracovaní. Obzvlášť na mňa zapôsobila adaptácia z roku 1998 (Il fantasma dell´opera), ktorú natočil môj obľúbený taliansky režisér maestro Dario Argento. Príjemne ma však prekvapil aj americký snímok "Fantóm opery" (The Phantom of the Opera), ktorý vznikol v roku 1989, pod režisérskou taktovkou Dwighta H. Littlea. Malo to solídnu horrorovú atmosféru. Titulnej úlohy sa veľmi presvedčivým spôsobom zhostil herec Robert Englund. Freddy Krueger síce zostane asi navždy vrcholom jeho hereckej kariéry, ale musím uznať, že aj ako fantóm opery bol vynikajúci. ***

Scary Movie 4 (2006)

Paródia je žartovná, komická, výsmešná obmena, napodobenina vážneho umeleckého diela. Túto definíciu zo slovníka cudzích slov "Scary Movie 4" spĺňa do posledného písmena. Preto jej aj prideľujem aspoň tú jednu malú hviezdičku. Splnila zadanie. Je to filmová paródia. Lenže pre mňa, ako obdivovateľa horrorových filmov, je celá táto séria skoro až urážajúca záležitosť. Nedokážem sa baviť pri primitívnom zosmiešňovaní, dehonestovaní kultových scén, ktoré pokladám za klasiku horrorového filmového žánru. Verím však, že pre ojebákovaných puberťákov, s ktorými lomcujú nevybité sexuálne pudy, je to parádna zábava. Doprajem im to, nech sa pri tom dobre odbavia, ja však na to viac pozerať veru nebudem. Je to úbohé. Je to trápne. *

Hněv a čest (1992)

Nie je to tak dávno, čo sa americká drsňáčka Cynthia Rothrocková konečne prekopala do mojej desiatky najobľúbenejších herečiek. V poslednej dobe som si totiž zvykol spestriť svoju pravidelnú konzumáciu filmov nejakým tým starým titulom, v ktorom stvárnila hlavnú úlohu táto neohrozená, neporaziteľná karate tigrica. Mám proste slabosť pre tie jej nízkorozpočtové, lacné, akčné snímky. Teraz som znova zalovil vo svojom súkromnom video archíve a vytiahol z neho snímok "Hnev a česť" (Rage and Honor). V roku 1992 ho natočil režisér Terence H. Winkless. Cynthia Rothrocková sa v ňom objavila so svojim zohratým hereckým partnerom Richardom Nortonom. Predviedli klasickú béčkovú akčnú jazdu, ktorá frčala na VHS v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Dostal som presne to, čo som očakával. Takže som spokojný. **

Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1912)

Škótsky spisovateľ Robert Louise Stevenson napísal v roku 1886 novelu "Doktor Jakyll a pán Hyde" (Dr. Jakyll and Mr. Hyde). Je to dramatický psycho schizofrenický krimi príbeh, ktorý sa dnes už stal absolútne kultovou klasikou v horrorovom žánry. Dočkal sa mnohých filmových spracovaní. Jednou z prvých filmových adaptácií tejto literárnej predlohy je americký čiernobiely krátkometrážny snímok z roku 1912, ktorý režíroval Lucius Henderson. Vznikol v dobe počiatkov kreatívnej kinematografie. No i napriek tomu musím uznať, že dokáže osloviť aj súčastných filmových gurmánov, predovšetkým tých, ktorí majú slabosť a nadšenie pre horrorovú tvorbu. I po stodesiatich rokoch od svojho vzniku je to titul, ktorý by si mal pozrieť každý seriózny horrorový nadšenec. ***