• Krátkometrážní

Poklady z garáží (2013) (pořad)

Americká televízna reality relácia "Zlato z garáže" (Garage Gold) je hodne primitívny formát, ale napriek tomu som si to už neraz nechal pri surfovaní programami zapnuté. Mierne znudene som pozeral, čo Kraig Bentle, šéf sťahovacie firmy Garage Brothers, a jeho dvaja svojský zamestnanci (Tony a Captain Ron) nájdu pri vypratávaní nejakej bordelom preplnenej garáže. Či bude mať niečo z hromady starých somarín nejakú cenu, ktorá im vykompenzuje náklady za prácu alebo či prípadne budú mať aspoň nejaký zisk. Ide totižto o to, že pracujú bez nároku na mzdu, akurát že všetko čo v zapratanej garáži nájdu si môžu nechať a následne speňažiť. Ak si nie sú cenou niektorého kúsku istí, tak im poradí a dodá informácie internetový odborník Mike Gleisinger. Vo väčšine prípadov sa im podarí zarobiť nejaký ten dolár. Ako som už v úvode napísal, je to kravina, ale občas sa na to dá pozrieť. **

M*A*S*H - Generálův osobní lékař (1977) (epizoda)

Dvadsiata prvá epizóda z piatej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ nesie názov „The General´s Practitioner“ (Generálov osobný lekár). Doktor Benjamin Franklin Hawkeye Pierce má príležitosť konečne vypadnúť z prvej línie, rysuje sa mu možnosť, že opustí mobilnú armádnu nemocnicu MASH 4077. Dostane ponuku, aby robil osobného lekára americkému generálovi, ktorý pôsobí v Tokiu. Po dôkladnom zvážení však túto lákavú alternatívu odmietne. Uvedomí si, že jeho chirurgické schopnosti sú užitočnejšie v poľnej nemocnici, kde môže zachraňovať životy ťažko zranených vojakov. Desiatník Walter Radar O´Reilly sa stane na krátky čas zodpovedným otcom malého kórejského dieťaťa. ****

M*A*S*H - Sestry (1976) (epizoda)

Šiesta epizóda z piatej série amerického komediálneho televízneho seriálu „M.A.S.H.“ nesie názov „The Nurses“ (Sestry). Vrchná sestra major Margaret Houlihanová má dlhodobý problém so svojou podriadenou, zdravotnou sestrou Bakerovou. Ich konflikt vyvrcholí hádkou. Major Houlihanová uloží sestre Bakerovej zákaz vychádzania zo svojho stanu. Lenže tá práve očakáva návštevu svojho manžela. Doktori kapitán B. J. Hunnicutt a kapitán Benjamin Franklin Hawkeye Pierce sa jej pokúsia pomôcť. Margaret Houlihanová si nakoniec vstúpi do svedomia a prehodnotí svoj vzťah ku zdravotným sestrám, ktoré pracujú pod jej vedením. Rozhodne sa, že bude menej prísna a viacej prívetivejšia. ****

Bitva o Planetu opic (1973)

Snímok "Planéta opíc" (Planet of the Apes), ktorý v roku 1968 natočil režisér Franklin J. Schaffner, je kultový sci-fi film. Dal som mu plné hodnotenie. O dva roky neskôr bolo vyprodukované celkom podarené pokračovanie "Do vnútra planéty opíc". Ocenil som ho troma hviezdičkami. Tretia časť "Útek z planéty opíc" z roku 1971 ma sklamala, takže dostala odo mňa len dve hviezdy. Štvrtému pokračovaniu s názvom "Dobytie planéty opíc", ktoré malo premiéru v roku 1972, som pridelil dve slabé hviezdičky. Piata časť bola natočená v roku 1973 pod názvom "Bitka o Planétu opíc". Celá táto séria išla pomaly dolu vodou. Klesajúca krivka kvality sa mi pri tomto piatom pokračovaní len potvrdila. Absolútne nič tam nefunguje. Celé zle. Viac ako jednu maličkú hviezdičku si to nezaslúži. *

Český slavík 21 (2021) (pořad)

Karel Janeček, majiteľ a organizátor ankety "Český slavík 21", sa počas živého televízneho prenosu ľuďom prihovoril týmito rozumnými a odvážnymi slovami: "Dámy a pánové, bohužel, dnešní doba není o sjednocení, není jednotná. Jsme rozdělení. Je to obrovský problém. Nesmíme se nechat dále rozdělovat. Zkusme nepodléhat strachu, zkusme být odvážní. Ano, jsme tady dočasně; ano, můžeme umřít. Ale nesmíme se bát. Pokud se budeme bát, naše životy budou horší, naše životy budou špatné. Udělejme vše pro to, aby se naše děti mohly smát, abychom byli sjednocení. Nesmíme už nikdy udělat to, že jim zavřeme školy, že jim upřeme právo na vzdělání. Nesmíme ničit jejich sociální vazby. A prosím, nepodléhejme manipulacím a hrozným nátlakům. Nesmíme podlehnout tomu hroznému tlaku na očkování našich dětí proti nemoci, která je nijak neohrožuje. Nesmíme kvůli našim strachům připustit to, abychom hazardovali s imunitou našich dětí, abychom hazardovali s jejich zdravím. Budoucnost našich dětí musí být naší absolutní, a tou největší prioritou.“

Ricky Martin - Livin' La Vida Loca (1999) (hudební videoklip)

Pieseň "Livin´la Vida Loca" je úvodná, v poradí prvá skladba z piateho štúdiového albumu portorikánskeho speváka Rickyho Martina. Album vyšiel jedenásteho mája roku 1999 pod značkou vydavateľstva Columbia Records. Album nesie spevákove meno - "Ricky Martin". Song "Livin´la Vida Loca" je najväčším, najznámejším hitom tohto dance-pop-latino speváka. Salsa-rock fusion! Skúsený americký režisér Wayne Isham natočil ku tejto energickej piesni oficiálny videoklip, ktorého dej sa odohráva v Los Angeles. Premiéru mal dvadsiateho piateho marca roku 1999 na obrazovkách hudobnej televízie MTV. V profesionálne spracovanom klipe, ktorý údajne stál pol milióna amerických dolárov, sa objavila aj chorvátska top modelka Nina Morič. ****

Akta X - Jak duch ukradl Vánoce (1998) (epizoda)

V roku 1993 sa začal vysielať americký mysteriózny televízny seriál "Akty X" (The X-Files). Počas deviatich rokov bolo vyprodukovaných deväť sérií, ktoré spolu obsahujú dvestodva častí. Šiesta epizóda zo šiestej série nesie názov "Ako duchovia ukradli Vianoce" (How the Ghosts Stole Christmas). Televíznu premiéru mala trinásteho decembra roku 1998. Štedrý večer strávia agenti Fox Mulder a Diana Scullyová v štáte Maryland v starom opustenom dome, kde si v roku 1917 vzali život dvaja mladí milenci. V následujúcich rokoch tam došlo ku ďalším sebevraždám. Veľká gotická vila, uprostred noci, počas silnej búrky, hromy, blesky. Parádna starosvetská horrorová atmosféra. Odľahčená komorná psycho duchárska epizóda je vianočný darček pre verných fanúšikov seriálu "Akty X". *****

Akta X - Hnízdo (1993) (epizoda)

V roku 1993 sa začal vysielať americký mysteriózny televízny seriál "Akty X" (The X-Files). Počas deviatich rokov bolo vyprodukovaných deväť sérií, ktoré spolu obsahujú dvestodva častí. Tretia epizóda z prvej série nesie názov "Hniezdo" (Squeeze). Televíznu premiéru mala dvadsiateho štvrtého septembra roku 1993. Agent Fox Mulder a agentka Dana Scullyová vyšetrujú v meste Baltimore v štáte Maryland brutálnu vraždu bohatého podnikateľa George Ushera. Je neobvyklá tým, že vrah mu vybral a odniesol jeho pečeň. Počas vyšetrovania zistia, že rovnaké vraždy, pri ktorých bola obetiam vyjmutá pečeň, sa stali aj v rokoch 1903, 1933 a 1963. Nadobudnú podozrenie, že ich má na svedomí ten istý páchateľ. Neznáma forma života, nebezpečná bytosť, ktorá ku svojmu dlhovekému prežitiu potrebuje raz za tridsať rokov skonzumovať ľudskú pečeň. *****

Akta X - Film (1998)

"Akty X" (The X-Files) je americký sci-fi mysteriózny seriál, ktorého prvá, úvodná, pilotná epizóda mala premiéru desiateho septembra roku 1993. Vďaka obrovskému diváckemu úspechu bolo vyprodukovaných mnoho ďalších serií. Stal sa z toho doslova fenomém. V roku 1998 sa na plátnach kín objavil aj prvý celovečerný snímok "Akty X - Film". Agenti FBI Fox Mulder a Dana Scullyová sa v ňom pokúsili objasniť pôvod geneticky upraveného mimozemského vírusu. Snímok režíroval Rob Bowman, ktorý odviedol vysoko profesionálnu prácu. Rozpočet bol štedrý, scenár kvalitný, filmové triky prvotriedne a David Duchovny a Gillian Andersonová herecky excelovali. Bol to kino hit, ktorý potešil všetkých fanúšikov tohto originálneho, kultového televízneho seriálu. Výborný sci-fi thriller. ****

RozpoR - Potrebujeme makať na sebe (2013) (hudební videoklip) odpad!

Hudobná skupina Rozpor sa verejne stotožňuje s násilím na inak zmýšľajúcich ľuďoch, vo svojich piesňach otvorene vyzýva k nenávisti voči tým, ktorí nesúhlasia s extrémistickými ideami, ktoré títo agresívni ľavicoví fanatici prezentujú. Na ich koncertoch a vo videoklipoch sa pravidelne objavuje zástava hnutia Antifa, ktorá je symbolom globálnej teroristickej organizácie. Samozrejme, že je i v klipe ku ich skladbe "Potrebujeme makať na sebe", ktorý bol natočený v roku 2013. Je to taká amatérsky spracovaná agitka ku militantnému feminizmu. Žena, ktorá sa cíti byť frustrovaná, nedocenená či ukrivdená, nech sa chopí samopalu a pozabíja všetkých, čo viní za svoje komplexy. Totálne úbohá primitivita. Vôbec ma to však neprekvapilo, pretože táto banda asociálnych sociopatov dokáže všetko riešiť jedine násilím. Ku kapele Rozpor cítim silný odpor. Sú to násilníci, sú to zločinci, sú to psychopati, je to odpad!