• Krátkometrážní

Pátek třináctého 4 (1984)

Vo štvrtom diely vyvražďovacej americkej filmovej série "Piatok trinásteho" sa prvý krát objavuje postava Tommyho Jarvisa. Tu ešte len ako malý chlapec. V nasledujúcich dvoch pokračovaniach čelil Jasonovi už ako dospelý muž. Snímok "The Friday the 13th: The Final Chapter" ("Piatok trinásteho 4") je plný predmanželského sexu, krvi, surového násilia a vrážd. V tomto filme zomrelo násilnou smrťou šesť mužov a sedem žien, dovedna trinásť ľudí. Je to masaker, ktorý určite ocenia všetci milovníci old schoolových horrorov. Jason Voorhees je Slasher King! ****

Petr Kotvald a Stanislav Hložek: Holky z naší školky (1982) (hudební videoklip)

Pieseň "Holky z naší školky" bola najväčším a najznámejším hitom českého chlapčenského speváckeho dua Petr Kotvald a Stanislav Hložek. Autorom textu je Pavel Žák. Hudbu zložil Karel Vágner. Skladbu nahrali, naspievali a zaranžovali v roku 1980. Hneď sa z toho v socialistickom Československu stal veľký rádiový hit. V roku 1982 bol ku tejto populárnej odrhovačke natočený oficiálny videoklip v štýle infantilného new wave disco popu. **

Paralelní svět (2007) (TV film)

Už keď som v úvodných titulkoch zbadal meno Lou Diamond Phillips bolo mi jasné, že ma čaká nízkoropočtový, béčkový film. Tento herec sa totiž objavuje len v takýchto snímkoch. Presne tak to bolo i v tomto prípade. Kanadský televízny film z roku 2007 "Hrozba z nebies" je mizerne natočený sci-fi thriller o cestovaní v čase a o časo-priestorovej teleportácii. Scénar je prihlúply, herci slabí, filmové triky a špeciálne efekty lacné, réžia úbohá. Nič som od toho nečakal a i tak som bol sklamaný. *

Totální nasazení: Činčila (2005) (hudební videoklip)

Pieseň "Činčila" je v poradí štvrtou skladbou zo šiesteho štúdiového albumu českej punk rockovej hudobnej skupiny Totální nasazení. Album nesie názov "Když mrvy na šichtu táhnou". Vyšiel v apríly roku 2005. Ku svižnému a zábavnému songu "Činčila" bol natočený oficiálny video klip, v ktorom sa objavili nenápadné parafrázy na klipy anglickej kapely Madness. Celkom ma to pobavilo. Pohodový ska punk a vtipný video klip. https://www.youtube.com/watch?v=x9r8Vfz16N4 ***

Cukor (1982) (TV film)

Tento tragický príbeh sa odohral na jar roku 1945 po oslobodení južného Gemera. Keď ešte mier nepriniesol vojnou utrápenému ľudu svoju sladkosť. Boli to zlé, nepokojné, nebezpečné a smutné časy. I obyčajná hrsť cukru mala cenu zlata. Veľmi ťažko sa vtedy na Slovensku žilo. Televízny snímok "Cukor" natočil v roku 1982 režisér Stanislav Párnický podľa rovnomennej literárnej predlohy, ktorú napísal slovenský spisovateľ a dramatik Karol Horák. ***

Pátek třináctého 3 (1982)

"Piatok trinásteho" je moja suveréjne najobľúbenejšia slasher horrorová séria. Nemŕtvy zabiják Jason Voorhees a jeho brutálne vražedné vyčínanie pri jazere Crystal Lake. Tretia časť ("Friday the 13th Part III") je podarenou súčasťou tejto kultovej americkej vyvražďovacej kolekcie. Výrazná a významná je najmä tým, že si tu Jason prvý krát nasadí starú hokejovú brankársku masku. Doplnok, ktorý sa stal neodmysliteľnou súčasťou jeho image. Mimochodom, v tomto diely Jason zabije dvanásť ľudí. ****

Kdo to ví? (2016) (pořad) odpad!

Pred nejakým časom televízia Markíza vyprodukovala ďalšiu nepozerateľnú, nehorázne trapnú a totálne nudnú reláciu - "Dobre vedieť". Dali dokopy vskutku mimoriadne nesympatickú trojicu dementov. Retardovaný Kemka, pribrzdený Jakab a akýsi slizký niktoš Sokol. Myslel som, že niet väčších úbožiakov. Až do chvíle keď som si pozrel českú verziu tejto shit show, ktorú vysiela TV Barrandov pod názvom "Kdo to ví?". Trio krpatý Suchánek, spotený Genzer a zakomplexovaný Novotný je ešte príšernejšie ako tí naši traja slovenskí kripli (Kemka, Jakab, Sokol). Odpad!

Rudý úsvit (1984)

Sovietsky Zväz trpí najväčšou neúrodou pšenice za posledných päťdesiat päť rokov. Občianske nepokoje v Poľsku vyprovokovali intervenciu vojsk varšavskej zmluvy. Počet kubánskych a nikaragujských vojakov presiahol pol miolóna. Štáty Honduras a Salvador prestali existovať. Strana zelených ovládla nemecký parlament. Požaduje stiahnutie nukleárnych zbraní z územia Európy. V Mexiku vypukla revolúcia. NATO sa rozpadlo. Spojené štáty americké zostali osamotené. Túto napätú geopolitickú situáciu využil Sovietsky Zväz na vojenskú inváziu do USA. Na Američanov udrela "Červená smršť". V USA nastal "Červený úsvit". ***

Pátek třináctého 6: Jason žije (1986)

"Friday the 13th" - Najlepšia slasher horrorová séria, čo bola kedy natočená. Jason to v šiestom diely "Piatok trinásteho 6: Jason žije" rozbieha na plný plyn. Jason Voorhees žiari silnou aurou svojej vražednej charizmy a nekompromisne likviduje každého koho stretne. Ak som dobre počítal, tak zabil šesťnásť ľudí. Jedenásť mužov a päť žien. V priemere je to každých päť minút jedna vražda. Obdivuhodné. Navyše jeho fantázia, bezcitnosť a surovosť pri vraždení je mimoriadne pestrá. Zabíja na všetky spôsoby. Bodá, seká, štvrtí, škrtí... Je to môj najobľúbenejší filmový zabiják. Slasher King! "Jason Lives: Friday the 13th Part VI" ****

Pátek třináctého 7 (1988)

"Friday the 13th Part VII: The New Blood". Sám sa tomu čudujem, ale diel s vysokým poradovým číslom sedem mám z celej tejto americkej slasher horrorovej série najradšej. Charizma Jasona Voorheesa tu dosahuje svojho vrcholu. Stáva sa z neho totálne kultová horrorová postava. Slasher King! Dej pekne plynule nadväzuje na predchádzajúcu taktiež veľmi podarenú časť ("Piatok trinásteho 6: Jason žije"). Do príbehu tento krát vstupuje pekná, traumatizovaná teenagerka Tina, ktorá má telekinetické schopnosti. Táto krehká dievčina bude rovnocenným a dôstojným súperom nemŕtvemu vraždiacemu maniakovi Jasonovi. "Piatok trinásteho 7: Nová krv" ****