• Krátkometrážní

Maďarský magazín (2009) (pořad) odpad!

Verejno-právna Slovenská Televízia by mala garantovať to, že bude vysielať program pre všetky skupiny obyvateľstva. Každý občan predsa musí platiť povinné koncesionárske poplatky. Takže aj početná maďarská menšina má svoju pravidelnú, polhodinovú, publicistickú reláciu. Jedná sa o spravodajstvo vysielané v maďarskom jazyku sprevádzané slovenskými titulkami. Ja tej ich hatlanine nerozumiem ani pol slova, takže pre mňa je to ušidrásajúci odpad!

Spojenectví rysů (2010) (TV film)

Tento dokument o rysích súrodencoch, Líze a Murovi, ktorí sú odkázaní na ľudskú pomoc, aby mohli byť opäť vypustení späť do voľnej prírody Národného parku Veľká Fatra, sa bude určite páčiť všetkým divákom, čo majú pozitívny vzťah ku našim nádherným slovenským horám, lesom a všetkým ich zvieracím obyvateľom. Dobre natočený, skoro hodinový, film vznikal vyše dvoch rokoch, počas ktorých sa z malých, roztomilých mláďat stali sebavedomé, zdravé, ostražité šelmi. ***

Noční let (2005)

Film "Nočný let" ma zaujal predovšetkým svižnou, profesionálnou réžiou Wesa Cravena. Tento skúsený horrorový borec si pri ňom tak trocha odskočil do iného žánru. Natočil napínavý, konverzačný thriller s akčným koncom, ktorý sa hodne podobá tomu z "Vreskotu". Lisa Reisertová, mladá, úspešná hotelová manažérka sa práve vracia z pohrebu svojej starej matky, keď si ku nej v lietadle, akože náhodou, prisadne modrooký, sympatický mladík, ktorý sa predstaví ako Jackson Rippner. Za neškodnou fešáckou maskou sa však skrýva nebezpečný zločinec. Pre Lisu sa tak let z Texasu do Miami stane hotovou nočnou múrou. ****

Trucky na ledě (2007) (pořad)

No, sú to výborní šoféri a dosť drsní, odvážni chlapíci títo borci, čo šoférujú svoje nablískané, vysokovýkonné "Trucky na ľade" uprostred rozľahlej, chladnej Aljašky. Ale na to, aby sa o nich natočil dokumentárny seriál, v podobe dnes tak modernej televíznej reality show, je to predsa len trocha málo. Nie som žiaden nadšený obdivovateľ veľkých ťahačov, takže preto asi nedokážem oceniť takýto druh programu. Mňa to po pár minútach začalo proste nudiť. *

Pokondr live (2011) (pořad) odpad!

Dvom prestárnutým, obtlstlým dinosaurom z obdobia Modern Talking už nestačí robiť naivne trapné cover verzie dávno zabudnutých disco hitov. Chlapci z Ťežkého Pokondra sa rozhodli, že budú spoločne moderovať svoju vlastnú late night show. Nečudoval by som sa, keby na to dostali prietor v niektorej z komerčných televízii, ale vo verejno právnej ČT by som takýto nevkusný nepodarok neočakával. Roman Ondráček a Miloš Pokorný absolutne nezvládli svoju úlohu. Na ich "Pokondr Live" sa neoplatí ani len prepínať. Je to odpad!

Film o filmu: Musíme si pomáhat (2000) (TV film)

Filmy o filmoch moc nesledujem. Len málokedy si nejaký pozrem. Pretože väčšinou je to stále to isté: rozhovor s režisérom, niečo tiež povedia aj niektorí z hercov, trocha nahliadneme do zákulisia samotného natáčania a to je spravidla tak všetko. Tak je to aj v tomto prípade. Je to vlastne iba taká dlhšia, obsiahlejšia upútavka na jeden z najlepších českých, porevolučných snímkov. ***

Den nezávislosti (1996)

Emmerichov "Deň nezávislosti" je priam ukážkovým príkladom komerčného, mainstreamového, popkornového, hollywoodskeho kinofilmu. Bohatá produkcia, štedrý rozpočet. Kvalitní herci, profesionálny štáb, skvelá kamera, triky a efekty na vysokej úrovni. Napínavý sci-fi scenár, v ktorom sa nájde miesto aj pre humor. Nezabudlo sa samozrejme ani na americký patriotizmus. V tomto prípade dokonaca sám šéf Bieleho domu nasadne do stíhačky a ide bojovať proti invázii agresívnych mimozemšťanov. Zábavný, nablískaný nezmysel, na ktorý sa výborne pozerá. Najlepšie s veľkou fľašou Coca Coly a dobre vypraženým popkornom. ***

Telecvoking (1996) (pořad)

Politická satira je pre demokratickú spoločnosť vždy potrebná, mala by mať svoj priestor. Čím je menej slobody, tým ťažšie sa robí. No a keď si uvedomím, že páni Skrúcaný, Noga, Filip, Radič a Piško ju začali robiť v období vlády despotického polomafiána Vladimíra Mečiara, tak musím uznať, že to bolo výborné. Časom to stratilo svoje kúzlo, aj zmysel a zábavná show "Telecvoking" zmizla z obrazoviek. No tie prvé epizódy neboli špatné. **

Sedem jednou ranou (1988)

"Sedem jednou ranou". XXXXXXX Len jeden raz čapil, sedem ich zabil. Čo na tom, že to boli len muchy pasúce sa na krajci chleba s lekvárom? Vychytralý krajčír Šimon využije toto drsňácke motto na to, aby ku šťastiu prišiel. Vybije si na kožený opasok sedem krížov a vyrazí so vztýčenou hlavou do sveta. Miro Noga nie je žiaden svalovec, ani krásavec, je to skôr taký celkom sympatický trkvas, ktorý do hlavnej úlohy, v tejto koprodukčnej rozprávke, dobre zapasoval. **

Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974)

Vodník je jedna z nejznámějších mysterióznych postav v českých povestiach a rozprávkach. Tiež sa zvykne označovať ako hastrman, vasrman, vodnár a podobne. Toto podivné stvorenie je známe najmä vo východnej Európe a v Nemecku. V iných kútoch sveta prakticky o ňom nepočuli. No a práve originálnou vodníckou témou je snímok "Jak utopit Dr. Mráčka" výnimočný. Nespomínam si, že by som videl ešte iný celovečerný film o vodníkoch. Navyše je to výborná komédia, pri ktorej sa vždy skvele zabávam. ****