• Krátkometrážní

Sedem jednou ranou (1988)

"Sedem jednou ranou". XXXXXXX Len jeden raz čapil, sedem ich zabil. Čo na tom, že to boli len muchy pasúce sa na krajci chleba s lekvárom? Vychytralý krajčír Šimon využije toto drsňácke motto na to, aby ku šťastiu prišiel. Vybije si na kožený opasok sedem krížov a vyrazí so vztýčenou hlavou do sveta. Miro Noga nie je žiaden svalovec, ani krásavec, je to skôr taký celkom sympatický trkvas, ktorý do hlavnej úlohy, v tejto koprodukčnej rozprávke, dobre zapasoval. **

Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (1974)

Vodník je jedna z nejznámějších mysterióznych postav v českých povestiach a rozprávkach. Tiež sa zvykne označovať ako hastrman, vasrman, vodnár a podobne. Toto podivné stvorenie je známe najmä vo východnej Európe a v Nemecku. V iných kútoch sveta prakticky o ňom nepočuli. No a práve originálnou vodníckou témou je snímok "Jak utopit Dr. Mráčka" výnimočný. Nespomínam si, že by som videl ešte iný celovečerný film o vodníkoch. Navyše je to výborná komédia, pri ktorej sa vždy skvele zabávam. ****

Pohotovost (1994) (seriál)

Filmy z nemocničného prostredia nepatria medzi tie, ktoré obľubujem. Necítim sa príjemne pri ich sledovaní. No niekoľko dielov tohto amerického seriálu som si pozrel a uznávam, že sa jedná o pomerne kvalitnú filmárčinu. Herci podávajú veľmi dobré výkony, ktorými stvárňujú charaktery svojich postáv. Dobrá je aj kamera, strih a réžia. No najviac mi v spojitosti s "Pohotovosťou" utkvelo v pamäti to, že sa v nej výrazne zviditeľnil famózny George Clooney, ktorý si tu zahral doktora Rossa. Jeho ďaľšia herecká kariera potom napredovala raketovou rýchlosťou. ***

Démoni 2 (1986)

Druhé pokračovanie "Démonov" už pre mňa nie je takým kultovým snímkom ako úvodná časť. Ale i tak sa stále jedná o vynikajúci horrorový film. Tento krát horda krvylačných démonov ohrozuje obyvateľov moderného, výškového, obytného domu. Inak v podstate všetko ostatné je hodne podobné tomu, čo už som videl v prvom filme. Strašidelná atmosféra, nečakané ľakačky, perfektné masky, gore, dobrá hudba, scenár od Daria Argenta a réžia v rukách Lamberto Bava. Je to fajn, len o trocha slabšie ako jednička. ****

Démoni (1985)

Toto je jeden z tých filmov, vďaka ktorým som prepadol kúzlu horrorového žánru. Desiví "Démoni" vyčíňajúci v priestoroch kina. Dario Argento napísal skvelý, jednoduchý scenár, ktorý bol pod vedením talianskeho režiséra Lamberto Bava výborne spracovaný. Hustá atmosféra, podarené ľakačky, hrozne hnusné masky, nechutné gore, komponovaná hudba Claudio Simonettiho a energický rockový soundtrack. Nikdy nezabudnem ako mi z toho behali zimomriavky po chrbáte. Výborný horror. *****

Blbý a blbější (1994)

Lloyd Christmas a Harry Dunne sú dvaja nerozluční priatelia, ktorým to síce moc nemyslí, ale za to vždy verne stoja pri sebe, čo im pomôže prekonať nejednu prekážku. Ktorý z nich je blbý a ktorý blbší ťažko povedať. Pravideľne si to počas filmu striedajú, popričom ma dokázali fajn pobaviť. Herci, Jim Carrey a Jeff Daniels, stvárnili týchto dvoch sympatických hlupákov perfektným spôsobom. Dobrá, americká, bláznivá komédia. ***

A.I. Umělá inteligence (2001)

Tento snímok považujem za jeden z tých slabších, pod ktorými je podpísaný Steven Spielberg. Tento pán je pevnou súčasťou v rebríčku mojich najobľúbenjších režisérov, ale film "A.I. Umelá inteligencia" určite nepatrí medzi tie diela, ktorými si získal moje uznanie. Táto sci-fi dráma sa mi zdá dosť zdĺhavá, takmer až nudná. Ani jej scenár ma moc neoslovil. No asi najviac mi vadil Haley Joel Osment v jednej z hlavných úloh. Herecký prejav tejto detskej filmovej hviezdy sa mi nikdy nepáčil. ***

Flubber (1997)

Ľahká sci-fi komédia pre nenáročné, mladého diváka. Deťom v predškolskom veku sa to asi bude páčiť. Pomotaný, roztržitý profesof Phillip Brainard a jeho prevratný vedecký objav. Inteligentné, zelené želé, ktoré je zdrojom takmer nevyčerpateľnej energie. V hlavnej úlohe sa objavil Robin Williams, ktorý má na svojom konte viacero filmov pre detského diváka. "Flubber" nepatrí zrovna k tým mimoriadne podareným, ale pozreť sa na to dá. **

Scooby-Doo 2: Nespoutané příšery (2004)

Prvú časť ešte dokážem rešpektovať ako filmársky pokus oživiť populárne animované postavičky. No netuším načo a pre koho sa točilo toto pokračovanie? Veď ani úvodný film nezaznamenal výraznejší úspech. Jednoducho sa tento projekt nepodaril. Jeho zbytočné, ešte nudnejšie, pokračovanie je preto pre mňa nepochopiteľné. Scoobyho a jeho mladých spoločníkov už viac nechcem vidieť vo filmovej podobe. Rád si niekedy primomeniem niektoré ich prípady v klasickom, animovanom seriály, ale o ďaľší kinofilm už nemám žiaden záujem. *

Dům v růžích (2002) (seriál)

"Dom v ružiach", rozľahlé, staré sídlo rodu Rimebauerovcov, navštívi vysokoškolská profesorka Joyce s tímom amatérskych parapsychológov za účelom preskúmať podivné javy, ktoré sa v ňom behom rokov stali. Ukáže sa, že to nebol zrovna najlepší nápad. Stephen King napísal zaujímavý scenár o strašidelnom dome uprostred Seattlu. No po technickej stránke je to dosť rozporuplné dielo. Chviľami výborné, atmosferické a miestami zasa až príliš lacné. Forma televízneho miniseriálu tomuto príbehu dosť uškodila. ***