• Krátkometrážní

Čarodějův učeň (1977)

V roku kedy som sa narodil, natočil český režisér Karel Zeman svoj asi najstrašideľnejší film. Celovečerný, animovaný snímok vznikol podľa literárnej predlohy Krabat od známeho nemeckého spisovateľa Otfrieda Preusslera. Príbeh o mladom tulákovi, opustenej sirote, čo sa stane "Čarodejovým učňom" v prekliatom mlyne na Čierej vode je výborná poetická, horrorová rozprávka, ktorú si vždy rád pripomeniem. Veď láska je silnejšia ako všetky kúzla, na to sa nesmie zabúdať. No predsa len sa mi viac páčia tie filmy, v ktorých pán Zeman skombinoval animácie so živými hercami. ****

Kmotr II (1974)

Al Pacino je výborný, charizmatický herec. O tom ma už viac krát presvedčil. No to aký výkon predviedol v druhej časti filmovej trilógie "Krstný otec" je niečo nevídané, famózne, dokonalé. Pod vedením perfekcionalistického režiséra Francisa Forda Coppolu dokázal stvoriť kultovú postavu svetovej kinematografie. Hlava jednej z najväčších organizovaných, zločineckých skupín v USA, Don Michael Corleone, je v jeho podaní neuveriteľne presvedčivý. Vzbudzuje rešpekt, ide z neho strach. Rovnako skvelý je aj Robert DeNiro v úlohe jeho otca Vita, zakladateľa talianskoamerickej mafiánskej dynastie Corleoneovcov. *****

Autosalón (2011) (pořad)

Šede priemerný televízny magazín o motorizme. Predstaví novinky na trhu, ukáže prototypy, otestuje nejaký ten model, trocha poradí a samozrejme bude aj súťaž o hodnotné ceny od sponzora pre verných divákov. "Autosalón" sa pravideľne vysiela na druhom programe verejnoprávnej STV, a keď naň občas pri prepínaní natrafím, tak si ho zvyknem pozrieť. Nie je to nič špeciálne, ale mne ako bežnému šoférovi a majiteľovi osobného auta to bohato stačí. **

Fany (1995)

Film "Fany" je obdivuhodným koncertom dvoch veľkých českých herečiek. Jiřina Jirásková a Jiřina Bohdalová tu perfektne, profesionálnym spôsobom, zahrali súrodeneckú dvojicu starších sestier. Jedna z nich je úspešná, slobodná, uznávaná doktorka, kdežto druhá trpí psychickou chorobou. Jej intelekt sa zastavil na úrovni desať ročného dieťata. Tieto dve rozdielne ženy musia navzájom nájsť ku sebe cestu a porozumieť si, aby mohli spoločne stráviť jeseň ich života. Vysoko melodramatická záležitosť v réžii skúseného Karla Kachyňu. ***

Imaginárium Dr. Parnasse (2009)

Tento snímok je pre filmových fanúšikov zaujímavý najmä kvôli tragickým okolnostiam, ktoré ho sprevádzali pri jeho vzniku. Predstaviteľ hlavnej úlohy, austrálsky herec Heath Ledger, zomrel ešte počas natáčania. Kežde už bola väčšina scén s jeho postavou hotová, režisér Terry Gilliam to vymyslel tak, že prizval Jude Lawa, Colina Farrella a Johnnyho Deppa, s ktorými dotočil zvyšné zábery. Šalamúnsky nápad. No výsledok na mňa vôbec nezapôsobil. Vznikol z toho akýsi rozťahaný zlepenec s podivnými lacne pôsobiacimi filmovými trikmi. Nezaujal ma ani námet. Nie je to ani rozprávka pre deti a ani fantasy pre dospelého diváka. Nudný, zbytočný film, ktorý mal radšej zostať nedotočený. Nevidí sa mi to ako dôstojná rozlúčka s talentovaným Heath Ledgerom. **

Okno do dvora (1954)

Ak by chcel niekto inscenovať film "Okno do dvora" ako divadelnú hru, tak by mu ku tomu stačilo postaviť len dve scény. Jedna s kulisami nájomného bytu fotografa J.B.Jeffriesa a druhá scéna by bola zoskupenie príbytkov susedov, ku ktorým je možné vidieť z jeho okna. Práve odtiaľ sleduje dianie okolo seba. Vážna zlomenina nohy ho na pár týždňov pripútala na invalidný vozík. Len tak z dlhej chvíle začne pozorovať ľudí, čo bývajú v tom istom dvore ako on. Je to celkom zábava, až do vtedy keď nadobudne dôvodné podozrenie, že jeden z jeho susedov je vrah, čo zabil a rozštvrtil svoju manželku. Všetko tomu nasvedčuje, ale chýbajú jasné, nevyvrátiteľné dôkazy. Výborný psychologický thriller od majstra Alfreda Hitchcocka. ****

Gorgonas (2004)

Gorgóny sú postavy z gréckej mytológie. Tri sestry, dcéry morského boha. Ich zjav bol desivý. Boli to obludy s rozškľabenou tvárou a na hlave namiesto vlasou sa im krútil prepletenec hadov. Stačil jediný pohľad na ktorú koľvek z nich a človek sa ihneď premenil na kameň. To ako túto pôvodnú predlohu spracovali argentínski filmári v krátkometrážnom, animovanom filme "Gorgonas" mi vyrazilo dych. Tiesnivá atmosféra napätia, strachu a očakávania je prítomná počas celého snímku. Za silnej podpory prefektných hudobných podkladov a pôsobivých animácii prikuje diváka k obrazovke. Dokonalé je aj adaptovanie tejto starovekej povesti do súčastného, moderného sveta. *****

Televizní noviny (1994) (pořad)

Hlavné spravodajstvo českej televízie Nova nepovažujem za seriózne, ani objektívne, ani profesionálne. Je to taký televízny bulvár plný vrážd, násilia, dopravných nehôd a nakoniec nejaký ten veselý záber na roztomilé zvieratko. Ale takto to predsa funguje takmer v každej súkromnej, komerčnej televízii. Veď oni nežijú z vydieračských koncesionárskych poplatkov. Oni musia mať sledovanosť. A práve takéto správy chcú ľudia vidieť. Tobôž keď ich nimi sprevádza exotický Reynolds Koranteng. *

Columbo - Obrácený negativ (1974) (epizoda)

V tejto epizóde je perfektná, vtipná scéna na ktorú len tak nezabudnem. Inšpektora Columba zavedie vyšetrovanie prípadu do cirkvou spravovaného charitného domu. Hneď po príchode ho milosrdné sestry nakŕmia a dokonca mu chcú vymeniť jeho dokrčený baloňák za nový kabát z dobročinnej zbierky. Vďaka jeho dlhodobej nedostatočnej starotlivosti o svoj image ho totiž považujú za bezdomovca, chudáka z ulice. To ma fakt úprimne rozosmialo. A tak isto aj jazda s inštruktorom z autoškoly na starom Columbovom Peugeote je hodne zábavná. Výborná čast, v ktorej poručík los angeleskej polície musí usvedčiť profesionálneho, úspešneho fotografa z vraždy manželky. ****

Pretty Woman (1990)

"Pretty Woman" nikdy na mňa nedokázala zapôsobiť. Skúšal som to s ňou viac krát a nič. Nezáujem, nuda. Zdá sa mi to desne škrobené. Richard Gere ešte ako tak ujde, ale Julia Roberts mi je miestami až protivná. To mala byť pekná, pôvabná žena? No, na mňa tak veru nepôsobila. Nikdy som nevedel prísť na chuť jej hereckému prejavu. A to ako pojala svoju postavu v tejto romatickej komédii ma ešte viac utvrdilo o tom, že určite nikdy nebude patriť medzi moje obľúbené herečky. ***