• Krátkometrážní

Puls (2006)

Na tento film som sa veľmi tešil z dôvodu, že som si ho naivne pomýlil z adaptáciou rovnomennej knihy Stephena Kinga. Až keď sa mi dostal do rúk, zistil som, že to bude niečo iné. A čoho sa mi dostalo? Nuž, "Pulse" je zčasti zaujímavý filmovými trikmi, kamerou a strihom, ale jeho dej dokáže vydesiť jedine zakomplexovaného adolescenta, ktorý večne sedí pri PC. Keď na to pozrem ako na celok, vychádza mi jasný horrorový podpriemer. **

Šílenství (1994)

Snímok "Šialenstvo" je filmovou parafrázou režiséra Johna Carpentera na knihy populárneho amerického spisovateľa Stephena Kinga. Autor horrorových románov Sutter Cane dosiahol schopnosti Boha. Je svet poisťovacieho vyšetrovateľa Johna Trenta len umelým výtvorom tohto spisovateľa? Alebo sa jeho myseľ ocitla "Ve spárech šílenství"? Veľmi poradený psychologický horror. ****

Hatchet (2006)

Nie som zrovna obdivovateľom takýchto horrorových srandičiek. Málo ktorá z takto ladených vecí ma dokáže osloviť. A nepodarilo sa to ani americkému snímku "Hatchet", ktorý v roku 2006 natočil režisér Adam Green. Nepatrí to k úplným trápnostiam, nie je to odpadová záležitosť, miestami som sa dokonca celkom bavil. Ale nie je to šálok mojej horrorovej kávy. Mám radšej iné kafé. Serióznejšie, chladnokrvnejšie, mrazivejšie. Tu ma však potešila úvodná predscéna s Robertom Englundom (predstaviteľom legendárneho Freddyho Kruegera). Malo to aj zopár parádnych momentov.  No ako celok má tento film u mňa nárok len na dve hviezdičky. **

Cujo, vzteklý pes (1983)

Ani v osemdesiatych rokoch minulého storočia, v zlatom veku amerických horrorových filmov, nebolo zrejme možné natočiť snímok s tak šokujúcim koncom ako ho napísal majster Stephen King vo svojom rovnomennom románe. Takže namiesto surovej, zdrcujúcej tragédie tu máme happyend. Keby filmári neboli zbabelo, vypočítavo pozmenili to záverečné vyvrcholenie, tak je moje hodnotenie určite vyššie. Pretože inak je to celkom dobre spracovaný príbeh, ktorý sa dosť striktne pridržiava literárnej predlohy. ***

Úsvit mrtvých (2004)

Perfektný zombie horror. Určite jeden z najlepších horrorových remakeov. Zack Snyder natočil snímok plný napätia, ľakačiek, akcie a priestrelov lebky. Parádne spracované na vysokej úrovni: kamera, strih, soundtrack, ozvučenie, masky, filmové triky... všetko OK. Veľmi sa mi páčilo, že útoky zombie sú svižné a rýchle. To omnoho zvyšuje ich desivosť. Taktiež scéna z pôrodom zombie-baby je v tomto žánri odvážnou novinkou. "Úsvit mŕtvych" z roku 2004 si budem pamätať ako výborný horror. ****

Pád do tmy (2005)

"The Descent" je zvláštny horror, v dominantne ženskom obsadení. Film ktorý sa veľmi pozvolna rozbieha, ale v druhej polovici, už prepne na vysoké otáčky. Je tam pár fakt ľakavých scén a tí podzemní paľudia sú dostatočne desiví. V zrovnaní s podobne ladeným filmom "Jaskyňa" je to umelecké dielo. "Pád do tmy" ako horror vôbec nie je špatný. ***

Propad do temnot (2003)

Slabý horror stavajúci na zažitom americkom mítuse (ktorým strašia malé deti) o démonickej "zubnej víle". Film obsahuje štyri - päť lepších scén, ale ostatok je len samá tma, chrčivé mručanie, mávanie baterkami a kopec nudy. **

Uneseni (2006)

Dosť zaujímavo urobený horror o partii chlapíkov, ktorí chytili a uniesli mimozemšťana. Že to znie hlúpo? Áno znie, ale napriek tomu sa tento film celkom podaril. "Altered" sa netvári príliš vážne, ale napätie si udržiava takmer po celú dobu. ***

Návrat do budoucnosti III (1990)

Záverečná časť neplánovanej trilógie režiséra Roberta Zemeckisa - "Back To The Future", sa odohráva prevažne v roku 1885 na Divokom Západe. Doktor Emmett Brown sa rozhodol, že sa tam usadí ako kováč. Túto idilickú predstavu mu skomplikuje konflikt s obávaným banditom Bufordom "Mad Dog" Tannenom. Našťastie ho prichádza varovať a zachrániť jeho priateľ Marty McFly. Je to dôstojné zakončenie tej najlepšej filmovej story o cestovaní v čase. ****

Návrat do budoucnosti II (1989)

Film "Návrat do budúcnosti 2" výborne vystihol uživateľ Mr.Apache vo svojom komentáry ku prvej časti. Napísal, že ďaľšie dva snímky sú už len umelo predlžovaným diváckym orgazmom. Súhlasím. Moje nadšenie z pôvodného filmu ďalej naplno pokračovalo pri sledovaní tohto parádneho pokračovania. Príbeh priamo nadväzuje na svojho predchodcu. Lenže situácia sa ešte viacej skomplikovala. Tento krát bude treba nie len zariadiť potrebné záležitosti v roku 2015, ale nakoniec sa ešte vrátiť späť na maturitný večierok do kľúčového roku 1955. Pre mňa je to stále päť hviezdičková záležitosť. *****