• Krátkometrážní

Beznaděj (2006) (TV film)

Pôvodnú Kingovu literárnu predlohu, ktorá poslúžila ako námet pre tento film, som bohužiaľ nečítal. Takže som na to pozeral celkom nezaujato. Príbeh sa mi videl zaujímavý a jeho prevedenie dosť pôsobivé. Herci si v poriadku odviedli svoju prácu a režisér dobre zvolil prostredia. Keď si prečítam knihu, možno to ovplivní môj názor na tento horror, ale zatiaľ mu dávam tri hviezdy. ***

Síly temna (2006)

"The Covenant" je zaujímavý hlavne filmovými trikmi a celkom dobrou kamerou. Ale dej a celé spracovanie tohto filmu je jednoznačne zamerané výhradne na cieľovú skupinu teenagerov. O nejakej horrorovej atmosfére, či hlbšom príbehu nemôže byť ani len reči. **

BloodRayne (2005)

Videohru, z ktorej tento film vychádza, som nikdy nehral. Takže som sa mohol na to nezaujato pozerať, čiste ako na filmový horror. Išiel som do toho s obavami, pretože som už videl jeden Bollov film - House Of the Dead. A to teda bola poriadna žumpa. BloodRayne na tom nie je o moc lepšie. Má to úroveň televíznej inscenácie a pôsobi to hrozne nepresvedčivo. Uwe Boll je babrák bez kvapky talentu. *

Pustina (2006)

Raz darmo! Anglická novodobá horrorová produkcia ma nedokáže osloviť. Aj keď "Pustina" nie je určite tým najhorším snímkom z tejto krajiny, ale ani pri ňom som nebol ako divák spokojný. Scenár o izolovanej skupinke mladých delikventov na ospustenom ostrove, kde ich jedného po druhom likviduje psychopatický vrah, by som aj bral. Však to filmové spracovanie, vrátane hereckých výkonov, mi prišlo slabé. **

Wolf Creek (2005)

Od Austrálskej produkcie som rozhodne nečakal žiaden zázrak... a to čo som nakonec zhliadol môžem s kľudným srdcom nazvať ako hodne prostoduchú záležitosť. Takže radšej len ukončím tento komentár úškľabkom toho zabijáckeho Dundeeho: hm-hm-hhhhh... a dávam dve hviezdičky. **

Poltergeist II (1986)

Titul "Poltergeist 2" (Poltergeist II.: The Other Side) je najlepší film z celej tejto americkej duchárskej, poltergeistovskej trilógie. Oproti prvej (kultovej) časti má toto druhé pokračovanie svižnejší spád a navyše do príbehu vstupujú dve výrazné postavy. Utrápenej rodine Freelingovcov, ktorú si znova našli nepokojní duchovia, prichádza na pomoc tajomný indián Taylor, ale tiež sa zjavuje na scéne aj desivý prízrak šialeného reverenda Kanea. Scéna kedy prichádza démonický Kane ku domu, kde žije malá Carol-Anne so svojimi rodičmi, a následný dialóg s jej otcom Stevenom je nezabudnuteľná, famózna, dychberúca. Vždy mi z toho behajú zimomriavky po chrbte. ****

Puls (2006)

Na tento film som sa veľmi tešil z dôvodu, že som si ho naivne pomýlil z adaptáciou rovnomennej knihy Stephena Kinga. Až keď sa mi dostal do rúk, zistil som, že to bude niečo iné. A čoho sa mi dostalo? Nuž, "Pulse" je zčasti zaujímavý filmovými trikmi, kamerou a strihom, ale jeho dej dokáže vydesiť jedine zakomplexovaného adolescenta, ktorý večne sedí pri PC. Keď na to pozrem ako na celok, vychádza mi jasný horrorový podpriemer. **

Šílenství (1994)

Snímok "Šialenstvo" je filmovou parafrázou režiséra Johna Carpentera na knihy populárneho amerického spisovateľa Stephena Kinga. Autor horrorových románov Sutter Cane dosiahol schopnosti Boha. Je svet poisťovacieho vyšetrovateľa Johna Trenta len umelým výtvorom tohto spisovateľa? Alebo sa jeho myseľ ocitla "Ve spárech šílenství"? Veľmi poradený psychologický horror. ****

Hatchet (2006)

Nie som zrovna obdivovateľom takýchto horrorových srandičiek. Málo ktorá z takto ladených vecí ma dokáže osloviť. A nepodarilo sa to ani americkému snímku "Hatchet", ktorý v roku 2006 natočil režisér Adam Green. Nepatrí to k úplným trápnostiam, nie je to odpadová záležitosť, miestami som sa dokonca celkom bavil. Ale nie je to šálok mojej horrorovej kávy. Mám radšej iné kafé. Serióznejšie, chladnokrvnejšie, mrazivejšie. Tu ma však potešila úvodná predscéna s Robertom Englundom (predstaviteľom legendárneho Freddyho Kruegera). Malo to aj zopár parádnych momentov.  No ako celok má tento film u mňa nárok len na dve hviezdičky. **

Cujo, vzteklý pes (1983)

Ani v osemdesiatych rokoch minulého storočia, v zlatom veku amerických horrorových filmov, nebolo zrejme možné natočiť snímok s tak šokujúcim koncom ako ho napísal majster Stephen King vo svojom rovnomennom románe. Takže namiesto surovej, zdrcujúcej tragédie tu máme happyend. Keby filmári neboli zbabelo, vypočítavo pozmenili to záverečné vyvrcholenie, tak je moje hodnotenie určite vyššie. Pretože inak je to celkom dobre spracovaný príbeh, ktorý sa dosť striktne pridržiava literárnej predlohy. ***