L. A. - Přísně tajné (1997)

Bravúrne zrežírovaná a zahraná krimi dráma, ktorá diváka nezvyčajným spôsobom stiahne a už ho nepustí. Ani nemôže, pretože ak by to urobila, človek by sa v tom stratil a už by to nedohnal. Preto je tak dôležité zachytávať každý detail, ktorý robí tento film tak dobrým. Mne sa to však na prvý pokus nie veľmi podarilo.

Lost Highway (1997)

Ku Lynchovi sa ešte len dostávam a snažím sa chápať jeho režírovanie a podstatu jeho filmov. Pri Lost Highway sa mi to však nepodarilo. Čo je tento film vlastne zač? Duševne hlboká dráma alebo filozofia porna? Neprenikol som do toho. Chladné, surové, temné a divné. Každopádne bolesť hlavy je po pozretí namieste, ale to je asi tak jediné, čo zostane.

Muži v černém (1997)

Zhýralý komediálny počin skvelej dvojice Jones - Smith, ktorý ale obsahuje väčšinu z toho, čo nemám na sci-fi rád = mega laserové zbrane, všemožná nechutná háveď, digitálna prehnanosť a podobné záležitosti. Zábavka na jedno pozretie, po ktorom som si prial zásah neuralyzérom.

Na ostří nože (1997)

Až sa mi nechce veriť, že takýto výborný dobrodružný thriller natočil muž, ktorý o niekoľko rokov neskôr natočil jednu z najhorších bondoviek. Nuž, raz vystrelíš, inokedy prestrelíš. Našťastie Na ostrie noža je dielo nadmieru vydarené, plné podmanivej prírody, charizmy Anthonyho Hopkinsa a soundtracku od Jerryho Goldsmitha, ktorý je na nezaplatenie a úžasne dopĺňa jednotlivé scény (veď v ktorom inom filme tak mrazí pri pohľade na kus šunky?). No a samozrejme výkon medveďa Barta, ktorý je samostatná kapitola a jednoznačne je tým hlavným elementom, prečo sa vždy rád k tomuto filmu vraciam.

Pátý element (1997)

Zábavná blbosť z francúzskej dielne s dobrým hereckým obsadením a tými najhrôzostrašnejšími kostýmami, aké som videl, napriek tomu si však myslím, že je to stráviteľné aj na viac pokusov. Oldman ako záporák skutočne výborný, ale z tej jeho ofinky som nemohol. Vážne, kto navrhoval tie oblečenia a vzhľad? Film plný rozmanitej fantázie. Cool Willis.

Spiknutí (1997)

Donner s Gibsonom už natočili aj lepšie filmy. Sprisahanie, i napriek slušnému rozbehu, zaujímavému nápadu ma príliš nebavilo. A navyše to klišoidné finále taktiež tomu dvakrát nepomohlo. Jediné, čo si budem z tohto filmu pamätať bola zaujímavá myšlienka a počte mien svetoznámych atentátnikov.

Ztracený svět: Jurský park (1997)

Spielbergovi určite nič nevyčítam za druhý (temnejší) park, tentokrát bez plotov, kde vyšle skupinku ľudí to tam preskúmať. Prečo nie? Nemám nič proti dvojke a vlastne ani proti trojke. Dinosaury na obraze sú vždy zaujímaví, ak samozrejme nejde vyložene o béčko, čo v tomto prípade určite nie. Veľmi obstojné pokračovanie, ktoré v prvej polovici ponúkne zopár grandióznych scén (lov, priepasť, raptory) a v druhej, po presune do San Diega, znova vytiahne niečo nové a neokukané. Paráda.

Lepší už to nebude (1997)

Všetci zúčastnení sa snažili tak dobre, ako sa len dalo, a výsledkom je, síce nie veľmi sympatická romanca, ale zato výborne zahraná. Nicholson akoby sa snažil všetky svoje predchádzajúce temné postavy vtesnať do jednej, nakoniec ich ovládnuť a svojským spôsobom povzniesť na tu svetlejšiu stránku povahy. Naozaj skvelý výkon v zaujímavej komédii.

Titanic (1997)

Titanic ako film je vlastne rovnaký ako samotná loď. Majestátny, veľkolepý, už na prvý pohľad ohromujúci kolos, ktorý stále nestráca nič zo svojej krásy. Vyčítať mu romantickú líniu je úplne zbytočné, pretože vďaka výprave, hudobnému doprovodu, Cameronovmu perfekcionizmu, spôsobe natočenia a oddania sa danej látke a najmä vďaka svojej druhej polovici, by tento film fungoval aj bez tej romantiky. To je matematická istota. Za mňa osobne snímok, ktorý ma vždy pohltí a ktorý čím častejšie vidím, tým viac si na ňom všímam spracované detaily onej katastrofy, ktoré ma stále utvrdia v tom, že Cameron natočil niečo, bez čoho by bola kinematografia deväťdesiatych rokov (aj celková) poloprázdna.

Tváří v tvář (1997)

Podstatou a krásou Face/Off je originálnosť. Človeku sa to môže zdať až prílišné prekombinovanie súvislostí, ale všetko do seba krásne zapadá. Veľmi dobrý akčný film, ktorý sa určite radí medzi tie najlepšie, ktoré sa vyprodukovali v zlatých 90's. Celkové pocity a dojmy zostávajú na vysokej úrovni.