Mission: Impossible (1996)

Zmiešané pocity. Nechýba množstvo akcie, skvelí herci, nájde sa tam aj nejakej originality (zlaňovanie). Chýbalo mi však viac mission a viac impossible. Cruise samozrejme výborný, Reno v trápnej úlohe, do ktorej mohli pokojne obsadiť nejakého béčkoveho herca, záver krkolomný.

Periskop nahoru a dolů (1996)

Hviezdička hore, hviezdička dole, netreba to v tomto prípade riešiť. Skvele som sa bavil na neuveriteľných nápadoch a vtipoch, ktoré by ani vo sne nenapadli, že sa dajú vymyslieť niekoľko stoviek metrom pod hladinou mora.

Poslední zůstává (1996)

Dobre vedený, elegantný a nasratý Willis, dva znepriatelené gangy, zvládnuteľný príbeh, drsné prestrelky, Walken so samopalom, fajn záver. Ako málo stačí ku šťastiu a spokojnosti. I keď to je mierne prehnané a gangstri by nemuseli pri zasiahnutí malou zbraňou letieť ešte zopár metrov dozadu, ale inak vydarený, prachom zapadnutý thriller, ktorý ale rozhodne neostáva pozadu čo sa kvality týka. V podstate oddychovka.

Prvotní strach (1996)

Bravó. Film, ktorý človeka núti premýšľať nad jeho pravou podstatou a v pravú chvíľu ukáže svoju pravú tvár skrývajúcu sa za prekvapivým scenárom. Vynikajúci Norton, skvelý Gere a veľmi schopný režisér - tri silné argumenty a podklady pre prvotný filmový zážitok.

Skála (1996)

Určite jeden z najvydarenejších akčných filmov 90. rokov, so starnúcim, ale opäť bezkonkurenčne najpresvedčívejším väzňom Connerym, hysterickým chemikom Cageom a sympatickým protivníkom Harrisom. Po Bad Boys, na ktorých som vyrastal, rozhodne najlepší Bayov film s výživným, na istotu idúcim scenárom, výdatnou dávkou pravej akcie, tempom, výborne zvoleným prostredím Alcatrazu, fantastickou Zimmerovou hudbou a pekným zakončením. Chuťovka.

Spáči (1996)

Film, ktorý je rozdelený na dve časti - prvá, tá chlapčenská je proste svižná, skvelá, typicky vzťahujúca, vytvárajúca solídny príbeh. Tá druhá, dospelácka, je na tom veľmi podobne, akurát, že ten príbeh ešte viac vykresluje, dotvára a dobré podáva. Ak sa vám podarí niečo takéto, film nemôže byť zlý. A nie je! S takými výbornými hercami, životným a občas srdcervúcim príbehom ani byť nemôže.

Výkupné (1996)

Dramatická lahôdka od Rona Howarda, ktorá jediným momentom sa dokáže posunúť ešte niekam vyššie a tak na prvý pohľad celkom obyčajný scenár pekne vyostrí a vo finále zakončí so všetkou noblesou, ktorá patrí najmä skvelému Gibsonovi a ešte o niečo lepšiemu Sinisovi, ktorý sa nestratil ani v zápornej úlohe.

Al Capone: Zjizvená tvář (1995)

Skvelý faktografický dokumentárny film o azda najznámejšom mafiánskom bossovi všetkých čias, ktorý prezentuje reálne fakty, fotky, dokonca aj krátke pohyblivé zábery (nielen tie vystrihnuté filmové) a je doplnený zaujímavými informáciami od priamo zainteresovaných ľudí, ktorý sa s Al Caponom buď osobne stretli, alebo si ho neskôr dôkladne naštudovali. Dozviete sa tu viac, než by ste si prečítali niekde na nete.

Apollo 13 (1995)

Skvostné vesmírne dobrodružstvo. Veľkú udalosť americkej astronómie spracoval a vyobrazil Ron Howard až nad mieru veľmi dobre s fantastickým hereckým obsadením na čele s obľúbencom Hanksom. Krásne a hlavne napínavé od začiatku až do konca. V Hollywoode aj v NASA mohli byť spokojní.

Mizerové (1995)

Takto nejako by mal vyzerať nadupaný akčno-zábavný film. Michael Bay to dokázal - svoj režijný debut pretavil hneď do svojho najlepšieho filmu (všetok rešpekt ku Skale). To sa každému len tak nepodarí. A niečo podobné by sa dalo povedať aj o hlavnej útočnej dvojke Smith - Lawrence, ktorá to ešte povzniesla, rovnako ako Mancinov explozívny soundtrack. Bad Boys ma len tak ľahko neomrzia a navyše majú pre mňa nostalgickú hodnotu v podobe jedného z mála akčných filmov, na ktorých som vyrastal, takže plný zásah.