Hoří, má panenko (1967)

„Kdo si nenakrad, to musí chápat tak, jakože nic nevyhrál“ Že je Miloš Forman geniální režisér ví snad každý, ale on je i geniální scenárista, což v této komedii dokazuje ve všech směrech. I když komedie je to spíš pro ostatní státy, pro nás je to krutá realita běžného dne. Závěrečná scéna pak dostává celé dílo na tu úplně nejvyšší úroveň a označit ji za geniální, je zde zcela na místě. 100 %

Žena v okně (2021)

Již několikrát zde zmíněná kamera, ale ta kamera to tak nějak celé táhne a je perfektní, při příběhu který často dost pokulhává. Vizuálně je to hodně zajímavá a dobrá podívaná, dokonce i obsazení se zdá být velmi kvalitní, ale to nic nemění na tom, že zbytek je takový, no prostě nijaký, a možná až moc zmatečný. 50 %

Stumptown (2019) (seriál)

Další věc u které moc nechápu celkové hodnocení, ale co už. Za mě rozhodně překvapení, a to v tom nejlepším slova smyslu. Je to vtipný, zajímavě natočený, prostě to baví a Cobie Smulders se do této role hodí jako nikdo, vlastně i díky ní jsem se na to začala dívat a rozhodně nelituju. I hudba je tu perfektní, třeba když Smulders prohání někoho na koloběžce při songu Maniac. Dobrá atmosféra, která to celé ladí trošku do ponurých barev, což se hodí. Minulost, která se pomalu dere na povrch a ukazuje zranitelnost, to všechno dodává seriálu na kvalitě, proto dávám zasloužených 80 %.

Dickinson (2019) (seriál)

Velmi dobrá volba hudby, obsazení a tak celkově, i to, že jednotlivé díly mají okolo 30 minut. Kombinace 50. let 19. století a současnosti, kdy se u ničeho striktně nedrží jen jednoho období, a právě hudba je toho skvělým důkazem, kdy se potkává moderní společně s tou klasickou, to samé mluva a vyjadřovaní. Tvůrci touto volbou určitě nešlápli vedle, spíše naopak. 80 %

Dunkerk (2017)

Rozhodně jeden z nejlepších válečných filmů co kdy vznikl, a hle ono to totiž vždycky nemusí být plný střelby, krve stříkající na všechny strany a znetvořených těl na každém kroku, ono to jde i jinak, a to Nolan dokázal, a to bravurně. Pravdou však zůstává, že tady to zatraceně táhne hudba, ono se asi ani není čemu divit, když ji dělal Hans Zimmer. Nicméně, Christopher Nolan si tu pohrává, ostatně jako v každém jeho filmu, se sebe menšími detaily a i díky tomu, je dívat se na jeho filmy opravdový zážitek. Úžasný obraz, záběry i zabarvení každé jednotlivé scény. Jo, tohle se povedlo. 90 %

Duše (2020)

Všichni od toho něco očekávali, a ne každý to v tom našel, ono to totiž nebylo o jazzu, ani tak úplně o smyslu života, ne! Bylo to o něčem důležitějším, a to o samotném žití v tomto životě, a o tom jak ten život může snadno skončit, taky o tom, že se stále jen zajímáme o své sny o své tužby a svůj život, a životy ostatních nám jsou ukradené. Animák, který dokáže tu nejdůležitější myšlenku vyjádřit lépe než jakýkoliv hraný film, pardon, ale to by si zasloužilo víc. Že tomu něco chybělo?! Zatraceně zasloužený Oscar. 100 %

Carol (2015)

Krásný až srdcervoucí příběh dvou žen, které se do sebe zamilují v 50. letech 20. století. Bohužel pro ně v době, kdy to společnost odsuzovala až nehumánním způsobem a kvůli tomu musí Carol řešit těžkou volbu. Cate Blanchett (Carol) a Rooney Mara (Therese) zde předvádějí naprosto úžasné herecké výkony, ve kterých dokazují, že slova jsou často zbytečná, a závěrečná scéna je toho zářným příkladem. Mimo příběh a herecké výkony, je hudba dalším kladem proč si tento film pustit, Carter Burwell tu předvedl něco neuvěřitelného, krásně podtrhuje každou emoci daného okamžiku. Kamera, to celé ještě podpoří a ve spojení s režií Todda Haynese, který se tu soustředí opravdu na sebemenší detaily, dotahuje celý film k dokonalosti. 100 %

TY (2018) (seriál)

No, tohle není to co jsem si představovala po celkem dobrém hodnocení 78 %. Ten děj byl tak strašně moc předvídatelný a někdy opravdu přitažený za vlasy, že jsem to po první sérii chtěla vzdát, ale ten poslední díl mě donutil pokračovat. Druhá série mě na začátku bavila o trochu víc, ale ten konec byl opravdu už moc. Nicméně se zde najdou i poměrně zajímavé části, jako zjišťování, kdo je ta záhadná postava, která se objeví ke konci první série a v druhé ukazuje, že minulost si nás vždy najde bez ohledu na snahu, kterou vyvineme pro její pohřbení. 50 %

Tvář vody (2017)

Dvě slova: Umělecké dílo. Guillermo je skvělý režisér i scénárista, tady se ale opravdu vytáhnul, a to že za tento film získal Oscara za nejlepší režii to jen potvrzuje, opravdu krásně zabarvená atmosféra filmu se skvělou hudbou, kamerou, režii i scénářem. Tady opravdu není co vytknout! Hlavní postava, kterou hraje Sally Hawkins, je sice němá, ale i přes to dokáže „říct“ úplně všechno, protikladem je pak Octavia Spencer, která mluví za dvě a sarkasmus jí není cizí. Fantasy horor ve kterém však nechybí ani romantická linka, tohle má prostě vše. 100 %

Princezna zakletá v čase (2020)

Na tohle jsem se opravdu hodně těšila a možná proto to bylo trochu zklamání. Příběh byl dobrý (I když místy možná až moc připomínal film Na hraně zítřka), líbilo se mi, že zpracování nebylo typicky pohádkové, například mluvou nebo scénou, kdy se mají princ s princeznou políbit, ale princezna uhne, řekne „Uletěla“ a začne hrát písnička „A Little Less Conversation“, velké plus pro mě byla Eliška Křenková, která to zahrála opravdu skvěle, bohužel jako jedna z mála. Problém vznikal na místech akčních scén a možná až moc častého používání green screen, které bylo místy přeplácané a nepřehledné, i když oceňuji, že se do toho tvůrci pustili. Taktéž některé záběry, u kterých občas ani nebylo jasné co se vlastně děje. Příliš dlouhá stopáž tomu taky úplně nepomohla spíš naopak, scénář místy trochu pokulhával. 65 %