#annaismissing (2023)

Jsem rád, že i Češi umí natočit kvalitní podívanou v rámci thrilleru. V loni jsme tu měli Promlčeno a teď nás atakuje volné pokračování #martyisdead. To se mi sice líbilo více, jelikož zde to dle mě není až tak moc o proradnosti a možném nebezpečí skrz sociálních sítí, jakožto spíše o ''nevhodném'' sebeprezentování, které může mít fatální následky. U #martyisdead šlo jasné vidět, na kterou cílovou skupinu je seriál zaměřen a nesl s sebou určité poselství. Tady je to spíše už více taková příběhovka, která však na kvalitě neuvadá a dokáže se prezentovat pár zajímavými twisty. Poslední dvacetiminutovka se mnou docela vypekla.

Bez lítosti (2023) (seriál)

Vida, i taková odpadní stanice jako je Prima, si umí poradit se seriozní dokumentaristikou. Předkládá se nám zpověď těch nejhorších delikventů. Rozhodně nečekejte velké zaměření na samotné případy a vyšetřování. Ze začátku vždy jen rychlejší sled událostí a zbytek už je věnován samotným odsouzeným, kdy je vše vyřčeno z jejich úst ( asi takových 80% z každého dílu ). Trochu mi to tak připomíná sérii ''Já jsem vrah'' z Netflixu.

Kostlivec (2023)

Já nevím, těch strašidlech v domech už bylo natočeno tolik, že pokud se chcete opravdu blýsknout, musíte přijít s něčím více netradičním, zajímavějším a překvapivějším. A tohle je tady právě celý problém, kterým netrpí jenom Boogeyman ale i spousta dalších, novějších hororů. Tady bohužel není ani moc děsivý hlavní bubák, který mi vzhledem připomínal nedávný horor Carnifex nebo The Tank. Jako by to na jedno brdo vymýšlel tentýž člověk. Index strachu tady ale docela funguje a nejlepší momenty v celým filmu jsou tak při hrátkách s tmou a světlem. Chtělo to posílit i příběh o boogeymanovi celkově, třeba nějakou legendou o jeho vzniku, jak ho zabít apod. Spíše těžší průměr.

Rebel (2022)

Krutá realita. Film je složen ze tří částí. Ta první, nejdelší, se věnuje staršímu bratrovi, který je z pohodlného a bohatého života nucen utéct do Sýrie. Tam pozorujeme jeho začlenění a působení v Islámském státě. Druhá fáze se začne točit okolo mladšího bratra, kterého se v Belgii snaží naverbovat zradikalizovaní jedinci. Poslední částí je o matce, která se rozhodne zachránit a přivést svého syna zpět do Evropy. Příběhová linie je poskládána opravdu slušně a každá má svůj highlight. Troufnu si říct, že je to dost možná nejlepší film o válce z pohledu ISIS a jejich jedincích. Jsou tu ukázány jejich všemožný krutosti a sračky jako popravy, trh s manželkami, mučení, zraněné děti, propaganda, verbování mladistvých a následné vymývání mozků a boj. Všechno je to docela  drsný, ale pořád si stojím za tím, že to mohlo být surovější ještě více. Boje v ulicích a městech ujdou, ale protistrana vidět nejde vůbec, a tak se z toho stává boj s neviditelným nepřítelem. To mě mrzelo asi nejvíce. A konec ? Ten je teda hodně nelítostnej.

Příliš krátký život: Případ Isabelly Nardoni (2023)

V žádném případě jsem nefandil fotříkovi s nevlastní matkou, vlastně si myslím, že to udělali, nebo jen jeden z nich, ale tento dokument je jen jedna velká a pouhá spekulace a spousta nepřímých důkazů k tomu. A tyhle spekulace tu přednáší úplně všichni, co tu vystupují. Jak jsem zvyklý v minulosti z jiných dokumentů, že pachatelé dostanou směšné tresty nebo jsou dokonce osvobozeni a přitom jsou důkazy a fakta jasné, tak tady je to přesně naopak. Není tu vlastně nic, co by přesně dokazovalo vinu oněch dvou, jenom samé domněnky. Video s událostí '' jak se to asi stalo'' je pěkná fraška. Vážně se divím rozhodnutí poroty a soudu. Jako dobře, asi sama nevzala nůžky, neudělala díru do sítě a nevyskočila, navíc v pěti letech, a žádný jiný pachatel než rodiče tu prostě být nemůže, tak to vidím já. Pokud je však chcete odsoudit, potřebujete jasné důkazy a ty tady zásadně chybí.

God Is a Bullet (2023)

Tvl to tady hodnotí samej pacifista ne ? Nikolaj Coster-Waldaur jako otec, který bere spravedlnost do svých rukou a při své zběsilé jízdě se snaží dopadnout satanistický kult, jenž má na svědomí únos jeho dcery a fantasticky mu v tom asistuje bývalá členka klanu, Maika Monroe. V životě bych neřekl, že Cassavetes, který má na svědomí spíše romanťárny, natočí takový peklo. Řežba je to tentokrát fakt pořádná. Super je, že kolikrát fakt netušíte, kdo zrovna schytá kulku. A že těch proděravěných hlav ( celý zásobník do ksichtu borky je masakr ! ), rozstřílenejch ksichtů a dalších spousta rozsračkovanejch částí těla tu teda je. Postavy to tu rozjíždí fakt s velkou grácií. Záporák ( zatím nejlepší co jsem letos viděl ) je fakt kus pořádnýho a odpornýho zmrda, který si nebere servítky s nikým a ničím a i ostatní členové kultu jsou fakt oplzlý a hnusný svině. K Foxxovi, asi jeho nejnetradičnější a nejzvláštnější role, s kterou jsem se dosavad setkal, ale padlo mu to sakra dobře. Přál bych si ho tu ještě více. Finále v poušti je pecka, ale musí se brát trochu s rezervou. Kombinace Ramba a Johna Wicka. Chtělo to znázornit trochu víc realističtěji, ale jinak jsem s tím v pohodě a dobře jsem si přestřelku užil. Po skončení jsem zjistil, že jsem si pustil prodlouženější verzi ( cca 30 minut ) takže občas se nějaká hluchá místa objevila a chtělo to méně filozofie a uvažování. Celkově je to však nervy drásající, nekompromisní a ukrutná psycho jízda, kde se to řeže hlava nehlava. Jestli se tohle všechno vážně stalo, nebo i jen z poloviny, tak to mě teda poser.

Poslední objednávka: Jak sériový vrah terorizoval queer komunitu v New Yorku (2023) (seriál)

Tohle není žádný true crime dokument ale obyčejná propaganda LGBT. Já se těšil na honbu na sériového vraha a dostanu takový paskvil. Úmorné, nudné, naprosto nezáživné. Chápu, proč si tvůrci vybrali v dnešní době vraha zrovna s takovým zaměřením ale budiž, ještě bych to přežil. Jenže tady to je jeden aktivista za druhým, mnozí nemají s případem vůbec nic společného ale dostanou tady nejvíce prostoru. A už vůbec mě nezajímá, kdo s kým si užil fakt vášnivý sex. Vesměs každá epizoda je věnována jedné oběti a s tou se seznamujeme. Ok v pohodě, ale poslouchat asi 30 minut o dotyčném jak žil, jaký byl člověk apod. je až příliš. Čas se měl vyplnit úplně jinak. Té krimi části a vyšetřování je tady se vším všudy tak 20%, zbytek, jak jsem řekl, obyčejná a cílená propagace komunity. Ta nám samozřejmě bude celou dobu líčit, jak byla kdysi v USA utlačována, jak je nikdo nechápal a nic nemohli, jak bylo těžké přijít se svým coming outem v práci či rodině a jak jejich situace vypadá dnes atd. Jo v pohodě, nic proti tomu, neříkám, že to tak kdysi nebylo, ale poslouchat to tři hodiny, když se má místo toho vyšetřovat kdo je vrahem je prostě extrém. I ten název je lživý. Jak jsem řekl, až hnusná propagace, která se schovává za true crime dokumentem.

L'orafo (2022)

Rozhodně zajímavý nápad. Napůl homeinvasion s trochou torture do toho a jedním menším twistem. Myslím si, že tomu hodně ublížila absence gore, jelikož to k tomu kurevsky vyzývalo a je škoda, že rejža se do toho nedokázal pořádně opřít, protože z toho mohly být daleko větší jatka. Jako jednohubka však ok a nejlepší ze všech je ujetá, šílená babka, která byla docela creepy.

Carnifex (2022)

Je to bída. Prvních padesát minut můžete klidně přeskočit, protože krom jednoho off screen zabití tu není absolutně nic. Máme tu jen ochránce přírody, kteří obdivují tamější faunu a floru, tak trochu natgeo wild. Potom se to začne sice trochu hýbat a konečně se něco dít, ale žádný vzrůšo a těžký survival fakt nečekejte. Hlavně za celou dobu je tu zvláštní méďa béďa, ukázán v celkové podobě jen dvakrát. Gore pořádně žádný a CGI chlupáče hodně trapný. Tohle, i kdyby trvalo jen půl hodiny, tak mě to nebaví. I těch 90 minut je moc.

Pohřešovaná: Případ Lucie Blackman (2023)

Vesměs žádné explicitní záběry a důkazy, chabý náhled do nitra vyšetřování. Krimi dokumentů vydá, nejen Netflix, za poslední roky značný počet a tady je toho pro mě strašně málo. Nic, co by mi do budoucna utkvělo v paměti. Případ je to bezesporu hrozný a na Japonsko ( Tokio ) obzvláště krutý, ale chtělo to zajít více do detailu. Trochu zajímavý je náhled na práci hostesek v oné době.