Chorus Line (1985)

Nudil jsem se. 1) Navzdory skvělým tanečním číslům jsem někde v půlce filmu s určitým překvapením zjistil, že se trochu nudím. Vadila mi absence děje a asi i silná, jak to říci, baletnost tanečníků. To je samozřejmě jen věc vkusu a názoru. Ani melodie jsem si nezapamatoval. 2) Zaujali mě 34letý Terrence Mann (režisérův asistent Larry) a 28letý Gregg Burge (tanečník Richie).

Okupace (2015) (seriál)

Zajímavé téma, nezajímavé zpracování. 1) Spoiler. Základní východiska příběhu nedávají smysl._____ a) Útlum těžby ropy přece neproběhne ze dne na den, je to spíš záležitost několka desítek let, tím spíš, když na dodávkách závisí další země._____ b) Jak se podařilo Norům zbavit se přes noc závislosti na motorové naftě například v dopravních prostředcích?_____ c) Představa Ruska jako poslušného pejska Evropské Unie je vskutku zábavná. Jaký zájem by mělo Rusko na udržení norské těžby, která mu konkuruje?_____ 2) Logické lapsy jsou i v samotném příběhu._____ 3) Když vypneme kritické myšlení, zůstane nám ke sledování zajímavý příběh, zvláště pro národy, které mají podobnou historickou zkušenost. Praxi bezohledné mezinárodní politiky zobrazuje film vskutku výstižně. Vůbec nemám pocit, že by šlo o politickou fikci._____ 4) Bohužel však celé zpracování je neobyčejně fádní a jednotvárné. Jako když dostanete na talíř flák dobře uvařeného hovězího se suchými bramborami, bez másla, bez koření, bez chutě. Silné emocionální situace prošumí jen tak mimochodem a divák, který se jen na okamžik ohlédne, si jich ani nevšimne. Nabízí se srovnání se šťavnatým americkým počinem House of Cards._____ 5) Z herců mě vedle spousty zajíčků zaujal především pěkný 32letý Eldar Skar (bodygurd zprostředkovatel Djupvik)._____ 6) Psáno po první řadě.

Solaris (1972)

Nechápu vysoké hodnocení.

Mrzout (2014)

Humor po finsku. Finský suchý humor mě mile překvapil. Zvláště první půlhodina má nečekaný drive. Jinak je film dost předvídatelný, což ale zde nevadí.

Bohové Egypta (2016)

Oddechová červenoknihovní fantasy se spoustou nápadů. 1) Film je o starém Egyptě asi jako Hvězdná brána, ale zde to nevadí. Tvůrci si prostě vypůjčili pár jmen z egyptské mytologie. Že film není historický je patrné po první minutě, a tak nemám pocit žádného oklamání. 2) 27letý Australan Brenton Thwaites (zloděj Ben) je pak takovým milým bonbónkem na poněkud přeplácaném dortu.

Legenda 17 (2013)

Při zápasech SSSR (potažmo Ruska) s Kanadou (s kýmkoli) jsem nikdy nefandil Rusům...až teď. 1) Ruská pohádka (prý Putinův oblíbený film) s fakty poněkud upravenými pro účely dramatického vyznění je taková, jakou ji lze očekávat. Poctivost a píle nakonec dojdou svého ocenění a diváci spokojeně odcházejí od obrazovek...alespoň ti ruští._____ 2) Chybí mi tam více politických režimních souvislostí. Škůdce škodí z osobních důvodů a jinak se všichni chovají korektně. V podstatě by se tentýž příběh mohl odehrát i dnes, až na ty peníze._____ 3) O povaze režimu mluví režisér: Я обнаружил, что ветераны игры СССР-Канада, о которой мы рассказываем, с канадской стороны, полны сил и энергии, а наших половины просто нет, кто-то умер, кто-то спивается. Hráči ze zápasu SSSR - Kanada, o nichž vyprávíme, z kanadské strany jsou plní síly a energie. Naši tu už nejsou, někdo umřel, jiný se opíjí._____ 4) 28letý absolvent vojenské přípravky pro námořníky a poté petrohradské Akademie divadelních umění Danila Kozlovskij (Charlamov) hraje na saxofon a klavír, zpívá a tancuje od dětství. 63letý Oleg Menšikov (trenér Tarasov) patří ke známým ruským hercům. 38letý Charlamovův syn Alexander, který je rovněž profesionálním hokejistou, si zahrál roli Vlada._____ 5) Na kino-teatr.ru (obdoba naší ČSFD) zuří diskuse o historických detailech a zobrazení jednotlivých postav, zejm. Charlamova a trenérů Tarasova a Bobrova. Více mě však zaujalo, že více než stovka vášnivých příspěvků byla zveřejněna ještě před uvedením filmu do distribuce. Názory "zatím jsem film neviděl, ale mám k němu mnoho co říci" nejsou, jak vidím, specialitou jen českých diskutérů.

Výměnný obchod (2014)

Konec jsem nepochopil...nebo to žádný prostě nemá.

Mistr popravčí (2015) (seriál)

Ahistorické romantické dobrodružství. 1) Historická ignorance bije do očí. Kat je přijímán společností jako rovnoprávný společník (!), bydlí mezi lidmi (!!) a těší se všeobecnému respektu. Nakonec se do něho zamiluje baronka (!!!) a tráví spolu drahný čas. Některé dialogy jsou pro člověka jen lehce šmrncnutého historií na pokraji demence. 2) 32letý Australan Lee Jones (kat Wilkin) se o seriálu vyjádřil výstižně: I’m riding horses and throwing swords around. It’s brilliant. 3) Šaramantní 46letý Stephen Moyer (správce Corbett) mě mile překvapil. Tom Forbes (francouzský přítel krále Piers Gaveston) a Darren Evans (Ash, co má rád ovečky a kozy) jsou pěkní kluci.

Špatně zorganizovaná loupež (1989)

Příjemná žánrovka. Pěkný 27letý Lou Diamond Phillips (řidič Ray) v přléhavých džínách tvořil příjemný kontrapunkt přemýšlivému 63letému Fredu Gwynneovi (nejstarší z lupičů Max).

Zimní příběh (2014)

Pomalý snímek proložený pseudoduchovními žvásty. 1) Již 40letému Colinu Farrellovi to moc slušelo. 2) Melodie, kterou přehrává Peterova láska, je Brahmsův Koncert pro housle v D dur, opus 77, třetí věta Allegro giocoso, ma non troppo vivace (1878) v úpravě pro klavír.