Zhoubné zlo (2021)

9/10 – K smrti by se upočítal ten, kdo by zkoušel spočítat, kolikrát jsem po skončení filmu Malignant při závěrečných titulkách a ještě pěknou chvíli po nich polohlasem vykřikoval zvolání jako "What the fuck?! Seriously, what the fuck?!" anebo "Co jsem to proboha viděl?!" Bylo jich vážně hodně a i teď, když píšu tuhle recenzi, jsem naprosto konsternován. Něco tak šíleného, zvráceného, odporného a děsivého už jsem hooodně dlouho neviděl. Wow. Skoro jsem u toho odpadl, zíral jsem na to s vyvalenýma očima a spodní čelist mi poklesávala tak často, že už jsem se ji ke konci ani nesnažil zvedat z podlahy. – A samozřejmě jsou tam nějaké chybky, chujovinky a nevyhlo se to lecjakým žánrovým klišé, ale popravdě mě to nezajímá. Parádně jsem si to užil a jsem hrozně rád, že mi James Wan opět dokázal, že si plně zaslouží být v žebříčku mých top režisérů. Proč je Malignant geniální? 1) skvělé herecké výkony / obsazení (problém jsem měl akorát s Michole Briana White, přišla mi dost prkenná); 2) neskutečně vtíravá, rušivá a zneklidňující hudební stopa, kterou tradičně složil Joseph Bishara – konečně jsem si ho všimnul; 3) několik parádních zvratů a řekněme šokujících detailů, které vyplavou na povrch; 4) gore, solidní tempo, detektivní prvky a neuvěřitelně zvrácené vyústění. Co mi na Malignantu vadilo? V první řadě to, že děsuplnou atmosféru narušovaly různé klišé kecy apod., které se daly jinými slovy předat stokrát líp, kdyby se nad tím někdo zamyslel a nevadilo mu o pár vteřin natáhnout stopáž. V rozpacích jsem ohledně "mystična", trochu mi to tam nesedí, vzhledem k tomu, že si pro nás James Wan připravil veskrze logické vysvětlení. Na druhou stranu chápu, že by to bez něj nemohlo fungovat, plus by to nesedělo do scénáře – což už jsme zase u těch chujovinek a žánrových klišé. Celkový dojem mi trochu zkazili poslední asi 2 minuty filmu (ne, nemyslím závěrečné titulky), které, jak asi hádáte, byly plné různých trapných klišé blábolů. Upřímně mám pocit, že se konec dal natočit líp, ne tak uspěchaně. Film má dobré 2 hodiny a s naším padouchem jsme byli hotovi za necelých 30 sekund. To jsem netušil, že má Gabča takhle mizernou výdrž. Asi si zapomněl vzít Clavin. Původně jsem plánoval jako Top hlášku zvolit: "Dumb bitch didn't even know I was nesting in her home.", ale pak mě v posledních minutách zcela odrovnalo: "He was feeding off of your fetuses to build himself back up!" Uvažuju, jestli jsem kdy v životě slyšel něco tak nechutnýho.

Love, Death & Robots - 2. svazek (2021) (série)

6/10 – Tak druhá sérka mi úplně neučarovala. Všechny díly jsou sice hezké na pohled a já vám vřele doporučuju se na ně podívat, ale co se týká děje, tak to za moc nestojí. Klidně si dovolím to takhle zobecnit, mám tu před sebou seznam všech 8 epizod a nevybavuju si jedinou, která by měla nějaký smysluplný děj, anebo nepůsobila jen jako set up na neexistující celovečerák. Oblíbenou epizodu mám tentokrát asi jen jednu, a tou je bravurní, úderné a nápadité All Through the House (S02E06), na kterém obzvlášť oceňuju povedené spojení děsiva s komičnem – to když se podaří, tak to vždycky stojí za to. Ještě mě bavila epizoda Life Hutch (S02E07), které se povedlo z ničeho vybudovat neuvěřitelnou atmosféru a napětí, fakt působila tísnivě. To vše jenom proto, aby to v závěru spláchla do záchodu. Ne, že by se mi ten konec nelíbil, byl náhodou dost cool, o to nejde. Problém vidím v tom, že to zase celé působilo jako nějaká dílčí událost uprostřed celovečeráku s promakaným plotem (možná i lorem). Ještě k tomu nám tam tvůrci cpou nějaké stíhačky; co to má co dělat s porouchaným robozabijákem? No, možná něco má, ale očividně se to nedá vysvětlit za 14 minut, tak proč to tam vůbec dávat? Nesdílím ani všeobecnou euforii ohledně 4. a 5. epizody, omlouvám se teď všem fandům, ale podle mě působí jako typický pásový produkt bez větší nápaditosti, na které si má LD&R podle všeho zakládat. Animace je samozřejmě pěkná, ale taky jsem tomu pár hvězd dal. V poslední řadě bych tu chtěl zmínit Pop Squad (S02E03), jenž představuje super nápad, na který bych určitě neváhal zajít do kina, ale do 20 minut se to prostě natlakovat nepodařilo, chyběl kontext a prokreslení světa, které zde zrovna bylo docela zásadní. Slabší 4****. Top hláška: "Warning: maintenance robot malfunction. – No shit."

Love, Death & Robots - 3. svazek (2022) (série)

7/10 – Strašně těžko se to hodnotí takhle souhrnně. Třetí sérka Love, Death & Robots je neskutečně nesourodá, nejednolitá a zkrátka nekompaktní podívaná, kde nejenže je každý díl sám za sebe, ale také kope za úplně jiný tým v rámci animace – ba dokonce snad hraje i zcela jiný sport. Bohužel, podobně je tomu i s kvalitou jednotlivých počinů, některé hold koupou druhou ligu. Na druhou stranu: sto lidí, sto chutí a já věřím, že KAŽDÝ díl si najde své fanoušky. Stejně tak každý člověk si jistě vybere aspoň jednoho favorita, který ho nějak zaujal. Ta variabilita je vážně neuvěřitelná, každý díl je zcela jiný a názory na něj se různí zrovna tak – člověk od člověka. Díl, co se líbil mně, se nemusí líbit vám a naopak. Každý si zkrátka přijde na své. To se vidí málokdy. Pátou * dát nemůžu, protože ačkoliv je většina epizod vážně povedených, ze subjektivního hlediska se mi jich prostě pár nelíbilo. Má top trojka: 1. Jibaro; 2. Mason's Rats; 3. Bad Travelling. Největši tragédie byla pro mě jednoznačně The Very Pulse of the Machine, kde jsem měl celou dobu pocit, že dabéři akorát plácají random kydy, které dohromady nedávají vůbec žádný smysl a celkově jsem to prostě nepochopil. Top hláška: "That's all you got? Stupid fucking honey badger!"

Jackass: Film (2002)

6,5/10 – Pošahaná ptákovina. Některé sebevražedné ujetiny jsou vtipné, jiné se už pohybují na hranici trapnosti / absurdity (typu Monty Python). Našlo se i pár takových, které k dnešnímu datu působily ohraně, okoukaně. Těžko říct, jak originální byly tehdy. Na druhou stranu jistou tvůrčí vynalézavost našim Oslům nelze upřít, některé jejich kousky vážně působí, jako by se nad nimi někdo zamyslel. Největší kámen úrazu samozřejmě je, pokud si nesednete s tímto smyslem pro humor (nebo nebudete zrovna naladění na stejnou vlnu, ...). Osobně jsem s tím měl také chvílemi problém, zvláště u scének, kde je nám předkládáno jako vtipné něco, co vlastně samo o sobě vůbec vtipné není, a to jen proto, že film má vyznít vtipně, takže bychom se tomu měli smát. To je mimochodem důvod proč nesnáším Monty Pythony, ale zpět k tématu. Odstartování ságy. Docela jízda. Slušné tempo, uteče to. Někdy vtipné, někdy míň. Zabaví. Pokud nejste moralizující puritán tak neurazí. Rada na závěr: "Nic od toho nečekejte a ještě budete mile překvapeni."

To není moje sestra! (2015) (amatérský film)

6/10 – Jde znát, že je to studentský film, ale ne v tom špatném smyslu. Je to originální a pěkně vypointované. Tečka. Strašidelné mi to zrovna nepřijde a vzhledem k tomu, že první třetinu tohohle kraťasu zabere rodinný oběd, úplně nezbyl čas vybudovat pořádnou atmosféru. Hororovosti neprospívá ani fakt, že se režisér očividně nerozhodl, jestli to má být skutečný horor, anebo spíš taková malá parodie. Z hereckých výkonů jsem to nepoznal. Na oboje by přitom bylo potřeba víc času, těch 7 minut je zoufalství. Sotva se příběh začal nějak odvíjet, tak skončil. Zbylo mi spousta otázek v hlavě a jeden WTF výraz na tváři. Korunu tomu ještě nasadila závěrečná hláška, podle níž se to jmenuje. Nevěděl jsem, jestli se mám smát, nebo brečet. Alespoň práci kamery bych pochválil.

Vize (2021) (pořad)

9/10 – Kdo viděl, tak ví. Dva odvážní reportéři, kteří natáčí na kameru to, jak zvrácená společnost umí být a dávají to na YouTube. Dávali. Proč projekt VIZE skončil nevím, možná je to už přestalo bavit, možná nějaké oplétačky... každopádně jednotlivá videa můžete stále pustit zde. Duo Martin Klesnil a Patrik Fiala zavítá do několika otřesných romských osad na Slovensku, tajně prozkoumá množírnu, dostane se do konfliktu s prostitutkami a pasákem a podívá se i na zoubek drogovým dealerův v Praze, například zjistí, kam své zboží schovávají apod. – to všechno jen proto, aby o tom podali zprávu. Cením odvahu.

Třída smrti (2013) (studentský film)

9/10 – Nejlepší studentský krátkometrážní film, jaký jsem kdy viděl. Naprosto skvělá a bezchybná animace, která člověka okamžitě vtáhne do děje a chvílemi i nažene strach. Děsivost tomu hodně přidávaji i bravurní tóny, které když se rozezvučí, tak jde do tuhého. Jak je možné, že má tohle patřičnější a hrůznější hudbu, než většina jiných hororů, to nechápu. Zkrátka moc pěkně zpracované téma, rychlé a přehledné. Je třeba ocenit i samotný námět, tedy skutečné události, jimiž je příběh inspirován; upřímně si myslím, že by se klidně daly zpracovat do samostatného profesionálního bijáku (např. průběh posledního roku, nejistota kdo zemře). Doufám, že to autoři ještě někam dotáhnou, pakliže ještě nedotáhli. Verdikt: "Velice znepokojivé."

The Farm (2018)

7/10 – Farmu jsem viděl jako relativně malé dítě, takže definitivně nadhodnocuju. Nepamatuju si přesně, jak se odvíjel děj, jen útržky a pocit, který jsem při nich cítil. Hrůzu a děs. Celý prožitek byl ještě umocněn tím, že jsem film z pochopitelných důvodů sledoval natajňačku (bylo mi tak 13). Dodnes si pamatuju, jak jsem tuhle nechuťárnu někdy náhodou objevil na YouTube, zhrozil se, zhnusil a pak samozřejmě neodolal, podlehl pokušení a pustil si to někde online. Je to poměrně krátké, takže to rychle odsýpá a řekl bych, že to filmu prospívá i jinak – člověk totiž nemá čas klást si otázky typu proč? nebo jak? a prostě se jen nechává unášet těmi šílenostmi. Spoilerově  o útržcích: Jde tu vlastně o to, že nějaká banda na nějaké obrovské farmě (překvapivě) má vyvinutý zvrácený byznys, podniká totiž s lidským masem a mlékem (dojná žena = dojnice). Maso z lidí je potom dováženo do nedalekého bistra, kde ho v burgrech servírují běžným turistům. Případně si ho snědí sami na farmě. Naše "masa do burgrů" poznáváme právě jako turisty, co takové bistro navštíví a nakonec jsou uneseni z nějaké osady, která pravděpodobně slouží jen jako areál pro unášení lidí již zmíněnou bandou. No prostě strašná ptákovina. Ale jak říkám, nemáte vůbec čas nad tím přemýšlet, prostě jen sledujete, jak se protagonisti snaží utéct a nakonec si z nich na farmě uvaří véču. Nic víc, nic míň. Brutalit teda až až. Navíc nejde jen o to, co vidíte, ale o to, co si domýšlíte a tím v podstatě dál děsíte sami sebe. Pamatuju si pak také, jak bláhově utíkali, vstoupili do autobusu zaparkovaného na té farmě, už to vypadalo, že fakt odjedou, ale pak se otočili a zjistili, že na každém sedadle sedí jeden z těch masožroutů. Neuvěřitelně nepříjemný prožitek. Je to do jistý míry atmosférický. Protože děj to teda fakt nemá. Funfact: "Ženy na plakátě nejsou černošky, jen je týpek trochu připálil."

Hra o trůny (2011) (seriál)

Recenze na seriál Game of Thrones: Velká srdcovka mého života. Dokoukal jsem to vlastně ještě před Covidem, hned jak vyšla 8. řada. Kvůli ní stahuju 5 %. Viděl jsem ji sice v ještě poměrně nekritickém věku, ale i tak jsem byl tehdy trochu zaražený, že z toho nejsem tak nadšený jako ze zbytku. Nemíním ale strhávat hodnocení víc, jen kvůli tomu, že to David Benioff a D.B. Weiss v závěru takto pomotali. Dalo se to koneckonců čekat – předloha už nebyla, co by se tak mohlo stát? Upřímně se ani nedivím, že George R.R. Martin píše ty Vichry zimy už dobrý 12 let a dalších 12 možná bude. Po ohlasu, který sklidila tato sérka, člověk není úplně vymotivavaný o tom napsat knihu. Zvlášť když do něj tolik nespokojených fanoušků vložilo víru, že si jeho knihou spraví chuť. Zpátky k seriálu. Hra o trůny je největší šachovou partií, kterou kdy kdo ve fiktivním světě rozehrál. Má neuvěřitelný dosah, už jen to kolik spin-offů se stále plánuje / točí hovří samo za sebe. Krom toho čísla nelžou. Kolik streamovacích platforem se snaží navázat na úspěch Hry o trůny nějakou podobnou show na stejné brdo... I po třech letech od odvysílání konce seriálu svět GoT pořád žije. A pravděpodobně bude žít navěky, jelikož George R.R. Martin nemá koule na to, aby to po 12 letech se ctí ukončil. Pardon. Upřímně mám pocit, že ty první řady byly nejlepší, protože se držely při zemi, na druhou stranu, vždycky mě fascinuje, kam až se to dostalo. Oblíbené postavy jednoznačně Tyrion a Arya. Doteď si občas rád pustím opening znělku, Ramin Djawadi je génius. Postavy skvělé. Bitvy skvělé. Intriky skvělé. Atmosféra skvělá. Hra o trůny taková prostě je, mnohokrát nám dokázala, že taková umí být. Škoda, že v osmé řadě se na to tvůrci vyprdli, pospíchali prý k nějakému jinému projektu. Co by tak mohlo být důležitější než GoT, že? Nový seriál ze Star Wars světa, očividně. Nakonec jim ale to stejně krachlo kvůli neúspěchu S08, takže můžete cítit škodolibé potěšení. Jsou to hold matláci. 95 %

Euforie - Série 2 (2022) (série)

2. série: 85 % Nevím, jestli je se mnou něco špatně, anebo už jsem si na ten shit vybudoval toleranci, ale mě se to docela líbilo. Samozřejmě stejně jako minule uznávám všechny přední kvality, jako třeba Zendayu, Zendayu a... dále taky Zendayu, ovšem s tím rozdílem, že zatímco v 1. řadě mě skutečně nic jiného nebavilo a na neustálé sexování jsem koukal s výrazem člověka z arkhamské léčebny, teď mi přišlo, že Euforie skutečně má co nabídnout, a tím nemyslím jenom prsa a penisy. Každá postava měla co říct. Nejmenšího prostoru se paradoxně dostalo Jules. Dokonce už jsem si zvykl i na supertajné dealerské duo v podání Fezca a Ashe, které by sice dokázala identifikovat celá east-highlandská střední, ale od koho si pak kupovali drogy, že ano. Navzdory tomu si stejně stojím za tím, že měli udělat buď příběh o dealerech, co sellí děckám, nebo příběh o děckách, co kupují od dealerů. Je znát, že ty dějové linky nejdou dohromady a působí komicky, jak se je Sam Levinson (tvůrci), pořád pokouší nějak spatlat, tím že Fezca opakovaně cpe na všechny studentské party a podobně. Celkem by mě zajímalo, jak to funguje. To ho jako zvou všechny třídy na své mejdany, nebo si ho tahle třída platí jako privátního prodavače...? Just asking. A to nemá na práci nic jiného než vysedávat na večírkách puberťáků? Dealer by přece měl... Jo, vždyť on se vlastně schovává všem na očích, geniální. Abych tomu zase jenom nekřivdil, když už jsem dal těch 5*, líbil se mi výběr songů, líbilo se mi ztvárnění feťáckého doupěte (Eliottův dětský pokoj) a feťáckého výbuchu vzteku (scénu bych vystřihl jako meme a nazval Dívka s menstruací) a moc mile mě překvapily závěrečné dvě divadelní epizody, ačkoliv to 1) zbytečně šťavili a 2) herecké výkony nepřipomínaly školní divadelní sbor ani omylem. Každopádně zvlášť tam se pořádně vyřádili kameramani – všiml si toho i takový průměrný konzument jako já, kterého většinou nechává poloha kamery chladným. Nějaké seshora, zezdola, z boku... to mě nezajímá. Konečně jsem si zvykl na Rubyn vypravěčský styl. Ta holka denně lítá někde v oblacích, tak nevidím důvod, proč by nemohla vědět všechno. Nakonec stejně bude nějaký plot twist, že se Rue v první epizodě zhulila a tohle celý se jí jenom zdá. Otázka do tomboly: "Upravili tvůrci nahotu ve prospěch děje, anebo děj ve prospěch nahoty?" Hm...