Halloween 5 (1989)

Je smutné kam za dekádu dobačovala partia okolo Michaela od vzniku kultovej jednotky. Ikonický status vystriedala kŕčovitá paródia na horor nehodná postavenia pána Myersa v histórii kinematografie. Herecké výkony boli vyslovené protivné a trápne, scenár odbil posledný umieráčik a samotné exekúcie vyliali posledné kvapky krvi, ktoré za Halloween 5 zhasli a zavreli dvere. Z veľkej ľútosti 1 a 1/2*

Kontakt (1997)

K-PAX, Contact a Arrival. Trio zástupcov sci-fi, ktorý žáner posunuli do presahu filozofie, teológie či psychológie. Na hodnotný zážitok občas netreba okázalé audio-vizuálne pomôcky. Dokonca ani skutočných návštevníkov z vesmíru, prípadne im dopriať v maximálnej možnej miere iba nevyhnutné minimum časopriestoru. Snaživo vyskladaný scenár zamestnal mozgové bunky nad rámec teórie relativity, ponúkol vizionársky pohľad na vznik hypoteticky reálnej situácie a pritom stíhal nemlátiť prázdnu slamu. Aj vďaka hereckému koncertu či krásnej úvodnej sekvencii nevyšumí rýchlosťou svetla. V ostatných kategóriách spĺňa najnáročnejšie požiadavky na správny veľkofilm, ktorý ani po vyše dvoch dekádach nestratil na aktuálnosti a po niekoľkýkrát si ho s radosťou pustíte. 4 a 1/2*

James Cameron's Deepsea Challenge 3D (2014)

Vysoko nadštandardný dokument, bohužiaľ s malou pridanou hodnotou z najhlbšieho miesta na Zemi. Cameron a spol. dosiahli niečo neuveriteľné, preto sú mnohé informácie zhltnuté skôr z rýchlika a neponúkajú divákovi ponor do spektra faktografie a fyziky zo širšej perspektívy či v súvislostiach. Bezodný záber dostane menej náročný konzument v podobe 3D a do vnútra formovania Cameronovej duše v netradičnom hobby. Každopádne James je trieda.

Vlkochodci (2020)

Ďalšia úžasná vizuálna jazda od tvorcov Song of the Sea. Tam, kde Pixar nemá konkurenciu v 3D ani na Playstation 6, družina okolo Tomma Moora bruslí rovnakú ligu u plochozemcov (rozumej 2D). V porovnaní so spomínaným predchodcom výraznejšie trpí dejová a hudobná linka, ktorá strháva body za umelecký dojem a obsahovú stránku. Vo formálnej rovine ide o animovaný prepych, ktorý vzdáva hold írskemu folklóru a histórii. 4 a 1/2*

Píseň moře (2014)

Esteticky jemná rozprávka, ktorá nenechá chladným ani globálne otepľovanie. Aj v írskych končinách vedia zapracovať na prenádhernej animácii v súzvuku s folklórom a na podklade čarokrásnej zvukomaľby. Hudobný zážitok prekonal všetky mysliteľné hranice a soundtrack radím medzi vrcholy žánrovej tvorby. Jeho čistá nevinnosť miestami privádza vlastnú spiritualitu do meditačných vôd. Mystika príbehu je elegantne vsadená do moderných reálií a jediný šrám tkvie v jeho nevyváženosti. Zopár hluchých miest zmietol z nepriazne emotívne vybičovaný koniec, ktorý vyžmýka kropaje dojatia aj u Stalinových sĺz.

Tenet (2020)

Čo dodať. Nolan natočil ďalšiu inovatívnu mozaiku, kde mozog nemá nárok na oddychový čas a šponuje ho na doraz ako gumu na rúšku slovenského hlavného hygienika. Zabudnite na Inception či Interstellar. Ak ste tieto kúsky doteraz nepochopili, tak Tenet vám vyrve aj posledné vyhliadky na porozumenie Nolanových autorských diel a môžete mať akademických titulov pred a za menom na rozdávanie ako v Sládkovičove. Mám za sebou dve projekcie, ale dejovo sa chytám, vlastne viac nechytám, preto siaham aj po videách s vysvetlením od šikovnejších jedincov. V takýchto prípadoch zanechá film vyslovene tie hlboké dojmy, ktoré aj po xy rokoch neprestanú baviť. A Nolanove majstrštyky presne spĺňajú spomínanú definíciu do bodky. Každé ďalšie zhliadnutie obohatí myseľ o nové poznatky, postrehy a nehrozí ich opozeranie. Tenet je hodný maxima. Štyri hviezdy zodpovedajú mojej snahe na viacnásobné vrátenie k nemu. Keď raz budem veľký a konečne pochopím to nelineárne časové križovanie, vytasím mu aj piatu hviezdu. Samozrejme technická stránka. Úplne iná liga. Všetky ostatné predigitalizované večerníčky môžu vlastnú hanbu oplakávať. IMAX je priam svätá povinnosť, ktorá, umocnená o brilantnú hudbu, povýši audio-vizuálny zážitok na udalosť dekády.

Téměř dokonalá tajemství (2019)

Netuším koľko krát ešte bude zhovadený fantastický a pôvodný film Perfetti sconosciuti (2016), ale už aj môjmu rezistentnému žalúdku dochádza trpezlivosť. Nemecká verzia je z troch štvrtín totálny plagiát danko-kollárovsko-matovičovho typu, ktorá sa neštíti okopírovať aj jedálny lístok. Vykrádači hrobov mi dvíhajú tlak a skôr by som čakal nedôstojný remake z americkej pôdy, kde by za peniaze znesvätili aj všetkých 27 dodatkov ústavy. Nemci tentokrát prekvapili ako Sovietov v lete 1941, ale konečný rezultát zostáva aj po takmer 80 rokoch totožne katastrofálny.

Halloween 4: Návrat Michaela Myerse (1988)

Zo serióznej a kultovej značky vyšlo (pod)priemerné béčko, ktoré v podstate tretí krát zrecyklovalo námet až takmer do nepozerateľnej pozície. Michael vyfasoval ako masku nepodarený posmrtný odliatok Mussoliniho ksichtu a jeho vražedné sklony by nepresvedčili ani Eda Gaina na letnú brigádičku v tábore pre neuspokojených samovrahov. Scenár vykazoval tuposti príborového noža a herecké výkony vychytali akciu v samozbere zlatých malín.

Halloween III (1982)

Fanúšikovia kráľa slasherov zostanú znechutene sklamaní, pretože tretí all hallows eve má s Michaelom Myersom spoločný iba názov filmu, ktorý utešene parazituje na jeho "dobrej" a ťažko vybudovanej povesti. Odhliadnuc od tohto nemilého faktu nejde až o takú katastrofu ako navodzujú percentá. Má to síce svoje hrubice v matrixe, ale celkom ľahkým priebehom rešpektuje žánrovú stráviteľnosť.

Blade Runner (1982)

Ťažkotonážny futuristický noir. Po vizuálnej stránke ponúka premakaný absolutizmus, ale obsahovo je vykradnutý ako bestofkový album Petra Stašáka. Scott si natočil vlastný umelecký epos, ukázal svetu, že to vie, ale podobné experimenty nezodpovedajú jeho vrodenému talentu. Formálne radím Blade Runnera do posvätných lúk a hájov, no jeho neuveriteľne sterilná duša ma trikrát uspala. Chýbal šťavnatejší priebeh deja, aspoň v pár úsekoch, trošku, málilinko. Nepochopiteľne premárnená príležitosť. Niekedy ide umenie aj proti zákonom fyziky, o logike nehovoriac.