Rozpolcený (2016)

Shyamalan v plnej zbroji! Niektoré postupy smrdia neortodoxnosťou, ale takto si predstavujem návrat medzi nedotknuteľných. Opäť dožičil mystifikáciu ako z Protokolov sionských mudrcov, nervy vyšponoval do schizofenickej vývrtky a scenár vygradoval tak, že má asi toľko slabín ako rakúske cesty výtlkov. Typický uhladený štýl dostal povel na ústup, aby mohol naplno zažiariť James McAvoy. Zahral nad oscarové pomery a strháva celú pozornosť na súkromnú 24th man show. A práve to zatienilo Indov typický rukopis v nevšedný personálny koncert s niekoľkými preletmi nad kukučím hniezdom. A Anya... svetlá budúcnosť labilných filmových zajtrajškov. 4 a 1/2*

Kong: Ostrov lebek (2017)

Kong to na diaľku Godzille natrel aj s arašidovým maslom na hlave. Sexi ostrov mu svedčal viac ako tej zmutovanej jašterici fádna skulptúra mrakodrapov. Z priehršte nápadov ste si mohli vybrať kam siahala inšpirácia. Od Cesty do pravěku cez Indyho až po Predátora. Ťažisko môjho kladného hodnotenia treba hľadať, okrem iného, aj v delikátnej kamere a v šialene nadupaných efektoch, kde závisťou blednú aj A(ss)vengeri. Vidieť aj počuť v nich každý cent, vďaka čomu mi bola priemerne scenáristická a herecká vložka na míle ukradnutá. Ako prvotriedny blockbuster Kong rozdával radosť ako trinásty plat.

Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států (2012) (seriál)

Veľa ľuďom sa pri mene Oliver Stone ježia chlpy aj na dlaniach, ale treba uznať, že má guráž. Snaha o vyváženie mnoho krát silne subjektívnych názorov, odhalenie či vyvrátenie historických (polo)právd a načrenie za oponu machinácií alfa samcov s bezohľadnými korporáciami za chrbtom, má za cieľ jediné. Ukázať, že aj cisár je nahý a že svetový policajt môže zneužívať svoje právomoci, byť skorumpovaný a chrániť (iba) vlastné záujmy. Eufemizmus boja za mier/demokraciu zanechal tiež svoje potoky krvi, za ktoré sa skryli aj konšpirácie o biologických zbraniach niekde mezopotámskej púšti. Stone nepotrebuje šokovať ani ohúriť. Jeho závery vychádzajú zo súvislostí, kvôli ktorým rozohral faktorgrafický poker. Preto nekonštatuje len na základe suchých skutočností a ponúka trochu opačný pohľad na dejinné kauzality a konzekvencie. Kadencia faktov občas presahuje rámec mozgového hardvéru, ale účel svätí prostriedky. Dokument si nájde svoje dejinné miesto ako Chruščovova tajná správa O Kulte osobnosti a jeho dôsledkoch. Pre dotvorenie celkového obrazu dokumentu doporučujem pozrieť aj dva bonusové diely, ktoré mapujú roky 1900 - 1940.

Nikdy nezestárnou (2018)

Zas ma dobehli vlastné očakávania. Netradičný spôsob poňatia dokumentu, ktorý azda osloví len fajnšmekrov (vojnovej) histórie, robí z neho úzkoprofilový tovar. Rozprávanie veteránov o živote radového vojaka od povolávacieho rozkazu po návrat z vojny domov uspí nejedno senzáciechtivé oko. Preto sú jedinou devízou colorované a ozvučené dobové zábery, ktoré aj tak vyťažia dĺžku dokumentu iba z polovice. Na škodu veci naďalej zostáva tieň, ktorý vrhá WW2 na staršiu predchodkyňu. Jacksonova robota nech slúži ku cti, ale v zálohe ešte zostalo veľa nevyužitého potenciálu. Pre spestrenie rýdzo kinematografického zážitku odporúčam Spielbergov War Horse, ktorý (odhliadnuc od deja) dokonale ilustroval (nielen) zákopové šialenstvo WW1.

Vyvolený (2000)

Darmo nás bude Hollywood opíjať komiksovými rožkami niekoľkokrát do roka. Svoje vrcholy už predviedol v plnej kráse a tie sa budú prekonávať len veľmi ťažko. Unbreakable patrí do tejto úzkej smotánky filmov spočítaných na prstoch jednej ruky. Za (oveľa) vyššiu nedocenenosť vďačí zmyslu číslo šesť, no napriek tomu Shyamalan naďalej ponúka luxusný tovar. Od režisérskej stoličky, cez učebnicovú kameru až po pôvabnú hudbu. Úroveň dávkovania mystifikácie zvláda v ostrieľaných šľapajach žánrových velikánov a... malý Ind bol skrátka na prelome milénií macher a všetky obhrýzané nechty mu ležali pri nohách.

Strážci Galaxie (2014)

Novodobá vesmírna kovbojka vklinená niekde medzi prostoduchosťou Star Wars a komplexnosťou The Fifth Element. Dej odsýpa ako Spielbergove vylodenie v Normandii, ale na hlbšie formovanie postáv chýba časopriestor, čo sa odráža aj na plochosti scenára. Ten z veľkej časti roztrúsil pokusy o epický vtip do vákua nekonečného univerza, kde zostal doteraz nepochopený ako pre väčšinu homo (lat. človek) univerza pointa Interstellaru. Avšak v Marvel košiari sa táto intergalaktická ovečka nestratí. Strážcovia varia z nalinajkovaného receptu s vyšľachtenými ingredienciami predchodcov, ktorí už vynašli spôsob na zhodnotenie kapitálu.

Angry Birds ve filmu (2016)

Angry Birds by svedčal ešte viac dospelejší rozmer s väčším množstvom prasačín. Podprahové a cielené odkazy síce držia odrastenejšie publikum v bdelom stave, ale na aplauz nestačí jedna perfektne vydarená scénka pri jazierku (a pár minút, ktoré jej predchádzali).

Znovu ve hře (2018)

Na svete neexistuje veľa filmov s Jennifer Lopez, ktoré sa dajú dopozerať bez úhony až do konca. Legenda hovorí, že toto je jeden z nich.

Robin Hood (2018)

Robin Flood disaster movie... Pokiaľ by išlo o adaptovanie komiksu (niečo na štýl 300) alebo iného pop kultúrneho fenoménu, rozmýšľal by som aj nad druhou hviezdou. Ale... za seriózne prznenie klasiky mám dočinenia s prepadákom roku a najhorším filmom (spolu s Maleficent) aký som kedy videl v kine. Tu nefungovalo NIČ!

Ulice Cloverfield 10 (2016)

Komorné sci-fi, kde ufóni slúžia iba ako kulisa na rozmontovanie psychológie postáv, tu v takom komfortnom prevedení nebolo od čias K-PAX a Signs. Atmosféra griluje námet do špiku kosti, záhady rozdajú existenčný poker a herci hrajú srdiečkom. Goodman ako prototyp deviantného spasiteľa sám o sebe roztáča ruletu skepticizmu, ktorá rozožiera optimistické vyhliadky do ďalšieho priebehu kolotoča udalostí. Každá rozlúsknutá záhada zamotá hlavu novými hádankami. Film neulahodí masám, ale očarí bojachtivé povahy. Drsnejším spracovaním a prepracovanejším záverom to mohol byť mimozemský atak na film roka.