Spartakus (2010) (seriál)

Přestože se stále mluvilo pouze o seriálu The Pacifik, jako o největší senzaci v televizi, tak tento Spartakus, si myslím, je ještě o třídu výše. Na The Pacifik jsem se těšil, ale nijak zvlášť mě nenadchnul, tak jako rota E. Naopak Spartakus mě zaujal už po prvních 10 minutách, a tak jsem celou sérii zhlédnul za 3 dny. Pravda, některé efekty bijí do očí, ale i s tak malým rozpočtem o proti Pacifiku, dokázali tvůrci Spartaka nemožné. Spartakus si mě získal hlavně svým příběhem, ten je vskutku brilantně promyšlený, od prvního dílu do posledního. Žádné tupé dialogy. Jediné, co tvůrci odkoukali od filmu 300:Bitva u Thermopyl, jsou zpomalená a zrychlená akce, a i ty cákance krve. Jinak se tvůrci inspirovali spíše Tudorovci a Římem, tj. zachytili tvrdou, krutou, ale přesnou realitu tehdejší doby. Dokonce i postavy pocházejí ze skutečných pramenů. Zkrátka Spartakus:Krev a Písek je u mě seriláem roku.

Iron Man 2 (2010)

Abych pravdu řekl, po nabitých trailerech jsem se obával, že by druhý díl byl horší než první. Obavy se naplnily a to je škoda. Na druhou stranu patří tento film stále k těm komiksovým blockbusterům, co se vydařily. Druhý snímek o Iron Manovi sice postrádá kouzlo z jedničky, nicméně jsem byl s celkem jako takovým spokojen. Úvodní prolog, kde se objevil Mickey Rourke, doprovázející svižná a dynamická hudba Johna Debneyho, nám už dopředu prozradil, na co se máme připravit a možná i těšit. Film pak začíná nabírat na obrátkách, pravda, někde jsou i pomalejší, ba i slabší sekvence filmu, ale dá se říci, že si svou rychlost udržuje až do samotného finále. Film je plný velice dobrých a vtipných scén, viz služebník Tony Starka "Happy" v podání režiséra Jona Favreaua, také hlavní postava Tony Stark má dobré proslovy. Jeden ze zásadních momentů, který filmu napomohl, bylo zlidštění hlavní postavy. Nevím čím to je, ale v tomto snímku jsem se dokázal mnohem více vžít do našeho hrdiny. Další pochvalu uděluji herci Samu Rockwellovi. Není divu, že byl v úvahu pro titulní roli Iron Mana aka Tonyho Starka, protože se postavy, konkurenta Justina Hammera, zhostil naprosto dokonale. Mickey Rourke mi přišel takový nemastný neslaný. Podle mě to byla jeho podprůměrná role. Co se týče dua Scarlett Johansson a Gwyneth Paltrow, tam jdou palce nahoru, i když navrch má druhá jmenovaná, na obě dvě se dobře kouká. Takže abych to shrnul :-D.....opravdu povedený akční film, i když s jednoduchou zápletkou, vizuální podoba celku byla také více než dobrá, místy se mi ale nelíbila kamera, hudební doprovod Johna Debneyho s písněmi od AC/DC byl geniální a dvě pěkné herečky po jednom boku. Jsem zvědavý, jakou další kapitolu Starkova života nám Jon Favreau a spol odvypráví. Já dávám 65%

Avatar (2009)

Nominace na Oscara za nejlepší film si tento film vůbec nezaslouží. Vizuálně je tento snímek naprosto dokonalý. Aby ne, když do tohoto projektu bylo investováno skoro 500 milionů dolarů. Musím však říct, že jsem byl po zhlédnutí Avatara zklamaný. Tak naivní, jednoduchý a průhledný příběh jsem u Camerona nezažil. I scénář je podprůměrný. Vážně těm všem uznávaným kritikům, co Avatara vychvalují ze všech stran, nerozumím. Přitom samotný nápad je senzační. Příběh odehrávající se v budoucnosti a na vymyšlené planetě, kterou obývají tamní modří tvorové, zní velice zajímavě, ale to pojetí se nezdařilo. To i scénář u Sherlocka Holmese je lepší. Nechápu i nominaci za hudbu od Jamese Hornera, který snad pouze zremixoval svoje nejslavnější díla jako Titanic a Statečné srdce. Vyzdvihnout snad jedině můžu herce Sama Worthingtona, představitele desátníka Sullyho. Celý film působil důvěryhodně. U mě je Avatar za 65%.

Škola života (2009)

Před zhlédnutím jsem si říkal: "Jak může být tento film u RT kritiků tak uznávaný?" Jakmile jsem viděl tento snímek, tak jsem se přestal divit. Byl jsem mile překvapen. Příběh o dívce, která nadevše miluje Francii a vše, co je s ní spojené, která by ráda chtěla jít Oxford a splnit tak i trochu otcovy nároky, které na ní klade. Když v tom, kde se vzal, tu se vzal, jí do života vstoupí starší muž, který jí nesmírně okouzlí. A je po veškerých plánech. Film je plný zvratů, nenaplněné touhy, lásky, ale také skvělých hereckých výkonů. Představitelka Jenny (Carey Mulligan) působila tak důvěryhodně, až jsem tomu nemohl uvěřit. Její přítel David (Peter Sarsgaard) jejímu tempu obdivuhodně stačil. A pak je tu náš starý známý Alfred Molina. "No comment ! " Opět prokázal, jaký je to pan Herec. Já byl z filmu nadšený. [95%]

Invictus: Neporažený (2009)

Clint Eastwood nám ukazuje, že mu ani zdaleka nedochází dech. Eastwood dokazuje, že mu jdou dramata velmi dobře.Jeho nový projekt se znovu opřel o skutečný příběh a režisér si s ním poradil bravurně. Pomohla tomu i další spolupráce s Morganem Freemanem, který se zhostil role Mandely naprosto úžasně. I Matt Damon předvedl své herecké kvality. Jediné, co mi na snímku trochu vadilo bylo to, že režisér nedokázal převést nějaké to napětí i do rugbyového zápasu. Obzválště pak při rozhodujícím zápase, kde JAR bojovala ve finále. To byla velká škoda. Jinak tento film hodnotím za 90 % .

500 dní se Summer (2009)

Vstup na režisérskou dráhu celovečerních filmů se Marcu Webbovi opravdu povedl. Jeho romantická komedie sice zajíždí do známých kolejí, kde hlavní postava vlastně ani neví co chce, tedy případ Summer, ale způsobem a precizností natočení tohoto snímku se liší od všech. (500) Days of Summer je film nejen zábavný, ale i, co se týká scenáře, nezvykle chytrý. Není to žádná "červená knihovna". Režisér tu vsadil na ne zcela známé tváře, což se mu vyplatilo. Oba dva hlavní protagonisté se svých rolí zhostili bezchybně. A vůbec tu všechno klape na 100%. Flasbacky, střih, hudba, kamera i kostýmy. Divákovi se v tomto filmu naskytne příležitost se ztotožnit s hlavním hrdinou. Platí to jak pro pohlaví mužské tak i ženské. Samozřejmě to funguje i v některých filmech stejného žánru, ale v tomto asi nejvíce. Já jsem byl z tohoto snímku opravdu nadšený. Musíte to vidět sami. [95%]

Fantastický pan Lišák (2009)

Těžký konkurent Pixaru. Vážně jsem nečekal, že mně dobrodružství tohoto lišáka tolik zaujme. Vtipné hlášky od začátky do konce. Animace je skvělá, tady by tomuto snímku digitálnost nejspíše uškodila, takhle má film svůj půvab. 95 %

Max a maxipříšerky (2009)

Opravdu moc pěkný film. Pohádkové drama od Spike Jonzeho se musí líbit všem. U mně snímek zabodoval. 85 %

Sherlock Holmes (2009)

Prznění Sherlocka Holmese? Ani náhodou! Musím uznat, že jsem se bavil, a to díky hlavnímu představilteli. Downey Jr. je opravdu legrační, celý film působí naprosto důvěryhodně. To samé platí i pro jeho kolegu Watsona, kterého ztvárnil Jude Law. Tento snímek patří k těm lepším, co kdy Guy Ritchie natočil. Jenom mi tam moc neseděli některé flashbacky. Ale zpomalovačky byly vždy na pravém místě. Celková vizuální podoba vypadala slušně, na to, že film stál "jenom" 90 mil. dolarů. Byl jsem překvapen, jaký hudební doprovod složil vždy excelentní Hanz Zimmer. Bylo to netradiční, ale k filmu to sedělo naprosto bezvadně. Co se týká zápletky, tak ta je celkem jednoduchá. Divák od začátku filmu ví, kdo dělá ve městě neplechu, ale neví jak. Takže film jako celek se opravdu povedl. Myslím, že Downey Jr. se musel líbit naprosté většině lidem, kteří tohoto nového, akčnějšího, vtipnějšího a dynamičtějšího Sherlocka Holmese viděli. Dávám 80 %

Zakletý v čase (2009)

Docela pěkný snímek. Nic jsem od toho nečekal, ale líbil se mi. Za zmínku tady stojí i skvělé herecké výkony obouo hlavních představitelů. Musím uznat, že Rachel McAdams mě teda mile překvapila. Eric Bana je snad dobrý ve všech jeho filmech. Ale myslím si, že knížka bude asi lepší. Přesto hodnotím 75%